krwawienie z odbytu
Maciej Toczek

Krwawienie z odbytu – przyczyny, leczenie, powikłania

Krwawienie z odbytu jest najczęściej objawem schorzeń, takich jak hemoroidy, szczeliny odbytu, nieswoiste zapalenie jelit, wrzody i rak jelita grubego. Zwykle krwawienie z odbytu można zauważyć na papierze toaletowym, w wodzie w muszli klozetowej lub w stolcu. Ważne jest, aby w momencie zauważenia problemu skontaktować się z lekarzem, ponieważ może to być oznaką poważnej choroby, która rozwija się w organizmie.

Obecność krwi na muszli klozetowej lub papierze toaletowym niemal zawsze budzi ogromne zaniepokojenie. Zważywszy na fakt, że objawy te mogą być związane z wieloma patologiami, warto wiedzieć, jak wygląda ich diagnostyka. Czym jest krwawienie z odbytu oraz czego może być objawem?

  1. Czym jest krwawienie z odbytu?
  2. Krwawienie ostre i przewlekłe – czym się różni?
  3. Czego objawem może być krwawienie z odbytu? Częste i rzadkie przyczyny
  4. Co zrobić, kiedy pojawi się krwawienie z odbytu? Diagnostyka
  5. Krwawienie z odbytu – leczenie
  6. Jak zapobiegać krwawieniom z odbytu?

Czym jest krwawienie z odbytu?

Krwawienie z odbytu definiowane jest nie tylko jako obecność świeżej krwi w różnych ilościach, ale również obecność jedynie jej skrzepów. Znany jest także termin medyczny w postaci tzw. krwi utajonej, kiedy to krew jest obecna w kale, jednak nie da się jej dostrzec gołym okiem. W przypadku zauważenia krwi przy defekacji warto zwrócić uwagę na to, jak ona dokładnie wygląda. Dla przykładu – ważne jest, czy krew jest zauważalna w postaci plamy krwi na papierze toaletowym, czy jest to świeża krew obecna w muszli klozetowej lub w wodzie, czy też krew jest w pewnym stopniu wymieszana z kałem. Odpowiedzi na te pytania dają lekarzowi możliwość wstępnego różnicowania przyczyny krwawienia oraz określenia, na jakim etapie przewodu pokarmowego ma ono miejsce.

Krwawienie ostre i przewlekłe – czym się różni?

W sytuacji pojawienia się krwawienia z odbytu wyróżnić można krwawienie ostre oraz przewlekłe. W przypadku ostrego krwawienia z odbytu widoczna jest czysta, żywoczerwona krew, a sam stolec może być krwisty. Przebieg jest również znacznie bardziej gwałtowny niż ma to miejsce w przypadku krwawienia przewlekłego, gdyż w niektórych sytuacjach dojść może do znacznej utraty krwi w krótkim czasie. Objawy, jakie mogą pojawić się w takiej sytuacji, to m.in. przyspieszenie akcji serca, bladość, zawroty głowy, szumy uszne, trudności w oddychaniu, a w skrajnych przypadkach również omdlenie z utratą przytomności. Krwawienie ostre częściej niż przewlekła utrata krwi wymaga także pilnej hospitalizacji w celu wdrożenia płynoterapii oraz niekiedy uzupełnienia utraconej krwi przy pomocy preparatów krwiopochodnych.

Krwawienie przewlekłe związane jest z powolną utratą krwi, która może trwać nawet miesiącami. W takiej sytuacji klinicznej krew jest niewidoczna gołym okiem lub też zauważalne są jej niewielkie ilości w kale. Przewlekłe krwawienie z odbytu może być związane również z okresowym pojawianiem się świeżej krwi na papierze toaletowym. Taki stan może prowadzić do niedokrwistości mikrocytarnej z niedoboru żelaza, a także innych objawów, takich jak pogorszenie tolerancji wysiłku, bladość czy pogorszenie samopoczucia.

Powiązane produkty

Czego objawem może być krwawienie z odbytu? Częste i rzadkie przyczyny

W większości przypadków, szczególnie w sytuacji obecności świeżej krwi, krwawienie z odbytu związane jest z guzkami krwawniczymi, czyli hemoroidami. Towarzyszyć mogą im inne symptomy, takie jak świąd odbytu, problemy z wypróżnianiem czy też silne dolegliwości bólowe w trakcie siedzenia. Dobrze jest także pamiętać, że stolec z krwią może świadczyć również o poważnych jednostkach chorobowych, takich jak rak jelita grubego, zaburzenia krzepnięcia, malformacje naczyniowe, uchyłki jelita grubego, polipy. Może też pojawić się w przypadku ostrych objawów z towarzyszącą biegunką, w infekcjach pokarmowych o podłożu bakteryjnym.

Co zrobić, kiedy pojawi się krwawienie z odbytu? Diagnostyka

Przede wszystkim krwawienie z odbytu nie może zostać zbagatelizowane i zawsze wymaga konsultacji z lekarzem. W ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lekarz najprawdopodobniej po zebranym wywiadzie przeprowadzi badanie per rectum, a więc zbadanie za pomocą palca końcowego odcinka przewodu pokarmowego – odbytu. Jest ono niezwykle ważne i może dostarczyć wielu cennych informacji na temat potencjalnej przyczyny krwawienia, gdyż w jego trakcie widoczne są hemoroidy zewnętrzne, a większość potencjalnych nowotworów jelita grubego lokalizuje się w odbytnicy i pozostaje w zasięgu palca w trakcie badania. Po przeprowadzonym badaniu lekarz pierwszego kontaktu może wysłać pacjenta na kontrolne badania krwi, a w razie potrzeby również na kolonoskopię oraz do poradni chirurgicznej. W niektórych sytuacjach (na późniejszym etapie diagnostyki), w oparciu o informacje uzyskane od pacjenta oraz lekarza rodzinnego, chirurg może zadecydować o konieczności wykonania badań obrazowych takich jak tomografia komputerowa jamy brzusznej lub rezonans magnetyczny tego obszaru.

Krwawienie z odbytu – leczenie

Leczenie krwawienia z odbytu uzależnione jest od przyczyny jego wystąpienia. Jeżeli pojawienie się krwi związane jest z obecnością hemoroidów, w większości przypadków dolegliwość ta leczona jest w sposób zachowawczy. W niektórych sytuacjach konieczne jest jednak postępowanie zabiegowe. Uchyłki jelita grubego, które związane są nie tylko z krwawieniem, ale również z dość mocno odczuwalnymi dolegliwościami bólowymi w lewym dolnym kwadrancie brzucha, wymagają swoistego leczenia farmakologicznego. Polipy jelita grubego czy też nowotwory mogą być natomiast leczone za pomocą zabiegów endoskopowych, np. w trakcie wykonywania kolonoskopii, bądź też operacji otwartych z dostępu brzusznego wykonywanych oczywiście w warunkach sali operacyjnej. W niektórych sytuacjach konieczne może być także leczenie wspomagające towarzyszącej niedokrwistości, np. w postaci podawania doustnych preparatów żelaza.

Jak zapobiegać krwawieniom z odbytu?

Aby skutecznie zapobiegać krwawieniom z odbytu, należy ograniczyć ryzyko występowania dolegliwości wywołujących tego typu objawy.

W tym celu należy przede wszystkim:

  • wprowadzić na co dzień dietę lekkostrawną,
  • unikać zaparć,
  • zadbać o odpowiednie nawodnienie,
  • unikać pozostawania w pozycji siedzącej przez dłuższy czas,
  • uprawiać regularnie sport i zadbać o codzienną aktywność fizyczną,
  • wykonywać kontrolne badania, takie jak USG jamy brzusznej oraz kolonoskopia, zgodnie z zaleceniami lekarzy specjalistów.
  1. Lek. Magdalena Wiercińska, Krwawienie z odbytu i krew w kale: przyczyny, objawy i leczenie, Medycyna Praktyczna, [online] https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50651,krwawienie-z-odbytu [dostęp:] 14.03.2023.
  2. Prof. dr hab. Wojciech Kazimierz Noszczyk, Chirurgia – repetytorium, Warszawa 2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl