Starsza kobieta z siniakiem
Barbara Bukowska

Siniaki – co na nie stosować? Jak sprawić, by siniaki szybko zniknęły?

Siniaki, w języku medycznym nazywane podbiegnięciami krwawymi, pojawiają się w wyniku pękania drobnych naczyń krwionośnych. Choć ich powstawanie jest zjawiskiem powszechnym, szczególnie u osób uprawiających sport, zdarza się, że stanowią objaw poważnych chorób.
 1. Siniaki – co to jest? Jak powstają?
 2. Czego objawem są siniaki? Kiedy powstają siniaki?
 3. Siniaki – domowe sposoby. Czym smarować siniaki?
 4. Jak przyspieszyć gojenie się siniaków?
 5. Kiedy siniaki powinny niepokoić?
 6. Samoistne siniaki – o czym świadczą?

Siniaki – co to jest? Jak powstają?

Siniak powstaje w wyniku podskórnego wylewu krwi. Z uszkodzonych naczyń krwionośnych wypływa krew, co prowadzi do pojawienia się sinoczerwonej zmiany na skórze. Zmieniające się kolory siniaka oznaczają kolejne etapy przemian hemoglobiny. Początkowo czerwono-granatowy, po kilku dniach staje się zielony (gdy hemoglobina zamienia się w biliwerdynę), potem żółty (gdy biliwerdyna przekształci się w bilirubinę), aż w końcu wchłania się całkowicie. Cały proces schodzenia siniaków (zarówno na ciele, jak i pod oczami) trwa zwykle od 7 do 10 dni.

Czego objawem są siniaki? Kiedy powstają siniaki?

W zdecydowanej większości przypadków siniaki są wynikiem urazów: stłuczenia, uderzenia czy nawet intensywnego wysiłku fizycznego. Na skutek uszkodzenia z drobnych naczyń krwionośnych wylewa się krew, nadając skórze charakterystyczne zabarwienie. Siniaki będące wynikiem kontuzji, choć bolesne i dokuczliwe, nie są niebezpieczne. W przypadku dużej podatności na powstawanie siniaków – nawet przy niewielkich urazach – warto udać się do lekarza.

Powiązane produkty

Siniaki – domowe sposoby. Czym smarować siniaki?

Siniaki z reguły nie wymagają stosowania specjalistycznych leków. Mogą jednak sprawiać dyskomfort, a dla wielu osób stanowią problem natury estetycznej, szczególnie jeśli występują na twarzy. Aby siniak szybciej zniknął, można wdrożyć kilka domowych sposobów, które łagodzą ból i zmniejszają obrzęk.

Miejsce urazu warto niezwłocznie schłodzić. Zimny kompres (np. pokruszony lód owinięty w bawełnianą ścierkę) obkurcza naczynia krwionośne. Dzięki temu skraca się czas krwawienia, a obrzęk ulega zmniejszeniu. Pomocne mogą być również okłady z potłuczonych liści kapusty (pobudzają krążenie w miejscu urazu, uszczelniają naczynia krwionośne) i okłady z octu (zapobiegają gromadzeniu się krwi w stłuczonym miejscu). Po kilku godzinach miejsce stłuczenia można delikatnie rozgrzać, przykładając do niego ciepły kompres. W wyższej temperaturze rozszerzają się naczynia krwionośne, co przyspiesza wchłanianie się krwiaka.

Jak przyspieszyć gojenie się siniaków?

W celu przyspieszenia gojenia się siniaków można również stosować maści i żele apteczne. Siniaki należy smarować produktami zawierającymi substancje o działaniu:

 • uszczelniającym naczynia krwionośne (arnika, kasztanowiec, heparyna);
 • łagodzącym i przyspieszającym regenerację (nagietek);
 • zmniejszającym obrzęki (octanowinian glinu);
 • przeciwzapalnym i chłodzącym (niesteroidowy lek przeciwzapalny połączony z mentolem).

Trudno jednoznacznie wskazać najlepszą maść na siniaki – wiele zależy od osobistych preferencji. Stosowanie metod domowych nie wyklucza możliwości aplikowania maści i żeli.

Kiedy siniaki powinny niepokoić?

Gdy siniaki pojawiają się samoistnie, bez wyraźnego urazu, mogą być objawem problemów ze zdrowiem. Niepokój budzą też pojawiające się bardzo często siniaki, których wielkość i rozległość jest nieadekwatna do ciężkości stłuczenia. Czasem przyczyna ich pojawiania się jest niegroźna i łatwa do usunięcia, zdarza się jednak, że siniaki są objawem ciężkich chorób zagrażających zdrowiu.

Samoistne siniaki – o czym świadczą?

Najczęstszą przyczyną pojawiania się na ciele siniaków bez wyraźnego powodu są zaburzenia krwi. Podatność na siniaki może być wynikiem niedokrwistości (anemii) z niedoboru żelaza, witaminy B12 lub kwasu foliowego, ale również niedoboru płytek krwi (trombocytopenii), wynikającego często z przebytych infekcji. W rzadkich przypadkach skłonność do powstawania siniaków jest objawem chorób nowotworowych, szczególnie białaczek.

Tendencja do powstawania siniaków jest charakterystyczna dla pacjentów z hemofilią oraz chorobą von Willebranda, ale także z niewydolnością wątroby, w której przebiegu upośledzona zostaje produkcja białek biorących udział w krzepnięciu krwi. Siniaki na ciele mogą się również pojawiać w przypadku niedoboru witaminy K, która jest niezbędna do syntezy niektórych czynników krzepnięcia. Na samoistne powstawanie siniaków mogą się też skarżyć chorzy przyjmujący leki wpływające na krzepnięcie krwi, takie jak antagoniści witaminy K, kwas acetylosalicylowy, klopidogrel i tiklopidyna.

Siniaki mogą być również objawem nadmiernej kruchości ścian naczyń krwionośnych. Szczególnie narażone na pękanie są naczynka dłoni i przedramion. Problem ten nasila się u osób starszych, najprawdopodobniej ma też podłoże genetyczne, a na jego zaostrzenie wpływa palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, a także stosowanie niektórych leków (np. glikokortykosteroidów).

Kruchość naczyń może być wynikiem niedoborów witaminy C oraz rutyny, dlatego warto urozmaicić dietę o produkty bogate w te składniki odżywcze. Naczynia krwionośne są bardziej podatne na pękanie u kobiet podczas miesiączki, dlatego zwiększoną podatność na siniaki w tym okresie łatwo wyjaśnić.

Samoistnie pojawiające się siniaki, szczególnie na nogach, mogą być również skutkiem zaburzeń naczyniowych, tzw. skaz naczyniowych. Jest to szereg chorób obejmujących wrodzone i nabyte uszkodzenia naczyń krwionośnych. Zalicza się tu zarówno choroby o podłożu genetycznym (np. chorobę Rendu–Oslera–Webera czy zespół Ehlersa i Danlosa), jak również stany zapalne naczyń krwionośnych oraz plamice w przebiegu zakażeń, plamice polekowe czy o podłożu psychicznym.

 1. A. Dohan, L. Darnige, M. Sapoval, O. Pellerin. Spontaneous soft tissue hematomas. Diagn Interv Imaging. 96(7-8), 2015.
 2. M.N. Levine, G. Raskob, S. Landefeld, C. Kearon. Hemorrhagic complications of anticoagulant treatment. Chest. 119(1 Suppl), 2001.
 3. M. King. The Management of Bruising following Nonsurgical Cosmetic Treatment. J Clin Aesthet Dermatol. 10(2):E1-E4, 2017.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zatrucie pokarmowe – jak sobie pomóc? Co jeść i pić?

  Zatrucie pokarmowe i wynikające z niego objawy potrafią być bardzo uciążliwe i mogą przysporzyć wielu niedogodności. Z tego względu warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Ile trwa zatrucie pokarmowe oraz jak mu zapobiegać?

 • Kaszel palacza – objawy, co na niego stosować?

  Kaszel palacza powstaje w wyniku podrażnienia górnych dróg oddechowych przez substancje zawarte w dymie tytoniowym. Nikotynizm prowadzi do szeregu zmian zachodzących w drzewie oskrzelowym, które są reakcją na przewlekłą ekspozycję układu oddechowego na substancje toksyczne. Samo palenie jest również czynnikiem ryzyka rozwoju innych chorób takich jak nowotwory układu oddechowego czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

 • Wszawica łonowa – jak z nią walczyć?

  Wszawicą (łac. Pediculosis) nazywamy zmiany skórne wywołane przez stawonogi – wszy ludzkie. Wyróżniamy wszawicę głowową, odzieżową i łonową. O ile głowowa dotyczy przede wszystkim dzieci (zarażenie ma miejsce w szkole i innych placówkach edukacyjnych), o tyle odmiana łonowa spotykana jest wśród dorosłych i występuje w okolicach intymnych. Charakteryzuje ją uporczywy świąd skóry, który występuje między innymi w okolicach wzgórka łonowego.

 • Choroby tropikalne – objawy, diagnostyka, szczepienia

  Choroby tropikalne pochodzą z rejonów charakteryzujących się klimatem sprzyjającym rozwojowi drobnych organizmów, czyli ciepłym i wilgotnym. W takich warunkach łatwo namnażają się zarówno chorobotwórcze bakterie, jak i wirusy. Szerzenie się chorób tropikalnych jest szczególnie łatwe w krajach o niskim poziomie higieny i słabych warunkach socjoekonomicznych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie choroby występują w rejonie świata, do którego się wybieramy.

 • Narkolepsja – czym jest? Objawy, przyczyny

  Narkolepsja dotyka głównie ludzi młodych w wieku 15-20 oraz 30-35 lat, a napady snu w ciągu dnia z reguły występują pod wpływem silnych emocji: radości, lęku czy stresu. Leczeniem zajmują się psychiatrzy lub neurolodzy i polega ono głównie na łagodzeniu objawów. Wielu specjalistów twierdzi, że narkolepsja często jest błędnie diagnozowana przez fakt, że w obecnych czasach duża część zdrowego społeczeństwa skarży się na nadmierną senność w ciągu dnia – stąd wielkie znaczenie ma dogłębna diagnostyka i uświadamianie społeczeństwa na temat tego, czym jest narkolepsja.

 • Częste oddawanie moczu (częstomocz) – przyczyny, leczenie

  Częstomocz jest przykrym schorzeniem dotykającym zarówno mężczyzn, jak i kobiety najczęściej w podeszłym wieku, ale zdarzają się także przypadki dzieci i młodych dorosłych borykających się z tą dolegliwością. Częstomocz może się pojawić m.in. przy chorobach ginekologicznych, urologicznych, nefrologicznych, psychicznych czy nawet onkologicznych. Przez to, że wiąże się z przymusem patologicznie częstego oddawania moczu, może stać się udręką dla pacjentów i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Mimo że nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, to warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże rozwiązać ten problem.

 • Zespoły mielodysplastyczne (MDS) – objawy, przyczyny, leczenie

  DNA organizmów żywych – choć wspaniale zaprojektowane – jest bardzo podatne na działanie mutagennych czynników zewnętrznych. Narażenie na różnorodne substancje chemiczne (np. benzen), metale ciężkie, nawozy sztuczne, dym tytoniowy, promieniowanie jonizujące i fale X używane w radioterapii znacząco zwiększa ryzyko uszkodzenia materiału genetycznego i zachorowania na nowotwór. W obecnych czasach unikanie czynników mutagennych jest praktycznie niemożliwe, toteż odsetek chorych na zespoły mielodysplastyczne i inne choroby nowotworowe będzie niestety coraz większy.

 • Pacjenci z migreną przewlekłą skorzystają z nowoczesnej terapii

  Dzięki staraniom, które poczyniło Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, pacjenci uzyskali dostęp do nowoczesnej terapii migreny przewlekłej z wykorzystaniem m.in. botoxu (toksyny botulinowej) i dwóch przeciwciał monoklonalnych (erenumab i fremanezumab). Leczenie tymi preparatami będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby wziąć udział w programie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij