Domowe sposoby na hemoroidy – jak wyleczyć hemoroidy? Poznaj naturalne metody na pozbycie się żylaków odbytu
Piotr Gmachowski

Domowe sposoby na hemoroidy – jak wyleczyć hemoroidy? Poznaj naturalne metody na pozbycie się żylaków odbytu

Domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne, pod warunkiem jednak, że zastosujemy je odpowiednio wcześnie – w momencie pojawienia się pierwszych objawów hemoroidów (zazwyczaj jest to świąd i pieczenie odbytu). Wśród naturalnych metod walki z żylakami odbytu znajdują się zimne okłady z lodu, nasiadówki, ciepłe kąpiele z dodatkiem olejków, a także maści i czopki dostępne w aptece bez recepty.

Domowe sposoby na hemoroidy – higiena

Hemoroidy powstają na skutek nadmiernego wypełnienia krwią fizjologicznych struktur odbytu – guzków krwawniczych, które odpowiadają za kontrolę oddawania gazów i stolca.  

Wyróżnia się dwa typy żylaków odbytu: 

  • hemoroidy wewnętrzne, znajdujące się wewnątrz odbytu oraz  
  • hemoroidy zewnętrzne, które są widoczne w okolicy odbytu. 

Do głównych przyczyn powstawania hemoroidów zaliczamy: zaparcia, ciążę, siedzący tryb życia oraz choroby przewlekłe, np. marskość wątroby. 

Domowe sposoby leczenia hemoroidów wykazują największą skuteczność w przypadku ich stosowania już od pierwszych objawów rozwijającej się choroby hemoroidalnej (najczęściej pierwszym objawem jest swędzenie odbytu oraz uczucie wilgoci w okolicy odbytu). 

W przypadku obecności żylaków odbytu bardzo ważna jest prawidłowa higiena tej okolicy, gdyż zapobiega ona rozwojowi stanu zalanego skóry i błony śluzowej oraz podrażnieniom. Zaleca się częste podmywanie okolicy odbytu ciepłą wodą lub wodą z płynem przeznaczonym do higieny intymnej. Pomocne może również być mycie ciepłą wodą po każdym wypróżnieniu i stosowanie delikatnych papierów toaletowych lub nieuczulających nawilżonych chusteczek po wypróżnieniu. 

Domowe sposoby na hemoroidy – nasiadówki i kąpiele

Osobom cierpiącym z powodu objawów hemoroidów zaleca się nasiadówki w ciepłej wodzie z dodatkiem odwaru z  kory dębu, a także rumianku lub nadmanganianu potasu. Nasiadówki powinny być wykonywane w ciepłej, ale nie gorącej wodzie, najlepiej w temperaturze ok. 40°C, przez około 10 minut (po wcześniejszym dodaniu do wody odwarów przygotowanych np. z kory dębu, która ma działanie odkażające, przeciwzapalne i ściągające, dzięki czemu uszczelnia naczynia krwionośne).

Skuteczne w leczeniu żylaków odbytu mogą być również: szałwia, kasztanowiec czy krwawnik. Nasiadówki z wyżej wymienionymi preparatami roślinnymi zmniejszają stan zapalny oraz łagodzą świąd i pieczenie okolicy odbytu.  Pomocne na objawy hemoroidów mogą być także ciepłe kąpiele z dodatkiem olejków, które mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i łagodzące obrzęk (olejek lawendowy, rozmarynowy lub jałowcowy). 

Powiązane produkty

Domowe sposoby na hemoroidy – maści i żel na hemoroidy

We wszystkich stopniach zaawansowania choroby hemoroidalnej zaleca się stosowanie maści, żelów lub czopków zawierających substancje o działaniu znieczulającym, przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym oraz przeciwbakteryjnym. Preparaty te pomagają zmniejszyć dolegliwości, takie jak ból i swędzenie okolicy odbytu oraz krwawienie podczas oddawania stolca, dzięki właściwościom uszczelniającym i wzmacniającym naczynia krwionośne. Maści na hemoroidy poprawiają również przepływ krwi przez sploty żylne, zapobiegając tworzeniu się zakrzepów w guzkach krwawniczych, którym zazwyczaj towarzyszy ostry ból.  

Sprawdź preparaty na hemoroidy dostępne na DOZ.pl.

Większość preparatów stosowanych w leczeniu objawów hemoroidów zawiera wyciągi roślinne, np. z kasztanowca, nagietka lub balsam peruwiański. 

Do substancji pomocnych podczas łagodzenia dolegliwości towarzyszącym żylakom odbytu zaliczamy także:

  • diosminę, która zapobiega zastojowi krwi w żyłach, 
  • hydrokortyzon, który ma właściwości przeciwzapalne,
  • preparaty o działaniu znieczulającym np. lidokainę. 

W przypadku nadkażenia bakteryjnego odbytu w przebiegu żylaków odbytu lekarz może zalecić preparat zawierający antybiotyk.

Domowe sposoby na hemoroidy – okłady z lodu

Do domowych sposobów łagodzenia objawów żylaków odbytu zaliczamy również okłady z lodu, które dzięki zmniejszaniu obrzęków ułatwiają wypróżnianie i działają przeciwbólowo. Należy pamiętać, aby nie przykładać lodu bezpośrednio do skóry lub błony śluzowej odbytu, kostkę lodu powinno się owinąć w czystą chusteczkę lub papier toaletowy. 

Domowe sposoby na hemoroidy – dieta przy hemoroidach

U osób cierpiących na dolegliwości wywołane hemoroidami bardzo ważna jest prawidłowa dieta, bogata w produkty zawierające dużo błonnika pokarmowego (warzywa, owoce, kasze, pieczywo razowe). Zbyt mała ilość błonnika dostarczanego z pożywieniem może prowadzić do powstawania zaparć, które nasilają dolegliwości bólowe oraz uszkadzają błonę śluzową odbytu. Z diety należy wykluczyć produkty zapierające, takie jak: czekolada, mocna kawa lub herbata, produkty powodujące wzdęcia, alkohol oraz ostre przyprawy.

Należy również pamiętać o piciu odpowiedniej ilości płynów (dorosły człowiek powinien pić około 2-2,5 litrów płynów dziennie).

Domowe sposoby na hemoroidy – zapobieganie hemoroidom

Do najskuteczniejszych zasad profilaktyki przeciw powstawaniu żylaków odbytu zaliczamy:

  • dbanie o regularne wypróżnianie, niepowstrzymywanie oddawania stolca ,
  • unikanie zaparć poprzez stosowanie prawidłowo zbilansowanej diety, unikanie produktów zapierających oraz mogących wywoływać wzdęcia, picie minimum 2 litrów płynów dziennie,
  • regularna aktywność fizyczna, unikanie siedzącego stylu życia, a w przypadku otyłości redukcja masy ciała,
  • prawidłowa higiena okolic intymnych, używanie preparatów przeznaczonych do higieny intymnej, noszenie bawełnianej bielizny,
  • unikanie dźwigania ciężkich przedmiotów.

W przypadku wystąpienia pierwszych objawów hemoroidów (świąd odbytu, uczucie wilgoci w okolicy odbytu, obecność żywoczerwonej krwi na papierze toaletowym po wypróżnieniu) należy zastosować domowe sposoby łagodzenia objawów hemoroidów. Jeśli po kilku dniach nie przyniosą one poprawy lub objawy będą narastać, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

  1. D. Janczak, Hemoroidy, „Chirurgia po Dyplomie” 2018, nr 03.
  2. Mayo Clinic Staff, Hemorrhoids, „mayoclinic.org” [online], https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hemorrhoids/diagnosis-treatment/drc-20360280, [dostęp:] 04.06.2020.
  3. P. Gajewski (red.), Interna Szczeklika, Mały podręcznik 2018/2019, Medycyna Praktyczna, Kraków 2018, s. 603. 
  4. K. Lennecke, K. Hagel, K. Przondziono, Opieka farmaceutyczna w samoleczeniu wybranych chorób, Wrocław 2012, s. 115-116.
  5. R. Jachowicz i in., Farmacja Praktyczna, Warszawa 2007, s. 272–273.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl