Niedokrwistość - przyczyny, rodzaje, leczenie
Anna Posmykiewicz

Niedokrwistość - przyczyny, rodzaje, leczenie

Czujesz osłabienie, trudno jest ci się skoncentrować, szybko się męczysz? Warto sprawdzić czy to nie anemia. Dowiedz się na czym polega niedokrwistość, jakie wyróżniamy jej rodzaje? Przeczytaj, jakie są przyczyny anemii.

Niedokrwistość, popularnie nazywana anemią, jest chorobą, w przebiegu której dochodzi do obniżenia wartości tzw. czerwonokrwinkowych parametrów w morfologii krwi. W jej przebiegu obniża się zatem poziom czerwonych krwinek, czyli erytrocytów, hemoglobiny oraz hematokrytu. Może pojawić się w każdym wieku: cierpią na nią zarówno dzieci, nawet noworodki, jak również ludzie w wieku średnim i ludzie starsi.

Przyczyny niedokrwistości

Chociaż przyczyn niedokrwistości może być wiele, to występują objawy wspólne dla wszystkich rodzajów anemii. U chorych dominuje osłabienie i szybka męczliwość, jak również upośledzenie koncentracji i skupiania uwagi. Pacjenci często skarżą się na bóle i zawroty głowy, zaś w ciężkiej anemii typowa jest także duszność i przyspieszona akcja serca. Zwykle występuje także bladość skóry i błon śluzowych, czasami jednak może także pojawić się żółtawy odcień skóry.

Rodzaje niedokrwistości

Najczęściej występująca niedokrwistość to niedokrwistość wywołana niedoborem żelaza. Jest ona zwykle spowodowana nadmierną utratą krwi: w wyniku wypadków, chorób przewlekłych, u kobiet może być natomiast spowodowana bardzo obfitymi miesiączkami.

Niedobór żelaza może być też związany ze zwiększonym zapotrzebowaniem na ten pierwiastek - dotyczy to głównie dzieci (noworodki, w tym także wcześniaki, dzieci w okresie dojrzewania) oraz kobiet w ciąży i okresie laktacji. Ponadto, niektóre choroby przebiegające z nieprawidłowym wchłanianiem pokarmu w przewodzie pokarmowym mogą dawać ten typ niedokrwistości. Zalicza się do nich między innymi nieswoiste zapalenia jelit, stany po resekcji fragmentów jelita oraz żołądka.

Warto także wspomnieć, że dieta niekompletna we wszystkie niezbędne dla organizmu składniki pokarmowe, np. dieta wegetariańska, także może przyczynić się do powstania niedokrwistości z niedoboru żelaza. Dla tej postaci anemii typowe objawy, poza wspólnymi dla wszystkich rodzajów niedokrwistości, to cienkie, łamliwe włosy o rozdwajających się końcach; blade, kruche i prążkowane paznokcie, a przy długotrwającej anemii także pieczenie języka i ból w jamie ustnej.

Leczenie polega na zapewnieniu właściwej suplementacji żelaza. Dla dorosłych żelazo dostępne jest w tabletkach, dla dzieci natomiast można je nabyć w formie syropu. Warto pamiętać o tym, że żelazo dobrze wchłania się w kwaśnym środowisku, dlatego należy zażywać je w połączeniu z witaminą C. Kobiety w ciąży i karmiące powinny natomiast pamiętać o tym, że u nich zapotrzebowanie na żelazo jest większe, zatem tak naprawdę przez cały okres ciąży i laktacji powinny zażywać witaminy przeznaczone dla ciężarnych i karmiących, w składzie których zawsze obecne jest żelazo.

 • niedokrwistość towarzysząca chorobom przewlekłym

Inna, stosunkowo częsta niedokrwistość, to niedokrwistość towarzysząca chorobom przewlekłym. Często towarzyszy ona zakażeniom bakteryjnym, pasożytniczym i grzybiczym. Jest typowa także dla niektórych nowotworów złośliwych, chorób autoimmunologicznych, czasami pojawia się w przebiegu przewlekłej infekcji w drogach moczowych. Typowe dla niej są objawy charakterystyczne dla wszystkich rodzajów anemii oraz objawy związane z chorobą podstawową. Leczenie polega na terapii choroby podstawowej, często zachodzi potrzeba uzupełnienia niedoborów żelaza, a w ciężkich postaciach czasami należy przetoczyć pacjentowi krew.

 • niedokrwistość megaloblastyczna

Kolejna niedokrwistość związana jest z niedoborem witaminy B12 lub kwasu foliowego i nosi nazwę niedokrwistości megaloblastycznej. Jej przyczyny to niewłaściwa dieta (w przypadku niedokrwistości z niedoboru witaminy B12 to wegetarianizm oraz nadużywanie alkoholu, zaś w anemii z niedoboru kwasu foliowego to brak w diecie zwłaszcza świeżych, zielonych warzyw i alkoholizm). Poza tym częstymi przyczynami są nieprawidłowe wchłanianie w przewodzie pokarmowym, przewlekłe choroby wątroby oraz wzrost zapotrzebowania na daną witaminę (w ciąży chodzi głównie o kwas foliowy).

Typowe, dość częste objawy zarówno w przebiegu, niedokrwistości z niedoboru kwasu foliowego, jak i witaminy B12, to zaburzenia smaku, uczucie pieczenia języka, utrata apetytu i chudnięcie, nudności, zaparcie lub biegunka. Dodatkowo, przy niedoborze witaminy B12 mogą pojawić się zaburzenia neurologiczne: drętwienie kończyn czy zaburzenia czucia w dłoniach i stopach. Leczenie polega na uzupełnieniu niedoborów witamin.

 • anemia wywołana utratą krwi

Kolejny rodzaj niedokrwistości to anemia wywołana utratą krwi. Pojawia się ona najczęściej w wyniku urazów, wypadków, jednak może pojawiać się także na skutek długotrwałej, powolnej utraty krwi (np. w przebiegu krwawienia do światła przewodu pokarmowego). Jej leczenie polega na uzupełnianiu niedoborów krwi.

 • Inne, rzadziej występujące niedokrwistości, to niedokrwistość hemolityczna, syderoblastyczna czy aplastyczna.

Każdy rodzaj niedokrwistości wymaga leczenia. Dlatego też jeśli poczujemy się słabiej, nie będziemy mogli się skoncentrować, należy udać się do lekarza i wykonać morfologię krwi, która powie nam czy nasze złe samopoczucie nie jest związane właśnie z niedokrwistością.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Bezpieczne święta – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

  Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas magiczny. Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na najpiękniejszy dzień w roku, jakim jest Wigilia. Zapach pieczonych pierniczków i choinki roznosi się po całym mieszkaniu i wprowadza nas w wyjątkowy nastrój. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nawet w tym magicznym okresie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa i łatwo może dojść do nieprzewidzianego wypadku.

 • Autyzm dziecięcy – objawy, przyczyny, terapia przy zaburzeniach autystycznych

  Autyzm dziecięcy (łac. autismus infantum) jest złożonym zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, które charakteryzuje się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji międzyosobowych. Typowe dla autyzmu dziecięcego jest też zubożenie i stereotypowość zachowań oraz trudności z integracją wrażeń zmysłowych.

 • Zapalenie piersi - przyczyny, objawy i leczenie

  Każda kobieta po urodzeniu dziecka stara się karmić je piersią. Mleko matki zawiera m.in. cenne przeciwciała, aminokwasy, enzymy i czynniki wzrostu. Zwykle w czasie karmienia nie pojawiają się żadne problemy zdrowotne, jednak raz na jakiś czas dochodzi do sytuacji, w której rozwija się zapalenie piersi. Jest to stan często połączony z zakażeniem, który objawia się najczęściej w pierwszych sześciu tygodniach od dnia porodu. Przyczyną jest najczęściej nieefektywne i niepełne opróżnianie piersi z mleka, co doprowadza do jego zastoju. Jak leczyć i zapobiegać zapaleniu piersi? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

 • Wyprawka dla noworodka - lista najpotrzebniejszych rzeczy do domu i szpitala

  Oczekiwanie na narodziny dziecka są dla obojga rodziców ogromnym przeżyciem. Czekają oni, kiedy w końcu będą mogli wziąć na ręce i przytulić maluszka, planują, jakie imię otrzyma maleństwo, jak również zastanawiają się, co będzie im potrzebne, kiedy dziecko już się urodzi. Wyprawka dla noworodka jest bowiem bardzo istotną sprawą, w jej skład powinny bowiem wchodzić przedmioty, które będą pomagały nowo upieczonym rodzicom w zajmowaniu się maleństwem i w jego codziennej pielęgnacji.

 • Ektoina – naturalny sprzymierzeniec w walce z alergią

  Ektoina to naturalny, organiczny związek produkowany przez kilka rodzajów bakterii. Ma właściwości ochronne i przeciwzapalne, znajduje zastosowanie w kosmetykach oraz lekach. Ektoina wykorzystywana jest w leczeniu alergii  (łagodzi objawy alergii błon śluzowych nosa i oczu) oraz w niwelowaniu objawów atopowego zapalenia skóry.

 • Chirurgiczne usuwanie znamion – jak przygotować się do zabiegu?

  Nie każde znamię na skórze jest niebezpieczne, ale warto nieustannie je obserwować. Do jakiego specjalisty udać się, gdy znamię wzbudza u nas niepokój? Kiedy należy je usunąć? Na czym polega chirurgiczne usuwanie znamion?   

 • Nadmierna senność u dzieci – jakie są najczęstsze przyczyny?

  Przyczyn nadmiernej senności u dzieci jest bardzo dużo. Część z nich jest zupełnie błaha, natomiast część może mieć związek z poważnymi zaburzeniami. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernej senności u dzieci? Co robić, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij