Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce
Oczar wirginijski jest rośliną, której właściwości są coraz bardziej doceniane. Do celów leczniczych i kosmetycznych wykorzystuje się liście oraz korę, które zawierają m.in. cenne flawonoidy, garbniki, saponiny. Preparaty zawierające oczar wirginijski w swoim składzie mają działanie przeciwbakteryjne, ściągające, antyseptyczne, co wykorzystuje się m.in. w leczeniu ran, owrzodzeń, hemoroidów. Oczar ma też właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne i przeciwłojotokowe, dlatego też jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej czy naczynkowej.
Czym jest oczar wirginijski?
Oczar wirginijski (łac. Hamamelis virginiana) to gatunek rośliny należącej do rodziny Hamamelidaceae. W zależności od miejsca występowania, wygląd krzewu może się różnić. Oczar wirginijski jest szeroko wykorzystywany w lecznictwie oraz kosmetyce.
Sama rodzina oczarowatych liczy 6 gatunków roślin, w medycynie oraz pielęgnacji skóry stosuje się liście oraz korę. Liść oczaru zawiera: garbniki (do 10%), glukozydy flawonolowe, kwasy fenolowe (kawowy, galusowy), olejek eteryczny (0,1%), natomiast w korze oczaru wirginijskiego znajdują się: garbniki (do 10%), między innymi mieszanina α- i β-hamamelitanin, kwasy fenolowe (kwas galusowy), olejek eteryczny (0,1%).
Oczar oczar wirginijski – właściwości lecznicze
Oczar posiada właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, poprawiające ukrwienie tkanek oraz stan naczyń włosowatych Z tego też powodu oczar jest stosowany w dermokosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji nóg, do cery zaczerwienionej i skłonnej do podrażnień.
Oczar wirginijski wykorzystuje się w łagodzeniu objawów żylaków kończyn dolnych, w dolegliwościach związanych z hemoroidami oraz w stanach zapalnych skóry i błon śluzowych. Surowiec roślinny stosuje się miejscowo, a także doustnie. Literatura fachowa wymienia również zastosowanie oczaru w problemach związanych z narządem wzroku (podrażniania oczu).
Przeczytaj więcej na temat domowych sposobów na hemoroidy.
Oczar wirginijski – zastosowanie w kosmetyce
W kosmetyce oczar wirginijski wykorzystywany jest w preparatach do pielęgnacji skóry, a także w szamponach do włosów. Stosuje się wodę oraz ekstrakt oczarowy (uzyskiwany z liści i kory rośliny). Ekstrakty z oczaru wykazują działanie przeciwutleniające oraz pozytywny wpływ na uszkodzoną oraz podrażnioną skórę, łagodzą między innymi podrażnienia spowodowane przez oparzenia słoneczne. Kosmetyki z oczarem przyspieszają gojenie się drobnych ran, mają bowiem działanie łagodzące, przeciwzapalne i ściągające. Oczar posiada również właściwości hamujące proces starzenia się skóry.
Oczar wirginijski a trądzik
Oczar posiada również właściwości bakteriostatyczne i przeciwwirusowe, a także przeciwzapalne i łagodzące. Przekłada się to na wykorzystanie Hamamelis virginiana w kosmetykach przeciwtrądzikowych. Dodatkowo oczar posiada bardzo istotną i korzystną właściwość, która jest przydatna w terapiach przeciwtrądzikowych – jak wskazują badania, roślina redukuje ilość wydzielanego sebum, a także jest dobrym przeciwutleniaczem. Kosmetyki z oczarem wirginijskim znalazły zastosowanie również w środkach stosowanych po ukąszeniach owadów.
Oczar wirginijski – jak go stosować?
Oczar wirginijski można kupić w postaci gotowych ziół i stosować zewnętrznie jako okłady oraz płukanki. Odwar sporządza się z 5–10 g surowca na 250 ml wody. Natomiast zastosowanie oczaru w postaci czopków czy wyciągów do stosowania doustnego wymaga użycia dawki odpowiadającej 0,1–1 g surowca (od 1 do 3 razy dziennie). Oczywiście należy przestrzegać dawkowania zaleconego przez lekarza. Oczar można znaleźć też w kroplach do oczu o działaniu łagodzącym podrażnienia. Kosmetyki z oczarem mogą mieć postać hydrolatów, toników, płynów micelarnych, kremów czy żeli.