Twarz młodej koreańskiej dziewczyny, która stosuje się do zasad jello skin
Ewelina Sochacka

Jello skin – koreański trend w pielęgnacji skóry. Na czym polega i jakie daje efekty?

Elastyczna, gładka i lśniąca skóra to marzenie wielu kobiet. Sposobów i technik, aby osiągnąć taki efekt, jest wiele, ale podstawą wszystkich jest odpowiednie nawilżenie oraz odżywienie cery. Nie inaczej jest w przypadku nowego trendu w pielęgnacji, który przywędrował do nas z Korei Południowej. „Jello skin”, bo o nim mowa, to rytuał, dzięki któremu można osiągnąć sprężystą i pełną blasku cerę. Dowiedz się, na czym dokładnie polega i jakich kosmetyków używać, aby mieć jello skin.

  1. Jello skin – co to jest?
  2. Jak osiągnąć efekt jello skin?
  3. Jello skin a styl życia

Jello skin – co to jest?

Jello skin to trend w pielęgnacji skóry, który jakiś czas temu opanował media społecznościowe. Jego celem jest osiągnięcie gładkiej, jędrnej, sprężystej cery pełnej naturalnego blasku – o czym mówi nam sama nazwa (jello to po angielsku galaretka bądź żelki). Zapoczątkowała go koreańska influencerka Ava Lee, specjalizująca się w promowaniu zdrowych nawyków pielęgnacyjnych i szerząca wiedzę na temat składników produktów kosmetycznych oraz ich wpływu na kondycję skóry. Jello skin jest wariantem szerszego trendu o nazwie „glass skin”, który również pochodzi z Korei Południowej i jest związany z zabiegami oraz działaniami, których efektem jest aksamitna, gładka, zdrowa i rozświetlona cera.

Skóra jędrna jak galaretka to efekt właściwej pielęgnacji, której podstawą jest dostarczanie skórze odpowiedniej dawki nawilżenia i odżywienia oraz unikanie czynników przyczyniających się do utraty elastyczności (takich jak nadmierna ekspozycja na słońce). Co ważne, autorka tej metody podkreśla, że pielęgnacja skóry metodą jello skin to nie tylko stosowanie koreańskich kremów, ale przede wszystkim odpowiednie codzienne nawyki i zdrowy styl życia.

Jak osiągnąć efekt jello skin?

Aby mieć zdrową, gładką i elastyczną cerę, przede wszystkim musimy zadbać o właściwy poziom kolagenu. Kolagen jest białkiem strukturalnym produkowanym przez fibroblasty znajdujące się w skórze właściwej – sprawia on, że skóra jest jędrna i sprężysta. Z wiekiem produkcja naturalnego kolagenu przez organizm zmniejsza się, co prowadzi do pogorszenia kondycji skóry (stopniowo staje się ona coraz bardziej wiotka, a zmarszczki są bardziej widoczne).

Produkty i techniki pielęgnacyjne, które wspierają produkcję kolagenu i utrzymanie jego poziomu, mogą pomóc w zachowaniu zdrowego wyglądu skóry.

W celu opóźnienia procesu utraty kolagenu warto stosować preparaty kosmetyczne, które zawierają:

  • Kwas hialuronowy to glikozaminoglikan, czyli rodzaj cząsteczki polisacharydowej, która pełni ważną rolę w utrzymaniu wilgotności, elastyczności i jędrności skóry. Jest on szeroko stosowany w medycynie, farmacji i kosmetologii. Stanowi niezbędny składnik w pielęgnacji skóry odwodnionej, suchej, z pierwszymi oznakami starzenia. Kwas hialuronowy doskonale nawilża, regeneruje i chroni przed czynnikami zewnętrznymi. Zapewnia również transport składników odżywczych. Ujędrnia skórę i uelastycznia ją.
  • Witaminę C (kwas L-askorbinowy) – to silny antyoksydant, który pomaga w ochronie skóry przed uszkodzeniami spowodowanymi przez stres oksydacyjny. Ponadto witamina C uczestniczy także w produkcji kolagenu oraz normalizuje wytwarzanie melaniny, m.in. ma właściwości rozjaśniające przebarwienia.
  • Peptydy – są fragmentami białek powstającymi w procesie łączenia się cząsteczek aminokwasów w łańcuchy. Stosowanie produktów z peptydami może pomóc w pobudzeniu skóry do produkcji naturalnego kolagenu. Dodatkowo niektóre peptydy mają właściwości antyoksydacyjne, które pomagają w neutralizacji wolnych rodników.
  • Retinoidy – to grupa związków chemicznych, które stanowią pochodne witaminy A. Są powszechnie wykorzystywane w pielęgnacji skóry, przede wszystkim z powodu ich zdolności do stymulowania produkcji kolagenu i elastyny w skórze, poprawiają jej gęstość, działają antyoksydacyjnie oraz regulują produkcję sebum.

Powiązane produkty

Ważnym elementem rutyny pielęgnacyjnej skóry, o którym nie można zapominać, chcąc uzyskać jello skin, jest demakijaż. Pomaga usunąć pozostałości kosmetyków, nadmiar sebum oraz inne zanieczyszczenia, które mogą osadzać się na skórze i prowadzić do zatkania porów, podrażnień oraz innych problemów skórnych. Trzeba też pamiętać, że oczyszczona skóra lepiej wchłania składniki zawarte w produktach do pielęgnacji takich jak serum czy kremy nawilżające.

Jak poprawnie wykonać demakijaż?

  • Zacznij od demakijażu oczu. Najlepiej, jeśli użyjesz specjalnego płynu przeznaczonego do tej części twarzy. Jeśli malujesz rzęsy tuszem wodoodpornym, użyj płynu dwufazowego.
  • Następnie przystąp do oczyszczenia ust.
  • Kontynuuj usuwanie makijażu z pozostałej części twarzy.
  • Umyj skórę twarzy przy pomocy pianki, żelu bądź emulsji. Delikatnie osusz skórę.
  • Nałóż tonik lub zastosuj hydrolat.
  • Teraz możesz przystąpić do nakładania serum, kremu i oleju.

PRODUKTY DO DEMAKIJAŻU

DERMOKOSMETYKI DO TWARZY

PRODUKTY DO PIELĘGNACJI UST

Jello skin a styl życia

Jak podkreśla autorka metody jello skin, styl życia odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowej, elastycznej cery. Co dokładnie wpływa na kondycję skóry? O czym trzeba pamiętać?

  • Zrównoważona dieta bogata w witaminy, minerały, przeciwutleniacze i zdrowe tłuszcze. Warto zadbać o to, aby w naszym menu znalazły się: warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, białko, orzechy, nasiona i oleje rybne.
  • Regularne picie wody jest istotne dla utrzymania odpowiedniego nawodnienia skóry. Dobrze nawilżona skóra jest bardziej elastyczna i mniej podatna na powstawanie zmarszczek.
  • Unikanie palenia papierosów, które przyczynia się do przedwczesnego starzenia się skóry i pojawiania się zmarszczek.
  • Niestosowanie na co dzień kremów z filtrem przeciwsłonecznym jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do powstawania zmarszczek i przebarwień. Warto używać preparatów z SPF oraz unikać długotrwałego przebywania na słońcu.
  • Dbanie o higienę snu, w tym regularny, głęboki sen, jest ważne dla procesów regeneracyjnych skóry. Zbyt mała ilość snu lub jego zła jakość mogą prowadzić do pogorszenia kondycji skóry i pojawienia się zmarszczek.
  • Znalezienie metod radzenia sobie ze stresem, takich jak medytacja czy joga, może przyczynić się do poprawy kondycji skóry.
  • Regularna aktywność fizyczna poprawia krążenie krwi, co może wspierać dostarczanie składników odżywczych do skóry.
  • Regularne wizyty u dermatologa mogą być pomocne w monitorowaniu zdrowia skóry, identyfikowaniu ewentualnych problemów i znalezieniu skutecznych produktów do pielęgnacji.
  1. S. Shawn, ‘Jello skin’ is trending: Here’s what we know and how to achieve it, [online] https://edition.cnn.com/cnn-underscored/beauty/jello-skin-beauty-trend [dostęp:] 20.08.2023.
  2. What is ‘jello skin’?, [online] https://www.dermalogica.co.uk/blogs/skinspiration/what-is-jello-skin [dostęp:] 20.08.2023.
  3. A. Olejnik i in., Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, „Chemik” 2012, nr 66(2), s. 129–145.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pielęgnacja cery naczyniowej

    Widoczne naczynka na twarzy to nie tylko problem natury estetycznej, to przede wszystkim znak, że nasze naczynia krwionośne są osłabione. Kruche naczynka włosowate nie wytrzymują ciśnienia krwi, zaczynają pękać, pozostawiając na skórze trwałe ślady, potocznie nazywane pajączkami. Taka cera wymaga szczególnej pielęgnacji.

  • Pielęgnacja cery łojotokowej

    Typ skóry określa zespół jej cech, który wyróżnia grupę ludzi i jest dla tej grupy charakterystyczny. W dużym stopniu zależy on od rozmieszczenia na jej powierzchni gruczołów łojowych i ich stanu czynnościowego, czyli ilości wydzielanego przez nie łoju (sebum), który jest wytwarzany przez komórki wydzielnicze gruczołów łojowych i przedostaje się on do mieszków włosowych lub bezpośrednio na skórę.

  • Skóra wrażliwa – cechy, objawy, pielęgnacja

    Skóra wrażliwa to problem, z którym boryka się coraz więcej osób. Taki stan może wystąpić w każdym wieku, bez względu na płeć. Mimo tego, zdecydowanie częściej skórę wrażliwą posiadają kobiety niż mężczyźni. Jak wygląda skóra wrażliwa oraz jakie objawy jej towarzyszą?

  • Pielęgnacja suchej skóry – jak nawilżać odwodnioną skórę twarzy?

    Problem nadmiernie przesuszonej i wrażliwej skóry może dotyczyć każdego, niezależnie od płci i wieku, chociaż częściej występuje u dojrzałych kobiet, co jest związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie w okresie okołomenopauzalnym. Przyczyną suchej skóry może być również niewłaściwa pielęgnacja, dermatoza, a nawet źle zbilansowana dieta. Dowiedz się, jak dbać o suchą i wrażliwą cerę.

  • Cienie pod oczami i nie tylko - jak dbać o skórę wokół oczu?

    Skóra pod oczami to obszar, który wymaga szczególnej uwagi i troski. Jest ona bardzo cienka, delikatna i przez to skłonna do podrażnień oraz narażona na powstawanie zmarszczek mimicznych. Dowiedz się, jak właściwie pielęgnować skórę wokół oczu oraz na co zwracać uwagę, wybierając kosmetyki.

  • Oleje do cery naczynkowej – jakie będą odpowiednie?

    Cera naczynkowa wymaga szczególnej pielęgnacji. Aby zredukować zaczerwienienie, „pajączki” widoczne na skórze czy nadmierną wrażliwość na czynniki zewnętrze, konieczne jest stosowanie kosmetyków o właściwościach nawilżających, ochronnych i zmniejszających widoczność rozszerzonych naczynek krwionośnych. Dowiedz się, jakie oleje będą odpowiednie dla cery naczyniowej.

  • Bakterie przerobią plastikowe odpady na popularny lek

    Naukowcy dokonali przełomu, który może zmienić sposób, w jaki podchodzimy do odpadów plastikowych i produkcji leków. Dzięki wykorzystaniu zmodyfikowanych genetycznie bakterii Escherichia coli udało się przekształcić plastikowe odpady w paracetamol.

  • Bakteria E. coli w popularnej wodzie. Pilny komunikat sieci sklepów

    Sklepy Auchan wycofują partię niegazowanej wody źródlanej Ustronianka Premium. Jak poinformowano, w próbce produktu wykryto bakterie Escherichia coli, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumentów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl