Domowe sposoby na hemoroidy. Jak leczyć hemoroidy naturalnymi metodami i co stosować na żylaki odbytu?
Domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne, pod warunkiem jednak, że zastosujemy je odpowiednio wcześnie – w momencie pojawienia się pierwszych objawów hemoroidów (zazwyczaj jest to świąd i pieczenie odbytu). Co stosować na hemoroidy w pierwszych dniach po pojawieniu się objawów? Wśród naturalnych metod walki z żylakami odbytu znajdują się zimne okłady z lodu, nasiadówki, ciepłe kąpiele z dodatkiem olejków, a także maści i czopki dostępne w aptece bez recepty.
- Skąd się biorą hemoroidy?
- Domowe sposoby na hemoroidy – higiena okolicy odbytu
- Leczenie żylaków odbytu domowymi sposobami – nasiadówki i kąpiele
- Co stosować na hemoroidy? Maści i żel apteczne
- Domowe sposoby na hemoroidy – okłady z lodu
- Domowe sposoby na hemoroidy – dieta przy hemoroidach
- Zapobieganie hemoroidom
Skąd się biorą hemoroidy?
Hemoroidy powstają na skutek nadmiernego wypełnienia krwią fizjologicznych struktur odbytu – guzków krwawniczych, które odpowiadają za kontrolę oddawania gazów i stolca.
Wyróżnia się dwa typy żylaków odbytu:
- hemoroidy wewnętrzne, znajdujące się wewnątrz odbytu oraz
- hemoroidy zewnętrzne, które są widoczne w okolicy odbytu.
Do głównych przyczyn powstawania hemoroidów zaliczamy: zaparcia, ciążę, siedzący tryb życia oraz choroby przewlekłe, np. marskość wątroby.
Domowe sposoby na hemoroidy – higiena okolicy odbytu
W przypadku obecności żylaków odbytu bardzo ważna jest prawidłowa higiena tej okolicy, gdyż zapobiega ona rozwojowi stanu zalanego skóry i błony śluzowej oraz podrażnieniom. Zaleca się częste podmywanie okolicy odbytu ciepłą wodą lub wodą z płynem przeznaczonym do higieny intymnej. Pomocne może również być mycie ciepłą wodą po każdym wypróżnieniu i stosowanie delikatnych papierów toaletowych lub nieuczulających nawilżonych chusteczek do higieny intymnej po wypróżnieniu.
Leczenie żylaków odbytu domowymi sposobami – nasiadówki i kąpiele
Osobom cierpiącym z powodu objawów hemoroidów zaleca się nasiadówki w ciepłej wodzie z dodatkiem odwaru z kory dębu, a także rumianku lub nadmanganianu potasu. Nasiadówki powinny być wykonywane w ciepłej, ale nie gorącej wodzie, najlepiej w temperaturze ok. 40°C, przez około 10 minut (po wcześniejszym dodaniu do wody odwarów przygotowanych np. z kory dębu, która ma działanie odkażające, przeciwzapalne i ściągające, dzięki czemu uszczelnia naczynia krwionośne).
Skuteczne w leczeniu żylaków odbytu mogą być również: szałwia, kasztanowiec czy krwawnik. Nasiadówki z wyżej wymienionymi preparatami roślinnymi zmniejszają stan zapalny oraz łagodzą świąd i pieczenie okolicy odbytu. Pomocne na objawy hemoroidów mogą być także ciepłe kąpiele z dodatkiem olejków, które mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i łagodzące obrzęk (olejek lawendowy, rozmarynowy lub jałowcowy).
Co stosować na hemoroidy? Maści i żel apteczne
We wszystkich stopniach zaawansowania choroby hemoroidalnej zaleca się stosowanie maści, żelów lub czopków zawierających substancje o działaniu znieczulającym, przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym oraz przeciwbakteryjnym. Preparaty te pomagają zmniejszyć dolegliwości, takie jak ból i swędzenie okolicy odbytu oraz krwawienie podczas oddawania stolca, dzięki właściwościom uszczelniającym i wzmacniającym naczynia krwionośne. Maści na hemoroidy poprawiają również przepływ krwi przez sploty żylne, zapobiegając tworzeniu się zakrzepów w guzkach krwawniczych, którym zazwyczaj towarzyszy ostry ból.
Większość preparatów stosowanych w leczeniu objawów hemoroidów zawiera wyciągi roślinne, np. z kasztanowca, nagietka lub balsam peruwiański.
Do substancji pomocnych podczas łagodzenia dolegliwości towarzyszącym żylakom odbytu zaliczamy także:
- diosminę, która zapobiega zastojowi krwi w żyłach,
- hydrokortyzon, który ma właściwości przeciwzapalne,
- preparaty o działaniu znieczulającym np. lidokainę.
W przypadku nadkażenia bakteryjnego odbytu w przebiegu żylaków odbytu lekarz może zalecić preparat zawierający antybiotyk.
Domowe sposoby na hemoroidy – okłady z lodu
Do domowych sposobów łagodzenia objawów żylaków odbytu zaliczamy również okłady z lodu, które dzięki zmniejszaniu obrzęków ułatwiają wypróżnianie i działają przeciwbólowo. Należy pamiętać, aby nie przykładać lodu bezpośrednio do skóry lub błony śluzowej odbytu, kostkę lodu powinno się owinąć w czystą chusteczkę lub papier toaletowy.
Domowe sposoby na hemoroidy – dieta przy hemoroidach
U osób cierpiących na dolegliwości wywołane hemoroidami bardzo ważna jest prawidłowa dieta, bogata w produkty zawierające dużo błonnika pokarmowego (warzywa, owoce, kasze, pieczywo razowe). Zbyt mała ilość błonnika dostarczanego z pożywieniem może prowadzić do powstawania zaparć, które nasilają dolegliwości bólowe oraz uszkadzają błonę śluzową odbytu.
Należy również pamiętać o piciu odpowiedniej ilości płynów (dorosły człowiek powinien pić około 2-2,5 litrów płynów dziennie).
Zapobieganie hemoroidom
Do najskuteczniejszych zasad profilaktyki przeciw powstawaniu żylaków odbytu zaliczamy:
- dbanie o regularne wypróżnianie, niepowstrzymywanie oddawania stolca,
- unikanie zaparć poprzez stosowanie prawidłowo zbilansowanej diety,
- unikanie produktów zapierających oraz mogących wywoływać wzdęcia,
- picie minimum 2 litrów płynów dziennie,
- regularna aktywność fizyczna, unikanie siedzącego stylu życia, a w przypadku otyłości redukcja masy ciała,
- prawidłowa higiena okolic intymnych, używanie preparatów przeznaczonych do higieny intymnej, noszenie bawełnianej bielizny,
- unikanie dźwigania ciężkich przedmiotów.
W przypadku wystąpienia pierwszych objawów hemoroidów (świąd odbytu, uczucie wilgoci w okolicy odbytu, obecność żywoczerwonej krwi na papierze toaletowym po wypróżnieniu) należy zastosować domowe sposoby łagodzenia objawów hemoroidów. Jeśli po kilku dniach nie przyniosą one poprawy lub objawy będą narastać, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.