Peeling enzymatyczny — czym jest i jak należy go prawidłowo wykonać?
Joanna Orzeł

Peeling enzymatyczny — czym jest i jak należy go prawidłowo wykonać?

Peeling enzymatyczny (nazywany również eksfoliacją) to kontrolowany proces usuwania zrogowaciałych komórek naskórka. Zlikwidowanie zbędnej warstwy skóry oraz pobudzenie krążenia powoduje, że składniki aktywne zawarte w preparatach odżywczych oraz nawilżających mogą działać efektywniej. Zabieg może być przeprowadzony z użyciem metod mechanicznych (z wykorzystaniem preparatów z drobinkami ścierającymi) lub chemicznych (przy użyciu kwasów organicznych bądź enzymów). Peeling wykonywany za pomocą preparatów zawierających enzymy  jest procesem najłagodniejszym.

Mechanizm działania i składniki peelingu enzymatycznego

Peeling enzymatyczny zaliczany jest do peelingów chemicznych. Działa na powierzchni skóry. Nie wnika głębiej niż na 0,5 mm w jej głąb, dlatego można bezpiecznie wykonywać go w domu.

Podstawowymi składnikami aktywnymi eksfoliacji są enzymy wykazujące działanie proteolityczne, czyli mające zdolność do niszczenia białek zawartych między innymi w zrogowaciałych komórkach naskórka. Te enzymy naniesione na cerę sprawiają, że dochodzi do przyspieszenia naturalnego procesu odnowy skóry i złuszczania niepożądanej warstwy rogowej poprzez jej rozpuszczenie. Co ważne, nie powodują zniszczeń żywych komórek skóry, dzięki czemu są o wiele łagodniejsze niż peelingi chemiczne, w których składniki aktywne stanowią kwasy organiczne.

Enzymy używane w peelingu wykazują działanie podobne do proteazy i mogą być pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. Najpopularniejsze naturalne enzymy stosowane do eksfoliacji to papaina oraz bromelaina pozyskiwane z owoców papai i ananasa. Mniej popularna jest aktynidyna zawarta w owocach kiwi oraz arbutyna uzyskana np. z borówki czarnej. Wykorzystywane są również proteazy pochodzenia zwierzęcego, np. pepsyna i trypsyna, a także bakteryjnego, np. subtylizyna. Przykładem enzymu otrzymywanego syntetycznie jest keratolina. W skład dostępnych na rynku preparatów mogą wchodzić też antyoksydanty, wyciągi roślinne, witaminy, prowitaminy, olejki, substancje nawilżające i zmiękczające skórę.

Peelingi enzymatyczne — kto może je stosować?

Peelingi enzymatyczne są rekomendowane do każdego typu cery (suchej, tłustej i mieszanej). Brak drobinek ściernych sprawia, że skóra się nie nagrzewa. Mogą z nich korzystać osoby, które mają skórę wrażliwą, skłonną do podrażnień lub pokrytą drobnymi niedoskonałościami czy trądzikiem (delikatne działanie enzymów nie spowoduje pękania wyprysków). Również cera naczynkowa może być złuszczana przy użyciu tego typu zabiegu. Nie ma także przeciwwskazań stosowania eksfoliacji enzymatycznych przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią.

Powiązane produkty

Przygotowanie cery do peelingu enzymatycznego

Przygotowanie cery do zabiegów pielęgnacyjnych to niezwykle ważny etap pozwalający uniknąć niepożądanych działań ubocznych preparatów. Na dzień przed wykonaniem peelingu enzymatycznego nie należy stosować żadnych środków, które zwierają kwasy oraz retinol. Powierzchnia skóry nie powinna być podrażniona na skutek wykonania depilacji czy mikrodermabrazji. Złuszczanie zrogowaciałej warstwy naskórka przy użyciu tego zabiegu nie ma większych przeciwwskazań oraz skutków ubocznych. Jednak przed użyciem każdego preparatu, który nakłada się na powierzchnię skóry, wskazane jest wykonanie próby alergicznej. Niewielką ilość środka należy nanieść na skórę (np. za uchem), pozostawić na kilka minut i obserwować czy nie pojawi się zaczerwienienie lub inny rodzaj podrażnienia. Zaleca się wykonanie takiej próby na około dzień przed zabiegiem.

Peeling enzymatyczny — sposób wykonania

Tuż przed wykonaniem peelingu enzymatycznego należy dokładnie usunąć makijaż oraz przemyć cerę tonikiem, aby wyrównać jej pH. Na tak przygotowaną skórę można nakładać preparat zawierający złuszczające enzymy, które najczęściej mają postać maseczki. Do tego celu wskazane jest użycie czystego pędzelka bądź palców. Zalecane jest rozpoczęcie aplikacji od czoła, następnie naniesienie preparatu na policzki, podbródek, nos, szyję oraz dekolt, omijając okolicę oczu i ust. Maseczka nie może mieć zbyt grubej warstwy, aby zapewnić najbardziej efektywne działanie.

Można również znaleźć peeling w postaci maski w płachcie. Wówczas nasączony substancjami aktywnymi materiał należy przyłożyć do twarzy w taki sposób, aby jak najlepiej do niej przylegał. Porcja preparatu, która została w opakowaniu może być naniesiona na miejsca, do których płachta nie sięga, np. na skórze szyi czy dekoltu. Zazwyczaj zalecane jest, aby preparat był pozostawiony na niej od 10 do 30 min. Jest to zależne od produktu, który został wybrany. Informacja o optymalnym czasie aplikacji powinna być umieszczona na opakowaniu. Enzymy wykazują silniejsze działanie w ciepłym i wilgotnym środowisku, dlatego stosując tę eksfoliację, można położyć na twarz ciepły kompres lub zaaplikować go na czas pobytu w saunie. Dobrym pomysłem będzie także wykonanie delikatnego masażu twarzy.

Po upływie czasu wskazanego przez producenta, preparat należy usunąć z powierzchni skóry poprzez przemycie jej ciepłą wodą. Następnie zaleca się, aby na oczyszczoną twarz zaaplikować kolejno tonik, serum, preparat nawilżający i filtr ochronny. Warto też nałożyć maskę nawilżającą lub odżywczą. Powierzchnia skóry zostanie wówczas dogłębnie oczyszczona ze zrogowaciałych komórek naskórka, dzięki czemu dostęp substancji aktywnych będzie łatwiejszy, a działanie maski efektywniejsze.

Peelingu enzymatycznego nie można nadużywać. Jego zbyt częste stosowanie może przynieść odwrotne skutki od zamierzonych, np. powodować przesuszenie skóry. Informacja o częstotliwości używania preparatu powinna być umieszczona na opakowaniu (najczęściej jest to raz w tygodniu).

Dzięki łagodnemu działaniu, eksfoliacja tego rodzaju nie podrażnia skóry twarzy. Może być wykonywana przez cały rok (na różnych częściach ciała) bez względu na stopień nasłonecznienia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

  • Połączenie tego składnika z retinolem jest najlepsze na zmarszczki

    Retinol i peptydy to dwa składniki, które zrewolucjonizowały pielęgnację anti-aging. Choć działają na różne sposoby, ich synergia zapewnia spektakularne efekty w wygładzaniu zmarszczek i poprawie kondycji skóry.

  • Czy malowanie się przed treningiem to dobry pomysł?

    Trening na siłowni, przebieżka, zajęcia fitness – ćwiczymy, aby zadbać o zdrowie, ale też o lepszy wygląd. Malowanie się również ma na celu poprawę wizerunku. Okazuje się, że lepiej nie łączyć makijażu z wysiłkiem fizycznym. Makijaż nałożony przed podjęciem aktywności fizycznej działa niekorzystnie na skórę.

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  • Przyczyny i sposoby na rozdwojone końcówki włosów

    Błędy w pielęgnacji włosów, narażenie na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne czy niedobory w diecie to tylko kilka z wielu możliwych przyczyn rozdwojonych końcówek – problemu, z którym zmaga się mnóstwo osób. Tymczasem już niewielka zmiana kilku nawyków może przyczynić się do poprawy kondycji naszych kosmyków. Poznaj pięć skutecznych sposobów na to, aby włosy na końcach były gładkie i lśniące.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij