Bandaż wytwarzający pole elektryczne przyspiesza gojenie ran
Naukowcy z Karoliny Północnej (USA) opracowali bandaż leczący rany o 30% szybciej niż standardowe opatrunki. Bandaż wytwarza wokół uszkodzenia skóry pole elektryczne, które przez kilka godzin wspomaga gojenie. Opatrunek jest jednorazowy.
- Innowacyjny opatrunek „z prądem”
- Zasilany wodą bandaż elektrycznie stymulujący ranę
- Rany przewlekłe – najczęstsze przyczyny
Innowacyjny opatrunek „z prądem”
Trudno gojące się rany są istotnym problemem zdrowotnym, który dotyczy zwłaszcza seniorów oraz osób z chorobami przewlekłymi. Szacuje się, że w Polsce z tym problemem boryka się około pół miliona pacjentów. Leczenie takich dolegliwości często jest niezwykle kosztowne, skomplikowane i umiarkowanie skuteczne, dlatego też wszelkie innowacyjne terapie dające chorym nadzieję na poprawę ich zdrowia i komfortu życia są bardzo potrzebne.
Naukowcy z North Carolina State University w Stanach Zjednoczonych stworzyli inteligentny opatrunek, który wykorzystuje pole elektryczne do przyspieszenia gojenia się przewlekłych ran. Celem badaczy było opracowanie technologii, która byłaby skuteczna, ale jednocześnie stosunkowo niedroga i dostępna dla wszystkich pacjentów. Testy na zwierzętach wykazały, że rany leczone bandażami elektrycznymi goiły się o 30% szybciej niż rany leczone tradycyjnymi opatrunkami. Wyniki opublikowano w czasopiśmie „Science Advances”.
Zasilany wodą bandaż elektrycznie stymulujący ranę
Zespół badawczy z USA opracował nieelektroniczny opatrunek, który elektrycznie stymuluje ranę, co prowadzi do szybszego jej zamykania (zmniejsza się stan zapalny, szybciej tworzą się nowe naczynia krwionośne). Jest on jednorazowy, po jednej stronie ma elektrody, a po drugiej małą, biokompatybilną baterię. Po nałożeniu na uszkodzoną skórę konieczne jest umieszczenie na bandażu kropli wody, aby aktywować baterię, która tworzy pole elektryczne wspomagające gojenie. Działa ono przez kilka godzin.
Elektrody są zaprojektowane w taki sposób, aby były elastyczne, co pozwala im zginać się wraz z bandażem i dopasowywać do powierzchni przewlekłych ran, które są często głębokie i mają nieregularny kształt. Dzięki temu pole elektryczne jest skierowane od obwodu rany do jej środka. Co istotne, technologia ta jest prosta w obsłudze, a pacjent w trakcie noszenia bandaża może się swobodnie poruszać.
Rany przewlekłe – najczęstsze przyczyny
Raną przewlekłą nazywa się taki ubytek skóry spowodowany procesem chorobowym lub urazem, który nie goi się w przewidywanym czasie (zazwyczaj jest to okres 6 tygodni). Najczęściej spotykane przyczyny trudno gojących się ran to:
- Niewydolność żylna – owrzodzenia żylne to najczęściej występujące rany na kończynach dolnych. Są one powikłaniem problemów z krążeniem żylnym, gdy uszkodzone zastawki w żyłach powodują zastoje krwi i zwiększone ciśnienie w naczyniach krwionośnych.
- Cukrzyca – u osób zmagających się z cukrzycą, szczególnie tych z neuropatią cukrzycową (uszkodzeniem nerwów obwodowych), mogą pojawić się rany na stopach. Zmniejszone czucie w kończynach sprawia, że pacjenci nie zauważają drobnych urazów, które mogą się pogłębiać i stać się trudno gojącymi się ranami. Mówimy wówczas o tzw. stopie cukrzycowej.
- Długotrwałe unieruchomienie – zmiany martwicze powstające na skutek zaburzeń ukrwienia spowodowanych długotrwałym lub powtarzającym się uciskiem tkanek to odleżyny. Mogą one dotyczyć naskórka, skóry właściwej, tkanki podskórnej, a nawet mięśni i kości.