NOWA METODA LECZENIA RAN - OPATRUNKI Z POLEM ELEKTROMAGNETYCZNYM
Ewelina Sochacka

Bandaż wytwarzający pole elektryczne przyspiesza gojenie ran

Naukowcy z Karoliny Północnej (USA) opracowali bandaż leczący rany o 30% szybciej niż standardowe opatrunki. Bandaż wytwarza wokół uszkodzenia skóry pole elektryczne, które przez kilka godzin wspomaga gojenie. Opatrunek jest jednorazowy.

  1. Innowacyjny opatrunek „z prądem”
  2. Zasilany wodą bandaż elektrycznie stymulujący ranę
  3. Rany przewlekłe – najczęstsze przyczyny

Innowacyjny opatrunek „z prądem”

Trudno gojące się rany są istotnym problemem zdrowotnym, który dotyczy zwłaszcza seniorów oraz osób z chorobami przewlekłymi. Szacuje się, że w Polsce z tym problemem boryka się około pół miliona pacjentów. Leczenie takich dolegliwości często jest niezwykle kosztowne, skomplikowane i umiarkowanie skuteczne, dlatego też wszelkie innowacyjne terapie dające chorym nadzieję na poprawę ich zdrowia i komfortu życia są bardzo potrzebne.

Naukowcy z North Carolina State University w Stanach Zjednoczonych stworzyli inteligentny opatrunek, który wykorzystuje pole elektryczne do przyspieszenia gojenia się przewlekłych ran. Celem badaczy było opracowanie technologii, która byłaby skuteczna, ale jednocześnie stosunkowo niedroga i dostępna dla wszystkich pacjentów. Testy na zwierzętach wykazały, że rany leczone bandażami elektrycznymi goiły się o 30% szybciej niż rany leczone tradycyjnymi opatrunkami. Wyniki opublikowano w czasopiśmie „Science Advances”.

Zasilany wodą bandaż elektrycznie stymulujący ranę

Zespół badawczy z USA opracował nieelektroniczny opatrunek, który elektrycznie stymuluje ranę, co prowadzi do szybszego jej zamykania (zmniejsza się stan zapalny, szybciej tworzą się nowe naczynia krwionośne). Jest on jednorazowy, po jednej stronie ma elektrody, a po drugiej małą, biokompatybilną baterię. Po nałożeniu na uszkodzoną skórę konieczne jest umieszczenie na bandażu kropli wody, aby aktywować baterię, która tworzy pole elektryczne wspomagające gojenie. Działa ono przez kilka godzin.

BANDAŻE I OPASKI

OPATRUNKI SPECJALISTYCZNE

PREPARATY NA ODLEŻYNY

Elektrody są zaprojektowane w taki sposób, aby były elastyczne, co pozwala im zginać się wraz z bandażem i dopasowywać do powierzchni przewlekłych ran, które są często głębokie i mają nieregularny kształt. Dzięki temu pole elektryczne jest skierowane od obwodu rany do jej środka. Co istotne, technologia ta jest prosta w obsłudze, a pacjent w trakcie noszenia bandaża może się swobodnie poruszać.

Powiązane produkty

Rany przewlekłe – najczęstsze przyczyny

Raną przewlekłą nazywa się taki ubytek skóry spowodowany procesem chorobowym lub urazem, który nie goi się w przewidywanym czasie (zazwyczaj jest to okres 6 tygodni). Najczęściej spotykane przyczyny trudno gojących się ran to:

  • Niewydolność żylna – owrzodzenia żylne to najczęściej występujące rany na kończynach dolnych. Są one powikłaniem problemów z krążeniem żylnym, gdy uszkodzone zastawki w żyłach powodują zastoje krwi i zwiększone ciśnienie w naczyniach krwionośnych.
  • Cukrzyca – u osób zmagających się z cukrzycą, szczególnie tych z neuropatią cukrzycową (uszkodzeniem nerwów obwodowych), mogą pojawić się rany na stopach. Zmniejszone czucie w kończynach sprawia, że pacjenci nie zauważają drobnych urazów, które mogą się pogłębiać i stać się trudno gojącymi się ranami. Mówimy wówczas o tzw. stopie cukrzycowej.
  • Długotrwałe unieruchomienie – zmiany martwicze powstające na skutek zaburzeń ukrwienia spowodowanych długotrwałym lub powtarzającym się uciskiem tkanek to odleżyny. Mogą one dotyczyć naskórka, skóry właściwej, tkanki podskórnej, a nawet mięśni i kości.
  1. B. Kaveti i in., Water-powered, electronics-free dressings that electrically stimulate wounds for rapid wound closure, „Science Advances” 2024, t. 10, nr 32.
  2. U. Grata-Borkowska, Leczenie ran przewlekłych w warunkach ambulatoryjnych, „Lekarz POZ” 2016, nr 4.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

    Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Czy to prawda, że woda utleniona może utrudniać gojenie ran?

    Woda utleniona, czyli inaczej nadtlenek wodoru, stosuje się najczęściej w postaci 3% roztworu. Ma ona głównie właściwości bakteriobójcze, oczyszczające rany i zmiękczające strupy. Wskazaniem do zastosowania wody utlenionej mogą być także m.in. łagodne infekcje jamy ustnej i gardła. Jak właściwie stosować wodę utlenioną, czy można nią wybielać zęby i czyścić uszy?

  • Opatrunek hydrokoloidowy – jak działa i kiedy go stosować?

    Raną nazywamy naruszenie fizjologicznej ciągłości tkanek na skutek zewnętrznych czynników chemicznych, fizycznych, mechanicznych, cieplnych lub w wyniku zabiegu chirurgicznego. Prawidłowo przeprowadzony proces gojenia rany umożliwia przywrócenie pełnej ciągłości oraz funkcjonalności uszkodzonej tkanki. Kluczowym elementem jest dobór odpowiedniego opatrunku. Jednym z nich jest nowoczesny opatrunek hydrokoloidowy stosowany w leczeniu trudno gojących się ran. 

  • Woda utleniona – czy należy przemywać nią rany?

    Dla większości z nas woda utleniona to preparat, którego należy użyć do odkażenia rany oraz jej późniejszej pielęgnacji. Czy jednak jest to prawidłowe postępowanie? Dlaczego podczas kontaktu rany z wodą utlenioną powstaje piana? Jakie inne zastosowania może mieć ten preparat? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

  • Testy potrójne na RSV, COVID i grypę – jak je wykonać?

    Wraz z początkiem jesieni, wkraczamy w sezon infekcji. Jeśli czujesz, że „coś cię bierze" i zastanawiasz się, czy to grypa, COVID-19 czy może RSV, pamiętaj, że test różnicujący możesz samodzielnie bez wychodzenia z domu. Domowe testy diagnostyczne combo to wygodne i szybkie rozwiązanie. Dowiedz się, jak samodzielnie zinterpretować wyniki testu i co robić w zależności od otrzymanego rezultatu.

  • Małe dawki izotretynoiny skuteczne w leczeniu trądziku różowatego

    Według badania opublikowanego niedawno w czasopiśmie „Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology” już niewielkie dawki izotretynoiny, leku zbliżonego swoją budową do witaminy A, mogą być skuteczne w leczeniu trądziku różowatego (łac. acne rosacea).

  • WHO zatwierdziło szczepionkę na małpią ospę (mpox). Gdzie trafi pierwszy pakiet?

    Pakiet wsparcia w postaci szczepionek, testów diagnostycznych i leków trafi do regionu najbardziej zagrożonego małpią ospą, czyli do Afryki, a w szczególności do Demokratycznej Republiki Konga. Szczepionki właśnie zostały zaaprobowane przez WHO. Co to oznacza?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl