cholera w Polsce, cholera, zakażenie cholerą
Ewelina Sochacka

Podejrzenie przypadku cholery w Polsce. GIS uspokaja, ale prowadzi dochodzenie epidemiologiczne

Główny Inspektorat Sanitarny potwierdził pierwszy od lat przypadek podejrzenia cholery w Polsce. Starsza kobieta z woj. zachodniopomorskiego trafiła do szpitala z objawami choroby. Obecnie trwają badania potwierdzające ostateczną diagnozę, a służby sanitarne prowadzą intensywne działania wyjaśniające i prewencyjne. Czy mamy powody do niepokoju?

  1. Cholera w Polsce? Pierwsze podejrzenie krajowego przypadku od dekad
  2. Działania służb sanitarnych – izolacja, kwarantanna i dochodzenie
  3. Czym jest cholera? Objawy, przebieg choroby i leczenie
  4. Cholera w Polsce – podsumowanie

Cholera w Polsce? Pierwsze podejrzenie krajowego przypadku od dekad

Województwo zachodniopomorskie stało się miejscem, w którym po raz pierwszy od lat wystąpiło podejrzenie krajowego przypadku cholery. Główny Inspektorat Sanitarny wraz z krajowym konsultantem ds. chorób zakaźnych opublikowali 20 lipca 2025 roku wspólny komunikat informujący o hospitalizacji starszej kobiety z powiatu stargardzkiego z objawami ciężkiej biegunki i odwodnienia.

Badania molekularne potwierdziły obecność bakterii z rodzaju Vibrio cholerae, choć ostateczna diagnoza – wymagająca identyfikacji toksyn cholerycznych – nadal jest w toku. Pacjentka została przetransportowana do szpitala zakaźnego w Szczecinie, gdzie przebywa w stanie stabilnym pod specjalistyczną opieką.

Służby sanitarne podjęły natychmiastowe działania zabezpieczające – izolację pacjentki, objęcie kwarantanną osób z bliskiego otoczenia oraz dezynfekcję oddziału szpitala powiatowego w Stargardzie. Dyrekcja szpitala podjęła także decyzję o tymczasowym wstrzymaniu przyjęć nowych pacjentów na oddział chorób wewnętrznych i zakazie odwiedzin u pacjentów tego oddziału.

Powiązane produkty

Ostatni potwierdzony przypadek cholery w Polsce odnotowano w 2019 roku u marynarza z Indii – członka załogi statku, który przypłynął do Świnoujścia. Był to przypadek importowany, niezwiązany z transmisją lokalną. Według dostępnych raportów GIS przed 2019 rokiem w Polsce nie odnotowano żadnych potwierdzonych przypadków cholery. Przez ostatnie dwie dekady – aż do incydentu z 2019 roku – wszystkie przypadki były sporadyczne i związane z zakażeniem importowanym z zagranicy.

Działania służb sanitarnych – izolacja, kwarantanna i dochodzenie

Z informacji przekazanych przez GIS wynika, że aktualnie 26 osób zostało objętych formalną 5-dniową kwarantanną domową, a około 85 znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym. Pobierane są także próbki ze środowiska w celu analizy w kierunku przecinkowca cholery.

Co ważne, kobieta nie podróżowała ostatnio za granicę, nie korzystała z naturalnych zbiorników wodnych i nie miała kontaktu z osobami mogącymi być źródłem zakażenia. To budzi niepokój epidemiologów, gdyż może sugerować zakażenie krajowe.

Mimo to służby sanitarne zapewniają, że nie istnieje obecnie zagrożenie dla zdrowia publicznego, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Czym jest cholera? Objawy, przebieg choroby i leczenie

Cholera to ostra choroba zakaźna przewodu pokarmowego wywoływana przez bakterię Vibrio cholerae. Występuje głównie w krajach o niskim poziomie higieny i niedostatecznym dostępie do czystej wody. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową – poprzez skażoną wodę, żywność lub kontakt z wydalinami osoby zakażonej.

Choroba przebiega zwykle bardzo gwałtownie. Objawia się intensywną, wodnistą biegunką (często określana jako „ryżowe stolce”), wymiotami i szybkim odwodnieniem, które nieleczone może prowadzić do wstrząsu hipowolemicznego, a nawet śmierci. Leczenie cholery polega głównie na szybkim nawodnieniu chorego oraz podaniu odpowiednich antybiotyków.

W krajach rozwiniętych, dzięki poprawie warunków sanitarnych i infrastruktury wodociągowej, cholera występuje niezwykle rzadko i zwykle jest importowana z regionów endemicznych – głównie z Azji i Afryki.

PREPARATY NAWADNIAJĄCE

PROBIOTYKI

PREPARATY NA ZATRUCIA POKARMOWE

Raport WHO z 17 czerwca 2025 roku informuje, że tylko w pierwszym półroczu 2025 roku odnotowano 211 678 przypadków cholery i 2754 zgonów w 26 krajach (dokładnie w trzech regionach – Afryka, Bliski Wschód i Azja Południowo-Wschodnia).

Polska rejestrowała jedynie tzw. pojedyncze przypadki importowane, dlatego obecna sytuacja traktowana jest z najwyższą powagą.

Cholera w Polsce – podsumowanie

Podejrzenie pierwszego od dekad krajowego przypadku cholery w Polsce u starszej kobiety z woj. zachodniopomorskiego, która trafiła do szpitala z silnymi objawami infekcji układu pokarmowego. U pacjentki potwierdzono obecność bakterii Vibrio cholerae, niemniej sytuacja wymaga dalszych badań w kierunku wykrycia toksyn cholerycznych. Pacjentka jest poddawana leczeniu, a jej stan jest stabilny. Dodatkowo służby sanitarne rozpoczęły izolację i kwarantannę – ponad 80 osób objęto nadzorem epidemiologicznym.

  1. Wspólny komunikat nr 1 Głównego Inspektora Sanitarnego i Konsultanta Krajowego w dziedzinie chorób zakaźnych w sprawie przypadku podejrzenia cholery (20.07.2025 r.), Główny Inspektorat Sanitarny, 20.07.2025, [online] https://www.gov.pl/web/gis/wspolny-komunikat-nr-1-glownego-inspektora-sanitarnego-i-konsultanta-krajowego-w-dziedzinie-chorob-zakaznych-w-sprawie-przypadku-podejrzenia-cholery-20072025-r [dostęp: 21.07.2025].
  2. Multi-country outbreak of cholera, external situation report #27 - 17 June 2025, WHO, 17.07.2025, [online] https://www.who.int/publications/m/item/multi-country-outbreak-of-cholera--external-situation-report--27--17-june-2025 [dostęp: 21.07.2025].
  3. Kobieta z podejrzeniem cholery. GIS szuka źródła zakażenia, TVP3, 20.07.2025, [online] https://krakow.tvp.pl/87931535/stargard-potwierdzono-przypadek-cholery-gis-szuka-zrodla-zakazenia [dostęp: 21.07.2025].
  4. K. Korzeniewski, Cholera, [online] https://medycynatropikalna.pl/choroba/cholera [dostęp: 21.07.2025].
  5. Potwierdzone zachorowanie na cholerę u członka załogi statku, który przypłynął do portu w Świnoujściu, 13.06.2019, [online] https://szczepienia.pzh.gov.pl/potwierdzone-zachorowanie-na-cholere-u-czlonka-zalogi-statku-ktory-przyplynal-do-portu-w-swinoujsciu/ [dostęp: 21.07.2025].
  6. Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru, Pracownia Monitorowania i Analizy Sytuacji Epidemiologicznej, [online] https://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/index_p.html [dostęp: 21.07.2025].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kenia – szczepienia i zalecenia przed podróżą

    Wyjazd do Kenii wiąże się z koniecznością uwzględnienia zagrożeń zdrowotnych typowych dla krajów tropikalnych. Jakie szczepienia należy wykonać i kiedy najlepiej się zaszczepić? Czy w Kenii jest bezpiecznie pod względem zdrowotnym?

  • Szczepienia w aptece. Lista chorób zakaźnych, przeciw którym zaszczepi farmaceuta

    Od 2025 roku farmaceuci w aptekach mogą wykonywać szczepienia ochronne dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) przeciwko wybranym chorobom. Program szczepień w aptekach obejmuje zarówno szczepienia bezpłatne dla określonych grup, jak i odpłatne w całości lub częściowo dla pozostałych pacjentów.

  • Szczepienia przed wyjazdem na Sri Lankę i zalecenia zdrowotne przed podróżą

    Podróż na Sri Lankę wiąże się z narażeniem na specyficzne zagrożenia zdrowotne, które są charakterystyczne dla regionów tropikalnych. Przed wyjazdem warto zapoznać się z aktualnymi zaleceniami dotyczącymi szczepień ochronnych, profilaktyki chorób zakaźnych oraz zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

  • Polio w warszawskich ściekach. Jak groźny jest zmutowany wirus?

    Przez 22 lata Europa była wolna od zakażeń, które wywołuje dziki wirus poliomyelitis. Przypadki polio wciąż jednak występują na terenie Afryki i Azji, dlatego w Polsce ciągle prowadzone są m.in. analizy ścieków komunalnych pod kątem stwierdzenia lub wykluczenia w nich obecności wirusa polio. Ostatni przypadek choroby Heinego-Medina zdiagnozowano w Polsce w 1984 roku. Niestety, kilka dni temu w ściekach odkryto zmutowanego wirusa polio. Co to oznacza?

  • Wzrost zachorowań na szkarlatynę i inne choroby zakaźne

    Dowiedz się, dlaczego w Polsce i innych krajach europejskich obserwuje się obecnie gwałtowny wzrost zachorowań na choroby zakaźne, w tym m.in. na szkarlatynę u dzieci. Sprawdź, z czego to wynika i jak można uchronić się przed zachorowaniem.

  • Dokładne mycie rąk powinno stać się naszym nawykiem

    Według badań odpowiednie mycie i higiena rąk zmniejsza ryzyko infekcji i zachorowania aż o połowę. Mimo, że na rynku dostępne są preparaty chroniące skórę dłoni nawet przez kilka godzin, to w pewnych sytuacjach o myciu rąk zapomnieć nie wolno, np. po wyjściu z toalety. Okazuje się jednak, że nawet 70 proc. osób zaniedbuje ten obowiązek.

  • Kiedy stosowanie probiotyków jest szkodliwe lub niewskazane

    Probiotyki według definicji WHO to „żywe drobnoustroje, które podane w odpowiedniej ilości wywierają korzystny wpływ na zdrowie gospodarza”. Bardzo dużo mówi się o ich dobroczynnym działaniu na organizm człowieka, o tym, że wspomagają pracę i tworzą ważną mikroflorę jelit szczególnie po chorobach i infekcjach. Dlatego są zalecane podczas antybiotykoterapii, biegunkach czy chorobach trawiennych. Znacznie mniej uwagi poświęca się informacjom w jakich przypadkach, chorobach czy schorzeniach zastosowanie preparatów probiotycznych jest szkodliwe czy też niewskazane. Czy istnieją przeciwskazania do stosowania „dobrych bakterii”? 

  • Picie alkoholu w samolocie może być groźne dla zdrowia

    Ciśnienie atmosferyczne przypominające warunki panujące podczas wysokogórskiej wędrówki oraz obniżone ciśnienie parcjalne tlenu na pokładzie samolotu połączone ze spożyciem alkoholu i snem mogą stać się poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Narażone są szczególnie osoby zmagające się z chorobami serca i płuc.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl