Anemia - objawy, leczenie i dieta
Anna Posmykiewicz

Anemia - objawy, leczenie i dieta

Anemia to inaczej niedokrwistość. Najczęściej występującym rodzajem niedokrwistości, zarówno wśród małych dzieci, jak i młodzieży i ludzi dorosłych, jest niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza. W jej przebiegu dochodzi do upośledzenia syntezy hemu w wyniku niedoboru żelaza w ustroju. Cechuje się ona obecnością małych krwinek czerwonych, czyli erytrocytów, które mają też zmniejszoną zawartość hemoglobiny, czyli czerwonego barwnika krwi.

Jakie są przyczyny powstawania niedokrwistości z niedoboru żelaza? 

Przede wszystkim główną przyczyną rozwoju niedokrwistości z niedoboru żelaza jest nadmierna utrata krwi. Kiedy taka sytuacja może mieć miejsce? Do utraty krwi może dochodzić na skutek krwawienia z przewodu pokarmowego, jak również w wyniku krwawienia z dróg rodnych, układu moczowego czy tez układu oddechowego. Ponadto, do rozwoju niedokrwistości z niedoboru żelaza może też dojść na skutek zwiększonego zapotrzebowania organizmu na żelazo przy niedostatecznej jego podaży. Taka sytuacja ma zazwyczaj miejsce w okresie ciąży i karmienia piersią, jak również u młodzieży w okresie dojrzewania. Ponadto, do rozwoju anemii z niedoboru żelaza dochodzi też w wyniku upośledzonego wchłaniania żelaza z przewodu pokarmowego. Dzieje się tak zazwyczaj w przebiegu choroby Leśniowskiego-Crohna (czyli przewlekłego autoimmunologicznego zapalenia jelita), po resekcji jelita lub po wycięciu żołądka (stan po gastrektomii) oraz w przebiegu enteropatii glutenowej i u ludzi stosujących dietę ubogobiałkową. Przyczyną niedokrwistości z niedoboru żelaza często bywają też niedobry żelaza w diecie, zwykle jest to dieta z małą zawartością mięsa oraz niezrównoważona dieta wegetariańska

Jakie objawy daje anemia?

Przede wszystkim głównym objawem niedokrwistości z niedoboru żelaza jest znaczne osłabienie i łatwa męczliwość. Pacjenci w przypadku dużej anemii męczą się bardzo nawet po zwykłym spacerze czy po wejściu po schodach. Poza tym częstym objawem anemii są też uciążliwe i nawracające bóle głowy, jak również zawroty głowy. Dodatkowo, typowym objawem anemii są również problemy z koncentracją i skupieniem uwagi, bardzo często dzieci w szkole mają problem z nauką i z zapamiętywaniem nowych informacji. Typowa dla niedokrwistości z niedoboru żelaza jest też bladość skóry i błon śluzowych. W przypadku długotrwałego niedoboru żelaza pacjenci skarżą się też na pękanie kącików ust (popularne zajady) oraz na kruchość i łamliwość paznokci, jak również na nadmierne wypadanie włosów, które dodatkowo stają się suche, cienkie i łamliwe, ponadto zaczynają się im również rozdwajać końcówki. U osób z anemią skóra może też stać się sucha i szorstka, dodatkowo język może ulec wygładzeniu, może też stać się on bolesny i piekący. 

Jak można rozpoznać  anemię?

Niedokrwistość z niedoboru żelaza lekarz może podejrzewać już po zebraniu od pacjenta dokładnego wywiadu dotyczącego jego samopoczucia  i zgłaszanych dolegliwości, jak również po "obejrzeniu" pacjenta, ponieważ uwagę lekarza na pewno zwróci bladość skóry oraz błon śluzowych. Celem potwierdzenia wstępnej diagnozy należy zawsze wykonać morfologię krwi, jak również poziom żelaza i ferrytyny.

W przebiegu niedokrwistości z niedoboru żelaza w morfologii krwi stwierdza się przede wszystkim obniżony poziom hemoglobiny, hematokrytu oraz krwinek czerwonych - im te parametry są bardziej obniżone, tym anemia jest bardziej poważna. Ponadto, w przebiegu niedokrwistości z niedoboru żelaza stwierdza się też obniżony poziom żelaza oraz ferrytyny. 

Jak zatem leczyć anemię?

Leczenie niedokrwistości z niedoboru żelaza polega przede wszystkim na usunięciu przyczyny niedoboru żelaza, jego uzupełnieniu i normalizacji stężenia ferrytyny. U pacjentów, u których nie stwierdza się istotnych zaburzeń wchłaniania z przewodu pokarmowego, lekarz zawsze zaleca doustny preparat żelaza, który dawkowany jest w zależności od stopnia niedoboru żelaza, a w przypadku małych dzieci również w zależności od wieku i masy ciała małego pacjenta. Zalecony preparat  żelaza najlepiej jest przyjmować razem z preparatem kwasu askorbinowego, czyli popularną witaminą C, ponieważ zapewnia ona lepsze wchłanianie żelaza. Po trzech tygodniach od rozpoczęcia leczenia powinno się wykonać kontrolną morfologię krwi, w której o skuteczności włączonego leczenia będzie świadczył wzrost poziomu hemoglobiny o 2 g/dl. Leczenie powinno być kontynuowane jeszcze przez 4-6 miesięcy po uzyskaniu normalizacji stężenia hemoglobiny po to, aby uzupełnić w ustroju zapasy żelaza (będzie o tym świadczyła normalizacja poziomu ferrytyny). W przypadku, kiedy u pacjenta stwierdza się nietolerancję doustnych preparatów żelaza lub też u pacjentów z upośledzonym wchłanianiem żelaza z przewodu pokarmowego albo u  tych, u których utrzymuje się duża utrata żelaza (przede wszystkim na skutek krwawienia z przewodu pokarmowego), należy stosować żelazo w postaci pozajelitowej, czyli w formie iniekcji dożylnych lub domięśniowych. Należy też zwrócić uwagę na to, że u osób narażonych na niedobór żelaza, należy stosować profilaktykę. Tyczy się to przede wszystkim kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią oraz osób, które stosują diete o małej zawartości mięsa lub też dietę całkowicie bezmięsną. 

A czy w przypadku anemii warto jest stosować jakaś specjalną dietę?

Tak. Można powiedzieć, że anemia pociąga za sobą konieczność spożywania w większej ilości niektórych produktów. Przede wszystkim powinno się spożywać duże ilości mięsa bogatego w żelazo. Jakie są to zatem rodzaje mięsa? Przede wszystkim jest to wołowina oraz cielęcia, jak również podroby mięsne, takie jak wątroba wieprzowa, wołowa, cielęca i drobiowa. Ponadto, w przypadku niedokrwistości z niedoboru żelaza powinno się też jeść duże ilości ryb, głownie sardynek oraz makreli. Jeśli chodzi o warzywa, to najbardziej bogate w żelazo są buraki, bob, groszek zielony, szpinak, szczaw, pietruszka, fasola, groch oraz soczewica i dlatego też nie powinno ich brakować w diecie osoby z anemią. Pacjent z niedokrwistością z niedoboru żelaza powinien również jeść suszone jabłka, morele, figi i daktyle, jak również maliny i porzeczki, zarówno czarne, czerwone, jak i białe.  Nie należy też zapominać o jedzeniu jajek, przede wszystkim żółtka jaja kurzego oraz orzechów, zwłaszcza pistacjowych, jak również nasion i ziaren dyni, słonecznika i sezamu. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

  Im krótszy czas przyssania kleszcza, tym lepiej. Należy jednak pamiętać, iż nieumiejętne usunięcie może spowodować oderwanie tylko odwłoku – w skórze pozostaje główka i tułów kleszcza. Może to przynieść więcej szkody niż kilkudziesięciominutowa zwłoka i usunięcie za pomocą odpowiednich akcesoriów. Jak poprawnie usunąć kleszcza? Jakich błędów unikać?

 • Czym jest wstrząs anafilaktyczny (anafilaksja)? Jak udzielić pierwszej pomocy osobie z ciężką reakcją alergiczną?

  Badania sugerują, że częstość występowania reakcji anafilaktycznych wzrosła w ostatnich latach. Dowiedz się, czym jest anafilaksja. Jak zapobiegać oraz udzielić pomocy w nagłym przypadku ciężkiej reakcji anafilaktycznej?

 • Skrzywienie kręgosłupa – rodzaje, przyczyny, leczenie, rehabilitacja

  Skrzywienie kręgosłupa może być fizjologiczne, wynikające z esowatej budowy ludzkiego kręgosłupa (lordoza oraz kifoza) lub patologiczne, gdy naturalne krzywizny ulegają pogłębieniu (hiperkifozą i hiperlordozą) bądź zniesieniu (zniesienie lordozy szyjnej lub lędźwiowej). Powstałe wówczas wady kręgosłupa mogą być przyczyną dolegliwość i wymagają korekcji. Często występującą wadą postawy, zwłaszcza u dzieci, jest  również boczne skrzywienie kręgosłupa, mogące prowadzić do poważnych zniekształceń sylwetki.  

 • Kleszczowe zapalenie mózgu – przyczyny, objawy, leczenie, szczepionka

  Kleszczowe zapalenie mózgu to odzwierzęca choroba zakaźna. Czynnikiem, który ją wywołuje jest ukąszenie kleszcza i przedostanie się do organizmu człowieka wirusa z rodzaju flawiwirusów (rzadko KZM może być spowodowane spożyciem niepasteryzowanego mleka zakażonego zwierzęcia). Objawy kleszczowego zapalenia mózgu obejmują m.in. wysoką gorączkę, silne bóle głowy, wymioty, nudności, objawy oponowe, zaburzenia świadomości, niedowłady, zaburzenia oddychania. Dowiedz się, jak wygląda leczenie KZM oraz jak mu zapobiegać.

 • Lumbago (postrzał) – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie lumbalgii

  Lumbago, inaczej postrzał lub heksenszus, to zespół bólowy dotyczący odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Ból w dole pleców pojawiający się w przebiegu schorzenia jest spowodowany przeciążeniem struktur kręgosłupa, do którego może dojść np. na skutek dźwigania ciężkich przedmiotów, braku aktywności fizycznej, długotrwałego przyjmowania pozycji siedzącej lub stojącej, nadwagi i otyłości. Czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia postrzału są także zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Jakie są domowe sposoby walki z lumbago?

 • Czy migreny mogą być wywoływane przez zmiany pogody?

  Migrena jest jedną z najpowszechniejszych neurologicznych chorób na świecie. Jedno z badań dowodzi, że ponad 60% osób doświadczających migren uważa, że ataki mają związek z pogodą. Czy faktycznie zmiana aury może wywołać atak migreny? Co może pomóc złagodzić dolegliwe objawy? 

 • Repelenty – rodzaje i działanie. Jak stosować środki odstraszające owady?

  Ukąszenia owadów często skutkują miejscowym obrzękiem, świądem oraz bólem, które przeważnie – w przypadku braku uczulenia – dość szybko ustępują. Wiele zwierząt przenosi jednak poważne schorzenia, takie jak borelioza, dlatego w celu ochrony ludzkiego zdrowia powinno stosować się środki zapobiegawcze – repelenty. Jakie rodzaje środków na komary i kleszcze są najskuteczniejsze?

 • Zapalenie nerek – rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie ostrego i przewlekłego zapalenia nerek

  Zapalenia nerek stanowią niejednorodną grupę chorób, których cechą charakterystyczną jest obecność stanu zapalnego jednej lub obu nerek. Ze względu na niezwykle ważne funkcje pełnione w organizmie przez nerki, choroby dotyczące tego narządu mogą bardzo negatywnie wpływać na stan pacjenta, doprowadzając niekiedy do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zapalenie nerek może mieć wiele przyczyn i dotyczyć różnych części tego narządu. Objawy zapalenia nerek bywają rozmaite i zależą od rodzaju choroby.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij