Produkty bogate w witaminę K
Ewelina Sochacka

Kosmetyki z witaminą K – jakie mają właściwości?

Witamina K odgrywa wiele istotnych funkcji w organizmie, a dokładniej jej dwie formy – filochinon (K1) oraz menachinon (K2). Odpowiadają one m.in. za proces krzepnięcia krwi i mineralizacji kości. Jednak witamina K może również wpływać na kondycję skóry. Dowiedz się, w pielęgnacji jakiego typu cery sprawdzą się kosmetyki z witaminą K.

Właściwości i źródła witaminy K

Witamina K jest rozpuszczalną w tłuszczach witaminą, która występuje w dwóch postaciach. Filochinon (K1) i menachinon (K2) to dwie główne formy witaminy K, różniące się strukturą chemiczną i źródłami występowania. Obie odgrywają jednak ważne role w organizmie. Pierwsza z wymienionych jest syntetyzowana w roślinach, może być dostarczana wraz z pożywieniem – przede wszystkim z warzywami liściastymi, takimi jak jarmuż, szpinak, sałata i brokuły. Menachinon występuje natomiast w żywności pochodzenia zwierzęcego (mięsie, jajach, przetworach mlecznych) oraz w fermentowanych produktach roślinnych (jest syntetyzowana przez pewne bakterie jelitowe). Może mieć dwie postacie: MK-4 i MK-7.

Witamina K1 jest związana głównie z procesem krzepnięcia krwi, jest niezbędna do syntezy różnych czynników krzepnięcia krwi takich jak protrombina czy czynnik krzepnięcia VII (prokonwertyna). Witamina K2 odpowiada z kolei za metabolizm kości – pomaga w prawidłowej mineralizacji kości poprzez regulację transportu i osadzania minerałów, takich jak wapń i fosfor, w macierzy kostnej. Wspiera tym samym utrzymanie odpowiedniej gęstości kości i zapobiega osteoporozie. Niedobór witaminy K prowadzi do zaburzeń krzepnięcia krwi i pogorszenia stanu kości.

Sprawdź produkty z witaminą K na DOZ.pl

Witamina K w kosmetykach

Witaminę K coraz częściej można znaleźć w preparatach kosmetycznych. W jaki sposób może ona wpływać na zdrowie skóry?

  • Działa przeciwzapalnie, wykazuje również właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, dlatego można ją znaleźć w składzie szamponów przeciwłupieżowych.
  • Zmniejsza zaczerwienienie skóry naczynkowej (z widocznymi poszerzonymi i popękanymi naczyniami krwionośnymi).
  • Łagodzi podrażnienia, np. te spowodowane poparzeniami słonecznymi.
  • Poprawia koloryt skóry, dzięki czemu jest częstym składnikiem kremów redukujących cienie pod oczami.
  • Rozjaśnia przebarwienia. Kosmetyki z witaminą K mogą też wspomóc zmniejszenie widoczności blizn czy rozstępów.
  • Redukuje widoczność siniaków i obrzęków – może być składnikiem preparatów przeznaczonych do stosowania w przypadku kontuzji i stłuczeń.
  • Niektóre badania sugerują, że witamina K może mieć działanie antyoksydacyjne – pomaga chronić skórę przed stresem oksydacyjnym.

Powiązane produkty

Kosmetyki z witaminą K – do jakiego rodzaju skóry będą odpowiednie?

Kosmetyki zawierające witaminę K sprawdzą się znakomicie w pielęgnacji cery naczynkowej. Osoby, które mają ten typ cery, zmagają się z nadmierną wrażliwością skóry oraz teleangiektazjami, czyli rozszerzonymi drobnymi naczynkami krwionośnymi. Ponadto ich twarz może być stale zaczerwieniona, czemu przeważnie towarzyszy uczucie „ściągnięcia” i pieczenia. Kremy czy sera z witaminą K mogą zmniejszyć rumień na twarzy i widoczność „pajączków”. Wzmacniają bowiem ścianki naczyń krwionośnych, zwiększając ich elastyczność, poprawiają też mikrokrążenie.

Kosmetyki z witaminą K będą również idealne do cery wrażliwej – złagodzą podrażnienie i ukoją pieczenie. Z powodzeniem można je stosować po zabiegach kosmetycznych takich jak mikrodermabrazja. Preparaty kosmetyczne z witaminą K warto ponadto stosować, gdy chcemy złagodzić zaczerwienienie skóry i wzmocnić proces regeneracji po opalaniu lub gdy mamy problemy z przebarwieniami na skórze. Osoby, które mają skłonność do siniaków po urazach, mogą stosować kosmetyki z witaminą K w celu przyspieszenia gojenia się i zmniejszenia widoczności siniaków.

  1. Vitamin K. Fact Sheet for Health Professionals, [online] https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminK-HealthProfessional/ [dostęp:] 14.08.2023.
  2. J. Marwicka, A. Gałuszka, Zastosowanie preparatów witaminowych w procesie pielęgnacji skóry, „Aesthetic Cosmetology and Medicine” 2021, t. 10, nr 4.
  3. W. Zajączkowska, Kosmetologia wobec problemów cery naczyniowej, [online] http://violmedica.pl/publikacje/kosmetologia_wobec_problemow_cery_naczyniowej.pdf [dostęp:] 14.08.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.