Lek na cukrzycę typu 2 wycofany – jest decyzja GIF
16 maja 2024 roku Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał komunikat, w którym poinformował o wstrzymaniu w obrocie produktu leczniczego Viglita. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności i obowiązuje na terenie całego kraju.
- Lek Viglita – które serie wycofano z obrotu?
- Dlaczego lek Viglita na cukrzycę został wycofany?
- Na co jest lek Viglita?
Lek Viglita – które serie wycofano z obrotu?
W komunikacie GIF podkreślono, że decyzja dotyczy wszystkich serii leku Viglita i wymieniono objęte nią warianty tego preparatu:
Viglita (Vildagliptinum), 50mg, tabletki
- opakowanie 14 tabletek nr GTIN 05909991401856;
- opakowanie 28 tabletek nr GTIN 05909991401863;
- opakowanie 30 tabletek nr GTIN 05909991401870;
- opakowanie 56 tabletek nr GTIN 05909991401887;
- opakowanie 60 tabletek nr GTIN 05909991401894;
- opakowanie 180 tabletek nr GTIN 05909991401900.
Podmiotem odpowiedzialnym jest w przypadku tego leku na cukrzycę czeska firma Zentiva k.s. z siedzibą w Pradze.
Dlaczego lek Viglita na cukrzycę został wycofany?
Badanie kontrolne preparatu prowadzone przez Narodowy Instytut Leków wykazało, że lek nie spełnia przewidzianych dla niego wymagań jakościowych. Mianowicie w zakresie jednego ze sprawdzanych parametrów („odporność tabletek niepowlekanych na ścieranie”) uzyskał on negatywny wynik.
Powodem wstrzymania obrotu lekiem Viglita jest zatem uzasadnione podejrzenie, że produkt nie odpowiada przewidzianym dla niego wymogom jakościowym. W związku z tym GIF jasno stwierdza w komunikacie, że „dla ochrony zdrowia i życia pacjentów, którzy mogliby przyjąć produkt leczniczy niespełniający wymagań jakościowych, uzasadnione i konieczne było nadanie niniejszej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności”.
Na co jest lek Viglita?
Viglita to znany lek przeciwcukrzycowy stosowany przede wszystkim u dorosłych pacjentów ze stwierdzoną cukrzycą typu 2. Polecany jest zwłaszcza osobom mającym problem z nadwagą.
Lek Viglita pobudza trzustkę do wytwarzania insuliny, dzięki czemu pomaga kontrolować poziom cukru we krwi. Zalecane jest jednak, aby wraz z prowadzeniem terapii farmakologicznej cukrzycy przestrzegać odpowiedniej diety oraz nie zapominać o aktywności fizycznej.
Cukrzyca typu 2 jest słabiej wykrywalna niż cukrzyca typu 1 – jej objawy pojawiają się znacznie rzadziej. Niestety, jeśli nie jest leczona, prowadzi do groźnych powikłań. Jak zatem rozpoznać u siebie cukrzycę typu 2? Zwróć uwagę na następujące symptomy, które powinny być sygnałem do wizyty u lekarza i przeprowadzenia badań kontrolnych:
- otyłość – najczęściej typu brzusznego,
- wzmożone pragnienie i łaknienie,
- cechy odwodnienia takie jak zmniejszona elastyczność skóry oraz jej suchość,
- poliuria (wielomocz),
- przewlekłe osłabienie i senność,
- bóle głowy i zaburzenia koncentracji,
- epizody rozmytego, niewyraźnego widzenia,
- nadciśnienie tętnicze,
- częste, nawracające infekcje skórne,
- problem z gojeniem się ran.