×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Pielęgnacja cery naczyniowej

Widoczne naczynka na twarzy to nie tylko problem natury estetycznej, to przede wszystkim znak, że nasze naczynia krwionośne są osłabione. Kruche naczynka włosowate nie wytrzymują ciśnienia krwi, zaczynają pękać, pozostawiając na skórze trwałe ślady, potocznie nazywane pajączkami. Taka cera wymaga szczególnej pielęgnacji.

Obok wrodzonych predyspozycji do powstawania naczynek jako jedną z dodatkowych przyczyn można podać szkodliwy wpływ środowiska, zwłaszcza miejskiego. Znaczną rolę odgrywają w tym procesie także hormony zwłaszcza estrogeny - niektóre kuracje hormonalne oraz przyjmowanie środków antykoncepcyjnych zawierających ten hormon mogą spowodować występowanie słabości naczyń. Cera z rozszerzonymi naczynkami włosowatymi tzw. teleangiektazjami wymaga szczególnej pielęgnacji, gdyż jest to cera wrażliwa i podatna na podrażnienia. Niezwykle ważne są tu preparaty uszczelniające naczynka, ponieważ cera naczyniowa często na niewielkie podrażnienie reaguje długotrwałym rumieniem, czasem opuchlizną, pieczeniem i swędzeniem. Osoby z cerą naczyniową najczęściej skarżą się na zaczerwienienie (zwane inaczej rumieniem) w okolicy policzków, nosa i brody - najczęściej bezpośrednio na skutek picia kawy, mocnej herbaty, alkoholu, spożywania ostrych przypraw, a nawet w przypadku zjedzenia gorącego posiłku. Jako pierwszy sygnał tej dolegliwości można uznać pojawianie się rumienia pod wpływem zmian temperatur, wzruszenia lub zdenerwowania. Rozszerzone naczynka mogą powstać bez względu na typ cery, ale najbardziej narażona na tę dolegliwość jest skóra delikatna i wrażliwa.

Jak dochodzi do rozszerzenia naczyń?

Na proces ten składa się wiele różnych czynników. Naczynka włosowate znajdują się na granicy pomiędzy skórą właściwą a naskórkiem i tworzą płaszczyznę wymiany substancji odżywczych pomiędzy nimi. Naczynia włosowate charakteryzuje brak elementów mięśniowych i nerwowych. Ich ściany zbudowane są z cienkich śródbłonków. Naczynia włosowate otoczone są przez włókna sprężyste i kolagenowe, tworzące sieć wokół naczynia. Jedynie na odcinku naczyń włosowatych dochodzi do wymiany gazów, dostarczania składników energetycznych i budulcowych, a także do pobierania i przekazywania substancji regulujących (hormonów) pomiędzy skórą właściwą a naskórkiem. W przenikaniu główną rolę spełniają przestrzenie między komorami śródbłonka. Ich szerokość regulowana jest poprzez kurczenie się sąsiadujących ze sobą komórek. Jeśli dojdzie do osłabienia kapilarów naczyń, czyli siatki kolagenowej otaczającej naczynia, umiejętność kurczenia się naczyń spada. Brak kolagenu może być spowodowany przez działanie hormonów lub po prostu w wyniku upływającego czasu. Brak umiejętności kurczenia prowadzi do osłabienia transportu substancji odżywczych i produktów przemiany materii i naskórek staje się nieodżywiony i niedotleniony. Zaburzone zostaje wówczas mikrokrążenie, co z kolei prowadzi do upośledzenia całego układu krążenia, który staje się niewydolny. W przyszłości może to doprowadzić do poważnych zmian, takich jak na przykład żylaki. Proces ten może znacznie ulec przyśpieszeniu u kobiet w ciąży, kiedy układ krążenia jest dodatkowo obciążony, zwłaszcza latem, kiedy jest upalnie.

Z początku naczynia włosowate są tylko osłabione, ale mają zachowaną funkcję rozkurczania i kurczenia się. Wtedy dochodzi właśnie do pojawiania się rumienia na policzkach, który ustępuje, kiedy minie zdenerwowanie czy stres. Jednak, jeśli drażniące czynniki nie ustępują dochodzi do trwałego rozszerzenia naczyń. Objawia się to widocznymi na powierzchni skóry małymi naczynkami. W konsekwencji powstają wyraźne, trwale rozszerzone naczynia krwionośne, które są widoczne przez naskórek.

Zalecenia pielęgnacyjne

Skóra naczynioruchowa predysponuje do wystąpienia trądziku różowatego (rosacea) i dlatego wczesne zmiany często określa się terminem „prerosacea”. Pierwsze objawy pojawiają się zwykle u kobiet około 20 roku życia, szczególnie u pań często poddających się działaniu promieni słonecznych. Dbając o skórę z problemami naczyniowymi, trzeba unikać czynników drażniących, np. mycia twarzy twardą wodą bezpośrednio z kranu, używania mydeł i toników alkoholowych. Już we wczesnym okresie objawów naczynioruchowych należy stosować kosmetyki hypoalergiczne, które nie zawierają zbyt wielu składników. Do mycia twarzy zalecane jest używanie mleczka lub delikatnych preparatów myjących przeznaczonych do skóry wrażliwej. Nie powinno się stosować peelingów ziarnistych, a w przypadku cery tłustej wysuszających preparatów przeciwłojotokowych. Konieczne jest regularne korzystanie z kremów chroniących przed mrozem i promieniowaniem słonecznym, nawilżających i łagodzących. Przede wszystkim należy stosować preparaty zmniejszające przepuszczalność naczyń i łagodzące podrażnienia. Korzystne efekty może też wywierać używanie kremów zawierających witaminę C oraz E, które wpływają na syntezę kolagenu w skórze i zmniejszenie reakcji zapalnej. Skutecznie zmniejsza zaczerwienienie i łagodzi podrażnienia również wyciąg z kasztanowca czy ogórecznika. Oprócz profilaktyki i właściwej pielęgnacji skóry należy przyjmować doustnie leki uszczelniające naczynia. Warto zdać sobie sprawę z faktu, iż jest to problem natury medycznej i wskazana jest wizyta u dermatologa.

Czego należy unikać w codziennej pielęgnacji?

 • Nie używać do mycia twarzy wody i mydła,
 • Nie stosować kosmetyków z zawartością alkoholu lub kwasów owocowych,
 • Nie stosować peelingów o ścierającym działaniu,
 • Nie pocierać twarzy zbyt mocno przy zmywaniu i wycieraniu,
 • Nie używać kosmetyków zbyt silnie działających,
 • Nie używać maseczek mocno zasychających na twarzy,
 • Unikać długotrwałej ekspozycji na promienie słoneczne czy wiatr.

Wskazania pielęgnacyjne

 • Do mycia twarzy stosować łagodnie działające tłuste mleczka lub śmietanki (dla cery tłustej i mieszanej stosować żele hypoalergiczne),
 • Przed pierwszym zastosowaniem nowego kosmetyku wykonać próbę uczuleniową,
 • Stosować kosmetyki pielęgnacyjne specjalnie przeznaczone dla cery wrażliwej, najlepiej bez konserwantów, środków zapachowych i barwiących,
 • Stosować kosmetyki o sprawdzonej tolerancji, jeśli dobierzemy kosmetyk, który nie uczula ani nie powoduje reakcji zapalnej, należy przy nim pozostać przez jakiś czas,
 • Do makijażu używać kosmetyków hypoalergicznych, o jak najbardziej naturalnych barwach (czym mniejsza zawartość barwników tym mniejsze właściwości drażniące),
 • Stosować sprawdzone kosmetyki przeciwsłoneczne z wysokim filtrem,
 • Po kąpieli w morzu, jeziorze lub basenie starannie opłukać skórę i zastosować krem pielęgnacyjny,
 • Pielęgnację rozpocząć już w wieku 15-16 lat,
 • Ochrona skóry przed zimnem i wilgocią - stosowanie ochronnych kremów w okresie jesienno-zimowym,
 • Unikać przegrzania skóry twarzy w saunie, stosować nawilżacze w pomieszczeniach ogrzewanych i suchych,
 • Uzupełniać niedobory witamin - głównie C, B2, PP,
 • Zadbać o dietę bogatą w witaminy i minerały, spożywać dużo wody mineralnej.

Zabiegi w gabinecie kosmetycznym

Kosmetyczka ma cały asortyment preparatów przeznaczonych do pielęgnacji cery wrażliwej. Celem zabiegów w gabinecie dla cery naczyniowej jest przede wszystkim uszczelnienie naczyń, rozjaśnienie istniejących przebarwień i złagodzenie podrażnień. Do tego celu najczęściej stosuje się maseczki z alg, kolagenu, maski zawierające witaminę C i wyciągi roślinne uszczelniające naczynka. Można skorzystać ze specjalnych zabiegów zmniejszających wrażliwość skóry i łagodzących podrażnienia. Nawet oczyszczanie cery będzie wykonane szczególnie delikatnie i z zastosowaniem łagodnie działających kosmetyków. Na zakończenie zabiegu zastosowana będzie maseczka o działaniu niwelującym zaczerwienienia i podrażnienia. Nie obawiajmy się, że po zabiegu kosmetycznym cera będzie źle wyglądała. Powinniśmy korzystać z zabiegów pielęgnacyjnych regularnie, ponieważ poprawiają one wygląd i funkcjonowanie skóry.

Leczenie

W gabinetach lekarskich do usuwania teleangiektazji wykorzystuje się różne techniki. Do najpopularniejszych należą: elektrokoagulacja, laseroterapia, skleroterapia.

Elektrokoagulacja - Najlepsze wyniki uzyskuje się w przypadku usuwania drobnych teleangiektazji na skórze twarzy, karku i klatce piersiowej. Zabieg przeprowadza się przy użyciu bardzo cienkich sterylnych elektrod, które wkłuwa się do skóry w okolicę usuwanego naczynia krwionośnego. Przepływ prądu przez elektrodę powoduje termiczne uszkodzenie naczynia i zamknięcie jego światła.

Laseroterapia - Jest bardzo modną techniką usuwania teleangiektazji. Metoda ta najlepsze wyniki daje w przypadku usuwania drobnych naczyń na skórze twarzy. Wiązka laserowa, dzięki odpowiedniej długości fali, jest absorbowana tylko przez krwinki czerwone, powodując tzw. zjawisko fototermolizy. Polega ona na tym, że światło laserowe dociera do światła naczyń, gdzie jest absorbowane przez barwnik zawarty w krwinkach czerwonych. Energia świetlna skupiona w krwinkach przetwarzana jest na energię cieplną. Kumulujące się ciepło uszkadza nie tylko same krwinki, ale przenosi się także na komórki wyściełające wnętrze naczynia krwionośnego powodując powstanie mikrozakrzepu wewnątrz naczynia i jego zamknięcie.

Skleroterapia - Jest to technika, która najlepsze efekty daje przy usuwaniu poszerzonych naczyń krwionośnych zlokalizowanych na kończynach dolnych. Nie zaleca się natomiast tej metody w przypadku zmian zlokalizowanych na skórze twarzy. Zabieg polega na wstrzyknięciu do światła naczynia roztworu, który wywołuje uszkodzenie komórek wyściełających wnętrze naczynia krwionośnego. W tak uszkodzonym naczyniu krwionośnym powstaje zamykający jego światło skrzep.

Domowe sposoby

Maseczka z siemienia lnianego – łagodząca Łyżkę siemienia (może być mielone) zalać szklanką wody i ugotować na gęstą papkę, ostudzić do temp. pokojowej, nałożyć na twarz gazę zwilżoną w toniku do cery wrażliwej, na gazę nałożyć papkę, zdjąć po ok. 20 minutach, resztki zmyć tonikiem.

Maseczka z twarożku - zatrzymanie nawilżenia naskórka 1 łyżeczkę świeżego tłustego twarożku zmieszać z 1 łyżeczką tłustej śmietany (najlepiej 18%) zmyć po 15 min.

Maseczka owocowa - uszczelniająca Owoc kiwi obrać, posiekać, dodać kilka kropel soku z cytryny, dodać łyżkę mąki ziemniaczanej i taką maskę nałożyć na 20 minut na twarz i dekolt. Skóra nabierze ładnego kolorytu.

Maseczka ziołowa - łagodząca Zmielone zioła rumianku, siemienia lnianego zalać wrzątkiem i odczekać aż będą letnie, dodać kilka kropel witaminy A i równomiernie rozprowadzić na twarzy. Przykryć chusteczkami higienicznymi. Zmyć po 20 minutach.

Pielęgnacja daje dobre efekty

Cera naczyniowa jest cerą szczególnie wymagającą. Pielęgnacja powinna być oparta głównie na uszczelnianiu naczyń i łagodzeniu podrażnień. W pielęgnacji warto korzystać z serii kosmetycznych przeznaczonych do pielęgnacji cery naczyniowej jednej firmy. Pozwoli to uniknąć jakichkolwiek reakcji zapalnych czy uczuleniowych, a przy regularnym pielęgnowaniu zauważymy efekty poprawy szczelności naczyń, a cera nabierze ładnego kolorytu.


Podziel się: