Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce
Piotr Gmachowski

Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce

Oczar wirginijski jest rośliną, której właściwości są coraz bardziej doceniane. Do celów leczniczych i kosmetycznych wykorzystuje się liście oraz korę, które zawierają m.in. cenne flawonoidy, garbniki, saponiny. Preparaty zawierające oczar wirginijski w swoim składzie mają działanie przeciwbakteryjne, ściągające, antyseptyczne, co wykorzystuje się m.in. w leczeniu ran, owrzodzeń, hemoroidów. Oczar ma też właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne i przeciwłojotokowe, dlatego też jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej czy naczynkowej. 

Czym jest oczar wirginijski? 

Oczar wirginijski (łac. Hamamelis virginiana) to gatunek rośliny należącej do rodziny Hamamelidaceae. W zależności od miejsca występowania, wygląd krzewu może się różnić. Oczar wirginijski jest szeroko wykorzystywany w lecznictwie oraz kosmetyce.

Sama rodzina oczarowatych liczy 6 gatunków roślin, w medycynie oraz pielęgnacji skóry stosuje się liście oraz korę. Liść oczaru zawiera: garbniki (do 10%), glukozydy flawonolowe, kwasy fenolowe (kawowy, galusowy), olejek eteryczny (0,1%), natomiast w korze oczaru wirginijskiego znajdują się: garbniki (do 10%), między innymi mieszanina α- i β-hamamelitanin, kwasy fenolowe (kwas galusowy), olejek eteryczny (0,1%). 

Oczar oczar wirginijski – właściwości lecznicze

Swoje właściwości liść oraz kora oczaru zawdzięczają głównie obecności garbników. Dzięki tym związkom roślina posiada właściwości antyseptyczne, ściągające, przeciwkrwotoczne, przeciwłojotokowe, antybakteryjne. Warto podkreślić również korzystne właściwości uszczelniające ściany naczyń krwionośnych. 

Oczar posiada właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, poprawiające ukrwienie tkanek oraz stan naczyń włosowatych Z tego też powodu oczar jest stosowany w dermokosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji nóg, do cery zaczerwienionej i skłonnej do podrażnień.

Oczar wirginijski wykorzystuje się w łagodzeniu objawów żylaków kończyn dolnych, w dolegliwościach związanych z hemoroidami oraz w stanach zapalnych skóry i błon śluzowych. Surowiec roślinny stosuje się miejscowo, a także doustnie. Literatura fachowa wymienia również zastosowanie oczaru w problemach związanych z narządem wzroku (podrażniania oczu).

Przeczytaj więcej na temat domowych sposobów na hemoroidy.

Powiązane produkty

Oczar wirginijski – zastosowanie w kosmetyce 

W kosmetyce oczar wirginijski wykorzystywany jest w preparatach do pielęgnacji skóry, a także w szamponach do włosów. Stosuje się wodę oraz ekstrakt oczarowy (uzyskiwany z liści i kory rośliny). Ekstrakty z oczaru wykazują działanie przeciwutleniające oraz pozytywny wpływ na uszkodzoną oraz podrażnioną skórę, łagodzą między innymi podrażnienia spowodowane przez oparzenia słoneczne. Kosmetyki z oczarem przyspieszają gojenie się drobnych ran, mają bowiem działanie łagodzące, przeciwzapalne i ściągające. Oczar posiada również właściwości hamujące proces starzenia się skóry. 

Oczar wirginijski znajdziemy w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji cery tłustej, naczynkowej, łagodzących oparzenia słoneczne, przeciwzmarszczkowych, a także w preparatach pielęgnujących skórę głowy oraz do higieny jamy ustnej (płyny do płukania jamy ustnej, pasty do zębów). 

Oczar wirginijski a trądzik

Oczar posiada również właściwości bakteriostatyczne i przeciwwirusowe, a także przeciwzapalne i łagodzące. Przekłada się to na wykorzystanie Hamamelis virginiana w kosmetykach przeciwtrądzikowych. Dodatkowo oczar posiada bardzo istotną i korzystną właściwość, która jest przydatna w terapiach przeciwtrądzikowych – jak wskazują badania, roślina redukuje ilość wydzielanego sebum, a także jest dobrym przeciwutleniaczem. Kosmetyki z oczarem wirginijskim znalazły zastosowanie również w środkach stosowanych po ukąszeniach owadów.

Oczar wirginijski – jak go stosować? 

Oczar wirginijski można kupić w postaci gotowych ziół i stosować zewnętrznie jako okłady oraz płukanki. Odwar sporządza się z 5–10 g surowca na 250 ml wody. Natomiast zastosowanie oczaru w postaci czopków czy wyciągów do stosowania doustnego wymaga użycia dawki odpowiadającej 0,1–1 g surowca (od 1 do 3 razy dziennie). Oczywiście należy przestrzegać dawkowania zaleconego przez lekarza. Oczar można znaleźć też w kroplach do oczu o działaniu łagodzącym podrażnienia. Kosmetyki z oczarem mogą mieć postać hydrolatów, toników, płynów micelarnych, kremów czy żeli. 

Przed zastosowaniem preparatu należy zapoznać się z informacjami dotyczącymi występowania ewentualnych przeciwwskazań. Warto pamiętać, iż oczaru oraz jego preparatów (ekstraktów oraz destylatu) nie zaleca się stosować u dzieci poniżej 6. roku życia.
  1. D. Guerrero, Dermo–cosmetic approach to acne by the dermatologist, „Ann Dermatol Venereol” 2010, nr 137, s. 76–80.
  2. A. Amroziak–Krezymon, Substancje aktywne wykorzystywane w kosmetykach do pielęgnacji skóry naczyniowej, „Kosmetologia estetyczna” 2018, nr 7, s. 639–644.
  3. C. Pereira, P. Niranjan, R. Manikantan, Clinical isolates of Staphylococcus aureus (R.): biofilm characterisation and inhibitory assay using Hamamelis virginiana, „Int J Pharma Bio Sci” 2014, nr 2, s. 809–19.
  4. H. H. Wolff, M. Kieser, Hamamelis in children with skin disorders and skin injuries: results of an observational study, „Eur J Pediatrics” 2007, nr 9, s. 943–948.
  5. I. Matławska, Farmakognozja, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Poznań 2008, s.102–103.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

  • Czym są humektanty w kosmetykach? Kiedy je stosować? Jak je domykać?

    Humektanty to substancje, które mają zdolność do przyciągania i zatrzymywania wilgoci. W kosmetyce są niezwykle cenione za swoje właściwości nawilżające. Działają niczym gąbka, która chłonie wodę z otoczenia i przekazuje ją skórze lub włosom.

  • Perły księżniczki (chińskie tampony ziołowe) – czy ich stosowanie jest bezpieczne?

    Perły księżniczki to tampony nasączone mieszanką ziół. Producenci deklarują, że ich stosowanie łagodzi objawy infekcji intymnych, „oczyszcza” pochwę z toksyn, a nawet jest pomocne w leczeniu chorób, takich jak endometrioza, mięśniaki macicy, niepłodność czy nadżerki szyjki macicy. Warto jednak zaznaczyć, że nie istnieją badania naukowe potwierdzające skuteczność ziołowych tamponów. Podczas ich używania mogą natomiast wystąpić poważne skutki uboczne.

  • Pielęgnacja skóry wokół oczu – jak dbać o skórę pod oczami?

    Skóra pod oczami to obszar, który wymaga szczególnej uwagi i troski. Jest ona bardzo cienka, delikatna i przez to skłonna do podrażnień oraz narażona na powstawanie zmarszczek mimicznych. Dowiedz się, jak właściwie pielęgnować skórę wokół oczu oraz na co zwracać uwagę, wybierając kosmetyki.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl