Olejek do cery naczynkowej
Ewelina Sochacka

Oleje do cery naczynkowej – jakie będą odpowiednie?

Cera naczynkowa wymaga szczególnej pielęgnacji. Aby zredukować zaczerwienienie, „pajączki” widoczne na skórze czy nadmierną wrażliwość na czynniki zewnętrze, konieczne jest stosowanie kosmetyków o właściwościach nawilżających, ochronnych i zmniejszających widoczność rozszerzonych naczynek krwionośnych. Dowiedz się, jakie oleje będą odpowiednie dla cery naczyniowej.

Cera naczynkowa – czym się charakteryzuje?

Zaczerwieniona skóra twarzy występująca podczas intensywnego wysiłku fizycznego, stresu, gwałtownych zmian temperatur czy spożywania alkoholu to zjawisko zupełnie normalne, którego doświadcza zdecydowana większość dorosłych – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jeśli jednak rumieńce i „pajączki” pojawiają się także w innych sytuacjach lub wręcz nigdy nie znikają, to znak, że prawdopodobnie mamy do czynienia z cerą naczynkową. Płytkie unaczynienie sprawia, że poszerzenie drobnych naczyń krwionośnych jest wyraźnie widoczne (zwłaszcza na policzkach, nosie, czole i brodzie) i stanowi defekt kosmetyczny. Ponadto skóra naczynkowa jest cienka, bardzo wrażliwa i delikatna. Osoby, które ją mają, mogą doświadczać też uczucia ściągnięcia, obrzęków czy pieczenia twarzy.

Właściwa pielęgnacja cery naczynkowej obejmuje używanie delikatnych produktów myjących, stosowanie kremów nawilżających oraz kojących, a także kremów z filtrem UV w celu ochrony przed promieniowaniem słonecznym, które może dodatkowo pogarszać stan skóry. Pomocne w nawilżeniu i „uspokojeniu” skóry może być stosowanie odpowiednio dobranego oleju do pielęgnacji. Warto również skonsultować się z dermatologiem, który pomoże dobrać odpowiednie leczenie i pielęgnację – trzeba pamiętać, że osoby z cerą naczynkową są bardziej podatne m.in. na rozwój trądziku różowatego.

Istotna jest też profilaktyka, czyli wzmacnianie naczynek oraz unikanie czynników mogących podrażniać skórę. Trzeba ograniczyć alkohol, pikantne potrawy, gorące kąpiele czy przebywanie w saunie.

Oleje do cery naczynkowej – czy ich stosowanie na skórę to dobry pomysł?

Naturalne, tłoczone na zimno oleje roślinne mogą poprawić stan cery naczynkowej – ich stosowanie może bowiem pomóc w nawilżeniu skóry i wzmocnieniu jej bariery ochronnej. Ponadto taka pielęgnacja może zmniejszyć zaczerwienienie twarzy i widoczność naczynek krwionośnych. Wybierając rodzaj oleju, warto zwrócić uwagę na następujące aspekty:

  • właściwości uszczelniające naczynia krwionośne – wybieraj oleje, które zawierają składniki wzmacniające naczynia krwionośne, np. witaminę C, witaminę E, nienasycone kwasy tłuszczowe,
  • obecność witaminy K – oleje zawierające witaminę K wspomagają redukcję zaczerwienień i likwidację „pajączków”, wspierają także procesy regeneracyjne oraz wyrównują koloryt cery,
  • ochrona przed stresem oksydacyjnym – szukaj olejów bogatych w składniki antyoksydacyjne, takie jak flawonoidy, tokoferole, karotenoidy,
  • ochrona przed działaniem czynników zewnętrznych – w pielęgnacji cery naczynkowej sprawdzą się oleje wzmacniające barierę lipidową skóry i zapobiegające utracie wilgoci, czyli bogate przede wszystkim w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe,
  • lekkość i łatwe wchłanianie – olej powinien być lekki i szybko wchłaniający się w skórę, niepozostawiający tłustego filmu.

Powiązane produkty

Oleje do cery naczynkowej – które wybrać?

Wybierając olej do skóry naczynkowej, należy być ostrożnym – niektóre oleje mogą bowiem nasilać problemy z pękającymi naczynkami i powodować reakcje alergiczne. Przed pierwszym nałożeniem oleju na skórę, warto zatem wykonać próbę uczuleniową.

Oleje polecane osobom z cerą naczynkową ze względu na właściwości nawilżające, kojące i redukujące zaczerwienienie:

  • olej z nasion dzikiej róży,
  • olej z pestek winogron,
  • olej marchwiowy,
  • olej z ostropestu plamistego,
  • olej z marakui,
  • olej z czarnej porzeczki.
  1. W. Zajączkowska, Kosmetologia wobec problemów cery naczyniowej, [online] http://violmedica.pl/publikacje/kosmetologia_wobec_problemow_cery_naczyniowej.pdf [dostęp:] 08.08.2023.
  2. A. Barańska, Antyoksydanty ukryte w olejach roślinnych, [online] https://biotechnologia.pl/kosmetologia/antyoksydanty-ukryte-w-olejach-roslinnych,18251 [dostęp:] 08.08.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Jak rozpoznać zbliżający się zawał serca? Znaki ostrzegawcze, nietypowe objawy

    Choć najczęstszym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, nie jest to jedyny symptom, jaki może towarzyszyć atakowi serca. Mogą pojawić się także bóle ramienia, szczęki, pleców, brzucha, uczucie lęku, zmęczenie czy zlewne poty. Poznaj wszystkie nietypowe objawy zawału mięśnia sercowego i sprawdź, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ich wystąpienia.

  • GIF wycofuje z obrotu antybiotyk na zapalenie płuc

    Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek o nazwie Linezolid Polpharma. Jest to antybiotyk stosowany głównie w leczeniu szpitalnych i pozaszpitalnych zapaleń płuc oraz zakażeń skóry wywołanych przez wrażliwe bakterie Gram-dodatnie. Dlaczego GIF podjął taką decyzję?

  • Poufne dane medyczne tysięcy Polaków wyciekły do sieci z ALAB

    Ponad 50 tysięcy wyników badań medycznych Polaków trafiło do Internetu. Poufne informacje pochodzą z serwerów jednej z największych polskich sieci diagnostycznych – ALAB laboratoria.

  • Epidemia samotności trawi pokolenie Z – zaskakujące wyniki badań

    Blisko co trzeci przedstawiciel pokolenia Z (osoby urodzone po 1995 roku, a więc grupa wiekowa pomiędzy 13 a 28 rokiem życia) regularnie doświadcza samotności. Najczęściej uczucie samotności deklarują kobiety (34,5%; mężczyźni 24,4%) oraz – co może być dość zaskakujące – osoby mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich (39,5%).

  • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt?

    O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

  • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

    Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

  • Wzrost zachorowań na COVID-19 – szpitale wprowadzają ograniczenia i maseczki

    Choć oficjalne dane tego nie pokazują (aktualnie nie ma obowiązku wykonywania testów), eksperci i lekarze alarmują, że w Polsce mamy obecnie do czynienia ze znaczącym wzrostem zakażeń koronawirusem. Zjawisko to widoczne jest zwłaszcza w szpitalach, dlatego dyrektorzy wielu placówek wprowadzają ograniczenia dotyczące odwiedzin czy nakaz noszenia maseczek ochronnych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij