Osteoporoza i menopauza – co je łączy?

Osteoporoza i menopauza – co je łączy?

Fizjologiczny proces starzenia organizmu niesie za sobą zmiany hormonalne. Spadek stężenia estrogenów wpływa negatywnie na funkcję regulacyjną w metabolizmie kostnym. W wyniku zmniejszenia ilości estrogenów dochodzi do zmniejszenia masy kostnej, co zwiększa ryzyko osteoporozy.

Co to jest osteoporoza?

Słowo „osteoporoza” wywodzi się z języka greckiego, gdzie „osteon” oznacza kość, i języka łacińskiego, w którym „porus” to dziura, por. Jest to choroba powodująca tworzenie ubytków w kościach, co prowadzi do zmniejszenia ich wytrzymałości [1].

Według definicji WHO osteoporoza to choroba szkieletu, która charakteryzuje się zmniejszoną wytrzymałością kości, przez co występuje większe ryzyko ich złamania. Choroba przez wiele lat nie daje żadnych objawów – często to właśnie złamanie jest pierwszym objawem. Dlatego osteoporozę nazywamy „cichym złodziejem kości”. Wystąpienie złamania oznacza, że choroba jest już zaawansowana [2].

Czy osteoporoza to częsty problem?

Według różnych szacunków osteoporoza jest problemem 2-4 mln Polaków (czyli nawet 20 proc. dorosłej populacji), jednak leczy się jedynie 10 proc. z nich [1,2]. Statystycznie 20 proc. kobiet choruje na osteoporozę, a u ponad 40 proc. stwierdza się osteopenię, czyli zmniejszoną gęstość kości [1]. Częstość choroby zwiększa się z wiekiem – po 50. roku życia osteoporozę stwierdza się u 30 proc. kobiet i 8 proc. mężczyzn [2]. U kobiet za ponad 50-procentowy spadek masy kostnej odpowiedzialne są zmiany hormonalne zachodzące w okresie menopauzy. Utrata masy kostnej jest największa w ciągu pierwszych kilku lat po wygaśnięciu czynności jajników [3].

Powiązane produkty

Dlaczego okres okołomenopauzalny sprzyja wystąpieniu osteoporozy?

Menopauza u kobiet występuje najczęściej między 45. a 55. rokiem życia [1]. Jest spowodowana zmniejszeniem wydzielania hormonów płciowych – estrogenów i progesteronu. Finalnie dochodzi do zaniknięcia cykli owulacyjnych i zakończenia miesiączkowania.

Spadek poziomu estrogenów może skutkować występowaniem suchości pochwy, częstszymi infekcjami okolic intymnych oraz sprzyja nietrzymaniu moczu. Jest też czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, otyłości czy choroby Alzheimera [4].

Okazuje się, że estrogeny pełnią także funkcję regulacyjną w metabolizmie kostnym i mają duże znaczenie w utrzymaniu masy kostnej. W wyniku zmniejszenia ilości estrogenów dochodzi do zmniejszenia masy kostnej, co zwiększa ryzyko osteoporozy [1,4].

Czy wszystkie kobiety są tak samo narażone na wystąpienie osteoporozy pomenopauzalnej?

Abstrahując od samej menopauzy i zachodzących w tym okresie zmian hormonalnych, wystąpieniu osteoporozy sprzyjają także inne czynniki, takie jak: proces starzenia się, uwarunkowania genetyczne, choroby zaburzające metabolizm kostny, cukrzyca, nadczynność przytarczyc, kory nadnerczy, tarczycy. Jest także duża grupa czynników, na które mamy wpływ. Są to np.: brak lub niewłaściwy rodzaj aktywności fizycznej, niedostateczna podaż wapnia i witaminy D, stosowanie diety niskoenergetycznej, nikotynizm oraz nadmiar alkoholu i kofeiny [1].

Sprawdź aktualną ofertę naturalnych preparatów na menopauzę

Jak objawia się osteoporoza?

Osteoporoza początkowo nie daje żadnych objawów. Często pierwszym symptomem bywają złamania kręgów, tzw. kompresyjne. Powstają one przy bardzo niewielkich urazach, takich jak kaszel czy schylenie się. Często przebiegają bez nasilonych objawów, doprowadzając stopniowo do obniżenia wzrostu, powstania garbu i finalnie do problemów z poruszaniem się. Złamania kompresyjne kręgów mogą pozostać nierozpoznane – około 60 proc. nie daje żadnych objawów. U pozostałych osób mogą występować przewlekłe bóle kręgosłupa.

Charakterystyczne dla osteoporozy są także złamania kości długich: kości przedramienia (w nadgarstku – przy podparciu ręką) oraz szyjki kości udowej. Najczęściej występują one w sezonie jesienno-zimowym, który sprzyja poślizgnięciom i upadkom [1].

Jak uniknąć osteoporozy?

Rozwój układu kostnego możemy podzielić na 3 okresy: wzrostu, dojrzałości oraz inwolucji. Masa kostna osiąga szczyt pomiędzy 30. a 35. r.ż., po czym stopniowo się zmniejsza. Zakończenie okresu dojrzewania wiąże się z osiągnięciem aż 95 proc. maksymalnej masy kostnej. Dlatego w przypadku dzieci i nastolatków niezwykle istotne jest kształtowanie prawidłowych zachowań zdrowotnych [1].

Bardzo ważna jest dieta dostarczająca w odpowiedniej ilości wszystkie składniki odżywcze (w kontekście osteoporozy przede wszystkim: potas, magnez, wapń i witaminę D), regularna aktywność fizyczna oraz ograniczenie lub wyeliminowanie używek [3].

Wapń jest podstawowym budulcem kości. Prawie cały zgromadzony w organizmie wapń znajduje się w kościach i zębach. Źródła wapnia to przede wszystkim mleko i przetwory mleczne, jednak ich spożycie w naszym kraju jest małe. Dlatego często wskazana jest uzupełniająca suplementacja solami wapnia [5].

Do prawidłowego wchłaniania i wykorzystania wapnia niezbędna jest witamina D. Jest ona wytwarzana przede wszystkim w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego. Niedobór witaminy D może powodować bóle kostne i zwiększać predyspozycje do złamań kości. W naszym klimacie niedobór witaminy D o różnym nasileniu stwierdza się nawet u 90 proc. populacji. Dlatego suplementacja witaminy D jest zalecana we wszystkich grupach wiekowych przynajmniej od października do kwietnia lub, w pewnych przypadkach, przez cały rok [6]. Niedobór witaminy D można również uzupełnić zbilansowaną dietą oraz ekspozycją skóry w dni słoneczne.

Artykuł promocyjny

  1. M. Janiszewska i in., Osteoporoza jako problem społeczny – patogeneza, objawy i czynniki ryzyka osteoporozy pomenopauzalnej, „Probl Hig Epidemiol” 2015, 96(1): 106-114.
  2. E. Czerwiński, M. Berwecka, Osteoporoza – zapomniana choroba milionów złamań, „Lekarz POZ” 3/2020.
  3. E. Sewerynek, M. Stuss, Obowiązujące wskazania do prewencji i leczenia osteoporozy pomenopauzalnej — choroby miliona złamań, „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna” 2016, tom 1, nr 2: 45–55.
  4. T. Pertyński, G. Stachowiak, Menopause — facts and controversies, „Endokrynologia Polska” 2006, tom 57, nr 5.
  5. M. Przygoda, Wapń, [online] https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/73823,wapn [dostęp:] 24.11.2022.
  6. A. Rusińska i in., Zasady suplementacji i leczenia witaminą D – nowelizacja 2018 r., „Postępy Neonatologii” 2018;24(1).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij