Praca w pozycji stojącej może zwiększyć ryzyko chorób układu krążenia – nowe badanie
Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Sydney sugeruje, że długotrwałe stanie zamiast siedzenia podczas pracy biurowej nie poprawia zdrowia układu sercowo-naczyniowego, wręcz przeciwnie – może zwiększać ryzyko problemów krążeniowych takich jak żylaki czy zakrzepica żył głębokich.
- Stojące biurka zamiast pomóc, mogą zaszkodzić zdrowiu
- Stanie nie poprawia zdrowia układu sercowo-naczyniowego
- Regularny ruch pomaga zmniejszyć te zagrożenia
Stojące biurka zamiast pomóc, mogą zaszkodzić zdrowiu
Nie od dziś specjaliści zajmujący się szeroko pojętą tematyką zdrowotną alarmują, że siedzący tryb życia, który według badań Światowej Organizacji Zdrowia prowadzi od 60% do 85% ludzi na świecie, ma negatywny wpływ na zdrowie. Brak ruchu zwiększa bowiem ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy typu 2, otyłości i problemów z kręgosłupem. Dlatego też do niedawna uznawano, że skrócenie czasu siedzenia i wydłużenie czasu stania może poprawić wyniki sercowo-naczyniowe takie jak markery metaboliczne. Biurka przeznaczone do pracy na stojąco w ostatnich latach stały się bardzo popularne – miały być sposobem na przeciwdziałanie skutkom niedostatecznej aktywności fizycznej.
Tymczasem najnowsze badanie przeprowadzone w Australii, a opublikowane w czasopiśmie „International Journal of Epidemiology”, wskazuje, że ich zalety zdrowotne są ograniczone. Okazało się, że długotrwałe stanie zamiast przynosić oczekiwane korzyści dla układu sercowo-naczyniowego, może prowadzić do wystąpienia takich problemów, jak niedociśnienie ortostatyczne, żylaki, przewlekła niewydolność żylna i owrzodzenia żylne. Co ważne, było to widoczne u osób stojących dłużej niż 2 godziny dziennie.
Stanie nie poprawia zdrowia układu sercowo-naczyniowego
Dane uczestników australijskiego badania pochodziły z UK Biobank Study. Najistotniejszym etapem obserwacji była analiza informacji ze specjalnego urządzenia, które badani nosili na nadgarstkach i które monitorowało ich aktywność fizyczną, w tym czas siedzenia oraz stania. Monitorowanie uznawano za ważne, jeśli trwało co najmniej 4 dni, z czego 1 z nich był dniem weekendowym, a czas noszenia urządzenia był dłuższy niż 16 godzin. Naukowcy wyeliminowali uczestników z hipotensją ortostatyczną i poważną chorobą sercowo-naczyniową.
Główny autor badania – dr Matthew N Ahmadi z Uniwersytetu w Sydney – zaznaczył, że kluczowym wnioskiem płynącym z omawianego badania jest to, że stanie przez zbyt długi czas nie zrównoważy siedzącego trybu życia. Mało tego, może negatywnie wpływać na układ krążenia. Dlaczego tak się dzieje?
Regularny ruch pomaga zmniejszyć te zagrożenia
Praca w jednej pozycji, zarówno w siedzącej, jak i stojącej, wpływa negatywnie na zdrowie – kluczem do poprawy samopoczucia jest wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej oraz częstej zmiany postawy. O czym warto pamiętać?
- Podczas pracy przy biurku co 30-60 minut zrób krótką przerwę. Wstań, rozciągnij się, zrób kilka kroków. Łatwe ćwiczenia, takie jak unoszenie kolan czy krążenia bioder, poprawią krążenie krwi.
- W trakcie pracy wykonuj proste ćwiczenia, np. unoszenie przed siebie wyprostowanej w kolanie nogi i wykonywanie kilku okrążeń stopą – aktywuje to mięśnie łydek.
- Pamiętaj o aktywności w ciągu dnia: wykorzystuj schody zamiast windy, spaceruj podczas rozmów telefonicznych. Kilka razy w tygodniu zadbaj o intensywniejszy ruch (mogą to być np. pływanie, bieganie, siłownia, nordic walking).