Picie alkoholu w samolocie może być groźne dla zdrowia
Ciśnienie atmosferyczne przypominające warunki panujące podczas wysokogórskiej wędrówki oraz obniżone ciśnienie parcjalne tlenu na pokładzie samolotu połączone ze spożyciem alkoholu i snem mogą stać się poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Narażone są szczególnie osoby zmagające się z chorobami serca i płuc.
- Niższe ciśnienie i spadek nasycenia krwi tlenem, czyli co się dzieje podczas lotu
- Picie alkoholu przed drzemką w samolocie może być niebezpieczne
- Lot samolotem a zagrożenie dla zdrowia
Niższe ciśnienie i spadek nasycenia krwi tlenem, czyli co się dzieje podczas lotu
Samoloty pasażerskie latają zazwyczaj na wysokości od około 10 000 m do 12 000 m n.p.m. (dokładna wysokość przelotowa może się różnić w zależności od typu samolotu, długości trasy czy warunków atmosferycznych). Na takiej wysokości powietrze jest znacznie rozrzedzone, a ciśnienie atmosferyczne spada. W związku z tym w kabinie konieczne jest sztuczne utrzymywanie ciśnienia. Odpowiada ono wysokości mniej więcej 2438 metrów – jest to niższa wartość od tej panującej na poziomie morza. Ponadto, choć procentowa zawartość tlenu w powietrzu pozostaje stała – na poziomie około 21% niezależnie od wysokości – to ze względu na niższe ciśnienie powietrza ciśnienie parcjalne tlenu (czyli ilość dostępnego tlenu) jest mniejsze.
Picie alkoholu przed drzemką w samolocie może być niebezpieczne
Pasażerowie lotów długodystansowych często spożywają alkohol, a następnie zapadają w sen. Tymczasem drzemka podczas lotu pogłębia spadek nasycenia krwi tlenem spowodowany obniżonym ciśnieniem w kabinie. Niemieccy naukowcy postanowili zbadać łączny wpływ alkoholu i niedotlenienia na sen i częstość akcji serca.
Badacze stworzyli środowisko atmosferyczne podobne do tego, z jakim mamy do czynienia w samolocie. Do udziału w eksperymencie zaprosili 48 dorosłych, zdrowych osób w wieku od 18 do 40 lat, które zostały podzielone na grupy: pijących i abstynentów. Jedna grupa przed snem wypiła alkohol (odpowiednik dwóch kieliszków wina), a druga go nie spożywała. Zespół odkrył, że nawet umiarkowana ilość alkoholu miała znaczący wpływ na układ krążenia uczestników badania.
Narażenie na połączenie snu i napoju wysokoprocentowego zmniejszyło nasycenie krwi tlenem do około 85% i zwiększyło częstość akcji serca do średnio 88 uderzeń na minutę. Dodatkowo zaobserwowano, że czas fazy REM badanych był krótki, co pokazuje, że sen nie przyniósł oczekiwanego relaksu (REM jest kluczowy dla regeneracji mózgu, odgrywa też ważną rolę w przetwarzaniu emocjonalnych doświadczeń i regulacji nastroju).
Lot samolotem a zagrożenie dla zdrowia
Podróż samolotem może wiązać się z pewnymi zagrożeniami dla zdrowia, zwłaszcza w przypadku osób ze schorzeniami przewlekłymi. Pacjenci z chorobami serca, np. arytmią, chorobą zakrzepowo-zatorową, oraz chorobami płuc, m.in. POChP czy astmą, przed lotem powinni skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Także chorzy zmagający się z chorobami neurologicznymi i zaburzeniami psychicznymi, chociażby z padaczką czy schizofrenią, powinni udać się na wizytę lekarską przed podróżą.
Przeciwwskazania do lotu to m.in.:
- świeżo przebyty zawał serca oraz udar mózgu,
- niewydolność serca,
- niekontrolowane nadciśnienie tętnicze,
- przebyta niedawno odma opłucnowa,
- aktywne choroby zakaźne,
- niedawno przebyta operacja,
- ciężka niedokrwistość.