Czy większość problemów z odbytem to hemoroidy?

Czy większość problemów z odbytem to hemoroidy?

Ból i swędzenie w okolicy odbytu to objawy, z którymi pacjenci często zgłaszają się o pomoc do gabinetów lekarskich. Wspomniane dolegliwości, i dodatkowo pojawiające się krwawienie, identyfikowane są niemal zawsze z chorobą żylakową odbytu. Tymczasem potencjalnych przyczyn może być znacznie więcej, a wśród nich między innymi ropnie i szczelina odbytu.

Czy choroby odbytu to częsty problem?

Choroby odbytu i odbytnicy są częste, na szczęście zebrany przez lekarza wywiad i badanie fizykalne zwykle pozwalają na ustalenie ich przyczyny1. Jedną z najczęstszych chorób odbytu są rzeczywiście hemoroidy, czyli żylaki odbytu. Różne dolegliwości związane z chorobą odczuwa nawet 50 proc. osób po 50. roku życia2.

Co to właściwie są hemoroidy i jak objawia się choroba?

Fizjologicznie w odbycie występują guzki krwawnicze. Są to naczynia żylne, które uszczelniają odbyt, ułatwiając kontrolę oddawania gazów i stolca. Hemoroidy to przepełnione, powiększone naczynia, które są przyczyną nieprzyjemnych objawów. Najczęściej dominującym objawem choroby hemoroidalnej jest krwawienie świeżą krwią towarzyszące wypróżnieniu. Może występować także świąd i pieczenie w okolicy odbytu, ból, uczucie niecałkowitego wypróżnienia czy wyciek śluzu.

W przypadku zakrzepu w guzku krwawniczym lub pęknięcia żyły pojawia się bolesna okrągła, sinawa grudka. Obecność skrzepów krwi, ciemnowiśniowej krwi lub czarna barwa stolca wskazują zwykle na inne dolegliwości. Inne choroby okolicy odbytu mogące dawać podobne objawy to m.in. szczelina odbytu, świąd odbytu, ropnie i przetoki odbytu3.

Powiązane produkty

Co to jest szczelina odbytu i jak się objawia?

Szczelina odbytu to bolesna rana błony śluzowej odbytu w postaci linijnego pęknięcia. Choroba dotyczy najczęściej ludzi młodych, w wieku 20–40 lat. Najbardziej typowym objawem jest piekący ból okolicy odbytu nasilający się przy wypróżnieniach, możliwe jest też niewielkie krwawienie.

Znaczącą większość ostrych szczelin odbytu udaje się wyleczyć zachowawczo – dietą, nasiadówkami i preparatami stosowanymi miejscowo. Szczeliny przewlekłe są trudniejsze w leczeniu i mogą wymagać leczenia chirurgicznego4.

Świąd odbytu – czy to choroba?

Świąd odbytu, czyli swędzenie w okolicy odbytu, występuje u 1–5 proc. populacji i jest drugim pod względem częstości – po żylakach odbytu – schorzeniem odbytu i odbytnicy. Przyczynami świądu odbytu mogą być m.in.: nadmierna lub niedostateczna higiena, czynniki drażniące w diecie, kontaktowe czynniki drażniące, choroby skóry czy choroba ogólnoustrojowa.

Bez względu na przyczynę chorobę charakteryzuje samonapędzający się cykl swędzenia i drapania. Drapanie zaostrza zapalenie, wywołując potrzebę dalszego drapania1. Leczenie zależy od pierwotnej przyczyny dolegliwości.

Sprawdź ofertę produktów bez recepty łagodzących świąd odbytu

Co to jest ropień odbytowo-odbytniczy?

Ropień odbytowo-odbytniczy (ropień odbytu) to zamknięta przestrzeń zawierająca ropę i bakterie zlokalizowana w tkankach miękkich w pobliżu odbytu. Powstaje najczęściej w wyniku infekcji.

Najczęstszy objaw to obrzęk i ból nasilający się w pozycji siedzącej, w ruchu i podczas wypróżnienia. Często występuje gorączka, osłabienie i złe samopoczucie. Przebicie ropnia zwykle powoduje zmniejszenie bólu. Szerzenie się zakażenia od ropnia do skóry może spowodować powstanie przetoki, czyli patologicznego połączenia między skórą a kanałem odbytu. Objawem przetoki okołoodbytowej jest przewlekły wyciek treści ropnej brudzącej bieliznę, ból podczas defekacji oraz świąd okolicy odbytu. Przetoki wymagają interwencji chirurgicznej5.

Jak wygląda badanie lekarskie w przypadku chorób odbytu?

Rozpoznanie powyższych chorób ustala się na podstawie badania proktologicznego – lekarz ogląda okolicę odbytu i wykonuje badanie per rectum, czyli palcem przez odbyt. Może użyć także specjalnego wziernika – anoskopu. Czasem konieczne jest głębsze badanie – rektoskopia umożliwiająca ocenę całej odbytnicy3.

Bardzo ważne jest wykluczenie raka jelita grubego. W tym celu w większości przypadków lekarz zleca kolonoskopię3. Zrobi to, szczególnie jeśli stwierdzi tzw. objawy alarmujące, takie jak: starszy wiek, utrata masy ciała, niedokrwistość z niedoboru żelaza, choroba zapalna jelit lub rak jelita grubego w wywiadzie rodzinnym oraz utrzymujące się krwawienie pomimo leczenia1.

Dolegliwości ze strony odbytu, a szczególnie krwawień z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, nie należy lekceważyć. Wszystkie wymagają diagnostyki i wykluczenia bądź potwierdzenia poważniejszych chorób.

Materiał promocyjny

  1. Fargo M.V., Ocena i postępowanie w częstych chorobach odbytu i odbytnicy, [online] https://www.mp.pl/medycynarodzinna/diagnostyka-kliniczna/objawy-kliniczne/119418,ocena-i-postepowanie-w-czestych-chorobach-odbytu-i-odbytnicy [dostęp:] 18.10.2022.
  2. Szczepkowski M., Co nowego w chorobie hemoroidalnej, „Postępy Nauk Medycznych” 5/2006, s. 207-215.
  3. Wiercińska M., Hemoroidy (żylaki odbytu) – jak wyglądają i czym są hemoroidy zewnętrzne oraz wewnętrzne, skąd się biorą i jak przebiega ich leczenie?, [online] https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/jelitogrube/68332,hemoroidy [dostęp:] 18.10.2022.
  4. Romaniszyn M., Szczelina odbytu, [online] https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/jelitogrube/165265,szczelina-odbytu [dostęp:] 18.10.2022.
  5. Zych W., Ropień odbytu, [online] https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/jelitogrube/68789,ropnie-odbytu [dostęp:] 18.10.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij