Urlopowicz leży na plaży i wypoczywa
Weronika Grzywna

Jak efektywnie wypocząć na urlopie i nie myśleć o pracy?

Chociaż może się wydawać, że urlop to czas zupełnego resetu od spraw zawodowych, badania ukazują zupełnie odmienną tendencję. Według raportu Monitora Rynku Pracy sporządzonego przez Instytut Badawczy Randstad tylko 64 proc. Polaków potrafi zapomnieć o pracy podczas urlopu. Pozostała część osób, czyli aż 36 proc. Polaków w czasie wyjazdu wakacyjnego nie może przestać myśleć o projektach, zadaniach, zobowiązaniach i wielu innych kwestiach związanych z pracą.

Okres wakacyjny zbliża się wielkimi krokami. Zastanawiasz się nad urlopem, ale nie jesteś przekonany/a, czy to dobry pomysł? Kiedy większość dni spędzamy w pracy, wzięcie urlopu jest dla nas czymś nowym, odmiennym od codzienności. Martwimy się, czy, aby na pewno pozostawienie pracy na kilka dni to dobry pomysł. Wyjeżdżając, bardzo ciężko jest nam oderwać swoje myśli od pracy. Zapominamy o tym, że każdemu przecież należy się odpoczynek. Jak w 100 proc. odpocząć w trakcie urlopu?

Przygotuj się do urlopu

Przede wszystkim urlop warto zaplanować z wyprzedzeniem. Przed wolnym postaraj się zrobić wszystko, co masz zaplanowane na dany miesiąc. Na 23 tygodnie przed urlopem, zacznij przygotowania. Stwórz listę zadań, które musisz wykonać przed wyjazdem. Ustal priorytety na każdy dzień i postaraj się, aby wszystko wykonać na czas.

Dokończ projekty i wszystkie zadania przed pierwszym dniem Twojego urlopu. Nie zaczynaj projektu, którego nie będziesz w stanie skończyć (jeśli to możliwe) i nie zostawiaj w połowie niedokończonej pracy. Zostawiając projekt w połowie, prawie na pewno będziesz o nim myślał w trakcie urlopu. Postaraj się więc oddelegować część zadań innym lub zaplanować, że danym projektem zajmiesz się dopiero po Twoim powrocie. O wolnym poinformuj również odpowiednio wcześnie wszystkich swoich współpracowników. Zadbaj o to, aby pod Twoją nieobecność, ktoś przejął Twoje obowiązki.

Wielu z nas boi się, że po powrocie z urlopu nie będziemy w stanie nadrobić obowiązków. Wszystko to powoduje, że martwić zaczynamy się już w pierwszym dniu wolnego. Dlatego przygotowując plan przed urlopem, możesz też przygotować plan pracy po powrocie. Zrób listę rzeczy, które musisz wykonać przez kilka pierwszych dni po urlopie. Oczywiście, w międzyczasie mogą pojawić się inne obowiązki, ale mając listę kilku podstawowych rzeczy, będziemy mieć świadomość, że jesteśmy przygotowani do powrotu do pracy.

Pamiętaj, że to normalne, że po powrocie z urlopu każdy z nas ma mniej energii do działania. Warto dać sobie wtedy trochę czasu na przystosowanie się do codzienności i nie wymagać od siebie zbyt dużo. Po kilku dniach na pewno wpadniesz w swój naturalny rytm pracy.

Odetnij się od pracy

Dla wielu osób samo wzięcie urlopu nie jest wcale najtrudniejszym krokiem. Jeszcze trudniejsze jest to, aby w trakcie wolnego rzeczywiście odłączyć się od pracy i przestać o niej myśleć. Jeżeli będziesz przynajmniej raz dziennie wchodził na firmowego maila – z pewnością nie uda Ci się nie myśleć o pracy.

Kiedy więc wybierasz się na urlop, postaraj się w tym czasie nie robić nic, co jest związane z Twoją pracą. Nie sprawdzaj firmowego maila, nie czytaj rozmów Twoich współpracowników, nie kontroluj tego, na jakim etapie jest dany projekt. Wyłącz powiadomienia z pracy, a najlepiej całkowicie zrezygnuj z korzystania z telefonu służbowego. Naukowcy z Uniwersytetu Deakin w Australii wykazali bowiem, że nawykowe używanie smartfonów w celu relaksu i spędzania wolnego czasu jest predyktorem gorszego samopoczucia.

Jeżeli jesteś właścicielem firmy i nie możesz całkowicie odciąć się od pracy w trakcie urlopu, wyznacz osobę, która Cię zastąpi i która będzie na bieżąco kontrolować całą sytuację. Ustal z tą osobą, w jakim momencie powinna się ona z Tobą skontaktować. Dzięki temu będziesz wiedzieć, że jeżeli okażesz się naprawdę potrzebny/a, ktoś do Ciebie zadzwoni. Świadomość, że ktoś zaufany będzie kontrolował sytuację, kiedy Ty będziesz odpoczywał/a, sprawi, że będziesz spokojniejszy/a i znacznie prościej będzie Ci oderwać myśli od pracy, wiedząc, że Twoja firma i Twoje obowiązki są w dobrych rękach.

Powiązane produkty

Zaplanuj swój urlop

Każdy z nas lubi spędzać urlop w inny sposób. Leżenie przez tydzień w domu i tzw. nic nie robienie, nie jest dobrym pomysłem. Owszem, urlop to dobry czas na odpoczynek fizyczny, warto jednak zrobić coś, co pozwoli Ci oderwać się od codzienności. Urlop to dobry moment na wyjazd wakacyjny, realizowanie hobby, czy spędzenie czasu z bliskimi. Na robienie tego, co po prostu sprawia Ci przyjemność i na co w ciągu tygodnia pracy nie jesteś w stanie znaleźć wystarczającej ilości czasu.

Dowiedz się, jak zachować work-life balance

Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzać z aktywnościami. Nie chodzi tutaj o to, aby od 7:00 do 22:00 mieć zaplanowaną każdą godzinę, minuta po minucie. Chodzi o to, żeby poświęcić wolny czas na coś, co sprawia nam przyjemność, coś, co pochłonie nas tak bardzo, że wszystkie nasze myśli skoncentrują się wokół tej czynności. Pełne przyzwolenie sobie na odpoczynek z pewnością pomogą nam odprężyć się w trakcie urlopu i zregenerować swoje siły, tak by w pełni wypoczętym móc powrócić do pracy.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Filtry w okularach przeciwsłonecznych. Jak działają i dlaczego powinny być dobrej jakości?

  Są nieodłącznym atrybutem każdego słonecznego dnia. Najczęściej sięgamy po nie latem, jednak w ciągu całego roku powinniśmy mieć je przy sobie, aby chronić nasze oczy przed działaniem promieni słonecznych. Mowa oczywiście o okularach przeciwsłonecznych, które – oprócz pełnienia funkcji dodatku do stylizacji – stanowią barierę chroniącą jeden z naszych zmysłów: wzrok. Podobnie jak przy zakupie ubrań, butów, żywności czy kosmetyków zwracamy uwagę na ich jakość, tak i w przypadku wyboru okularów słonecznych powinniśmy dobrać takie, które będą odpowiednie do naszych potrzeb nie tylko pod względem wizualnym, ale przede wszystkim jakościowym.

 • Co kupić mamie na Dzień Matki?

  Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki. To szczególne święto jest doskonałą okazją, aby podziękować mamom za ich bezwarunkową miłość i akceptację, trud wychowania, okazywane serce. Tego dnia każda mama powinna czuć się doceniona. Produkty pomagające zachować zdrowie i dbać o urodę to świetne inspiracje na wyjątkowy prezent dla najukochańszej mamy.

 • Czy można poprawić nastrój dietą?

  Depresja i stany lękowe to obecnie najczęściej występujące schorzenia psychiczne na świecie, których objawy istotnie wpływają na samopoczucie psychofizyczne, codzienne funkcjonowanie oraz ogólną jakość życia. W ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem cieszy się wpływ sposobu odżywiania nie tylko na zdrowie fizyczne, lecz także psychiczne. Obecnie dobrze wiadomo, że niedobory żywieniowe mogą zwiększać ryzyko rozwoju depresji i negatywnie wpływać na samopoczucie.

 • Co pić na stres i zmęczenie?

  Stres jest reakcją organizmu na zaburzenie stanu równowagi. Przewlekły stres przyczynia się do ogólnego obniżenia jakości życia i szerokiej gamy zaburzeń, w tym nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób układu krążenia, chorób zapalnych jelit oraz trudności natury psychologicznej czy psychiatrycznej. Dobrze wiadomo, że prawidłowy stan nawodnienia organizmu korzystnie wpływa na samopoczucie psychofizyczne. Oprócz samej wody można wyszczególnić kilka gorących napojów, których regularne picie może wspomagać organizm w radzeniu sobie ze stresem, niepokojem i nadmiernym zmęczeniem.

 • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

  Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

 • Jak wyciągnąć psu i kotu kleszcza? Instrukcja krok po kroku

  Kleszcze to uciążliwe pasożyty, które mogą przenosić groźne choroby na zwierzęta. Na szczęście ich usunięcie jest stosunkowo proste, o ile wiemy, jak się do tego zabrać. Jak bezpiecznie i skutecznie wyciągnąć kleszcza psu i kotu, by zminimalizować ryzyko infekcji? Co zrobić z kleszczem?

 • Jak wygląda ugryzienie meszki? Czy można je czymś złagodzić?

  Lato to czas spędzany na świeżym powietrzu, co niestety wiąże się z uciążliwością owadów takich jak meszki. Ich bolesne ugryzienia potrafią skutecznie uprzykrzyć nam wypoczynek. Czy meszki w Polsce przenoszą choroby? Jak poradzić sobie ze swędzącym ugryzieniem meszki?

 • Jak chronić się w trakcie burzy? Co zrobić w razie uderzenia pioruna?

  W związku ze zmianami klimatu gwałtowne zjawiska pogodowe są coraz częstsze w naszej szerokości geograficznej. Dlatego też warto znać zasady bezpieczeństwa podczas burzy. Porażenie piorunem może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia – dowiedz się, jak się zachować w trakcie nawałnicy, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij