Czy większość problemów z odbytem to hemoroidy?
Ból i swędzenie w okolicy odbytu to objawy, z którymi pacjenci często zgłaszają się o pomoc do gabinetów lekarskich. Wspomniane dolegliwości, i dodatkowo pojawiające się krwawienie, identyfikowane są niemal zawsze z chorobą żylakową odbytu. Tymczasem potencjalnych przyczyn może być znacznie więcej, a wśród nich między innymi ropnie i szczelina odbytu.
Czy choroby odbytu to częsty problem?
Choroby odbytu i odbytnicy są częste, na szczęście zebrany przez lekarza wywiad i badanie fizykalne zwykle pozwalają na ustalenie ich przyczyny1. Jedną z najczęstszych chorób odbytu są rzeczywiście hemoroidy, czyli żylaki odbytu. Różne dolegliwości związane z chorobą odczuwa nawet 50 proc. osób po 50. roku życia2.
Co to właściwie są hemoroidy i jak objawia się choroba?
Fizjologicznie w odbycie występują guzki krwawnicze. Są to naczynia żylne, które uszczelniają odbyt, ułatwiając kontrolę oddawania gazów i stolca. Hemoroidy to przepełnione, powiększone naczynia, które są przyczyną nieprzyjemnych objawów. Najczęściej dominującym objawem choroby hemoroidalnej jest krwawienie świeżą krwią towarzyszące wypróżnieniu. Może występować także świąd i pieczenie w okolicy odbytu, ból, uczucie niecałkowitego wypróżnienia czy wyciek śluzu.
W przypadku zakrzepu w guzku krwawniczym lub pęknięcia żyły pojawia się bolesna okrągła, sinawa grudka. Obecność skrzepów krwi, ciemnowiśniowej krwi lub czarna barwa stolca wskazują zwykle na inne dolegliwości. Inne choroby okolicy odbytu mogące dawać podobne objawy to m.in. szczelina odbytu, świąd odbytu, ropnie i przetoki odbytu3.
Co to jest szczelina odbytu i jak się objawia?
Szczelina odbytu to bolesna rana błony śluzowej odbytu w postaci linijnego pęknięcia. Choroba dotyczy najczęściej ludzi młodych, w wieku 20–40 lat. Najbardziej typowym objawem jest piekący ból okolicy odbytu nasilający się przy wypróżnieniach, możliwe jest też niewielkie krwawienie.
Świąd odbytu – czy to choroba?
Świąd odbytu, czyli swędzenie w okolicy odbytu, występuje u 1–5 proc. populacji i jest drugim pod względem częstości – po żylakach odbytu – schorzeniem odbytu i odbytnicy. Przyczynami świądu odbytu mogą być m.in.: nadmierna lub niedostateczna higiena, czynniki drażniące w diecie, kontaktowe czynniki drażniące, choroby skóry czy choroba ogólnoustrojowa.
Bez względu na przyczynę chorobę charakteryzuje samonapędzający się cykl swędzenia i drapania. Drapanie zaostrza zapalenie, wywołując potrzebę dalszego drapania1. Leczenie zależy od pierwotnej przyczyny dolegliwości.
Sprawdź ofertę produktów bez recepty łagodzących świąd odbytu
Co to jest ropień odbytowo-odbytniczy?
Ropień odbytowo-odbytniczy (ropień odbytu) to zamknięta przestrzeń zawierająca ropę i bakterie zlokalizowana w tkankach miękkich w pobliżu odbytu. Powstaje najczęściej w wyniku infekcji.
Najczęstszy objaw to obrzęk i ból nasilający się w pozycji siedzącej, w ruchu i podczas wypróżnienia. Często występuje gorączka, osłabienie i złe samopoczucie. Przebicie ropnia zwykle powoduje zmniejszenie bólu. Szerzenie się zakażenia od ropnia do skóry może spowodować powstanie przetoki, czyli patologicznego połączenia między skórą a kanałem odbytu. Objawem przetoki okołoodbytowej jest przewlekły wyciek treści ropnej brudzącej bieliznę, ból podczas defekacji oraz świąd okolicy odbytu. Przetoki wymagają interwencji chirurgicznej5.
Jak wygląda badanie lekarskie w przypadku chorób odbytu?
Rozpoznanie powyższych chorób ustala się na podstawie badania proktologicznego – lekarz ogląda okolicę odbytu i wykonuje badanie per rectum, czyli palcem przez odbyt. Może użyć także specjalnego wziernika – anoskopu. Czasem konieczne jest głębsze badanie – rektoskopia umożliwiająca ocenę całej odbytnicy3.
Dolegliwości ze strony odbytu, a szczególnie krwawień z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, nie należy lekceważyć. Wszystkie wymagają diagnostyki i wykluczenia bądź potwierdzenia poważniejszych chorób.
Materiał promocyjny