Peeling enzymatyczny — czym jest i jak należy go prawidłowo wykonać?
Peeling enzymatyczny (nazywany również eksfoliacją) to kontrolowany proces usuwania zrogowaciałych komórek naskórka. Zlikwidowanie zbędnej warstwy skóry oraz pobudzenie krążenia powoduje, że składniki aktywne zawarte w preparatach odżywczych oraz nawilżających mogą działać efektywniej. Zabieg może być przeprowadzony z użyciem metod mechanicznych (z wykorzystaniem preparatów z drobinkami ścierającymi) lub chemicznych (przy użyciu kwasów organicznych bądź enzymów). Peeling wykonywany za pomocą preparatów zawierających enzymy jest procesem najłagodniejszym.
Mechanizm działania i składniki peelingu enzymatycznego
Podstawowymi składnikami aktywnymi eksfoliacji są enzymy wykazujące działanie proteolityczne, czyli mające zdolność do niszczenia białek zawartych między innymi w zrogowaciałych komórkach naskórka. Te enzymy naniesione na cerę sprawiają, że dochodzi do przyspieszenia naturalnego procesu odnowy skóry i złuszczania niepożądanej warstwy rogowej poprzez jej rozpuszczenie. Co ważne, nie powodują zniszczeń żywych komórek skóry, dzięki czemu są o wiele łagodniejsze niż peelingi chemiczne, w których składniki aktywne stanowią kwasy organiczne.
Enzymy używane w peelingu wykazują działanie podobne do proteazy i mogą być pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. Najpopularniejsze naturalne enzymy stosowane do eksfoliacji to papaina oraz bromelaina pozyskiwane z owoców papai i ananasa. Mniej popularna jest aktynidyna zawarta w owocach kiwi oraz arbutyna uzyskana np. z borówki czarnej. Wykorzystywane są również proteazy pochodzenia zwierzęcego, np. pepsyna i trypsyna, a także bakteryjnego, np. subtylizyna. Przykładem enzymu otrzymywanego syntetycznie jest keratolina. W skład dostępnych na rynku preparatów mogą wchodzić też antyoksydanty, wyciągi roślinne, witaminy, prowitaminy, olejki, substancje nawilżające i zmiękczające skórę.
Peelingi enzymatyczne — kto może je stosować?
Peelingi enzymatyczne są rekomendowane do każdego typu cery (suchej, tłustej i mieszanej). Brak drobinek ściernych sprawia, że skóra się nie nagrzewa. Mogą z nich korzystać osoby, które mają skórę wrażliwą, skłonną do podrażnień lub pokrytą drobnymi niedoskonałościami czy trądzikiem (delikatne działanie enzymów nie spowoduje pękania wyprysków). Również cera naczynkowa może być złuszczana przy użyciu tego typu zabiegu. Nie ma także przeciwwskazań stosowania eksfoliacji enzymatycznych przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.
Przygotowanie cery do peelingu enzymatycznego
Przygotowanie cery do zabiegów pielęgnacyjnych to niezwykle ważny etap pozwalający uniknąć niepożądanych działań ubocznych preparatów. Na dzień przed wykonaniem peelingu enzymatycznego nie należy stosować żadnych środków, które zwierają kwasy oraz retinol. Powierzchnia skóry nie powinna być podrażniona na skutek wykonania depilacji czy mikrodermabrazji. Złuszczanie zrogowaciałej warstwy naskórka przy użyciu tego zabiegu nie ma większych przeciwwskazań oraz skutków ubocznych. Jednak przed użyciem każdego preparatu, który nakłada się na powierzchnię skóry, wskazane jest wykonanie próby alergicznej. Niewielką ilość środka należy nanieść na skórę (np. za uchem), pozostawić na kilka minut i obserwować czy nie pojawi się zaczerwienienie lub inny rodzaj podrażnienia. Zaleca się wykonanie takiej próby na około dzień przed zabiegiem.
Peeling enzymatyczny — sposób wykonania
Tuż przed wykonaniem peelingu enzymatycznego należy dokładnie usunąć makijaż oraz przemyć cerę tonikiem, aby wyrównać jej pH. Na tak przygotowaną skórę można nakładać preparat zawierający złuszczające enzymy, które najczęściej mają postać maseczki. Do tego celu wskazane jest użycie czystego pędzelka bądź palców. Zalecane jest rozpoczęcie aplikacji od czoła, następnie naniesienie preparatu na policzki, podbródek, nos, szyję oraz dekolt, omijając okolicę oczu i ust. Maseczka nie może mieć zbyt grubej warstwy, aby zapewnić najbardziej efektywne działanie.
Można również znaleźć peeling w postaci maski w płachcie. Wówczas nasączony substancjami aktywnymi materiał należy przyłożyć do twarzy w taki sposób, aby jak najlepiej do niej przylegał. Porcja preparatu, która została w opakowaniu może być naniesiona na miejsca, do których płachta nie sięga, np. na skórze szyi czy dekoltu. Zazwyczaj zalecane jest, aby preparat był pozostawiony na niej od 10 do 30 min. Jest to zależne od produktu, który został wybrany. Informacja o optymalnym czasie aplikacji powinna być umieszczona na opakowaniu. Enzymy wykazują silniejsze działanie w ciepłym i wilgotnym środowisku, dlatego stosując tę eksfoliację, można położyć na twarz ciepły kompres lub zaaplikować go na czas pobytu w saunie. Dobrym pomysłem będzie także wykonanie delikatnego masażu twarzy.
Po upływie czasu wskazanego przez producenta, preparat należy usunąć z powierzchni skóry poprzez przemycie jej ciepłą wodą. Następnie zaleca się, aby na oczyszczoną twarz zaaplikować kolejno tonik, serum, preparat nawilżający i filtr ochronny. Warto też nałożyć maskę nawilżającą lub odżywczą. Powierzchnia skóry zostanie wówczas dogłębnie oczyszczona ze zrogowaciałych komórek naskórka, dzięki czemu dostęp substancji aktywnych będzie łatwiejszy, a działanie maski efektywniejsze.
Dzięki łagodnemu działaniu, eksfoliacja tego rodzaju nie podrażnia skóry twarzy. Może być wykonywana przez cały rok (na różnych częściach ciała) bez względu na stopień nasłonecznienia.