Stojące biurko do pracy, praca na stojąco przy biurku, czy to zdrowe
Ewelina Sochacka

Praca w pozycji stojącej może zwiększyć ryzyko chorób układu krążenia – nowe badanie

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Sydney sugeruje, że długotrwałe stanie zamiast siedzenia podczas pracy biurowej nie poprawia zdrowia układu sercowo-naczyniowego, wręcz przeciwnie – może zwiększać ryzyko problemów krążeniowych takich jak żylaki czy zakrzepica żył głębokich.

  1. Stojące biurka zamiast pomóc, mogą zaszkodzić zdrowiu
  2. Stanie nie poprawia zdrowia układu sercowo-naczyniowego
  3. Regularny ruch pomaga zmniejszyć te zagrożenia

Stojące biurka zamiast pomóc, mogą zaszkodzić zdrowiu

Nie od dziś specjaliści zajmujący się szeroko pojętą tematyką zdrowotną alarmują, że siedzący tryb życia, który według badań Światowej Organizacji Zdrowia prowadzi od 60% do 85% ludzi na świecie, ma negatywny wpływ na zdrowie. Brak ruchu zwiększa bowiem ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy typu 2, otyłości i problemów z kręgosłupem. Dlatego też do niedawna uznawano, że skrócenie czasu siedzenia i wydłużenie czasu stania może poprawić wyniki sercowo-naczyniowe takie jak markery metaboliczne. Biurka przeznaczone do pracy na stojąco w ostatnich latach stały się bardzo popularne – miały być sposobem na przeciwdziałanie skutkom niedostatecznej aktywności fizycznej.

Tymczasem najnowsze badanie przeprowadzone w Australii, a opublikowane w czasopiśmie „International Journal of Epidemiology”, wskazuje, że ich zalety zdrowotne są ograniczone. Okazało się, że długotrwałe stanie zamiast przynosić oczekiwane korzyści dla układu sercowo-naczyniowego, może prowadzić do wystąpienia takich problemów, jak niedociśnienie ortostatyczne, żylaki, przewlekła niewydolność żylna i owrzodzenia żylne. Co ważne, było to widoczne u osób stojących dłużej niż 2 godziny dziennie.

LEKI NA SERCE I KRĄŻENIE

SPRZĘT SPORTOWY

PLASTRY PRZECIWBÓLOWE

Stanie nie poprawia zdrowia układu sercowo-naczyniowego

Dane uczestników australijskiego badania pochodziły z UK Biobank Study. Najistotniejszym etapem obserwacji była analiza informacji ze specjalnego urządzenia, które badani nosili na nadgarstkach i które monitorowało ich aktywność fizyczną, w tym czas siedzenia oraz stania. Monitorowanie uznawano za ważne, jeśli trwało co najmniej 4 dni, z czego 1 z nich był dniem weekendowym, a czas noszenia urządzenia był dłuższy niż 16 godzin. Naukowcy wyeliminowali uczestników z hipotensją ortostatyczną i poważną chorobą sercowo-naczyniową.

Główny autor badania – dr Matthew N Ahmadi z Uniwersytetu w Sydney – zaznaczył, że kluczowym wnioskiem płynącym z omawianego badania jest to, że stanie przez zbyt długi czas nie zrównoważy siedzącego trybu życia. Mało tego, może negatywnie wpływać na układ krążenia. Dlaczego tak się dzieje?

Utrzymująca się przez dłuższy czas statyczna pozycja ciała prowadzi do zmniejszenia aktywności mięśni nóg, które pomagają w przepompowywaniu krwi do serca. Może to skutkować zastojem krwi w dolnych partiach ciała, a co za tym idzie – zwiększać ryzyko takich problemów, jak obrzęki, żylaki czy zakrzepica żył głębokich.

Powiązane produkty

Regularny ruch pomaga zmniejszyć te zagrożenia

Praca w jednej pozycji, zarówno w siedzącej, jak i stojącej, wpływa negatywnie na zdrowie – kluczem do poprawy samopoczucia jest wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej oraz częstej zmiany postawy. O czym warto pamiętać?

  • Podczas pracy przy biurku co 30-60 minut zrób krótką przerwę. Wstań, rozciągnij się, zrób kilka kroków. Łatwe ćwiczenia, takie jak unoszenie kolan czy krążenia bioder, poprawią krążenie krwi.
  • W trakcie pracy wykonuj proste ćwiczenia, np. unoszenie przed siebie wyprostowanej w kolanie nogi i wykonywanie kilku okrążeń stopą – aktywuje to mięśnie łydek.
  • Pamiętaj o aktywności w ciągu dnia: wykorzystuj schody zamiast windy, spaceruj podczas rozmów telefonicznych. Kilka razy w tygodniu zadbaj o intensywniejszy ruch (mogą to być np. pływanie, bieganie, siłownia, nordic walking).
  1. M. N. Ahmadi i in., Device-measured stationary behaviour and cardiovascular and orthostatic circulatory disease incidence, „International Journal of Epidemiology”, 2024, t. 53, nr 6.
  2. Standing more may not reduce cardiovascular disease risk, could increase circulatory disease, research finds, [online] https://www.sciencedaily.com/releases/2024/10/241016120029.htm [dostęp:] 27.11.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • AI wykryje ryzyko zawału serca z dziesięcioletnim wyprzedzeniem

    Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego stworzyli model sztucznej inteligencji, który wykrywa stany zapalne w tętnicach wieńcowych niewidoczne dla ludzkiego oka. A jak pokazały badania – tego typu zmiany zwiększają 20–30-krotnie ryzyko zawału serca w przyszłości.

  • Picie kawy może zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu siedzącego trybu życia

    Spożywanie kawy korzystnie wpływa na zdrowie człowieka. Tymczasem nowe badanie dowodzi, że ta praktyka może również obniżyć ryzyko śmierci wśród osób prowadzących siedzący tryb życia.

  • Jakie są przyczyny i objawy niedociśnienia? Diagnostyka i leczenie hipotonii

    Niedociśnienie tętnicze rozpoznaje się wówczas, gdy utrzymują się wartości ciśnienia skurczowego poniżej 100 mmHg, a rozkurczowego poniżej 60 mmHg. Szacuje się, że problem dotyczy ok. 15% społeczeństwa. Jak rozpoznać i leczyć niedociśnienie? Czy hipotonia w ciąży może zagrozić zdrowiu dziecka? Dlaczego osoby, u których zdiagnozowano niedociśnienie powinny więcej solić?

  • Niewydolność mięśnia sercowego – przyczyny, objawy, leczenie

    Niewydolność mięśnia sercowego jest schorzeniem, które polega na rozregulowaniu głównej funkcji serca, czyli dostarczaniu należytej ilości krwi w określonym czasie do narządów. Skutkuje to zaburzeniem metabolizmu tkanek. Do najczęstszych objawów niewydolności serca należą duszności (także te nocne), obrzęki, męczliwość czy suchy kaszel. Leczenie niewydolności mięśnia sercowego ma na celu zmniejszenie objawów i częstości zaostrzeń choroby, a także poprawę jakości życia oraz obniżenie stopnia śmiertelności.

  • Ćwiczenia fizyczne w połączeniu z korzystaniem z sauny wspomagają serce bardziej niż same ćwiczenia

    Okres po wysiłku (nie dłużej niż 60-90 minut) to tak zwane okno możliwości, w którym występuje zwiększona wrażliwość organizmu na insulinę i obniżony poziom lipidów we krwi. Czy połączenie ćwiczeń fizycznych wraz z seansami w saunie zaraz po aktywności, może poprawić wydolność układu krwionośnego, wpływając właśnie na „okno możliwości organizmu"? Naukowcy z Finlandii postanowili sprawdzić tę zależność.

  • Gdy siedzisz mniej, chronisz się przed cukrzycą typu 2

    Według najnowszych badań w dość znaczący sposób możemy wpłynąć na swoje zdrowie i lepsze samopoczucie – wystarczy, że będziemy unikać siedzącego trybu życia. Okazuje się, że skrócenie czasu siedzenia o jedną godzinę dziennie przez trzy miesiące i włączenie choćby lekkiej aktywności fizycznej może przynieść nam wiele korzyści. Sprawdźmy niedawne doniesienia.

  • Zmiany w wystawianiu recept. Których leków nie zamówimy przez telefon lub Internet?

    Wystawianie recept na niektóre leki nie będzie możliwe poprzez odbycie teleporady z lekarzem. Zmiany wchodzą w życie 7 listopada 2024 roku i dotyczą zmienionej – niż pierwotnie zakładano – listy substancji.

  • Polio w warszawskich ściekach. Jak groźny jest zmutowany wirus?

    Przez 22 lata Europa była wolna od zakażeń, które wywołuje dziki wirus poliomyelitis. Przypadki polio wciąż jednak występują na terenie Afryki i Azji, dlatego w Polsce ciągle prowadzone są m.in. analizy ścieków komunalnych pod kątem stwierdzenia lub wykluczenia w nich obecności wirusa polio. Ostatni przypadek choroby Heinego-Medina zdiagnozowano w Polsce w 1984 roku. Niestety, kilka dni temu w ściekach odkryto zmutowanego wirusa polio. Co to oznacza?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.