Co dają kąpiele w mące ziemniaczanej?
Kąpiele w mące ziemniaczanej, znane także jako kąpiele w skrobi ziemniaczanej lub kąpiele w krochmalu, są stosowane jako domowy sposób na podrażnienia skóry (np. wysypki, otarcia, odparzenia) lub po prostu naturalny kosmetyk do pielęgnacji skóry. Czy ich stosowanie ma sens? Jak przygotować kąpiel w krochmalu?
Co to jest krochmal?
Należy zacząć od wyjaśnienia, czym właściwie jest krochmal. Jest to mąka ziemniaczana, chociaż może to być także mąka kukurydziana lub ryżowa, którą najpierw rozpuszcza się w zimnej wodzie, tworząc zawiesinę, a następnie poddaje się gotowaniu, ale tym razem w gorącej wodzie. Po zagotowaniu powstaje płyn, który konsystencją przypomina kisiel. Kiedyś wykorzystywało się go jako ostatni etap prania pościeli czy bielizny, dzięki czemu nie wchłaniała ona wilgoci i brudu, co zabezpieczało ją przed rozwojem drobnoustrojów.
Kąpiel w mące ziemniaczanej – potencjalne korzyści
Zwolennicy kąpieli w krochmalu doceniają ten zabieg i podkreślają jego zalety:
- Łagodzenie podrażnień – skrobia ziemniaczana może pomóc w łagodzeniu podrażnień skóry, takich jak pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie, wysypka, potówki, otarcia czy odparzenia, które pojawiły się na skórze np. po aplikacji kosmetyków do pielęgnacji skóry, po kontakcie z proszkami do prania, barwnikami w tkaninach czy pampersach w przypadku dzieci. Dobrze sprawdza się także u niemowlaków, u których występuje np. pieluszkowe zapalenie skóry. Substancje zawarte w skrobi tworzą warstwę ochronną, która może pomóc zmiękczyć i złagodzić uwrażliwioną skórę.
- Oczyszczanie – kąpiel w mące ziemniaczanej może działać jak delikatny środek oczyszczający – pomaga usunąć zanieczyszczenia i nadmiar sebum z powierzchni skóry.
- Nawilżanie – skrobia ziemniaczana może pomóc w zatrzymywaniu wilgoci na skórze, tworząc tzw. okluzję, co może przyczynić się do podniesienia poziomu nawilżenia suchej skóry.
- Łagodzenie objawów AZS (atopowego zapalenia skóry) i skazy białkowej.
- Łagodzenie trądziku – niektóre źródła sugerują, że skrobia ziemniaczana może pomóc w łagodzeniu objawów trądziku poprzez zmniejszenie zaczerwienienia i stanów zapalnych.
Jak zrobić kąpiel w mące ziemniaczanej?
Aby przygotować kąpiel w mące ziemniaczanej, można postępować zgodnie z poniższymi krokami.
Składniki potrzebne do przygotowania kąpieli w krochmalu:
- mąka ziemniaczana, kukurydziana lub ryżowa (2 czubate łyżki),
- woda (1 szklanka),
- woda do zagotowania (1 litr).
Przedmioty:
- miseczka,
- garnek lub inne naczynie do gotowania.
Jak przygotować kąpiel, przyjmując powyższe podstawowe proporcje? Możesz je dostosować w zależności od preferencji.
Mąkę należy rozpuścić w zimnej wodzie. Miksturę wlać do wrzątku i gotować jeszcze przez chwilę na małym ogniu, cały czas energicznie mieszając, żeby nie powstały grudki. Zawiesinę wlać do gorącej wody w wannie i wymieszać, rozrzedzając powstały kisiel. Następnie poczekać kilka minut, aż kąpiel nieco ostygnie i zanurzyć się w niej na około 15–20 minut. Można także dodać do kąpieli kilka kropel olejku eterycznego (np. lawendowego, rumiankowego), aby nadać jej przyjemny zapach i nieco się odprężyć, zrelaksować. Podczas kąpieli można również delikatnie masować skórę mąką ziemniaczaną, niemniej tu warto być ostrożnym, aby dodatkowo nie podrażnić wrażliwej skóry. Po zakończeniu kąpieli trzeba dokładnie opłukać ciało ciepłą (ale nie gorącą) wodą, aby usunąć resztki mąki ziemniaczanej, a po wyjściu z wanny delikatnie osuszyć skórę ręcznikiem i nałożyć ulubiony balsam lub emolient, aby skuteczniej zatrzymać wilgoć w skórze (wspomniana wyżej okluzja).
Jak zrobić kąpiel w krochmalu niemowlakowi?
Zasada jest podobna jak w przypadku osoby dorosłej. Różnica tkwi jednak w ilości zarówno wody, jak i mąki ziemniaczanej. Przyjmuje się, że należy rozpuścić około 2 łyżek stołowych skrobi w 2 szklankach zimnej wody. Tak przygotowaną zawiesinę wlewamy do wrzątku, w ilości około 5-6 litrów. Istotne jest, aby podczas wlewania energicznie mieszać wodę w garnku, w której gotujemy krochmal. Powstała zawiesina powinna przypominać swoją konsystencją delikatny kisiel. Całość przelewamy do wanienki napełnionej ciepłej wodą i czekamy, aż osiągnie przyjemną i bezpieczną dla maluszka temperaturę, najlepiej około 38 stopni. Kąpiel powinna trwać około 5–10 minut. Po kąpieli skórę można dodatkowo posmarować kosmetykiem dla niemowląt.
Niektórzy specjaliści podkreślają, że kąpiele w mące ziemniaczanej są bardziej formą relaksu i pielęgnacji, a nie medycznym leczeniem skórnych problemów. Jeśli wystąpią wątpliwości lub skomplikowane problemy skórne, zawsze należy skonsultować się z lekarzem, zanim przystąpi się do opisanych wyżej zabiegów.
Jak często należy robić kąpiel w mące ziemniaczanej?
Częstotliwość kąpieli w krochmalu zależy tak naprawdę od intensywności zmian skórnych. Dla przykładu – jeśli problemem jest nasilające się atopowe zapalenie skóry, zabieg można stosować nawet codziennie. W przypadku np. podrażnień związanych z pampersami czy pieluszkami wystarczy, że taką kąpiel wykonasz po prostu wtedy, kiedy jest taka potrzeba. Dobrze jest jednak pamiętać, że istnieją przypadki, kiedy kąpanie się w krochmalu nie jest wskazane. Dzieje się tak, kiedy podrażnienie ma charakter grzybiczy. Kąpiel w mące ziemniaczanej może wtedy pogorszyć stan skóry. Wskazane jest skontaktowanie się z dermatologiem i rozpoczęcie antybiotykoterapii pod postacią maści stosowanych bezpośrednio na skórę.