Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce
Ewelina Sochacka

Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce

Oczar wirginijski jest rośliną, której właściwości są coraz bardziej doceniane. Do celów leczniczych i kosmetycznych wykorzystuje się liście oraz korę, które zawierają m.in. cenne flawonoidy, garbniki, saponiny. Preparaty zawierające oczar wirginijski w swoim składzie mają działanie przeciwbakteryjne, ściągające i antyseptyczne, co wykorzystuje się m.in. w leczeniu ran, owrzodzeń czy hemoroidów. Oczar ma też właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne i przeciwłojotokowe, dlatego jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej czy naczynkowej.

  1. Czym jest oczar wirginijski? 
  2. Oczar wirginijski – właściwości lecznicze. Jak stosować?
  3. Oczar wirginijski – zastosowanie w kosmetyce
  4. Oczar wirginijski a trądzik
  5. Oczar wirginijski – jak go stosować?

Czym jest oczar wirginijski? 

Oczar wirginijski (łac. Hamamelis virginiana) to krzew lub małe drzewo pochodzące z Ameryki Północnej. Jest znany ze swoich właściwości leczniczych i charakterystycznego wyglądu, zwłaszcza kiedy kwitnie zimą.

Wygląd oczaru wirginijskiego:

  • wysokość: oczar dorasta do 3–6 metrów wysokości,
  • liście: są eliptyczne, o ząbkowanych brzegach, przypominają liście leszczyny,
  • kwiaty: żółte, czasami pomarańczowe lub czerwone, wąskie płatki kwiatów rozwijają się późną jesienią lub zimą, co jest nietypowe dla roślin drzewiastych,
  • owoc: zdrewniała torebka, która pęka, wyrzucając nasiona na znaczne odległości.

Oczar wirginijski rośnie naturalnie w wilgotnych lasach Ameryki Północnej – od Kanady po południowe regiony Stanów Zjednoczonych. Preferuje żyzne, dobrze przepuszczalne gleby. Rodzina oczarowatych liczy 6 gatunków roślin. W medycynie oraz pielęgnacji skóry stosuje się liście oraz korę.

Liść oczaru zawiera:

  • garbniki (do 10%),
  • glukozydy flawonolowe,
  • kwasy fenolowe (kawowy, galusowy),
  • olejek eteryczny (0,1%).

Kora oczaru wirginijskiego zawiera:

  • garbniki (do 10%), między innymi mieszanina α- i β-hamamelitanin,
  • kwasy fenolowe (kwas galusowy),
  • olejek eteryczny (0,1%). 

Oczar wirginijski – właściwości lecznicze. Jak stosować?

Swoje właściwości (dotyczą liści oraz kory) oczar zawdzięcza głównie obecności garbników. Dzięki tym związkom roślina wykazuje właściwości antyseptyczne, ściągające, przeciwkrwotoczne, przeciwłojotokowe, antybakteryjne, a także uszczelniające ściany naczyń krwionośnych.

Oczar wirginijski to roślina o bogatych właściwościach leczniczych, stosowana od wieków w tradycyjnej medycynie, zwłaszcza przez rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej.

Właściwości oczaru

Działanie ściągające:

  • zawiera taniny, które pomagają w obkurczaniu tkanek i naczyń krwionośnych,
  • jest skuteczny w leczeniu drobnych ran, skaleczeń i otarć, wspomaga ich szybsze gojenie,
  • redukuje rozszerzone pory i zmniejsza nadmiar sebum,
  • może być stosowany na błony śluzowe.

Działanie przeciwzapalne:

  • flawonoidy i taniny łagodzą stany zapalne,
  • pomaga w redukcji opuchlizny i zaczerwienień,
  • stosowany w leczeniu problemów skórnych takich jak:
    • trądzik – łagodzi wypryski i zapobiega ich powstawaniu,
    • egzema i łuszczyca – zmniejsza świąd i podrażnienia.

Działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze:

  • hamuje rozwój niektórych bakterii i drobnoustrojów,
  • pomaga w ochronie skóry przed infekcjami,
  • stosowany w preparatach do higieny intymnej i przy drobnych infekcjach skóry.

Poprawa mikrokrążenia:

Działanie łagodzące i chłodzące:

  • składniki oczaru koją podrażnioną skórę po ukąszeniach owadów, oparzeniach słonecznych czy goleniu,
  • woda oczarowa, czyli destylat z oczaru, przynosi ulgę zmęczonej skórze i działa odświeżająco.

Wspomaganie regeneracji skóry:

  • przyspiesza regenerację tkanek dzięki właściwościom antyoksydacyjnym,
  • pomaga w redukcji blizn i rozstępów.
Przeczytaj więcej na temat domowych sposobów na hemoroidy.

Powiązane produkty

Oczar wirginijski – zastosowanie w kosmetyce

W kosmetyce oczar wirginijski wykorzystywany jest w preparatach do pielęgnacji skóry, a także w szamponach do włosów. Stosuje się wodę oraz ekstrakt oczarowy (uzyskiwany z liści i kory rośliny). Ekstrakty z oczaru wykazują działanie przeciwutleniające oraz pozytywny wpływ na uszkodzoną i podrażnioną skórę, łagodzą między innymi podrażnienia spowodowane przez oparzenia słoneczne. Kosmetyki z oczarem przyspieszają gojenie się drobnych ran, mają bowiem działanie łagodzące, przeciwzapalne i ściągające. Oczar ma również właściwości hamujące proces starzenia się skóry.

Oczar wirginijski znajdziemy w kosmetykach: przeznaczonych do pielęgnacji cery tłustej i naczynkowej, łagodzących oparzenia słoneczne, przeciwzmarszczkowych, a także w preparatach do pielęgnacji skóry głowy oraz do higieny jamy ustnej (płyny do płukania jamy ustnej, pasty do zębów).

Oczar wirginijski a trądzik

Oczar wirginijski jest szczególnie ceniony w pielęgnacji skóry trądzikowej ze względu na swoje unikalne właściwości, które skutecznie wspomagają walkę z niedoskonałościami. Jego działanie ściągające pomaga zwężać pory i regulować wydzielanie sebum, co jest kluczowe w ograniczaniu powstawania zaskórników i wyprysków. Dzięki zawartości tanin i flawonoidów oczar działa także przeciwzapalnie – łagodzi stany zapalne i zmniejsza zaczerwienienia związane z aktywnymi zmianami trądzikowymi.

Oczar wirginijski ma również właściwości antybakteryjne, które pomagają w eliminowaniu bakterii odpowiedzialnych za rozwój trądziku takich jak Cutibacterium acnes. Jego delikatne działanie pozwala na stosowanie go nawet na wrażliwą skórę, ponieważ zapobiega podrażnieniom i wspiera procesy regeneracyjne. Regularne stosowanie produktów z oczarem, takich jak woda oczarowa czy kremy z jego ekstraktem, pomaga zmniejszyć liczbę wyprysków i zapobiega powstawaniu nowych zmian.

Woda oczarowa, będąca jednym z najpopularniejszych produktów zawierających ekstrakt z tej rośliny, sprawdza się jako tonik do codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej. Odświeża skórę, usuwa nadmiar sebum i zanieczyszczenia, a jednocześnie działa kojąco i regenerująco. Co więcej, oczar wspomaga gojenie blizn potrądzikowych, dzięki czemu nie tylko zwalcza aktywne objawy trądziku, ale także pomaga poprawić ogólny wygląd skóry. Jest to naturalny i skuteczny składnik, który może być ważnym elementem kompleksowej pielęgnacji cery problematycznej.

MAŚCI NA TRĄDZIK

LEKI NA HEMOROIDY I ŻYLAKI

PREPARATY NA RANY

Oczar wirginijski – jak go stosować?

Oczar wirginijski można kupić w postaci gotowych ziół i stosować zewnętrznie jako okłady oraz płukanki. Odwar sporządza się z 5–10 g surowca na 250 ml wody. Natomiast zastosowanie oczaru w postaci czopków czy wyciągów do stosowania doustnego wymaga użycia dawki odpowiadającej 0,1–1 g surowca (od 1 do 3 razy dziennie). Oczywiście należy przestrzegać dawkowania zaleconego przez lekarza.

Oczar można również znaleźć w kroplach do oczu o działaniu łagodzącym podrażnienia. Kosmetyki z oczarem mogą mieć postać hydrolatów, toników, płynów micelarnych, kremów czy żeli:

  • woda oczarowa – używana jako tonik do twarzy lub kompres na opuchnięte oczy,
  • maści i kremy – do stosowania na hemoroidy, żylaki lub podrażnienia skóry,
  • kompresy – przy obrzękach, siniakach czy drobnych skaleczeniach.

Oczar wirginijski to naturalny środek wspierający zdrowie skóry i układu krążenia. Jego skuteczność i łagodne działanie sprawiają, że jest jednym z najbardziej cenionych składników w medycynie naturalnej i kosmetyce.

Przed zastosowaniem preparatu należy zapoznać się z informacjami dotyczącymi występowania ewentualnych przeciwwskazań. Warto pamiętać, że oczaru oraz jego preparatów (ekstraktów oraz destylatu) nie zaleca się stosować u dzieci poniżej 6. roku życia.
  1. D. Guerrero, Dermo–cosmetic approach to acne by the dermatologist, „Ann Dermatol Venereol” 2010, nr 137, s. 76–80.
  2. A. Amroziak–Krezymon, Substancje aktywne wykorzystywane w kosmetykach do pielęgnacji skóry naczyniowej, „Kosmetologia Estetyczna” 2018, nr 7, s. 639–644.
  3. C. Pereira, P. Niranjan, R. Manikantan, Clinical isolates of Staphylococcus aureus (R.): Biofilm characterisation and inhibitory assay using Hamamelis virginiana (L.), „Int J Pharma Bio Sci” 2014, nr 2, s. 809–19.
  4. H. H. Wolff, M. Kieser, Hamamelis in children with skin disorders and skin injuries: results of an observational study, „Eur J Pediatrics” 2007, nr 9, s. 943–948.
  5. I. Matławska, Farmakognozja, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Poznań 2008, s. 102–103.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kwas kojowy na przebarwienia, trądzik i zmarszczki. Jak stosować? Z czym łączyć?

    Kwas kojowy (5-hydroksy-2-(hydroksymetylo)-4H-pirano-4-on) jest związkiem chemicznym naturalnego pochodzenia. Jest produkowany przez wiele gatunków grzybów i bakterii. Można go znaleźć w sfermentowanych produktach kuchni azjatyckiej – np. w sosie sojowym, paście miso czy winie ryżowym. Znany jest głównie ze względu na swoje działanie rozjaśniające. Ta niewielka cząsteczka chemiczna wykazuje także szereg innych ciekawych właściwości, dzięki którym znalazła o wiele szersze zastosowanie praktyczne.

  • Pielęgnacja suchej skóry – jak nawilżać odwodnioną skórę twarzy?

    Problem nadmiernie przesuszonej i wrażliwej skóry może dotyczyć każdego, niezależnie od płci i wieku, chociaż częściej występuje u dojrzałych kobiet, co jest związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie w okresie okołomenopauzalnym. Przyczyną suchej skóry może być również niewłaściwa pielęgnacja, dermatoza, a nawet źle zbilansowana dieta. Dowiedz się, jak dbać o suchą i wrażliwą cerę.

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

  • Olej Marula na skórę i włosy – jak stosować? Co daje? Właściwości

    Olej marula to jeden z najcenniejszych skarbów natury, który zdobywa coraz większą popularność w świecie pielęgnacji skóry i włosów. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom stał się nieodzownym elementem wielu rutyn pielęgnacyjnych.

  • Ekstrakt z karczocha – jak działa na nasze włosy?

    Ekstrakt z karczocha to surowiec coraz częściej spotykany w kosmetykach. Zawdzięcza to nie tylko swoim unikatowym właściwościom, ale również naturalnemu pochodzeniu.

  • Ranking najlepszych wcierek na porost włosów

    Odkryj najlepsze produkty pobudzające wzrost włosów i ograniczające ich wypadanie. Nasz ranking to kompendium skutecznych i łatwych w zastosowaniu formuł, które pobudzą cebulki włosów do wzrostu, odżywią skórę głowy i zagwarantują wzrost zdrowszych, gęstszych włosów.

  • Mikrodermabrazja diamentowa – efekty, czas gojenia skóry i koszty zabiegu

    Mikrodermabrazja diamentowa to zabieg kosmetyczny polegający na delikatnym złuszczaniu wierzchniej warstwy naskórka przy użyciu specjalnej głowicy pokrytej drobinkami diamentu. Dzięki temu skóra staje się gładsza, bardziej promienna i lepiej wchłania kosmetyki. Jest to popularna metoda poprawy wyglądu skóry, redukcji drobnych zmarszczek i przebarwień, a także oczyszczania porów.

  • Makijaż sylwestrowy – jak sprawić, żeby przetrwał całą noc?

    Sylwestrowa noc to wyjątkowa okazja, podczas której chcemy, aby nasz makijaż nie tylko wyglądał pięknie, ale był także lekki i trwały przez całą szampańską zabawę. Jak sprawić, by make-up nie przypominał maski, a jednocześnie przetrwał taneczne wyzwania i zachwycał do samego rana?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.