Siniaki – co na nie stosować? Jak sprawić, by siniaki szybko zniknęły?
Siniaki, w języku medycznym nazywane podbiegnięciami krwawymi, pojawiają się w wyniku pękania drobnych naczyń krwionośnych. Choć ich powstawanie jest zjawiskiem powszechnym, szczególnie u osób uprawiających sport, zdarza się, że stanowią objaw poważnych chorób.
- Siniaki – co to jest? Jak powstają?
- Czego objawem są siniaki? Kiedy powstają siniaki?
- Siniaki – domowe sposoby. Czym smarować siniaki?
- Jak przyspieszyć gojenie się siniaków?
- Kiedy siniaki powinny niepokoić?
- Samoistne siniaki – o czym świadczą?
Siniaki – co to jest? Jak powstają?
Siniak powstaje w wyniku podskórnego wylewu krwi. Z uszkodzonych naczyń krwionośnych wypływa krew, co prowadzi do pojawienia się sinoczerwonej zmiany na skórze. Zmieniające się kolory siniaka oznaczają kolejne etapy przemian hemoglobiny. Początkowo czerwono-granatowy, po kilku dniach staje się zielony (gdy hemoglobina zamienia się w biliwerdynę), potem żółty (gdy biliwerdyna przekształci się w bilirubinę), aż w końcu wchłania się całkowicie. Cały proces schodzenia siniaków (zarówno na ciele, jak i pod oczami) trwa zwykle od 7 do 10 dni.
Czego objawem są siniaki? Kiedy powstają siniaki?
W zdecydowanej większości przypadków siniaki są wynikiem urazów: stłuczenia, uderzenia czy nawet intensywnego wysiłku fizycznego. Na skutek uszkodzenia z drobnych naczyń krwionośnych wylewa się krew, nadając skórze charakterystyczne zabarwienie. Siniaki będące wynikiem kontuzji, choć bolesne i dokuczliwe, nie są niebezpieczne. W przypadku dużej podatności na powstawanie siniaków – nawet przy niewielkich urazach – warto udać się do lekarza.
Siniaki – domowe sposoby. Czym smarować siniaki?
Siniaki z reguły nie wymagają stosowania specjalistycznych leków. Mogą jednak sprawiać dyskomfort, a dla wielu osób stanowią problem natury estetycznej, szczególnie jeśli występują na twarzy. Aby siniak szybciej zniknął, można wdrożyć kilka domowych sposobów, które łagodzą ból i zmniejszają obrzęk.
Miejsce urazu warto niezwłocznie schłodzić. Zimny kompres (np. pokruszony lód owinięty w bawełnianą ścierkę) obkurcza naczynia krwionośne. Dzięki temu skraca się czas krwawienia, a obrzęk ulega zmniejszeniu. Pomocne mogą być również okłady z potłuczonych liści kapusty (pobudzają krążenie w miejscu urazu, uszczelniają naczynia krwionośne) i okłady z octu (zapobiegają gromadzeniu się krwi w stłuczonym miejscu). Po kilku godzinach miejsce stłuczenia można delikatnie rozgrzać, przykładając do niego ciepły kompres. W wyższej temperaturze rozszerzają się naczynia krwionośne, co przyspiesza wchłanianie się krwiaka.
Jak przyspieszyć gojenie się siniaków?
W celu przyspieszenia gojenia się siniaków można również stosować maści i żele apteczne. Siniaki należy smarować produktami zawierającymi substancje o działaniu:
- uszczelniającym naczynia krwionośne (arnika, kasztanowiec, heparyna);
- łagodzącym i przyspieszającym regenerację (nagietek);
- zmniejszającym obrzęki (octanowinian glinu);
- przeciwzapalnym i chłodzącym (niesteroidowy lek przeciwzapalny połączony z mentolem).
Trudno jednoznacznie wskazać najlepszą maść na siniaki – wiele zależy od osobistych preferencji. Stosowanie metod domowych nie wyklucza możliwości aplikowania maści i żeli.
Kiedy siniaki powinny niepokoić?
Gdy siniaki pojawiają się samoistnie, bez wyraźnego urazu, mogą być objawem problemów ze zdrowiem. Niepokój budzą też pojawiające się bardzo często siniaki, których wielkość i rozległość jest nieadekwatna do ciężkości stłuczenia. Czasem przyczyna ich pojawiania się jest niegroźna i łatwa do usunięcia, zdarza się jednak, że siniaki są objawem ciężkich chorób zagrażających zdrowiu.
Samoistne siniaki – o czym świadczą?
Najczęstszą przyczyną pojawiania się na ciele siniaków bez wyraźnego powodu są zaburzenia krwi. Podatność na siniaki może być wynikiem niedokrwistości (anemii) z niedoboru żelaza, witaminy B12 lub kwasu foliowego, ale również niedoboru płytek krwi (trombocytopenii), wynikającego często z przebytych infekcji. W rzadkich przypadkach skłonność do powstawania siniaków jest objawem chorób nowotworowych, szczególnie białaczek.
Tendencja do powstawania siniaków jest charakterystyczna dla pacjentów z hemofilią oraz chorobą von Willebranda, ale także z niewydolnością wątroby, w której przebiegu upośledzona zostaje produkcja białek biorących udział w krzepnięciu krwi. Siniaki na ciele mogą się również pojawiać w przypadku niedoboru witaminy K, która jest niezbędna do syntezy niektórych czynników krzepnięcia. Na samoistne powstawanie siniaków mogą się też skarżyć chorzy przyjmujący leki wpływające na krzepnięcie krwi, takie jak antagoniści witaminy K, kwas acetylosalicylowy, klopidogrel i tiklopidyna.
Siniaki mogą być również objawem nadmiernej kruchości ścian naczyń krwionośnych. Szczególnie narażone na pękanie są naczynka dłoni i przedramion. Problem ten nasila się u osób starszych, najprawdopodobniej ma też podłoże genetyczne, a na jego zaostrzenie wpływa palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, a także stosowanie niektórych leków (np. glikokortykosteroidów).
Samoistnie pojawiające się siniaki, szczególnie na nogach, mogą być również skutkiem zaburzeń naczyniowych, tzw. skaz naczyniowych. Jest to szereg chorób obejmujących wrodzone i nabyte uszkodzenia naczyń krwionośnych. Zalicza się tu zarówno choroby o podłożu genetycznym (np. chorobę Rendu–Oslera–Webera czy zespół Ehlersa i Danlosa), jak również stany zapalne naczyń krwionośnych oraz plamice w przebiegu zakażeń, plamice polekowe czy o podłożu psychicznym.