Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce
Piotr Gmachowski

Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce

Oczar wirginijski jest rośliną, której właściwości są coraz bardziej doceniane. Do celów leczniczych i kosmetycznych wykorzystuje się liście oraz korę, które zawierają m.in. cenne flawonoidy, garbniki, saponiny. Preparaty zawierające oczar wirginijski w swoim składzie mają działanie przeciwbakteryjne, ściągające, antyseptyczne, co wykorzystuje się m.in. w leczeniu ran, owrzodzeń, hemoroidów. Oczar ma też właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne i przeciwłojotokowe, dlatego też jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej czy naczynkowej. 

Czym jest oczar wirginijski? 

Oczar wirginijski (łac. Hamamelis virginiana) to gatunek rośliny należącej do rodziny Hamamelidaceae. W zależności od miejsca występowania, wygląd krzewu może się różnić. Oczar wirginijski jest szeroko wykorzystywany w lecznictwie oraz kosmetyce.

Sama rodzina oczarowatych liczy 6 gatunków roślin, w medycynie oraz pielęgnacji skóry stosuje się liście oraz korę. Liść oczaru zawiera: garbniki (do 10%), glukozydy flawonolowe, kwasy fenolowe (kawowy, galusowy), olejek eteryczny (0,1%), natomiast w korze oczaru wirginijskiego znajdują się: garbniki (do 10%), między innymi mieszanina α- i β-hamamelitanin, kwasy fenolowe (kwas galusowy), olejek eteryczny (0,1%). 

Oczar oczar wirginijski – właściwości lecznicze

Swoje właściwości liść oraz kora oczaru zawdzięczają głównie obecności garbników. Dzięki tym związkom roślina posiada właściwości antyseptyczne, ściągające, przeciwkrwotoczne, przeciwłojotokowe, antybakteryjne. Warto podkreślić również korzystne właściwości uszczelniające ściany naczyń krwionośnych. 

Oczar posiada właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, poprawiające ukrwienie tkanek oraz stan naczyń włosowatych Z tego też powodu oczar jest stosowany w dermokosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji nóg, do cery zaczerwienionej i skłonnej do podrażnień.

Oczar wirginijski wykorzystuje się w łagodzeniu objawów żylaków kończyn dolnych, w dolegliwościach związanych z hemoroidami oraz w stanach zapalnych skóry i błon śluzowych. Surowiec roślinny stosuje się miejscowo, a także doustnie. Literatura fachowa wymienia również zastosowanie oczaru w problemach związanych z narządem wzroku (podrażniania oczu).

Przeczytaj więcej na temat domowych sposobów na hemoroidy.

Powiązane produkty

Oczar wirginijski – zastosowanie w kosmetyce 

W kosmetyce oczar wirginijski wykorzystywany jest w preparatach do pielęgnacji skóry, a także w szamponach do włosów. Stosuje się wodę oraz ekstrakt oczarowy (uzyskiwany z liści i kory rośliny). Ekstrakty z oczaru wykazują działanie przeciwutleniające oraz pozytywny wpływ na uszkodzoną oraz podrażnioną skórę, łagodzą między innymi podrażnienia spowodowane przez oparzenia słoneczne. Kosmetyki z oczarem przyspieszają gojenie się drobnych ran, mają bowiem działanie łagodzące, przeciwzapalne i ściągające. Oczar posiada również właściwości hamujące proces starzenia się skóry. 

Oczar wirginijski znajdziemy w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji cery tłustej, naczynkowej, łagodzących oparzenia słoneczne, przeciwzmarszczkowych, a także w preparatach pielęgnujących skórę głowy oraz do higieny jamy ustnej (płyny do płukania jamy ustnej, pasty do zębów). 

Oczar wirginijski a trądzik

Oczar posiada również właściwości bakteriostatyczne i przeciwwirusowe, a także przeciwzapalne i łagodzące. Przekłada się to na wykorzystanie Hamamelis virginiana w kosmetykach przeciwtrądzikowych. Dodatkowo oczar posiada bardzo istotną i korzystną właściwość, która jest przydatna w terapiach przeciwtrądzikowych – jak wskazują badania, roślina redukuje ilość wydzielanego sebum, a także jest dobrym przeciwutleniaczem. Kosmetyki z oczarem wirginijskim znalazły zastosowanie również w środkach stosowanych po ukąszeniach owadów.

Oczar wirginijski – jak go stosować? 

Oczar wirginijski można kupić w postaci gotowych ziół i stosować zewnętrznie jako okłady oraz płukanki. Odwar sporządza się z 5–10 g surowca na 250 ml wody. Natomiast zastosowanie oczaru w postaci czopków czy wyciągów do stosowania doustnego wymaga użycia dawki odpowiadającej 0,1–1 g surowca (od 1 do 3 razy dziennie). Oczywiście należy przestrzegać dawkowania zaleconego przez lekarza. Oczar można znaleźć też w kroplach do oczu o działaniu łagodzącym podrażnienia. Kosmetyki z oczarem mogą mieć postać hydrolatów, toników, płynów micelarnych, kremów czy żeli. 

Przed zastosowaniem preparatu należy zapoznać się z informacjami dotyczącymi występowania ewentualnych przeciwwskazań. Warto pamiętać, iż oczaru oraz jego preparatów (ekstraktów oraz destylatu) nie zaleca się stosować u dzieci poniżej 6. roku życia.
  1. D. Guerrero, Dermo–cosmetic approach to acne by the dermatologist, „Ann Dermatol Venereol” 2010, nr 137, s. 76–80.
  2. A. Amroziak–Krezymon, Substancje aktywne wykorzystywane w kosmetykach do pielęgnacji skóry naczyniowej, „Kosmetologia estetyczna” 2018, nr 7, s. 639–644.
  3. C. Pereira, P. Niranjan, R. Manikantan, Clinical isolates of Staphylococcus aureus (R.): biofilm characterisation and inhibitory assay using Hamamelis virginiana, „Int J Pharma Bio Sci” 2014, nr 2, s. 809–19.
  4. H. H. Wolff, M. Kieser, Hamamelis in children with skin disorders and skin injuries: results of an observational study, „Eur J Pediatrics” 2007, nr 9, s. 943–948.
  5. I. Matławska, Farmakognozja, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Poznań 2008, s.102–103.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Glicyna (Glicyne) w kosmetykach – właściwości, komedogenność. Dla kogo?

    Glicyna jest aminokwasem endogennym występującym naturalnie w organizmie człowieka. Fizjologicznie syntetyzowana jest z choliny, seryny, hydroksyproliny. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ posiada szereg korzystnych właściwości na skórę. Wspomaga procesy naprawcze, spowalnia procesy starzenia, jest składnikiem budulcowym kolagenu oraz keratyny, dlatego świetnie sprawdzi się w produktach do regeneracji włosów i skóry. Glicyna wspiera wchłanianie wapnia, uczestniczy w produkcji erytrocytów i hemoglobiny oraz ogranicza rozpad białek uczestniczących w budowie tkanki mięśniowej. Ponadto glicyna wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

  • Połączenie tego składnika z retinolem jest najlepsze na zmarszczki

    Retinol i peptydy to dwa składniki, które zrewolucjonizowały pielęgnację anti-aging. Choć działają na różne sposoby, ich synergia zapewnia spektakularne efekty w wygładzaniu zmarszczek i poprawie kondycji skóry.

  • Czy malowanie się przed treningiem to dobry pomysł?

    Trening na siłowni, przebieżka, zajęcia fitness – ćwiczymy, aby zadbać o zdrowie, ale też o lepszy wygląd. Malowanie się również ma na celu poprawę wizerunku. Okazuje się, że lepiej nie łączyć makijażu z wysiłkiem fizycznym. Makijaż nałożony przed podjęciem aktywności fizycznej działa niekorzystnie na skórę.

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

  • Przyczyny i sposoby na rozdwojone końcówki włosów

    Błędy w pielęgnacji włosów, narażenie na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne czy niedobory w diecie to tylko kilka z wielu możliwych przyczyn rozdwojonych końcówek – problemu, z którym zmaga się mnóstwo osób. Tymczasem już niewielka zmiana kilku nawyków może przyczynić się do poprawy kondycji naszych kosmyków. Poznaj pięć skutecznych sposobów na to, aby włosy na końcach były gładkie i lśniące.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij