Peeling enzymatyczny — czym jest i jak należy go prawidłowo wykonać?
Joanna Orzeł

Peeling enzymatyczny — czym jest i jak należy go prawidłowo wykonać?

Peeling enzymatyczny (nazywany również eksfoliacją) to kontrolowany proces usuwania zrogowaciałych komórek naskórka. Zlikwidowanie zbędnej warstwy skóry oraz pobudzenie krążenia powoduje, że składniki aktywne zawarte w preparatach odżywczych oraz nawilżających mogą działać efektywniej. Zabieg może być przeprowadzony z użyciem metod mechanicznych (z wykorzystaniem preparatów z drobinkami ścierającymi) lub chemicznych (przy użyciu kwasów organicznych bądź enzymów). Peeling wykonywany za pomocą preparatów zawierających enzymy  jest procesem najłagodniejszym.

Mechanizm działania i składniki peelingu enzymatycznego

Peeling enzymatyczny zaliczany jest do peelingów chemicznych. Działa na powierzchni skóry. Nie wnika głębiej niż na 0,5 mm w jej głąb, dlatego można bezpiecznie wykonywać go w domu.

Podstawowymi składnikami aktywnymi eksfoliacji są enzymy wykazujące działanie proteolityczne, czyli mające zdolność do niszczenia białek zawartych między innymi w zrogowaciałych komórkach naskórka. Te enzymy naniesione na cerę sprawiają, że dochodzi do przyspieszenia naturalnego procesu odnowy skóry i złuszczania niepożądanej warstwy rogowej poprzez jej rozpuszczenie. Co ważne, nie powodują zniszczeń żywych komórek skóry, dzięki czemu są o wiele łagodniejsze niż peelingi chemiczne, w których składniki aktywne stanowią kwasy organiczne.

Enzymy używane w peelingu wykazują działanie podobne do proteazy i mogą być pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. Najpopularniejsze naturalne enzymy stosowane do eksfoliacji to papaina oraz bromelaina pozyskiwane z owoców papai i ananasa. Mniej popularna jest aktynidyna zawarta w owocach kiwi oraz arbutyna uzyskana np. z borówki czarnej. Wykorzystywane są również proteazy pochodzenia zwierzęcego, np. pepsyna i trypsyna, a także bakteryjnego, np. subtylizyna. Przykładem enzymu otrzymywanego syntetycznie jest keratolina. W skład dostępnych na rynku preparatów mogą wchodzić też antyoksydanty, wyciągi roślinne, witaminy, prowitaminy, olejki, substancje nawilżające i zmiękczające skórę.

Peelingi enzymatyczne — kto może je stosować?

Peelingi enzymatyczne są rekomendowane do każdego typu cery (suchej, tłustej i mieszanej). Brak drobinek ściernych sprawia, że skóra się nie nagrzewa. Mogą z nich korzystać osoby, które mają skórę wrażliwą, skłonną do podrażnień lub pokrytą drobnymi niedoskonałościami czy trądzikiem (delikatne działanie enzymów nie spowoduje pękania wyprysków). Również cera naczynkowa może być złuszczana przy użyciu tego typu zabiegu. Nie ma także przeciwwskazań stosowania eksfoliacji enzymatycznych przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

Powiązane produkty

Przygotowanie cery do peelingu enzymatycznego

Przygotowanie cery do zabiegów pielęgnacyjnych to niezwykle ważny etap pozwalający uniknąć niepożądanych działań ubocznych preparatów. Na dzień przed wykonaniem peelingu enzymatycznego nie należy stosować żadnych środków, które zwierają kwasy oraz retinol. Powierzchnia skóry nie powinna być podrażniona na skutek wykonania depilacji czy mikrodermabrazji. Złuszczanie zrogowaciałej warstwy naskórka przy użyciu tego zabiegu nie ma większych przeciwwskazań oraz skutków ubocznych. Jednak przed użyciem każdego preparatu, który nakłada się na powierzchnię skóry, wskazane jest wykonanie próby alergicznej. Niewielką ilość środka należy nanieść na skórę (np. za uchem), pozostawić na kilka minut i obserwować czy nie pojawi się zaczerwienienie lub inny rodzaj podrażnienia. Zaleca się wykonanie takiej próby na około dzień przed zabiegiem.

Peeling enzymatyczny — sposób wykonania

Tuż przed wykonaniem peelingu enzymatycznego należy dokładnie usunąć makijaż oraz przemyć cerę tonikiem, aby wyrównać jej pH. Na tak przygotowaną skórę można nakładać preparat zawierający złuszczające enzymy, które najczęściej mają postać maseczki. Do tego celu wskazane jest użycie czystego pędzelka bądź palców. Zalecane jest rozpoczęcie aplikacji od czoła, następnie naniesienie preparatu na policzki, podbródek, nos, szyję oraz dekolt, omijając okolicę oczu i ust. Maseczka nie może mieć zbyt grubej warstwy, aby zapewnić najbardziej efektywne działanie.

Można również znaleźć peeling w postaci maski w płachcie. Wówczas nasączony substancjami aktywnymi materiał należy przyłożyć do twarzy w taki sposób, aby jak najlepiej do niej przylegał. Porcja preparatu, która została w opakowaniu może być naniesiona na miejsca, do których płachta nie sięga, np. na skórze szyi czy dekoltu. Zazwyczaj zalecane jest, aby preparat był pozostawiony na niej od 10 do 30 min. Jest to zależne od produktu, który został wybrany. Informacja o optymalnym czasie aplikacji powinna być umieszczona na opakowaniu. Enzymy wykazują silniejsze działanie w ciepłym i wilgotnym środowisku, dlatego stosując tę eksfoliację, można położyć na twarz ciepły kompres lub zaaplikować go na czas pobytu w saunie. Dobrym pomysłem będzie także wykonanie delikatnego masażu twarzy.

Po upływie czasu wskazanego przez producenta, preparat należy usunąć z powierzchni skóry poprzez przemycie jej ciepłą wodą. Następnie zaleca się, aby na oczyszczoną twarz zaaplikować kolejno tonik, serum, preparat nawilżający i filtr ochronny. Warto też nałożyć maskę nawilżającą lub odżywczą. Powierzchnia skóry zostanie wówczas dogłębnie oczyszczona ze zrogowaciałych komórek naskórka, dzięki czemu dostęp substancji aktywnych będzie łatwiejszy, a działanie maski efektywniejsze.

Peelingu enzymatycznego nie można nadużywać. Jego zbyt częste stosowanie może przynieść odwrotne skutki od zamierzonych, np. powodować przesuszenie skóry. Informacja o częstotliwości używania preparatu powinna być umieszczona na opakowaniu (najczęściej jest to raz w tygodniu).

Dzięki łagodnemu działaniu, eksfoliacja tego rodzaju nie podrażnia skóry twarzy. Może być wykonywana przez cały rok (na różnych częściach ciała) bez względu na stopień nasłonecznienia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie kwasy można stosować latem, żeby nie mieć plam na skórze?

    Zabiegi z kwasami są najczęściej rekomendowane w okresie jesienno-zimowym ze względu na mniejsze natężenie promieniowania ultrafioletowego (UV). Ekspozycja na słońce po tego typu zabiegach może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Natomiast warto wiedzieć, że istnieją kwasy, których stosowanie jest możliwe przez cały rok. Należy jednak przestrzegać określonych zasad pielęgnacji skóry po zabiegach z kwasami niezależnie od pory roku.

  • Jak się pozbyć przebarwień po trądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tymi uciążliwymi kosmetycznymi niedoskonałościami?

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl