iluistracja symbolizująca cukrzycę
Ewelina Sochacka

Czy wyższe dawki Ozempicu działają szybciej i lepiej?

Zgodnie z nowym badaniem kontrolę poziomu cukru we krwi i utratę wagi można osiągnąć szybciej i skuteczniej przy stosowaniu wyższych dawek doustnego semaglutydu. Podczas gdy substancja ta jest zatwierdzona do kontrolowania cukrzycy typu 2, jest również obiecująca jako lek odchudzający dla osób z otyłością. Badanie potwierdza, że doustne dawki semaglutydu podawane raz dziennie mogą zastąpić obecne leki semaglutydowe podawane w formie zastrzyku.

Leki zawierające semaglutyd, takie jak Ozempic, to rodzaj leków stosowanych w leczeniu cukrzycy typu 2. Promują uwalnianie insuliny poprzez aktywację receptorów glukagonopodobnego peptydu-1 lub GLP-1. Ponadto semaglutyd zmniejsza apetyt, pomagając ludziom utrzymać zdrową wagę, co jest ważne w leczeniu cukrzycy typu 2.

Nowe badanie semaglutydu wykazało, że jego wpływ na poziom cukru we krwi i apetyt jest zależny od dawki, przy czym wyższe dawki okazują się bardziej skuteczne niż te obecnie ordynowane. Badanie zostało opublikowane w magazynie naukowym „The Lancet”.

Skutki uboczne semaglutydu

Wszystkie leki GLP-1 (agoniści receptora glukagonopodobnego peptydu-1), jako środki farmakologiczne, mogą mieć skutki uboczne. Te są zazwyczaj zależne od dawki i mogą być bardziej zauważalne podczas zmian dawkowania. Częste działania niepożądane semaglutydu obejmują utratę apetytu (większą niż oczekiwano), nudności i rzadziej wymioty lub biegunkę. Te działania niepożądane są jednak przejściowe u większości ludzi. Niektórzy eksperci twierdzą, że uświadamianie pacjentów w zakresie powolnego i uważnego jedzenia, a przede wszystkim unikania przejadania się, może zmniejszyć skutki uboczne stosowania semaglutydu.

Jaka jest najlepsza dawka semaglutydu?

Według lekarzy wiele osób z cukrzycą typu 2 preferuje leki doustne ze względu na większą wygodę stosowania, w tym brak konieczności wykonywania zastrzyków. Obecnie doustny semaglutyd jest przepisywany w postaci 3 mg, 7 mg i 14 mg. Nowe badanie testuje skuteczność dawek 14 mg w porównaniu z preparatami 25 mg i 50 mg.

Powiązane produkty

Dawkowanie Ozempicu – nowe badania

Nowe badanie opisuje randomizowaną, podwójnie ślepą próbę fazy 3, która została przeprowadzona w 177 ośrodkach w 14 krajach i z udziałem 1606 dorosłych uczestników. Wszystkie osoby miały cukrzycę typu 2 i wskaźnik masy ciała (BMI) 25 lub wyższy. Uczestnicy zostali podzieleni losowo na trzy grupy i przyjmowali semaglutyd doustnie raz dziennie przez 68 tygodni. Pierwsza grupa przyjmowała preparat 14 mg, druga grupa przyjmowała 25 mg, a trzecia grupa 50 mg.


Sprawdź informacje o wycofanej partii Ozempicu na DOZ.pl


Naukowcy zmierzyli poziom HbA1C (hemoglobiny glikowanej) u poszczególnych osób – który odzwierciedla średni poziom cukru we krwi w ciągu ostatnich trzech miesięcy – na początku badania i ponownie po 52 tygodniach. Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne uważa, że poziom HbA1C poniżej 6,5% nie oznacza cukrzycy.

Dawki 50 mg i 25 mg okazały się skuteczniejsze w zmniejszaniu HbA1C niż dawka 14 mg.

Ponadto osoby z grup otrzymujących wyższe dawki straciły na wadze. W grupie przyjmującej 50 mg średnia utrata masy ciała wyniosła 17,5 funta. Dla grupy 25 mg było to 14,8 funta, a grupa 14 mg straciła średnio 10 funtów. Badanie wyjaśnia również, że korzyści płynące ze stosowania semaglutydu zależą od dawki, co wciąż jest badane pod kątem nowszych leków doustnych. Dzięki dostępnym danym obecnie semaglutyd w formie doustnej mógłby być przyjmowany w wyższych dawkach u osób z cukrzycą typu 2, u których nie osiągnięto docelowych poziomów glukozy przy niższej dawce. Pomogłoby to również w dalszej utracie wagi lub w zmniejszeniu liczby pozostałych leków, które przyjmuje pacjent.

Używanie semaglutydu do utraty wagi

Doustny semaglutyd jest obecnie zatwierdzony wyłącznie do leczenia cukrzycy typu 2, a jedynie dwa preparaty do wstrzykiwań związane z GLP-1 – Liraglutyd i Wegovy – są zatwierdzone do leczenia otyłości.

Sprawdź, jakie produkty dla diabetyków znajdziesz na DOZ.pl

Osoby otyłe doświadczają wielu schorzeń – w tym zwiększonego ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, udaru mózgu, arytmii, bezdechu sennego, a nawet raka. Tak więc pomaganie tym pacjentom to coś więcej niż leczenie otyłości i cukrzycy. Rodzina leków GLP-1 (oraz nowych podwójnych/triagonistów) jest bardzo skuteczna w leczeniu otyłości i dlatego powinna być stosowana w tym celu niezależnie od tego, czy pacjenci mają współistniejącą cukrzycę typu 2. Lekarze wyraźnie podkreślają jednak, że leki te nie powinny być stosowane przez osoby, które chcą stracić zaledwie kilka kilogramów. To nie jest właściwe stosowanie tego leku, który ma być pomocą dla osób z poważnymi schorzeniami, u których zdiagnozowano otyłość. Należy jednak wspomnieć, że inne badanie wykazało, iż faktycznie semaglutyd pomaga ludziom schudnąć, ale często nie utrzymują oni niższej wagi po zakończeniu leczenia.

 1. Aroda V. i in., Efficacy and safety of once-daily oral semaglutide 25 mg and 50 mg compared with 14 mg in adults with type 2 diabetes (PIONEER PLUS): a multicentre, randomised, phase 3b trial, „The Lancet”, 25 (06) 2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Dziwne skupiska zapalenia płuc wśród dzieci w Chinach. Apel WHO do władz

  Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) złożyła oficjalny wniosek do chińskich władz, w którym zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie niepokojącego wzrostu zachorowań na choroby układu oddechowego wśród dzieci. Pojawiają się głosy dotyczące epidemii, którą próbują ukryć chińskie władze.

 • GIF wycofuje z obrotu antybiotyk na zapalenie płuc

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek o nazwie Linezolid Polpharma. Jest to antybiotyk stosowany głównie w leczeniu szpitalnych i pozaszpitalnych zapaleń płuc oraz zakażeń skóry wywołanych przez wrażliwe bakterie Gram-dodatnie. Dlaczego GIF podjął taką decyzję?

 • Poufne dane medyczne tysięcy Polaków wyciekły do sieci z ALAB

  Ponad 50 tysięcy wyników badań medycznych Polaków trafiło do Internetu. Poufne informacje pochodzą z serwerów jednej z największych polskich sieci diagnostycznych – ALAB laboratoria.

 • Epidemia samotności trawi pokolenie Z – zaskakujące wyniki badań

  Blisko co trzeci przedstawiciel pokolenia Z (osoby urodzone po 1995 roku, a więc grupa wiekowa pomiędzy 13 a 28 rokiem życia) regularnie doświadcza samotności. Najczęściej uczucie samotności deklarują kobiety (34,5%; mężczyźni 24,4%) oraz – co może być dość zaskakujące – osoby mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich (39,5%).

 • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt?

  O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

 • Semaglutyd może pomóc zapobiegać zawałom serca i udarom mózgu

  Wyniki dużego badania klinicznego sugerują, że leki zawierające semaglutyd (stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2 oraz otyłości bądź nadwagi z co najmniej jednym współistniejącym schorzeniem związanym z nadmierną masą ciała) mogą również obniżać ryzyko wystąpienia tzw. zdarzeń sercowo-naczyniowych.

 • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

  Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij