Starsza kobieta z siniakiem
Barbara Bukowska

Siniaki – co na nie stosować? Jak sprawić, by siniaki szybko zniknęły?

Siniaki, w języku medycznym nazywane podbiegnięciami krwawymi, pojawiają się w wyniku pękania drobnych naczyń krwionośnych. Choć ich powstawanie jest zjawiskiem powszechnym, szczególnie u osób uprawiających sport, zdarza się, że stanowią objaw poważnych chorób.

  1. Siniaki – co to jest? Jak powstają?
  2. Czego objawem są siniaki? Kiedy powstają siniaki?
  3. Siniaki – domowe sposoby. Czym smarować siniaki?
  4. Jak przyspieszyć gojenie się siniaków?
  5. Kiedy siniaki powinny niepokoić?
  6. Samoistne siniaki – o czym świadczą?

Siniaki – co to jest? Jak powstają?

Siniak powstaje w wyniku podskórnego wylewu krwi. Z uszkodzonych naczyń krwionośnych wypływa krew, co prowadzi do pojawienia się sinoczerwonej zmiany na skórze. Zmieniające się kolory siniaka oznaczają kolejne etapy przemian hemoglobiny. Początkowo czerwono-granatowy, po kilku dniach staje się zielony (gdy hemoglobina zamienia się w biliwerdynę), potem żółty (gdy biliwerdyna przekształci się w bilirubinę), aż w końcu wchłania się całkowicie. Cały proces schodzenia siniaków (zarówno na ciele, jak i pod oczami) trwa zwykle od 7 do 10 dni.

Czego objawem są siniaki? Kiedy powstają siniaki?

W zdecydowanej większości przypadków siniaki są wynikiem urazów: stłuczenia, uderzenia czy nawet intensywnego wysiłku fizycznego. Na skutek uszkodzenia z drobnych naczyń krwionośnych wylewa się krew, nadając skórze charakterystyczne zabarwienie. Siniaki będące wynikiem kontuzji, choć bolesne i dokuczliwe, nie są niebezpieczne. W przypadku dużej podatności na powstawanie siniaków – nawet przy niewielkich urazach – warto udać się do lekarza.

Powiązane produkty

Siniaki – domowe sposoby. Czym smarować siniaki?

Siniaki z reguły nie wymagają stosowania specjalistycznych leków. Mogą jednak sprawiać dyskomfort, a dla wielu osób stanowią problem natury estetycznej, szczególnie jeśli występują na twarzy. Aby siniak szybciej zniknął, można wdrożyć kilka domowych sposobów, które łagodzą ból i zmniejszają obrzęk.

Miejsce urazu warto niezwłocznie schłodzić. Zimny kompres (np. pokruszony lód owinięty w bawełnianą ścierkę) obkurcza naczynia krwionośne. Dzięki temu skraca się czas krwawienia, a obrzęk ulega zmniejszeniu. Pomocne mogą być również okłady z potłuczonych liści kapusty (pobudzają krążenie w miejscu urazu, uszczelniają naczynia krwionośne) i okłady z octu (zapobiegają gromadzeniu się krwi w stłuczonym miejscu). Po kilku godzinach miejsce stłuczenia można delikatnie rozgrzać, przykładając do niego ciepły kompres. W wyższej temperaturze rozszerzają się naczynia krwionośne, co przyspiesza wchłanianie się krwiaka.

Jak przyspieszyć gojenie się siniaków?

W celu przyspieszenia gojenia się siniaków można również stosować maści i żele apteczne. Siniaki należy smarować produktami zawierającymi substancje o działaniu:

  • uszczelniającym naczynia krwionośne (arnika, kasztanowiec, heparyna);
  • łagodzącym i przyspieszającym regenerację (nagietek);
  • zmniejszającym obrzęki (octanowinian glinu);
  • przeciwzapalnym i chłodzącym (niesteroidowy lek przeciwzapalny połączony z mentolem).

Trudno jednoznacznie wskazać najlepszą maść na siniaki – wiele zależy od osobistych preferencji. Stosowanie metod domowych nie wyklucza możliwości aplikowania maści i żeli.

Kiedy siniaki powinny niepokoić?

Gdy siniaki pojawiają się samoistnie, bez wyraźnego urazu, mogą być objawem problemów ze zdrowiem. Niepokój budzą też pojawiające się bardzo często siniaki, których wielkość i rozległość jest nieadekwatna do ciężkości stłuczenia. Czasem przyczyna ich pojawiania się jest niegroźna i łatwa do usunięcia, zdarza się jednak, że siniaki są objawem ciężkich chorób zagrażających zdrowiu.

Samoistne siniaki – o czym świadczą?

Najczęstszą przyczyną pojawiania się na ciele siniaków bez wyraźnego powodu są zaburzenia krwi. Podatność na siniaki może być wynikiem niedokrwistości (anemii) z niedoboru żelaza, witaminy B12 lub kwasu foliowego, ale również niedoboru płytek krwi (trombocytopenii), wynikającego często z przebytych infekcji. W rzadkich przypadkach skłonność do powstawania siniaków jest objawem chorób nowotworowych, szczególnie białaczek.

Tendencja do powstawania siniaków jest charakterystyczna dla pacjentów z hemofilią oraz chorobą von Willebranda, ale także z niewydolnością wątroby, w której przebiegu upośledzona zostaje produkcja białek biorących udział w krzepnięciu krwi. Siniaki na ciele mogą się również pojawiać w przypadku niedoboru witaminy K, która jest niezbędna do syntezy niektórych czynników krzepnięcia. Na samoistne powstawanie siniaków mogą się też skarżyć chorzy przyjmujący leki wpływające na krzepnięcie krwi, takie jak antagoniści witaminy K, kwas acetylosalicylowy, klopidogrel i tiklopidyna.

Siniaki mogą być również objawem nadmiernej kruchości ścian naczyń krwionośnych. Szczególnie narażone na pękanie są naczynka dłoni i przedramion. Problem ten nasila się u osób starszych, najprawdopodobniej ma też podłoże genetyczne, a na jego zaostrzenie wpływa palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, a także stosowanie niektórych leków (np. glikokortykosteroidów).

Kruchość naczyń może być wynikiem niedoborów witaminy C oraz rutyny, dlatego warto urozmaicić dietę o produkty bogate w te składniki odżywcze. Naczynia krwionośne są bardziej podatne na pękanie u kobiet podczas miesiączki, dlatego zwiększoną podatność na siniaki w tym okresie łatwo wyjaśnić.

Samoistnie pojawiające się siniaki, szczególnie na nogach, mogą być również skutkiem zaburzeń naczyniowych, tzw. skaz naczyniowych. Jest to szereg chorób obejmujących wrodzone i nabyte uszkodzenia naczyń krwionośnych. Zalicza się tu zarówno choroby o podłożu genetycznym (np. chorobę Rendu–Oslera–Webera czy zespół Ehlersa i Danlosa), jak również stany zapalne naczyń krwionośnych oraz plamice w przebiegu zakażeń, plamice polekowe czy o podłożu psychicznym.

  1. A. Dohan, L. Darnige, M. Sapoval, O. Pellerin. Spontaneous soft tissue hematomas. Diagn Interv Imaging. 96(7-8), 2015.
  2. M.N. Levine, G. Raskob, S. Landefeld, C. Kearon. Hemorrhagic complications of anticoagulant treatment. Chest. 119(1 Suppl), 2001.
  3. M. King. The Management of Bruising following Nonsurgical Cosmetic Treatment. J Clin Aesthet Dermatol. 10(2):E1-E4, 2017.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl