Zioła na hemoroidy – czy są skuteczne?
Ewelina Drelich

Zioła na hemoroidy – czy są skuteczne?

Leczenie hemoroidów oznacza modyfikację diety i stylu życia, stosowanie leków, a w przypadku zaawansowanej choroby – interwencję chirurgiczną. A co z preparatami roślinnymi? Doświadczenie kliniczne pokazuje, że ich stosowanie pomaga leczyć wczesne stadia hemoroidów i może być dodatkiem w bardziej zaawansowanych przypadkach, nawet jeśli wdrożono leczenie chirurgiczne. O jakich roślinach mowa?

Skuteczność preparatów na hemoroidy i możliwość leczenia nimi zależy od stopnia zaawansowania choroby oraz jej objawów. W wielu krajach 70-80% populacji korzysta z tradycyjnej medycyny1. Według Światowej Organizacji Zdrowia 65-80% ludzi na świecie opiera się na lekach roślinnych.

Wszechstronne działanie ziół

Leczenie hemoroidów powinno mieć charakter kompleksowy. Stosowanie preparatów ziołowych może nam to zapewnić, ponieważ zawierają one substancje o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym, przeciwświądowym, znieczulającym oraz uszczelniającym naczynia krwionośne. Preparaty roślinne służą do sporządzania okładów, nasiadówek, maści, żeli, czopków do użytku zewnętrznego oraz naparów i tabletek do użytku wewnętrznego. Leki ziołowe do użytku miejscowego mają za zadanie uśmierzyć ból, zmniejszyć uczucie świądu i stan zapalny. Preparaty doustne mają szersze spektrum działania i ich głównym działaniem jest poprawa krążenia obwodowego i stanu naczyń krwionośnych poprzez ich wzmocnienie i uelastycznienie.

Skuteczność ruszczyka kolczastego

Ruszczyk kolczasty (Ruscus aculeatus) to roślina stosowana od wielu lat w dolegliwościach związanych z hemoroidami. W kilku badaniach in vitro ekstrakt z tego surowca zwiększał kurczliwość ścian naczyń krwionośnych oraz wykazywał działanie przeciwzapalne. W jednym z badań wieloośrodkowych pacjenci otrzymujący doustnie 150 mg wyciągu z ruszczyka trzy razy dziennie wraz z posiłkami po siedmiu dniach leczenia zaobserwowali statystycznie istotną poprawę różnych objawów, takich jak ból, objawy miejscowe, ogólny stopień nasilenia. 69% pacjentów oceniło jego skuteczność jako dobrą lub doskonałą, a 75% lekarzy potwierdziło tę opinię. Ponadto 92% lekarzy oceniło terapię ruszczykiem jako bezpieczną i dobrze tolerowaną. Ruszczyk został również przebadany pod kątem stosowania w hemoroidach związanych z ciążą. Dwa badania dotyczące niewydolności żylnej wynikającej z ciąży wykazały poprawę w zakresie objawów matczynych bez jakichkolwiek negatywnych skutków na płód. 

Powiązane produkty

Kasztanowiec w leczeniu hemoroidów

Kasztanowiec (Aesculus hippocastanum) to kolejna roślina, której skuteczność w leczeniu hemoroidów została potwierdzona wieloma badaniami. Nasiona kasztanowca zawierają złożoną mieszaninę saponin, flawonoidy i garbniki.

Na podstawie wyników badań klinicznych (wieloośrodkowych, z udziałem kilkuset pacjentów) i farmakologicznych wykazano, że ekstrakty z nasion kasztanowca działają uszczelniająco i wzmacniająco na ściany naczyń włosowatych, a także przeciwzapalnie. Składnikiem, dzięki któremu kasztanowiec posiada takie właściwości, jest escyna.

Escyna, hamując działanie enzymu hialuronidazy, zapobiega rozkładowi kwasu hialuronowego – głównego spoiwa śródbłonka naczyń. Escyna hamuje rozkład także innych enzymów (hydroliz) – destabilizujących i rozkładających konstrukcję naczyń. Przeprowadzono około 20 badań klinicznych dotyczących efektywności działania wyciągu z kasztanowca w chorobach niewydolności żylnej. Jedno z nich, przeprowadzone w grupie 80 pacjentów z ostrymi objawowymi hemoroidami, wykazało, że 40 mg escyny podawanej trzy razy dziennie przez okres do dwóch miesięcy zmniejszyło objawy hemoroidów u 81% badanych, znaczne zmniejszyło krwawienia u 95% oraz obrzęk u 87% badanych. Pierwsze złagodzenie objawów pacjenci odczuwali już po sześciu dniach leczenia, a poprawę stanu potwierdzoną badaniem endoskopowym – po dwóch tygodniach od pierwszego podania leku. 

Leczenie miejscowe za pomocą ziół

Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana), rumianek pospolity (Matricaria chamomilla), krwawnik pospolity (Achillea millefolium), arnika górska (Arnica montana) to surowce roślinne stosowane w leczeniu zewnętrznym hemoroidów. Miejscowe terapie ziołowe pomagające w łagodzeniu stanu zapalnego, powstrzymywaniu krwawienia i obrzęku są bardzo użyteczne w leczeniu hemoroidów. Substancje czynne arniki i oczaru wirginijskiego są łatwo wchłaniane przez naskórek i docierają do naczyń włosowatych. Dzięki temu, że zwiększają aktywność fibrynolityczną krwi, zapobiegają powstawaniu zakrzepów żylnych. Wiele badań potwierdziło, że wyciągi z tych roślin mają działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Arnika i oczar zawarte są w maściach przeciw hemoroidom. W leczeniu miejscowym popularne są tzw. nasiadówki, najlepiej z kory dębu i rumianku. Wywar z kory dębu można stosować nawet kilka razy dziennie, w tym po każdorazowym wypróżnieniu. Równie skuteczne mogą się okazać nasiadówki z rumianku z dodatkiem szałwii. Trzy torebki rumianku oraz trzy torebki szałwii zalewa się 2 litrami gorącej wody i zaparza pod przykryciem przez 15 minut. Często stosuje się także ziołową mieszankę na bazie łyżeczki szałwii, kory kasztanowca i dębu oraz ziela rdestu.

Prawidłowe stosowanie ziół

Co do tego, że zioła są skuteczne w leczeniu hemoroidów, nie ma wątpliwości. Aby jednak zadziałały, należy stosować je w prawidłowy sposób. Maści na hemoroidy należy użyć po każdym wypróżnieniu. Jednak maści nie odniosą same takiej skuteczności, jak w połączeniu z kompresami i nasiadówkami, które zapewnią szerszy zakres działań. Kompresy należy wykonywać z maści z oczaru wirginijskiego lub arniki. Powinny być chłodne, poniżej temperatury pokojowej, ale nie zimne. Okłady z kompresów powinno się trzymać co najmniej godzinę rano i wieczorem. Nasiadówkę na hemoroidy wykonuje się, zanurzając krocze w odwarze na 10-15 minut tak, by woda sięgała do poziomu bioder. Po zakończonej kąpieli bardzo delikatnie osuszamy okolice odbytu. Najlepiej pozostawić ją do naturalnego wyschnięcia, a gdy nie jest to możliwe, możemy się posłużyć czystym miękkim ręcznikiem. Należy unikać pocierania, bo może się to przyczynić do nasilenia objawów.

Osoby cierpiące z powodu hemoroidów powinny wiedzieć, że samo leczenie jest niewystarczające, aby osiągnąć sukces terapeutyczny. Kwestie dietetyczne i higieniczne są tak samo ważne jak prawidłowe stosowanie leków.

Źródła:

1 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4295149/

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Najskuteczniejsze zioła na trądzik

  Trądzik jest schorzeniem skóry, które może pojawić się w każdym wieku, i poważnym problemem estetycznym. Obecnie istnieje wiele metod leczenia trądziku, w tym także opartych na wyciągach roślinnych. Zioła na trądzik mogą stanowić element terapii uzupełniającej lub alternatywę dla terapii lekami syntetycznymi.

 • Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) – co to jest? Skutki uboczne

  Menopauza jest jednym z przełomowych etapów w życiu kobiety. Charakterystyczne dla tego okresu jest pojawienie się wczesnych łagodnych objawów oraz tych bardziej poważnych, mogących skutkować zmianami w funkcjonowaniu układu krwionośnego, nerwowego oraz kostnego. Jednym ze sposobów spokojnego przejścia przez okres menopauzy jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Jakie są najlepsze metody hormonalnej terapii zastępczej? Czy HTZ może powodować tycie oraz czy terapia może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Afty – przyczyny, objawy i leczenie

  Afty są częstym schorzeniem błony śluzowej jamy ustnej. Zwykle pojawiają się w dzieciństwie. Mogą powodować dyskomfort przy wykonywaniu codziennych czynności, jak mówienie czy jedzenie. Afty i ich przyczyny nie są do końca poznane, dlatego też skuteczne leczenie nawracających aft jest wyzwaniem terapeutycznym.

 • Najlepsze zioła na menopauzę – czy znasz je wszystkie?

  Menopauza to przełomowy okres w życiu każdej kobiety, który wiąże się z przykrymi doznaniami wynikającymi ze zmian fizjologicznych, hormonalnych, biochemicznych i psychicznych. Podstawą tych wszystkich zmian jest zmniejszona biosynteza estrogenów. Można je zastąpić preparatami syntetycznymi lub sięgnąć po zioła na menopauzę.

 • Opryszczka na ustach – leczenie, przyczyny i objawy. Czy można skrócić czas leczenia „zimna" na ustach?

  Opryszczka na ustach to najczęstszy objaw zakażenia wirusem opryszczki pospolitej typu 1 (HSV-1). Jest to bardzo popularny wirus, który pojawia się często w stanach obniżonej odporności, czemu często towarzyszy także stres, np. związany ze ślubem lub innym istotnym wydarzeniem. Zakażenie wirusem opryszczki to defekt głownie estetyczny, który pojawia się na wargach. Schorzenie to opisywane było już przez starożytnych Egipcjan. Jak przyspieszyć gojenie opryszczki i jak uniknąć infekcji HSV-1? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Zioła na przeziębienie – które naprawdę działają?

  Przeziębienie to jedna z najczęstszych przypadłości okresu jesienno-zimowego. Medycyna naturalna zna wiele sposobów na radzenie sobie z jego różnymi objawami. Ale czy tak naprawdę wszystkie zioła na przeziębienie są skuteczne, czy też stosujemy je, mimo że nie mają potwierdzonego działania farmakologicznego, bo tak robiły nasze prababcie?

 • Jakie witaminy suplementować? Ranking najlepiej przyswajalnych witamin

  W aptekach dostępnych jest wiele preparatów witaminowych. Farmaceuci w swojej pracy bardzo często słyszą pytanie o najlepiej przyswajalne witaminy w tabletkach. Na co zwracać uwagę, wybierając dostosowany do naszych potrzeb preparat witaminowy? 

 • Wapń — właściwości, działanie, suplementacja. Lista produktów bogatych w wapń

  Wapń jest podstawowym składnikiem tkanki kostnej. Bierze też udział w procesie krzepnięcia krwi i przekazywaniu bodźców nerwowo–mięśniowych. Odpowiedni jego poziom jest niezbędny do utrzymania równowagi elektrolitowej, utrzymania maksymalnego napięcia i pobudliwości mięśni szkieletowych oraz mięśnia sercowego. Dlatego tak ważne jest dbanie w swojej diecie o produkty bogate w wapń.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij