Domowe sposoby na hemoroidy. Jak leczyć hemoroidy naturalnymi metodami i co stosować na żylaki odbytu?
Piotr Gmachowski

Domowe sposoby na hemoroidy. Jak leczyć hemoroidy naturalnymi metodami i co stosować na żylaki odbytu?

Domowe sposoby na hemoroidy są skuteczne, pod warunkiem jednak, że zastosujemy je odpowiednio wcześnie – w momencie pojawienia się pierwszych objawów hemoroidów (zazwyczaj jest to świąd i pieczenie odbytu). Co stosować na hemoroidy w pierwszych dniach po pojawieniu się objawów? Wśród naturalnych metod walki z żylakami odbytu znajdują się zimne okłady z lodu, nasiadówki, ciepłe kąpiele z dodatkiem olejków, a także maści i czopki dostępne w aptece bez recepty.

  1. Skąd się biorą hemoroidy?
  2. Domowe sposoby na hemoroidy – higiena okolicy odbytu
  3. Leczenie żylaków odbytu domowymi sposobami – nasiadówki i kąpiele
  4. Co stosować na hemoroidy? Maści i żel apteczne
  5. Domowe sposoby na hemoroidy – okłady z lodu
  6. Domowe sposoby na hemoroidy – dieta przy hemoroidach
  7. Zapobieganie hemoroidom

Skąd się biorą hemoroidy?

Hemoroidy powstają na skutek nadmiernego wypełnienia krwią fizjologicznych struktur odbytu – guzków krwawniczych, które odpowiadają za kontrolę oddawania gazów i stolca.  

Wyróżnia się dwa typy żylaków odbytu: 

  • hemoroidy wewnętrzne, znajdujące się wewnątrz odbytu oraz  
  • hemoroidy zewnętrzne, które są widoczne w okolicy odbytu. 

Do głównych przyczyn powstawania hemoroidów zaliczamy: zaparcia, ciążę, siedzący tryb życia oraz choroby przewlekłe, np. marskość wątroby

Domowe sposoby leczenia hemoroidów wykazują największą skuteczność w przypadku ich stosowania już od pierwszych objawów rozwijającej się choroby hemoroidalnej (najczęściej pierwszym objawem jest swędzenie odbytu oraz uczucie wilgoci w okolicy odbytu). 

Domowe sposoby na hemoroidy – higiena okolicy odbytu

W przypadku obecności żylaków odbytu bardzo ważna jest prawidłowa higiena tej okolicy, gdyż zapobiega ona rozwojowi stanu zalanego skóry i błony śluzowej oraz podrażnieniom. Zaleca się częste podmywanie okolicy odbytu ciepłą wodą lub wodą z płynem przeznaczonym do higieny intymnej. Pomocne może również być mycie ciepłą wodą po każdym wypróżnieniu i stosowanie delikatnych papierów toaletowych lub nieuczulających nawilżonych chusteczek do higieny intymnej po wypróżnieniu. 

Powiązane produkty

Leczenie żylaków odbytu domowymi sposobami – nasiadówki i kąpiele

Osobom cierpiącym z powodu objawów hemoroidów zaleca się nasiadówki w ciepłej wodzie z dodatkiem odwaru z kory dębu, a także rumianku lub nadmanganianu potasu. Nasiadówki powinny być wykonywane w ciepłej, ale nie gorącej wodzie, najlepiej w temperaturze ok. 40°C, przez około 10 minut (po wcześniejszym dodaniu do wody odwarów przygotowanych np. z kory dębu, która ma działanie odkażające, przeciwzapalne i ściągające, dzięki czemu uszczelnia naczynia krwionośne).

Skuteczne w leczeniu żylaków odbytu mogą być również: szałwia, kasztanowiec czy krwawnik. Nasiadówki z wyżej wymienionymi preparatami roślinnymi zmniejszają stan zapalny oraz łagodzą świąd i pieczenie okolicy odbytu.  Pomocne na objawy hemoroidów mogą być także ciepłe kąpiele z dodatkiem olejków, które mają działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i łagodzące obrzęk (olejek lawendowy, rozmarynowy lub jałowcowy). 

Co stosować na hemoroidy? Maści i żel apteczne

We wszystkich stopniach zaawansowania choroby hemoroidalnej zaleca się stosowanie maści, żelów lub czopków zawierających substancje o działaniu znieczulającym, przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym oraz przeciwbakteryjnym. Preparaty te pomagają zmniejszyć dolegliwości, takie jak ból i swędzenie okolicy odbytu oraz krwawienie podczas oddawania stolca, dzięki właściwościom uszczelniającym i wzmacniającym naczynia krwionośne. Maści na hemoroidy poprawiają również przepływ krwi przez sploty żylne, zapobiegając tworzeniu się zakrzepów w guzkach krwawniczych, którym zazwyczaj towarzyszy ostry ból.  

Większość preparatów stosowanych w leczeniu objawów hemoroidów zawiera wyciągi roślinne, np. z kasztanowca, nagietka lub balsam peruwiański

Do substancji pomocnych podczas łagodzenia dolegliwości towarzyszącym żylakom odbytu zaliczamy także:

  • diosminę, która zapobiega zastojowi krwi w żyłach, 
  • hydrokortyzon, który ma właściwości przeciwzapalne,
  • preparaty o działaniu znieczulającym np. lidokainę

W przypadku nadkażenia bakteryjnego odbytu w przebiegu żylaków odbytu lekarz może zalecić preparat zawierający antybiotyk.

Domowe sposoby na hemoroidy – okłady z lodu

Do domowych sposobów łagodzenia objawów żylaków odbytu zaliczamy również okłady z lodu, które dzięki zmniejszaniu obrzęków ułatwiają wypróżnianie i działają przeciwbólowo. Należy pamiętać, aby nie przykładać lodu bezpośrednio do skóry lub błony śluzowej odbytu, kostkę lodu powinno się owinąć w czystą chusteczkę lub papier toaletowy. 

Domowe sposoby na hemoroidy – dieta przy hemoroidach

U osób cierpiących na dolegliwości wywołane hemoroidami bardzo ważna jest prawidłowa dieta, bogata w produkty zawierające dużo błonnika pokarmowego (warzywa, owoce, kasze, pieczywo razowe). Zbyt mała ilość błonnika dostarczanego z pożywieniem może prowadzić do powstawania zaparć, które nasilają dolegliwości bólowe oraz uszkadzają błonę śluzową odbytu.

Z diety należy wykluczyć produkty zapierające, takie jak: czekolada, mocna kawa lub herbata, produkty powodujące wzdęcia, alkohol oraz ostre przyprawy.

Należy również pamiętać o piciu odpowiedniej ilości płynów (dorosły człowiek powinien pić około 2-2,5 litrów płynów dziennie).

Zapobieganie hemoroidom

Do najskuteczniejszych zasad profilaktyki przeciw powstawaniu żylaków odbytu zaliczamy:

  • dbanie o regularne wypróżnianie, niepowstrzymywanie oddawania stolca,
  • unikanie zaparć poprzez stosowanie prawidłowo zbilansowanej diety,
  • unikanie produktów zapierających oraz mogących wywoływać wzdęcia,
  • picie minimum 2 litrów płynów dziennie,
  • regularna aktywność fizyczna, unikanie siedzącego stylu życia, a w przypadku otyłości redukcja masy ciała,
  • prawidłowa higiena okolic intymnych, używanie preparatów przeznaczonych do higieny intymnej, noszenie bawełnianej bielizny,
  • unikanie dźwigania ciężkich przedmiotów.

W przypadku wystąpienia pierwszych objawów hemoroidów (świąd odbytu, uczucie wilgoci w okolicy odbytu, obecność żywoczerwonej krwi na papierze toaletowym po wypróżnieniu) należy zastosować domowe sposoby łagodzenia objawów hemoroidów. Jeśli po kilku dniach nie przyniosą one poprawy lub objawy będą narastać, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

  1. D. Janczak, Hemoroidy, „Chirurgia po Dyplomie” 2018, nr 03.
  2. Mayo Clinic Staff, Hemorrhoids, „mayoclinic.org” [online], https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hemorrhoids/diagnosis-treatment/drc-20360280, [dostęp:] 04.06.2020.
  3. P. Gajewski (red.), Interna Szczeklika, Mały podręcznik 2018/2019, Medycyna Praktyczna, Kraków 2018, s. 603. 
  4. K. Lennecke, K. Hagel, K. Przondziono, Opieka farmaceutyczna w samoleczeniu wybranych chorób, Wrocław 2012, s. 115-116.
  5. R. Jachowicz i in., Farmacja Praktyczna, Warszawa 2007, s. 272–273.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Hemoroidy w ciąży i po porodzie

    Hemoroidy (żylaki odbytu, guzki krwawnicze) są fizjologiczną strukturą odbytu, co oznacza, że ma je każdy z nas. Są to trzy poduszeczkowate jamiste naczynia żylne wypełnione umiarkowanie krwią. Guzki krwawnicze dzieli się na guzki krwawnicze wewnętrzne (pochodzą one z górnego splotu żył odbytniczych) oraz guzki krwawnicze zewnętrzne pochodzące z dolnego splotu żylnego odbytniczego. Granica miedzy nimi przebiega wzdłuż brzegu odbytu (linia grzebieniasta).

  • Zioła na hemoroidy – czy są skuteczne?

    Leczenie hemoroidów oznacza modyfikację diety i stylu życia, stosowanie leków, a w przypadku zaawansowanej choroby – interwencję chirurgiczną. A co z preparatami roślinnymi? Doświadczenie kliniczne pokazuje, że ich stosowanie pomaga leczyć wczesne stadia hemoroidów i może być dodatkiem w bardziej zaawansowanych przypadkach, nawet jeśli wdrożono leczenie chirurgiczne. O jakich roślinach mowa?

  • Hemoroidy - objawy i leczenie. Czym są hemoroidy zewnętrzne i wewnętrzne?

    To jedna z tych dolegliwości, do których mało kto ma ochotę się przyznać nawet przed rodziną. Hemoroidy są przypadłością wstydliwą, krępującą, bywają obiektem żartów. Tymczasem problem dotyka milionów osób na całym świecie! Nie pozostawiajmy więc hemoroidów w strefie tabu, lecz dowiedzmy się o nich jak najwięcej.

  • Wstydliwe choroby odbytu

    Choroby odbytu to częsta, ale wstydliwa przypadłość, dotycząca ludzi w różnym wieku (nawet dzieci) i obojga płci. Niestety, leczenie, chociaż zwykle skuteczne, często jest skomplikowane z racji późnego zgłaszania się chorych do lekarza. Ta zwłoka prowadzi do powikłań choroby, wydłużenia, a nawet niepowodzeń terapii.

  • Jakie mogą być przyczyny bólu odbytu?

    Ból odbytu jest dość częstą dolegliwością. Może być ostry lub przewlekły. Czasami jest on niewielki, jednak zdarza się, że jest naprawdę silny i może nawet upośledzać codzienne, normalne funkcjonowanie pacjenta. Pomimo tego, iż jest to przykra dolegliwość, zdarza się, że chory odwleka wizytę u lekarza, ponieważ wstydzi się powiedzieć mu o swoim problemie. Jakie są przyczyny bólu odbytu i kiedy należy udać się do specjalisty? 

  • Krwawienie z odbytu – przyczyny, leczenie, powikłania

    Krwawienie z odbytu jest najczęściej objawem schorzeń, takich jak hemoroidy, szczeliny odbytu, nieswoiste zapalenie jelit, wrzody i rak jelita grubego. Zwykle krwawienie z odbytu można zauważyć na papierze toaletowym, w wodzie w muszli klozetowej lub w stolcu. Ważne jest, aby w momencie zauważenia problemu skontaktować się z lekarzem, ponieważ może to być oznaką poważnej choroby, która rozwija się w organizmie.

  • Krew w kale (stolcu) – przyczyny, objawy badania i leczenie

    Choć krew w kale nie zawsze zwiastuje groźną dolegliwość, może świadczyć o schorzeniach układu pokarmowego, takich jak choroba wrzodowa, żylaki przełyku czy choroba Leśniowskiego-Crohna. Stąd pojawienie się strzępek krwi w stolcu zawsze powinno wzbudzić czujność pacjenta. Warto wiedzieć, jakie mogą być jej rodzaje, aby móc wstępnie określić źródło krwawienia. 

  • Przetoka odbytu – przyczyny, objawy, leczenie

    Przetoka odbytu to poważne schorzenie, które może prowadzić do powstania kanału pomiędzy jelitem a skórą. Choroba ta jest często wynikiem innych problemów zdrowotnych (np. nieswoistego zapalenia jelit) i może być nie tylko bolesna, ale też utrudniać codzienne funkcjonowanie. Niestety bywa częstym powikłaniem ostrego ropnia odbytu. Jak powstaje przetoka odbytu? Czy można ją wyleczyć?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.