Oleje do cery naczynkowej – jakie będą odpowiednie?
Cera naczynkowa wymaga szczególnej pielęgnacji. Aby zredukować zaczerwienienie, „pajączki” widoczne na skórze czy nadmierną wrażliwość na czynniki zewnętrze, konieczne jest stosowanie kosmetyków o właściwościach nawilżających, ochronnych i zmniejszających widoczność rozszerzonych naczynek krwionośnych. Dowiedz się, jakie oleje będą odpowiednie dla cery naczyniowej.
Cera naczynkowa – czym się charakteryzuje?
Zaczerwieniona skóra twarzy występująca podczas intensywnego wysiłku fizycznego, stresu, gwałtownych zmian temperatur czy spożywania alkoholu to zjawisko zupełnie normalne, którego doświadcza zdecydowana większość dorosłych – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jeśli jednak rumieńce i „pajączki” pojawiają się także w innych sytuacjach lub wręcz nigdy nie znikają, to znak, że prawdopodobnie mamy do czynienia z cerą naczynkową. Płytkie unaczynienie sprawia, że poszerzenie drobnych naczyń krwionośnych jest wyraźnie widoczne (zwłaszcza na policzkach, nosie, czole i brodzie) i stanowi defekt kosmetyczny. Ponadto skóra naczynkowa jest cienka, bardzo wrażliwa i delikatna. Osoby, które ją mają, mogą doświadczać też uczucia ściągnięcia, obrzęków czy pieczenia twarzy.
Właściwa pielęgnacja cery naczynkowej obejmuje używanie delikatnych produktów myjących, stosowanie kremów nawilżających oraz kojących, a także kremów z filtrem UV w celu ochrony przed promieniowaniem słonecznym, które może dodatkowo pogarszać stan skóry. Pomocne w nawilżeniu i „uspokojeniu” skóry może być stosowanie odpowiednio dobranego oleju do pielęgnacji. Warto również skonsultować się z dermatologiem, który pomoże dobrać odpowiednie leczenie i pielęgnację – trzeba pamiętać, że osoby z cerą naczynkową są bardziej podatne m.in. na rozwój trądziku różowatego.
Oleje do cery naczynkowej – czy ich stosowanie na skórę to dobry pomysł?
Naturalne, tłoczone na zimno oleje roślinne mogą poprawić stan cery naczynkowej – ich stosowanie może bowiem pomóc w nawilżeniu skóry i wzmocnieniu jej bariery ochronnej. Ponadto taka pielęgnacja może zmniejszyć zaczerwienienie twarzy i widoczność naczynek krwionośnych. Wybierając rodzaj oleju, warto zwrócić uwagę na następujące aspekty:
- właściwości uszczelniające naczynia krwionośne – wybieraj oleje, które zawierają składniki wzmacniające naczynia krwionośne, np. witaminę C, witaminę E, nienasycone kwasy tłuszczowe,
- obecność witaminy K – oleje zawierające witaminę K wspomagają redukcję zaczerwienień i likwidację „pajączków”, wspierają także procesy regeneracyjne oraz wyrównują koloryt cery,
- ochrona przed stresem oksydacyjnym – szukaj olejów bogatych w składniki antyoksydacyjne, takie jak flawonoidy, tokoferole, karotenoidy,
- ochrona przed działaniem czynników zewnętrznych – w pielęgnacji cery naczynkowej sprawdzą się oleje wzmacniające barierę lipidową skóry i zapobiegające utracie wilgoci, czyli bogate przede wszystkim w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe,
- lekkość i łatwe wchłanianie – olej powinien być lekki i szybko wchłaniający się w skórę, niepozostawiający tłustego filmu.
Oleje do cery naczynkowej – które wybrać?
Wybierając olej do skóry naczynkowej, należy być ostrożnym – niektóre oleje mogą bowiem nasilać problemy z pękającymi naczynkami i powodować reakcje alergiczne. Przed pierwszym nałożeniem oleju na skórę, warto zatem wykonać próbę uczuleniową.
Oleje polecane osobom z cerą naczynkową ze względu na właściwości nawilżające, kojące i redukujące zaczerwienienie:
- olej z nasion dzikiej róży,
- olej z pestek winogron,
- olej marchwiowy,
- olej z ostropestu plamistego,
- olej z marakui,
- olej z czarnej porzeczki.