
Podejrzenie przypadku cholery w Polsce. GIS uspokaja, ale prowadzi dochodzenie epidemiologiczne
Główny Inspektorat Sanitarny potwierdził pierwszy od lat przypadek podejrzenia cholery w Polsce. Starsza kobieta z woj. zachodniopomorskiego trafiła do szpitala z objawami choroby. Obecnie trwają badania potwierdzające ostateczną diagnozę, a służby sanitarne prowadzą intensywne działania wyjaśniające i prewencyjne. Czy mamy powody do niepokoju?
- Cholera w Polsce? Pierwsze podejrzenie krajowego przypadku od dekad
- Działania służb sanitarnych – izolacja, kwarantanna i dochodzenie
- Czym jest cholera? Objawy, przebieg choroby i leczenie
- Cholera w Polsce – podsumowanie
Cholera w Polsce? Pierwsze podejrzenie krajowego przypadku od dekad
Województwo zachodniopomorskie stało się miejscem, w którym po raz pierwszy od lat wystąpiło podejrzenie krajowego przypadku cholery. Główny Inspektorat Sanitarny wraz z krajowym konsultantem ds. chorób zakaźnych opublikowali 20 lipca 2025 roku wspólny komunikat informujący o hospitalizacji starszej kobiety z powiatu stargardzkiego z objawami ciężkiej biegunki i odwodnienia.
Badania molekularne potwierdziły obecność bakterii z rodzaju Vibrio cholerae, choć ostateczna diagnoza – wymagająca identyfikacji toksyn cholerycznych – nadal jest w toku. Pacjentka została przetransportowana do szpitala zakaźnego w Szczecinie, gdzie przebywa w stanie stabilnym pod specjalistyczną opieką.
Służby sanitarne podjęły natychmiastowe działania zabezpieczające – izolację pacjentki, objęcie kwarantanną osób z bliskiego otoczenia oraz dezynfekcję oddziału szpitala powiatowego w Stargardzie. Dyrekcja szpitala podjęła także decyzję o tymczasowym wstrzymaniu przyjęć nowych pacjentów na oddział chorób wewnętrznych i zakazie odwiedzin u pacjentów tego oddziału.
Ostatni potwierdzony przypadek cholery w Polsce odnotowano w 2019 roku u marynarza z Indii – członka załogi statku, który przypłynął do Świnoujścia. Był to przypadek importowany, niezwiązany z transmisją lokalną. Według dostępnych raportów GIS przed 2019 rokiem w Polsce nie odnotowano żadnych potwierdzonych przypadków cholery. Przez ostatnie dwie dekady – aż do incydentu z 2019 roku – wszystkie przypadki były sporadyczne i związane z zakażeniem importowanym z zagranicy.
Działania służb sanitarnych – izolacja, kwarantanna i dochodzenie
Z informacji przekazanych przez GIS wynika, że aktualnie 26 osób zostało objętych formalną 5-dniową kwarantanną domową, a około 85 znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym. Pobierane są także próbki ze środowiska w celu analizy w kierunku przecinkowca cholery.
Mimo to służby sanitarne zapewniają, że nie istnieje obecnie zagrożenie dla zdrowia publicznego, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana.
Czym jest cholera? Objawy, przebieg choroby i leczenie
Cholera to ostra choroba zakaźna przewodu pokarmowego wywoływana przez bakterię Vibrio cholerae. Występuje głównie w krajach o niskim poziomie higieny i niedostatecznym dostępie do czystej wody. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową – poprzez skażoną wodę, żywność lub kontakt z wydalinami osoby zakażonej.
Choroba przebiega zwykle bardzo gwałtownie. Objawia się intensywną, wodnistą biegunką (często określana jako „ryżowe stolce”), wymiotami i szybkim odwodnieniem, które nieleczone może prowadzić do wstrząsu hipowolemicznego, a nawet śmierci. Leczenie cholery polega głównie na szybkim nawodnieniu chorego oraz podaniu odpowiednich antybiotyków.
W krajach rozwiniętych, dzięki poprawie warunków sanitarnych i infrastruktury wodociągowej, cholera występuje niezwykle rzadko i zwykle jest importowana z regionów endemicznych – głównie z Azji i Afryki.
|
|
Raport WHO z 17 czerwca 2025 roku informuje, że tylko w pierwszym półroczu 2025 roku odnotowano 211 678 przypadków cholery i 2754 zgonów w 26 krajach (dokładnie w trzech regionach – Afryka, Bliski Wschód i Azja Południowo-Wschodnia).
Polska rejestrowała jedynie tzw. pojedyncze przypadki importowane, dlatego obecna sytuacja traktowana jest z najwyższą powagą.
Cholera w Polsce – podsumowanie
Podejrzenie pierwszego od dekad krajowego przypadku cholery w Polsce u starszej kobiety z woj. zachodniopomorskiego, która trafiła do szpitala z silnymi objawami infekcji układu pokarmowego. U pacjentki potwierdzono obecność bakterii Vibrio cholerae, niemniej sytuacja wymaga dalszych badań w kierunku wykrycia toksyn cholerycznych. Pacjentka jest poddawana leczeniu, a jej stan jest stabilny. Dodatkowo służby sanitarne rozpoczęły izolację i kwarantannę – ponad 80 osób objęto nadzorem epidemiologicznym.