Przełożony molestuje swoją pracownicę
Weronika Grzywna

Molestowanie seksualne – przejawy, jak sobie radzić w takiej sytuacji? Gdzie zgłosić?

Statystyki pokazują, że co piąta osoba pada ofiarą molestowania seksualnego w pracy. Według raportu Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER aż 87 proc. kobiet doświadczyło w swoim życiu zachowania, które mogłoby zostać uznane za molestowanie seksualne. Nie oznacza to jednak, że problem ten nie dotyczy mężczyzn. Molestowanie seksualne może bowiem dotyczyć obu płci. Co można uznać za molestowanie seksualne? Gdzie je zgłosić?

 1. Molestowanie seksualne – przejawy
 2. Molestowanie seksualne – przyczyny
 3. Molestowanie seksualne – gdzie zgłosić?
 4. Czy istnieje molestowanie seksualne słowem?

Molestowanie seksualne – przejawy

Definicja molestowania seksualnego zgodnie z Kodeksem pracy mówi, że jest to „każde niepożądane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci pracownika, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika, w szczególności stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery; na zachowanie to mogą się składać fizyczne, werbalne lub pozawerbalne elementy”.

Molestowanie seksualne może więc przyjmować różne formy: fizyczną, werbalną oraz pozawerbalną. Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wyróżnia jeszcze dwie inne formy molestowania seksualnego. Pierwszą z nich jest molestowanie inwazyjne, np. dotykanie, głaskanie o charakterze erotycznym. Drugą jest molestowanie nieinwazyjne, czyli erotyczne aluzje czy też podglądanie.

Kiedy mamy do czynienia z molestowaniem? Co można uznać za molestowanie seksualne? To pytania, które zadaje sobie większość osób, które obawiają się, że mogły być ofiarami tego rodzaju zachowań. Jak wygląda molestowanie seksualne? Będą to m.in. zachowania takie jak:

 • pisanie wiadomości o podłożu seksualnym,
 • niestosowne żarty z podtekstem seksualnym,
 • natarczywe spojrzenia,
 • propozycje seksualne,
 • dotykanie, głaskanie lub inne gesty o charakterze erotycznym,
 • szantaż emocjonalny, np. seks w zamian za awans,
 • niestosowne komentarze na temat ubrania, budowy ciała lub wyglądu ofiary,
 • powtarzające się próby zaproszenia na randkę lub bezpośrednie propozycje dotyczące odbycia stosunku seksualnego.
Ponadto warunkiem koniecznym do stwierdzenia molestowania jest brak zgody osoby molestowanej na tego typu zachowania oraz jasny sprzeciw wobec sprawcy.

Molestowanie seksualne – przyczyny

Statystyki pokazują, że molestowania seksualnego częściej doświadczają kobiety niż mężczyźni. Najbardziej narażone na molestowanie są kobiety, które pracują w tzw. męskich zawodach lub w firmach, w których pracuje więcej mężczyzn niż kobiet. Nie oznacza to jednak, że ofiarami molestowania seksualnego nie mogą być mężczyźni.

Molestowanie seksualne w pracy bardzo często jest również przejawem relacji władzy. Na potencjalnych sprawców molestowania wskazuje się bowiem osoby o dużej władzy i jednocześnie poczuciu bezkarności. Co więcej, na molestowanie seksualne bardziej narażone są osoby o niskim statusie społecznym, o niskiej samoocenie i wysokiej wrażliwości.

Sprawdź preparaty na stres na DOZ.pl

Powiązane produkty

Molestowanie seksualne – gdzie zgłosić?

Molestowanie seksualne jest czynem zabronionym i jest usankcjonowane przepisami prawa pracy. Jak udowodnić molestowanie seksualne? Obowiązkiem ofiary jest udokumentowanie tego, że nastąpiło molestowanie oraz jednocześnie, że pracownik molestowany sprzeciwił się temu.

Wówczas osoba poszkodowana może w pierwszej kolejności zawiadomić pracodawcę o doświadczeniu molestowania. Pracodawca zaś powinien podjąć odpowiednie działania, zmierzające do wyeliminowania tego typu zachowań w środowisku pracy. Pracownik molestowany ma także prawo rozwiązać umowę o pracę w trybie natychmiastowym, jeżeli uzna, że pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Jeżeli natomiast pracodawca nie podejmie żadnych działań, jego działania będą nieskuteczne lub to właśnie pracodawca jest oprawcą, wtedy pracownik może zgłosić molestowanie do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), która przeprowadzi postępowanie kontrolne i w razie konieczności złoży stosowny pozew w sądzie pracy.

Warto jednak wspomnieć o tym, że w ten sposób przed molestowaniem seksualnym chronione są jedynie osoby pracujące na podstawie umowy o pracę. Kodeks pracy nie dotyczy bowiem osób np. na umowie B2B lub umowie-zlecenie.

Czy istnieje molestowanie seksualne słowem?

Molestowanie seksualne słowem to jedna z wcześniej wymienionych form molestowania werbalnego, które również stanowi czyn zabroniony i jak najbardziej powinno zostać zgłoszone do odpowiednich organów. Takie molestowanie nie przejawia się czynami, a m.in. komentarzami na temat ubioru lub wyglądu ofiary, nieprzyzwoitymi sugestiami o podłożu erotycznym, propozycjami seksualnymi lub szantażem emocjonalnym.

 1. Merecz, D. (2011). Profilaktyka psychospołecznych zagrożeń w miejscu pracy – od teorii do praktyki. Łódź: Oficyna Wydawnicza Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera.
 2. Mandal, E. (2002). Molestowanie seksualne w miejscu pracy. Palestra 46/1-2(529-530), 79-83.
 3. Szewczyk, H. (2002). Molestowanie seksualne i mobbing w miejscu pracy lub w związku z pracą – nowe wyzwania dla polskiego prawa pracy. Praca i Zabezpieczenie Społeczne 6, 2-12.
 4. Causes and Effects of Sexual Harassment in the Workplace. Dostęp online: https://www.ukessays.com/essays/psychology/workplace-sexual-harassment.php [07.07.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zioła na menopauzę – jakie złagodzą objawy klimakterium?

  Około 50. roku życia u kobiet wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest menopauza, inaczej nazywana klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów. By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na złagodzenie objawów klimakterium. Które zioła warto wybrać i jak je bezpiecznie stosować?

 • Wulwodynia (ból miejsc intymnych). Przyczyny, objawy, leczenie

  Wulwodynia jest przewlekłym bólem sromu bez rozpoznanej przyczyny. Boleć może jeden lub wiele obszarów sromu. Ból jest różny – u niektórych przypomina pieczenie, innym pacjentkom może wydawać się np. kłujący. Stopień nasilenia bólu, jego dokładna lokalizacja czy częstotliwość mogą być różne u różnych kobiet. Wulwodynia jest trudna do rozpoznania i leczenia ze względu na podobieństwo objawów do innych schorzeń oraz na brak wysokiej jakości badań naukowych dotyczących metod leczenia. Diagnoza jest stawiana poprzez wykluczenie innych przyczyn, takich jak nawracające infekcje, liszaj, nowotwory, neuralgie i inne.

 • Życie seksualne seniorów – zalety i przeciwwskazania

  Seksualność osób w podeszłym wieku (który obecnie często określa się na powyżej 67 roku życia) zderza się ze ścianą nieścisłości i społecznych stereotypów. Długość życia ulega wydłużeniu, społeczeństwo starzeje się, a postrzeganie miłości i relacji przechodzi głęboką zmianę, stąd zagadnieniom dotyczącym życia seksualnego seniorów powinna być poświęcona szczególna uwaga. Przyjrzyjmy się sferze seksualności w starszym wieku oraz związanymi z nią faktami i mitami.

 • Aseksualizm (aseksualność) – na czym polega „czwarta orientacja”?

  Statystyki pokazują, że na świecie jest około 1 proc. osób aseksualnych. Aseksualizm jest definiowany jako brak pożądania seksualnego wobec ludzi lub innych obiektów. Przez długi czas traktowany był jako pewne zaburzenie, obecnie jednak istnieją dyskusje dotyczące zaklasyfikowania aseksualizmu jako czwartej orientacji seksualnej. Na czym polega aseksualizm? Czy może być uznany za czwartą orientację seksualną?

 • Orgazm łechtaczkowy – jak go osiągnąć?

  Ośrodek kary i nagrody w mózgu potrafi wpędzić w uzależnienia, a przynajmniej motywować do osiągania przyjemności. Jednym z jej źródeł może być satysfakcja seksualna, czyli orgazm. Co ciekawe, w świecie zwierząt potrzeby seksualne wynikają głównie z instynktu rozrodczego, chęci przekazania genów potomstwu i przedłużenia istnienia gatunku. Z czym wiąże się przyjemność odczuwana przez ludzi podczas intymnego zbliżenia?

 • Petting – czym jest? Jak go uprawiać? Bezpieczeństwo

  Petting to forma aktywności seksualnej, która jest alternatywą dla stosunku seksualnego. Często wykorzystywany jest w celu lepszego poznania ciała partnera lub partnerki, ale może jednocześnie stanowić jedyną możliwą formę aktywności seksualnej dla niektórych osób. Jak bezpiecznie uprawiać petting?

 • Orgazm sutkowy – czy istnieje?

  Od wieków piersi są uważane za atrybut kobiecości, a stosowane już w średniowieczu gorsety miały za zadanie eksponować wdzięki dam. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło w kwestiach estetycznych, jednak aktualnie piersi są postrzegane nie tylko jako źródło męskiej przyjemności. Seksuolodzy coraz częściej zwracają uwagę na rolę sutków w osiąganiu satysfakcji seksualnej przez kobiety.

 • Orgazm wielokrotny – czy jest możliwy? Jak go osiągnąć u kobiety i u mężczyzny?

  Orgazm wielokrotny, czyli kaskadową rozkosz seksualną, mogą osiągnąć zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Uważa się jednak, że to przedstawicielki płci pięknej przeżywają go częściej. Tajemnica tkwi w odpowiedniej technice i kontroli napięcia seksualnego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij