Pacjent ustawia dawkę Ozempicu
Ewelina Sochacka

3 tysiące przedawkowań słynnego leku na odchudzanie

„Moda” na glutydy nie mija. Od stycznia tego roku w Stanach Zjednoczonych odnotowano ponad 3 tysiące zgłoszeń, które dotyczyły groźnego dla zdrowia przedawkowania glutydów – leków na cukrzycę i otyłość olbrzymią, które od pewnego czasu masowo stosuje się, żeby schudnąć.

  1. Przedawkowanie glutydów – najnowsze dane
  2. Czym są złożone semaglutydy? Jak groźne mogą być dla zdrowia?
  3. Przypadki przedawkowania semaglutydów w 2023 roku
  4. Czym się różni Wegovy od Ozepicu?

Przedawkowanie glutydów – najnowsze dane

Od stycznia do listopada 2023 roku AAPCC (ang. American Association of Poison Control Centers), czyli Amerykańskie Centra Kontroli Zatruć odnotowały ponad 3 tysiące zgłoszeń dotyczących, jak to określono, „przypadkowego przedawkowania” semaglutydów. Liczba zgłoszonych w tym roku przypadków jest o 1500% wyższa od tej, którą odnotowano w 2019 roku, czyli przed rozpoczęciem mody na odchudzanie z wykorzystaniem glutydów.

Najczęściej zgłaszano podwójne przekroczenie przyjętej dawki. Niektórzy pacjenci musieli być hospitalizowani z powodu potężnych nudności, wymiotów i bólów brzucha. Problemy zgłaszały przede wszystkim osoby, które dopiero rozpoczynały odchudzanie z Ozempiciem czy Wegovy lub skorzystały z wersji złożonej semaglutydu.

Kilka razy w ostatnim roku do mediów trafiała informacja dotycząca słafszowanych partii Ozepicu, który nielegalnie dostawał się na rynek europejski i amerykański. Przestępcy wykorzystują ogromny popyt na lek, który w aptekach w wielu przypadkach nie był dostępny nawet dla diabetyków. Niejednokrotnie wprowadzali do użytku preparat, który wyglądał jak Ozempic, ale nim nie był.

Czym są złożone semaglutydy? Jak groźne mogą być dla zdrowia?

Incydenty przedawkowań miały miejsce w przypadku semaglutydów, które od maja znajdują się na liście niedoborów FDA, czyli Agencji Żywności i Leków. Na tej liście znajduje się dwa z trzech dopuszczonych preparatów i są to właśnie Wegovy i Ozempic. FDA zatwierdziła semaglutydy do stosowania w terapii w 2017 roku.

Od 2022 roku rozpoczęła się prawdziwa „ozempicowa gorączka”, kiedy wyszło na jaw, że idealne sylwetki gwiazd nie zawsze są zasługą zdrowego trybu życia, a semaglutydów i to wtedy zaczęło brakować leku w aptekach. W związku z tym w niektórych amerykańskich uzdrowiskach, centrach odnowy biologicznej, ale także aptekach, przy tworzeniu leków recepturowych, zaczęto przygotować złożoną wersję tego preparatu, jeśli tylko spełniały one określone wymagania federalnej ustawy o żywności, lekach i kosmetykach. Produkty te można było także kupić za pośrednictwem sprzedażowych serwisów internetowych. Wersja złożona ma postać soli – semaglutyd sodowy i octan semaglutydu.

To właśnie w przypadku złożonych semaglutydów zgłoszeń dotyczących działań niepożądanych było najprawdopodobniej najwięcej, niemniej Amerykańskie Centra Kontroli Zatruć nie są w stanie jednoznacznie potwierdzić tej informacji w pełni.

FDA nie weryfikuje bezpieczeństwa ani skuteczności leków złożonych. Semaglutydy w tej formie nie zostały przetestowane i zatwierdzone jako skuteczne, tak jak ma to miejsce w przypadku opatentowanych leków. W przypadku tych zarejestrowanych preparatów nie było mowy o tak dużych przedawkowaniach, jak miało to miejsce w przypadku preparatów złożonych. Wynika to najpewniej z budowy samego wstrzykiwacza, który jest wyposażony w pewne zabezpieczenia. W przypadku wiarygodnych produktów pacjenci najczęściej wybierają właściwą dawkę i klikają, aby zaaplikować lek, więc trudniej jest popełnić błędy, chociaż i tu zdarzają się przedawkowania. Nieopatentowane wersje złożone są jednak zazwyczaj dostępne w szklanych fiolkach wielodawkowych, a pacjenci pobierają samodzielne dawki do strzykawek. Łatwo się pogubić.

Czy semaglutydy złożone są dostępne w Polsce?
Czy semaglutydy złożone są dostępne w Polsce?

Powiązane produkty

Przypadki przedawkowania semaglutydów w 2023 roku

Pracownicy Agencji podkreślają, że połączenia telefoniczne, które widzą w swoim systemie, nie są związane głównie z zastrzykami złożonych form leku. Wiele z ich telefonów jest powiązana z mechanizmem działania wstrzykiwaczy, w których znajduje się glutyd na receptę.

W kilku przypadkach dzwoniący zgłaszali, że mają problemy ze wstrzykiwaczem i przypadkowo wybrano jego zawartość do końca, podając sobie cały miesiąc dawek na raz. Kolejne zgłoszenie pochodziło od 37-letniej kobiety, która przypadkowo podała sobie 1 mililitr zamiast 0,1 mililitra – 10 razy więcej niż zalecana ilość. Była to jej pierwsza dawka, którą przyjęła, nie będąc diabetykiem. Pacjentka chciała po prostu schudnąć. Z kolei 50-letni mężczyzna przypadkowo podał sobie 50 jednostek zamiast 5 jednostek jako pierwszą dawkę, również w celu schudnięcia. Wymiotował przez dwa dni i miał mdłości przez tydzień.

Czym się różni Wegovy od Ozepicu?

Zarówno Wegovy, jak i Ozempic to leki nowej generacji. Oba zawierają tę samą substancję czynną – semaglutyd.

Semaglutyd to substancja, która należy do analogów GLP-1 (hormon inkretynowego – glukagonopodobnego peptydu 1), co oznacza, że wykazuje takie samo działanie (mówi się, że naśladuje) jak GLP-1. GLP-1jest fizjologicznie uwalniany w jelitach bezpośrednio po spożyciu posiłku. Semaglutydy są stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2, ponieważ są stymulatorami wydzielania insuliny, która obniża poziom glukozy we krwi, normalizując jej poziom. Ponadto hamują uwalnianie glukagonu, a także – i co najważniejsze dla osób, które chcą schudnąć – utrzymują poziom sytości, przez co nie chce się jeść.

Skoro Wegovy i Ozempic są semaglutydami, dlaczego jeden stosuje się w terapii cukrzycy i otyłości olbrzymiej a drugi tylko w kontrolowaniu wagi?

Między preparatami jest kilka podobieństw i kilka różnic. Wegovy występuje w dużo wyższych dawkach w porównaniu z Ozempic'iem, ale oba preparaty podawane są w formie wstrzykiwań. Wegovy we wstrzykiwaczu zawiera jedną dawkę, a Ozempic cztery dawki. Jeśli mowa o podawaniu semaglutydów dzieciom – Wegovy można stosować u dzieci, które ukończyły 12. rok życia. W przypadku Ozempicu nie określono wprawdzie bezpieczeństwa jego stosowania u dzieci, niemniej zazwyczaj nie jest on stosowany u pacjentów, którzy nie ukończyły 18 lat.

Różnica, przez którą leki, pomimo tej samej substancji czynnej, stosuje się w różnych przypadkach, wynika z kwestii formalnych, czyli tego jak zostały zarejestrowane i zatwierdzone do stosowania.

  1. Poison centers see nearly 1,500% increase in calls related to injected weight-loss drugs as people accidentally overdose, CNN health [online],  https://edition.cnn.com/2023/12/13/health/semaglutide-overdoses-wellness/index.html [dostęp:] 20.12.2023
  2. Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania, DOZ.pl [online], https://www.doz.pl/czytelnia/a17412-Semaglutyd__czy_pomaga_schudnac_Zagrozenia_skutki_uboczne_stosowania_bez_wskazania [dostęp:] 20.12.2023 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Semaglutyd może pomóc zapobiegać zawałom serca i udarom mózgu

    Wyniki dużego badania klinicznego sugerują, że leki zawierające semaglutyd (stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2 oraz otyłości bądź nadwagi z co najmniej jednym współistniejącym schorzeniem związanym z nadmierną masą ciała) mogą również obniżać ryzyko wystąpienia tzw. zdarzeń sercowo-naczyniowych.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

  • Czy wyższe dawki Ozempicu działają szybciej i lepiej?

    Zgodnie z nowym badaniem kontrolę poziomu cukru we krwi i utratę wagi można osiągnąć szybciej i skuteczniej przy stosowaniu wyższych dawek doustnego semaglutydu. Podczas gdy substancja ta jest zatwierdzona do kontrolowania cukrzycy typu 2, jest również obiecująca jako lek odchudzający dla osób z otyłością. Badanie potwierdza, że doustne dawki semaglutydu podawane raz dziennie mogą zastąpić obecne leki semaglutydowe podawane w formie zastrzyku.

  • Stosowanie tego popularnego leku widać na twarzy. Czy zauważyłeś u siebie obwisłą skórę po semaglutydzie?

    Ozempikowa twarz to termin określający częste skutki uboczne przyjmowania semaglutydu, czyli leku na cukrzycę typu 2 (Ozempic). Ostatnio preparat jest bardzo chętnie stosowany nie tylko przez diabetyków, ale także przez osoby, które zażywają go, żeby schudnąć, a nie są cukrzykami. Jak wygląda twarz po Ozempicu i czy można cofnąć skutki uboczne stosowania leku?

  • Leki GLP-1 na cukrzycę a odchudzanie, nowotwory i choroby serca

    Przez ostatnie kilka miesięcy niezwykle głośno zrobiło się wokół leku na cukrzycę typu 2, który zaczęto stosować także w celu utraty wagi. Mowa oczywiście o preparacie o nazwie Ozempic. Od tego czasu ukazuje się coraz więcej badań dotyczących długoterminowego wpływu tej grupy leków – agonistów receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1) – na zdrowie, w związku z czym pojawiają się wiadomości o innych potencjalnych korzyściach wynikających ze stosowaniu tych preparatów.

  • Czy leki na cukrzycę mogą być stosowane jako preparaty na odchudzanie?

    Podstawą leczenia cukrzycy jest modyfikacja stylu życia umożliwiająca zredukowanie nadmiernych kilogramów – najistotniejsze są zmiana nawyków żywieniowych oraz włączenie umiarkowanej aktywności fizycznej do planu dnia. Nieustannie trwają badania nad lekami, które nie tylko mają działanie hipoglikemizujące, ale pozwalają również walczyć z otyłością i nadwagą.

  • Glutydy mogą uszkodzić żołądek i wywołać zapalenie trzustki

    Ostatnio wiele uwagi poświęca się stosowaniu agonistów GLP-1 w celu utraty wagi, a nie w celu leczenia cukrzycy lub osób z tzw. otyłością olbrzymią. Pierwsze badania pokazują, że agoniści GLP-1 mają potencjalne skutki uboczne, w tym paraliż żołądka, czyli gastroparezę.

  • GIS ostrzega: Toksyny w tatarze wołowym. Sklepy wycofują towar

    Państwowa Inspekcja Sanitarna wykryła bakterię Escherichia coli (STEC), która wytwarza groźną dla zdrowia toksynę Shiga, w aż 4 z 5 badanych próbek tatara wołowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij