Składniki potrzebne do przygotowania kąpieli z mąką ziemniaczaną
Ewelina Sochacka

Co dają kąpiele w mące ziemniaczanej?

Kąpiele w mące ziemniaczanej, znane także jako kąpiele w skrobi ziemniaczanej lub kąpiele w krochmalu, są stosowane jako domowy sposób na podrażnienia skóry (np. wysypki, otarcia, odparzenia) lub po prostu naturalny kosmetyk do pielęgnacji skóry. Czy ich stosowanie ma sens? Jak przygotować kąpiel w krochmalu?

Co to jest krochmal?

Należy zacząć od wyjaśnienia, czym właściwie jest krochmal. Jest to mąka ziemniaczana, chociaż może to być także mąka kukurydziana lub ryżowa, którą najpierw rozpuszcza się w zimnej wodzie, tworząc zawiesinę, a następnie poddaje się gotowaniu, ale tym razem w gorącej wodzie. Po zagotowaniu powstaje płyn, który konsystencją przypomina kisiel. Kiedyś wykorzystywało się go jako ostatni etap prania pościeli czy bielizny, dzięki czemu nie wchłaniała ona wilgoci i brudu, co zabezpieczało ją przed rozwojem drobnoustrojów.

Na co może pomóc kąpiel w krochmalu? Jedną z chorób jest atopowe zapalenie skóry (AZS).

Kąpiel w mące ziemniaczanej – potencjalne korzyści

Zwolennicy kąpieli w krochmalu doceniają ten zabieg i podkreślają jego zalety:

  • Łagodzenie podrażnień – skrobia ziemniaczana może pomóc w łagodzeniu podrażnień skóry, takich jak pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie, wysypka, potówki, otarcia czy odparzenia, które pojawiły się na skórze np. po aplikacji kosmetyków do pielęgnacji skóry, po kontakcie z proszkami do prania, barwnikami w tkaninach czy pampersach w przypadku dzieci. Dobrze sprawdza się także u niemowlaków, u których występuje np. pieluszkowe zapalenie skóry. Substancje zawarte w skrobi tworzą warstwę ochronną, która może pomóc zmiękczyć i złagodzić uwrażliwioną skórę.
  • Oczyszczanie – kąpiel w mące ziemniaczanej może działać jak delikatny środek oczyszczający – pomaga usunąć zanieczyszczenia i nadmiar sebum z powierzchni skóry.
  • Nawilżanie – skrobia ziemniaczana może pomóc w zatrzymywaniu wilgoci na skórze, tworząc tzw. okluzję, co może przyczynić się do podniesienia poziomu nawilżenia suchej skóry.
  • Łagodzenie objawów AZS (atopowego zapalenia skóry) i skazy białkowej.
  • Łagodzenie trądziku – niektóre źródła sugerują, że skrobia ziemniaczana może pomóc w łagodzeniu objawów trądziku poprzez zmniejszenie zaczerwienienia i stanów zapalnych.
Czy wiesz, jak rozpoznać wyprysk atopowy? Objawia się w bardzo charakterystyczny sposób. Dowiedz się więcej o tym, czym jest i co powoduje AZS na skórze dzieci i dorosłych

Powiązane produkty

Jak zrobić kąpiel w mące ziemniaczanej?

Aby przygotować kąpiel w mące ziemniaczanej, można postępować zgodnie z poniższymi krokami.

Składniki potrzebne do przygotowania kąpieli w krochmalu:

  • mąka ziemniaczana, kukurydziana lub ryżowa (2 czubate łyżki),
  • woda (1 szklanka),
  • woda do zagotowania (1 litr).

Przedmioty:

  • miseczka,
  • garnek lub inne naczynie do gotowania.

Jak przygotować kąpiel, przyjmując powyższe podstawowe proporcje? Możesz je dostosować w zależności od preferencji.

Mąkę należy rozpuścić w zimnej wodzie. Miksturę wlać do wrzątku i gotować jeszcze przez chwilę na małym ogniu, cały czas energicznie mieszając, żeby nie powstały grudki. Zawiesinę wlać do gorącej wody w wannie i wymieszać, rozrzedzając powstały kisiel. Następnie poczekać kilka minut, aż kąpiel nieco ostygnie i zanurzyć się w niej na około 15–20 minut. Można także dodać do kąpieli kilka kropel olejku eterycznego (np. lawendowego, rumiankowego), aby nadać jej przyjemny zapach i nieco się odprężyć, zrelaksować. Podczas kąpieli można również delikatnie masować skórę mąką ziemniaczaną, niemniej tu warto być ostrożnym, aby dodatkowo nie podrażnić wrażliwej skóry. Po zakończeniu kąpieli trzeba dokładnie opłukać ciało ciepłą (ale nie gorącą) wodą, aby usunąć resztki mąki ziemniaczanej, a po wyjściu z wanny delikatnie osuszyć skórę ręcznikiem i nałożyć ulubiony balsam lub emolient, aby skuteczniej zatrzymać wilgoć w skórze (wspomniana wyżej okluzja).

Jak zrobić kąpiel w krochmalu niemowlakowi?

Zasada jest podobna jak w przypadku osoby dorosłej. Różnica tkwi jednak w ilości zarówno wody, jak i mąki ziemniaczanej. Przyjmuje się, że należy rozpuścić około 2 łyżek stołowych skrobi w 2 szklankach zimnej wody. Tak przygotowaną zawiesinę wlewamy do wrzątku, w ilości około 5-6 litrów. Istotne jest, aby podczas wlewania energicznie mieszać wodę w garnku, w której gotujemy krochmal. Powstała zawiesina powinna przypominać swoją konsystencją delikatny kisiel. Całość przelewamy do wanienki napełnionej ciepłej wodą i czekamy, aż osiągnie przyjemną i bezpieczną dla maluszka temperaturę, najlepiej około 38 stopni. Kąpiel powinna trwać około 5–10 minut. Po kąpieli skórę można dodatkowo posmarować kosmetykiem dla niemowląt.

Sprawdź, jakie delikatne kosmetyki do pielęgnacji skóry dzieci znajdziesz na DOZ.pl

Niektórzy specjaliści podkreślają, że kąpiele w mące ziemniaczanej są bardziej formą relaksu i pielęgnacji, a nie medycznym leczeniem skórnych problemów. Jeśli wystąpią wątpliwości lub skomplikowane problemy skórne, zawsze należy skonsultować się z lekarzem, zanim przystąpi się do opisanych wyżej zabiegów.

Jak często należy robić kąpiel w mące ziemniaczanej?

Częstotliwość kąpieli w krochmalu zależy tak naprawdę od intensywności zmian skórnych. Dla przykładu – jeśli problemem jest nasilające się atopowe zapalenie skóry, zabieg można stosować nawet codziennie. W przypadku np. podrażnień związanych z pampersami czy pieluszkami wystarczy, że taką kąpiel wykonasz po prostu wtedy, kiedy jest taka potrzeba. Dobrze jest jednak pamiętać, że istnieją przypadki, kiedy kąpanie się w krochmalu nie jest wskazane. Dzieje się tak, kiedy podrażnienie ma charakter grzybiczy. Kąpiel w mące ziemniaczanej może wtedy pogorszyć stan skóry. Wskazane jest skontaktowanie się z dermatologiem i rozpoczęcie antybiotykoterapii pod postacią maści stosowanych bezpośrednio na skórę.

  1. Paepe K. i in., Effect of rice starch as a bath additive on the barrier function of healthy but SLS-damaged skin and skin of atopic patients, Acta Derm Venereol. 2002;82(3):184-6.
  2. Krochmal do kąpieli dla niemowlaka. Jakie daje korzyści?, [online] https://www.pielegniarki.info.pl/aktualnosci/krochmal-do-kapieli-dla-niemowlaka-jakie-daje-korzysci [dostęp:] 20.08. 2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

  • Czym są humektanty w kosmetykach? Kiedy je stosować? Jak je domykać?

    Humektanty to substancje, które mają zdolność do przyciągania i zatrzymywania wilgoci. W kosmetyce są niezwykle cenione za swoje właściwości nawilżające. Działają niczym gąbka, która chłonie wodę z otoczenia i przekazuje ją skórze lub włosom.

  • Perły księżniczki (chińskie tampony ziołowe) – czy ich stosowanie jest bezpieczne?

    Perły księżniczki to tampony nasączone mieszanką ziół. Producenci deklarują, że ich stosowanie łagodzi objawy infekcji intymnych, „oczyszcza” pochwę z toksyn, a nawet jest pomocne w leczeniu chorób, takich jak endometrioza, mięśniaki macicy, niepłodność czy nadżerki szyjki macicy. Warto jednak zaznaczyć, że nie istnieją badania naukowe potwierdzające skuteczność ziołowych tamponów. Podczas ich używania mogą natomiast wystąpić poważne skutki uboczne.

  • Pielęgnacja skóry wokół oczu – jak dbać o skórę pod oczami?

    Skóra pod oczami to obszar, który wymaga szczególnej uwagi i troski. Jest ona bardzo cienka, delikatna i przez to skłonna do podrażnień oraz narażona na powstawanie zmarszczek mimicznych. Dowiedz się, jak właściwie pielęgnować skórę wokół oczu oraz na co zwracać uwagę, wybierając kosmetyki.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl