Wysportowany mężczyzna i kobieta korzystając z sauny
Arkadiusz Dąbek

Ćwiczenia fizyczne w połączeniu z korzystaniem z sauny wspomagają serce bardziej niż same ćwiczenia

Okres po wysiłku (nie dłużej niż 60-90 minut) to tak zwane okno możliwości, w którym występuje zwiększona wrażliwość organizmu na insulinę i obniżony poziom lipidów we krwi. Czy połączenie ćwiczeń fizycznych wraz z seansami w saunie zaraz po aktywności, może poprawić wydolność układu krwionośnego, wpływając właśnie na „okno możliwości organizmu"? Naukowcy z Finlandii postanowili sprawdzić tę zależność.

Naukowcy zbadali wpływ połączenia ćwiczeń fizycznych z późniejszą regeneracją organizmu w saunie na kondycję układu krążenia. Odkryli, że taka konsekwencja działań jest bardzo korzystna dla układu krążenia niż same ćwiczenia.

Jak korzystanie sauna wpływa na organizm?

Badanie z 2015 roku sugeruje, że częste kąpiele w saunie wiążą się ze zmniejszonym ryzykiem zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych i śmiertelności z jakiejkolwiek innych przyczyny. Ponadto badanie obserwacyjne z 2018 r. wykazało, że wyższy poziom wskaźnika CRF (indeks obrazujący wydolność krążeniowo-oddechową) i kąpiele w saunie od 3. do 7. razy w tygodniu zmniejszają śmiertelne zdarzenia sercowo-naczyniowe i śmiertelność z jakiejkolwiek innych przyczyny w porównaniu z dobrym CRF lub częstą, ale bez wcześniejszych ćwiczeń, kąpielą w saunie.

Nowe badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Jyväskylä w Finlandii przeprowadziło randomizowane badanie kontrolne w celu porównania wpływu kąpieli w saunie i ćwiczeń fizycznych z samymi ćwiczeniami na zdrowie układu krążenia. Naukowcy odkryli, że połączenie kąpieli w saunie z ćwiczeniami poprawiło zdrowie serca bardziej niż same ćwiczenia. Wyniki opublikowano w czasopiśmie American Journal of Physiology.

Jak wyglądało badanie?

Do badania naukowcy włączyli 48 uczestników płci męskiej i żeńskiej w wieku od 30 do 64 lat. Wszyscy prowadzili tzw. siedzący tryb życia, który naukowcy zdefiniowali jako połączenie pracy siedzącej i mniej niż 30 minut całkowitej aktywności fizycznej tygodniowo. Każdy uczestnik miał również co najmniej jeden czynnik ryzyka sercowo-naczyniowego, w tym podwyższony poziom złego cholesterolu, obciążający wywiad rodzinny dotyczący choroby wieńcowej serca, nadciśnienie, otyłość, a także nałóg w postaci palenia papierosów.

Sprawdź, jakie leki i tabletki na rzucenie palenie znajdziesz na DOZ.pl

Uczestnicy zostali przydzieleni losowo do jednej z trzech grup:

  • pierwsza grupa: połączenie regularnych ćwiczeń z powysiłkowymi seansami w saunie, które trwały kwadrans;
  • druga grupa: tylko regularne ćwiczenia wykonywane według określonych wytycznych – 60-minutowy trening 3 razy w tygodniu: 10 minut rozgrzewki, 20 minut ćwiczeń siłowych i 30 minut ćwiczeń typu cardio;
  • trzecia grupa była grupą kontrolną.  

Uczestnicy byli oceniani przez cały czas trwania badania. Pierwszorzędowe wyniki obejmowały CRF — mierzone na podstawie maksymalnego poboru tlenu — i pomiar ciśnienia krwi. Drugorzędne wyniki obejmowały masę tłuszczu, całkowity poziom cholesterolu i sztywność tętnic.

Powiązane produkty

Wyniki badania

Po przeanalizowaniu wyników naukowcy odkryli, że obie grupy interwencyjne miały niższą masę tłuszczową i wyższy CRF niż grupa kontrolna. Jednak osoby z połączonej grupy kąpieli w saunie i ćwiczeń fizycznych doświadczyły znaczącego wzrostu CRF,  wyraźnego spadku skurczowego ciśnienia krwi (SBP) i całkowitego poziomu cholesterolu niż osoby w grupie samych ćwiczeń.

Dlaczego sauna poprawia wydolność układu krwionośnego?

Główny badacz projektu – Earric Lee – powiedział, że „okres po wysiłku (nie dłużej niż 60-90 minut) to tak zwane okno możliwości, w którym występuje zwiększona wrażliwość na insulinę i obniżony poziom lipidów we krwi. Stanowi to idealną okazję do interwencji łączonych, takich jak terapia cieplna, a w tym przypadku kąpiel w saunie”. Chris Minson, profesor fizjologii człowieka na Uniwersytecie w Oregonie, który nie brał udziału w badaniu, oceniając je, powiedział:

Niektóre z tych zmian prawdopodobnie objawiły się większą reakcją ze strony białka szoku cieplnego (HSP) w grupie „ćwiczenia i sauny" w porównaniu z grupą „samych ćwiczeń". Wiadomo, że białka HSP wpływają korzystnie na wiele funkcji w organbizmie człowieka, w tym na naczynia krwionośne, funkcje śródbłonka i serca. Wpływają także na funkcjonowanie mięśni szkieletowych i zwiększenie objętości krwi, co może poprawić czynność sercowo-oddechową”. Naukowcy doszli do wniosku, że przyszłe badania powinny zbadać optymalne czasy trwania, częstotliwości, modalności i temperatury ekspozycji na ciepło z korzyścią dla zdrowia układu krążenia.

  1. Lee E. i in., Effects of regular sauna bathing in conjunction with exercise on cardiovascular function: a multi-arm, randomized controlled trial, „American Journal of Physiology", 323: 289–299, 2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Jak rozpoznać zbliżający się zawał serca? Znaki ostrzegawcze, nietypowe objawy

    Choć najczęstszym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, nie jest to jedyny symptom, jaki może towarzyszyć atakowi serca. Mogą pojawić się także bóle ramienia, szczęki, pleców, brzucha, uczucie lęku, zmęczenie czy zlewne poty. Poznaj wszystkie nietypowe objawy zawału mięśnia sercowego i sprawdź, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ich wystąpienia.

  • GIF wycofuje z obrotu antybiotyk na zapalenie płuc

    Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek o nazwie Linezolid Polpharma. Jest to antybiotyk stosowany głównie w leczeniu szpitalnych i pozaszpitalnych zapaleń płuc oraz zakażeń skóry wywołanych przez wrażliwe bakterie Gram-dodatnie. Dlaczego GIF podjął taką decyzję?

  • Poufne dane medyczne tysięcy Polaków wyciekły do sieci z ALAB

    Ponad 50 tysięcy wyników badań medycznych Polaków trafiło do Internetu. Poufne informacje pochodzą z serwerów jednej z największych polskich sieci diagnostycznych – ALAB laboratoria.

  • Epidemia samotności trawi pokolenie Z – zaskakujące wyniki badań

    Blisko co trzeci przedstawiciel pokolenia Z (osoby urodzone po 1995 roku, a więc grupa wiekowa pomiędzy 13 a 28 rokiem życia) regularnie doświadcza samotności. Najczęściej uczucie samotności deklarują kobiety (34,5%; mężczyźni 24,4%) oraz – co może być dość zaskakujące – osoby mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich (39,5%).

  • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt?

    O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

  • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

    Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

  • Wzrost zachorowań na COVID-19 – szpitale wprowadzają ograniczenia i maseczki

    Choć oficjalne dane tego nie pokazują (obecnie nie ma obowiązku wykonywania testów), eksperci i lekarza alarmują, że w Polsce mamy obecnie do czynienia ze znaczącym wzrostem zakażeń koronawirusem. Zjawisko to widoczne jest zwłaszcza w szpitalach, dlatego dyrektorzy wielu placówek wprowadzają ograniczenia dotyczące odwiedzin czy nakaz noszenia maseczek ochronnych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij