Kobieta patrzy w lustro bez zadowolenia, krzywiąc się na widok swoich zmarszczek
Ewelina Sochacka

Stosowanie tego popularnego leku widać na twarzy. Czy zauważyłeś u siebie obwisłą skórę po semaglutydzie?

Ozempikowa twarz to termin określający częste skutki uboczne przyjmowania semaglutydu, czyli leku na cukrzycę typu 2 (Ozempic). Ostatnio preparat jest bardzo chętnie stosowany nie tylko przez diabetyków, ale także przez osoby, które zażywają go, żeby schudnąć, a nie są cukrzykami. Jak wygląda twarz po Ozempicu i czy można cofnąć skutki uboczne stosowania leku?

Ozempic to lek przepisywany w terapii cukrzycy typu 2 u dorosłych. Posiada również aprobatę Agencji ds. Żywności i Leków (FDA, ang. Food and Drug Administration) do stosowania w kontroli wagi u osób z nadwagą lub otyłością. Jest dostępny w postaci zastrzyków. Lekarze zalecają podawanie go podskórnie w okolicy uda, ramienia lub brzucha raz w tygodniu, zawsze tego samego dnia. Od pewnego czasu Ozempic stał się jednak modnym środkiem, który jest przyjmowany przez osoby chcące schudnąć. Wysoki popyt wśród osób, które używają go właśnie w tym celu, powoduje problemy z dostępnością leku w wielu krajach na całym świecie.

Ozempikowa twarz – czym właściwie jest?

Co to znaczy, że ktoś ma ozempikową twarz? W literaturze fachowej nie istnieje taka jednostka chorobowa, nie jest to również objaw, który został wpisany na listę skutków ubocznych stosowania semaglutydu. Skala zażywania tego preparatu jest jednak tak duża, że problem stał się zauważalny. Pierwszy raz tego określenia użył dermatolog gwiazd – dr Paul Jarrod Frank.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, czym jest semaglutyd, przeczytaj artykuł na DOZ.pl, gdzie nasz ekspert wyjaśnia, jak działa ten lek, jak wpływa na organizm i jak właściwie go zażywać.

W dużym uproszczeniu semaglutyd jest lekiem hipoglikemicznym. Reguluje poziom glukozy we krwi. Działa jako długotrwały i skuteczny agonista receptora glukagonopodobnego peptydu-1. Oznacza to, że po pierwsze człowiek czuje się pełniejszy po zjedzeniu posiłku, a po drugie lek opóźnia opróżnianie żołądka, dzięki czemu można nie odczuwać głodu i spożywać mniej kalorii.

Chociaż stosowanie leku Ozempic zgodnie z zaleceniem lekarza jest bezpieczne, może powodować szybką utratę wagi, często bardziej wyraźną na twarzy.
Obwisła skóra twarzy po stosowaniu Ozempicu
Skutki uboczne stosowania Ozempicu na schudnięcie – obwisła skóra twarzy

Jaką funkcję pełni tłuszcz na twarzy?

Tłuszcz na twarzy pełni funkcję ochronną, wpływa na estetykę i elastyczność skóry. Utrata masy ciała może powodować zmiany dermatologiczne i obkurczanie się skóry, ponieważ tłuszcz, który rozciąga i amortyzuje skórę, nie znajduje się już na swoim miejscu. Skóra twarzy traci również zdolność do „ściągania się” przy szybkiej utracie wagi. Wynika to z obniżonego poziomu elastyny i kolagenu, które są niezbędne dla zachowania integralności strukturalnej tkanek.

W rezultacie osoby przyjmujące Ozempic mogą zgłaszać następujące objawy, które są widoczne na twarzy:

  • wyraźne oznaki starzenia takie jak pogłębione zmarszczki mimiczne, bardziej widoczne bruzdy,
  • utrata tkanki tłuszczowej, co może prowadzić do wiotczenia skóry,
  • podskórnie wyczuwalna wolna przestrzeń między skórą a pozostałymi tkankami twarzy,
  • lipodystrofia, która wpływa na sposób gromadzenia i przechowywania tłuszczu przez organizm (polega na upośledzeniu i zaniku tkanki tłuszczowej na danym obszarze, a nawet na całym ciele).

Utrata tkanki tłuszczowej z twarzy jest bardzo częsta w przypadku każdej utraty wagi, zwłaszcza gdy jest ona znacząca (15% lub >20% masy ciała). Dlatego osoby, które tracą na wadze, mogą wyglądać na bardziej „pomarszczone” i starsze.

Powiązane produkty

Czy można zapobiegać obwisłej skórze na twarzy po stosowaniu Ozempicu?

Jeśli pacjent przyjmuje Ozempic jako lek na receptę (jest diabetykiem, zdiagnozowano u niego poważną otyłość), może nie być w stanie zapobiec skutkom ubocznym widocznym na twarzy. Jeśli jednak są one powodem do niepokoju, złego samopoczucia, itp., lekarz może zalecić kilka z poniższych rozwiązań:

Sprawdź, jakie akcesoria kosmetyczne (rollery, masażery i inne) znajdziesz na DOZ.pl

Jeśli pacjent zdecyduje się przerwać przyjmowanie leku Ozempic, usunięcie leku z organizmu może zająć około 5 tygodni od przyjęcia ostatniej dawki.

  1. K. Vogel, ‘Ozempic Face’: What is it and What Can You Do About it?, [online] https://www.healthline.com/health-news/ozempic-face-what-is-it-and-what-can-you-do-about-it [dostęp:] 2.08.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce

    Oczar wirginijski jest rośliną, której właściwości są coraz bardziej doceniane. Do celów leczniczych i kosmetycznych wykorzystuje się liście oraz korę, które zawierają m.in. cenne flawonoidy, garbniki, saponiny. Preparaty zawierające oczar wirginijski w swoim składzie mają działanie przeciwbakteryjne, ściągające i antyseptyczne, co wykorzystuje się m.in. w leczeniu ran, owrzodzeń czy hemoroidów. Oczar ma też właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne i przeciwłojotokowe, dlatego jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej czy naczynkowej.

  • Ranking najlepszych wcierek na porost włosów

    Odkryj najlepsze produkty pobudzające wzrost włosów i ograniczające ich wypadanie. Nasz ranking to kompendium skutecznych i łatwych w zastosowaniu formuł, które pobudzą cebulki włosów do wzrostu, odżywią skórę głowy i zagwarantują wzrost zdrowszych, gęstszych włosów.

  • Mikrodermabrazja diamentowa – efekty, czas gojenia skóry i koszty zabiegu

    Mikrodermabrazja diamentowa to zabieg kosmetyczny polegający na delikatnym złuszczaniu wierzchniej warstwy naskórka przy użyciu specjalnej głowicy pokrytej drobinkami diamentu. Dzięki temu skóra staje się gładsza, bardziej promienna i lepiej wchłania kosmetyki. Jest to popularna metoda poprawy wyglądu skóry, redukcji drobnych zmarszczek i przebarwień, a także oczyszczania porów.

  • Makijaż sylwestrowy – jak sprawić, żeby przetrwał całą noc?

    Sylwestrowa noc to wyjątkowa okazja, podczas której chcemy, aby nasz makijaż nie tylko wyglądał pięknie, ale był także lekki i trwały przez całą szampańską zabawę. Jak sprawić, by make-up nie przypominał maski, a jednocześnie przetrwał taneczne wyzwania i zachwycał do samego rana?

  • Ałun – jak działa? Czy ałun w sztyfcie to skuteczna i bezpieczna alternatywa dla dezodorantu?

    Wśród osób zainteresowanych naturalną pielęgnacją ałun cieszy się rosnącą popularnością. Ten minerał znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości antybakteryjnych, dzięki którym stanowi alternatywę dla tradycyjnych dezodorantów. Jak dokładnie działa i w jakich kosmetykach można go znaleźć?

  • Sekret jędrnej skóry – jak kolagen może pomóc na cellulit?

    Produkcja kolagenu w skórze zaczyna zwalniać już po ukończeniu 25. roku życia. Z roku na rok nie tylko utrata elastyczności skóry staje się coraz bardziej widoczna, ale także nasila się problem związany z cellulitem. Wśród preparatów, które mogą pomóc zmniejszyć widoczność cellulitu, czołowe miejsce zajmuje właśnie kolagen. Jaki kolagen jest najlepszy na cellulit?

  • Najlepsze zabiegi kosmetyczne na wiosnę. Jakich substancji potrzebuje skóra po zimie?

    Po zimie skóra i ciało wymagają większej uwagi i troski. Wraz z nadejściem wiosny warto dostarczyć skórze odpowiednich składników aktywnych, aby przywrócić jej zdrowy wygląd. Wiosna to także idealny moment na wykonanie profesjonalnych zabiegów kosmetycznych. Jakie zabiegi najlepiej sprawdzą się o tej porze roku? Jakich substancji dostarczyć skórze?

  • Rodzaje cery. Jak rozpoznać rodzaj skóry i wybrać odpowiednią pielęgnację?

    Każda skóra ma swoje unikalne potrzeby, a kluczem do jej zdrowego wyglądu jest odpowiednia pielęgnacja. Masz cerę suchą, tłustą, mieszaną, a może normalną? Dowiedz się, jak prawidłowo rozpoznać typ cery i jakich kosmetyków używać, aby cieszyć się promienną i zadbaną skórą każdego dnia!

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl