Lekarz pokazuje wizualizację ludzkich płuc
Oliwia Janota

Odma opłucnowa (płucna) – przyczyny, objawy i leczenie

Odmą opłucnową nazywamy obecność powietrza w jamie opłucnej, która spowodowana jest uszkodzeniem płuca lub klatki piersiowej. Czy ten stan zawsze jest niebezpieczny dla życia? Z jakimi objawami się wiąże?

Odma opłucnowa (płucna) – objawy

Pacjenci najczęściej zgłaszają ostry, kłujący ból w klatce piersiowej, kaszel oraz duszność. W zależności od rodzaju odmy symptomy są odczuwane przez pacjenta silniej lub słabiej. Na przykład w przypadku odmy samoistnej pacjent w ogóle może nie odczuwać żadnych objawów, a wystąpienie odmy prężnej to stan bezpośredniego zagrożenia życia, który może szybko doprowadzić do nagłego zatrzymania krążenia i zgonu.

Rodzaje odmy opłucnowej ze względu na mechanizm

  1. Odma zamknięta – powstaje, gdy do jamy opłucnej jednorazowo dostaje się pewna ilość powietrza. Może powstać w trakcie nakłucia jamy opłucnowej i zazwyczaj wchłania się samoistnie w ciągu kilku dni.
  2. Odma otwarta – w tym przypadku powietrze dostaje się i wydostaje się z jamy opłucnowej tym samym otworem, który zazwyczaj znajduje się w klatce piersiowej lub oskrzelu.
  3. Odma prężna (wentylowa) – najgroźniejszy rodzaj odmy. Odma prężna powstaje wtedy, gdy uraz doprowadził do utworzenia zastawki w otworze, przez który przedostaje się powietrze. W tej sytuacji w czasie wdechu powietrze dostaje się do jamy opłucnowej, lecz w fazie wydechu nie może się wydostać. W ten sposób z każdym oddechem narasta ilość powietrza w opłucnej, doprowadzając do zapadania się płuca. Ponadto z uwagi na coraz większy ucisk zgromadzonego powietrza w klatce piersiowej dochodzi do przesunięcia i ucisku narządów śródpiersia, co prowadzi do zapaści drugiego płuca, ucisku na aortę, tętnicę płucną oraz serce. Pacjent, który nie otrzyma pierwszej pomocy na czas, może umrzeć.

Odma płucna – przyczyny

Najczęściej odma występuje samoistnie, w drodze pęknięcia pęcherza rozedmowego lub pęcherzyków płucnych położonych blisko opłucnej. Taka sytuacja może wystąpić zarówno u osób zdrowych, bez chorób płuc (tzw. odma pierwotna), jak i w przebiegu chorób płuc i oskrzeli, np. w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc czy mukowiscydozie (odma wtórna). Do odmy dochodzić może również w wyniku urazu klatki piersiowej. Najczęściej urazy prowadzące do odmy występują w wypadkach komunikacyjnych, upadkach z wysokości, przygnieceniach czy też ugodzeniu ostrym przedmiotem. Odma może być też następstwem zabiegów medycznych – nakłucia opłucnej, biopsji płuca i operacji torakochirurgicznych.

Powiązane produkty

Czy odma płucna jest niebezpieczna? Czy na odmę płucną można umrzeć?

Niebezpieczeństwo związane z odmą zależy ściśle od jej rodzaju oraz wielkości. Odma prężna to groźna sytuacja i każdorazowo bezpośredni stan zagrożenia życia. W pozostałych rodzajach odmy najistotniejsza jest jej wielkość, czyli stopień zapadnięcia się płuca. Niebezpieczne są również odmy obustronne oraz odmy krwotoczne. Najczęściej występują jednak niewielkie odmy samoistne, wymagające obserwacji lub jednorazowego nakłucia czy drenażu opłucnej.

Odma opłucnowa – leczenie

W większości przypadków u pacjentów z niewielką odmą i bez silnych dolegliwości zaleca się obserwację, odpoczynek i tlenoterapię, która wspomaga samoistne wchłonięcie się odmy. W przypadku pierwszorazowej odmy samoistnej można zastosować zabieg aspiracji powietrza strzykawką przez kaniulę (igłę lub cewnik).

W dużych odmach stosuje się drenaż jamy opłucnowej. W sytuacji gdy żadna z technik nie przyniosła oczekiwanego efektu klinicznego, a odma nawraca, można zastosować leczenie operacyjne prowadzące do zarośnięcia jamy opłucnej (pleurodeza) lub usunięcie opłucnej ściennej (pleurektomia).

Odma opłucnowa – rehabilitacja

Po przebyciu odmy zaleca się oszczędny tryb życia oraz zachowanie minimum 6-tygodniowej przerwy w podróżach samolotem. Ponadto epizod odmy stanowi trwałe przeciwwskazanie do nurkowania. Wszystkim pacjentom zaleca się zaprzestanie palenia papierosów, gdyż nikotynizm zwiększa ryzyko nawrotu odmy.

  1. Interna Szczeklika – podręcznik chorób wewnętrznych 2022/2023, pod red. P. Gajewskiego, Kraków 2021, s. 565-568.
  2. Medycyna wewnętrzna, pod red G. Herolda i wsp., Warszawa 1996, s. 408-410.
  3. N. C. Huan et al., Pneumothorax: Classification and Etiology, „Clinics in Chest Medicine” vol. 42,4 (2021): 711-727.
  4. D. R. Pawloski, K. D. Broaddus, Pneumothorax: a review, „Journal of the American Animal Hospital Association” vol. 46,6 (2010): 385-97.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rozedma płuc – leczenie i powikłania

    Rozedma płuc jest chorobą będącą wynikiem przewlekłych procesów zapalnych toczących się w oskrzelach m.in. w przebiegu przewlekłego nieżytu oskrzeli, astmy oskrzelowej, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. W jej przebiegu pęcherzyki płucne stopniowo tracą swoją elastyczność, powodując upośledzenie transportu tlenu do krwiobiegu i w konsekwencji narastającą duszność, która w zaawansowanym stadium pojawia się w spoczynku.

  • Hipoksja (niedotlenienie organizmu) – przyczyny, objawy, leczenie i rodzaje niedotlenienia

    Hipoksja jest niedotlenieniem organizmu wynikającym z niedoboru tlenu w tkankach w stosunku do zapotrzebowania. Do przyczyn hipoksji należą najczęściej choroby układu oddechowego i układu krążenia. Wyróżnia się wiele rodzajów niedotlenienia, które różnią się między sobą przyczyną wystąpienia tego zaburzenia. Leczenie hipoksji najczęściej polega na leczeniu choroby, która doprowadziła do spadku ilości tlenu we krwi. Jak wyglądają objawy hipoksji, czy niedotlenienie podczas ciąży może zagrozić życiu dziecka i czy stan hipoksji towarzyszy zakażeniu SARS-CoV-2? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Zapalenie opłucnej – przyczyny, objawy, gdzie boli, leczenie

    Zapalenie opłucnej to choroba rzadko występująca samoistnie, a jej zachodzenie powodują najczęściej inne stany, które aktywują reakcje zapalne organizmu. Takimi stanami mogą być zarówno zakażenia lub nowotwory, jak i powikłania po operacjach w obrębie klatki piersiowej. Niektórym pacjentom przypadłość ta znana jest pod nazwą „wody w płucach”. Nieleczone zapalenie opłucnej może prowadzić do ciężkich zaburzeń oddychania, niewydolności prawej komory serca i w efekcie do zgonu pacjenta.

  • Płyn w jamie opłucnej – co oznacza jego obecność?

    Opłucna jest surowiczą błoną, która otacza płuca. Jej powierzchnia jest cały czas nawilżona, dzięki czemu ułatwia ona ruch płuc w czasie oddychania. Opłucna zbudowana jest z dwóch blaszek. Blaszka zewnętrzna nosi nazwę opłucnej ściennej, bezpośrednio styka się ona z przeponą, śródpiersiem oraz z powięzią piersiową. Wewnętrzna blaszka opłucnej nazywa się opłucną trzewną (czasami także opłucną płucną), pokrywa ona płuco i ściśle do niego przylega. Pomiędzy opłucną ścienną a opłucną trzewną znajduje się jama, która nosi nazwę jamy opłucnej. W jamie opłucnej znajduje się kilka mililitrów płynu surowiczego, który zdecydowanie zmniejsza tarcie w czasie oddychania.

  • Międzybłoniak opłucnej – rodzaje, objawy, diagnostyka, leczenie i rokowania

    Międzybłoniak opłucnej (ang. pleural mesothelioma) to najczęstszy nowotwór opłucnej (błony surowiczej otaczającej płuca). Powstaje z komórek surowiczych wyściełających jamę opłucną. Może wystąpić w osierdziu, a także otrzewnej. Jakie są jego rodzaje i objawy? Jak wygląda diagnostyka i leczenie nowotworu?  

  • Gruźlica – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania. Jak zapobiegać gruźlicy?

    Przed erą antybiotykoterapii była jedną z głównych przyczyn zgonów. Gruźlica, bo o niej mowa, występuje obecnie znacznie rzadziej i jest w pełni wyleczalna. Co wywołuje gruźlicę i jakie są objawy tej choroby? W jaki sposób leczy się gruźlicę? Co robić, aby jej zapobiec? 

  • Zapalenie płuc – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania u dzieci i u dorosłych

    Zapalenie płuc (ang. pneumonia) to stan zapalny obejmujący miąższ płatów płucnych, czyli pęcherzyków płucnych i tkanki śródmiąższowej. Przebieg choroby zależy od wielu czynników, m.in. od etiologii (wyróżnia się zapalenie płuc bakteryjne, wirusowe, grzybicze, pasożytnicze) czy od wieku (na ciężki przebieg zapalenia płuc szczególnie narażone są małe dzieci oraz osoby powyżej 65. roku życia). Jakie objawy pojawiają się przy zapaleniu płuc? Jak wygląda leczenie?

  • Zator płucny – objawy, przyczyny, rokowania i zapobieganie

    Zatorowość płucna to zamknięcie lub zwężenie tętnicy płucnej lub części jej rozgałęzień przez materiał zatorowy, którym mogą być skrzepliny (właśnie najczęściej jest to skrzeplina, zwykle pochodzi ona z żył głębokich kończyn dolnych lub miednicy mniejszej, zdecydowanie rzadziej skrzeplina pochodzi z żył górnej połowy ciała) , tkanka tłuszczowa (taka sytuacja ma miejsce przy złamaniu kości długich), powietrze (zator na tym tle może powstać przy wprowadzaniu cewnika do żyły centralnej lub też przy jego usuwaniu), masy nowotworowe (miedzy innymi pochodzące z raka nerki czy żołądka), ciała obce oraz sporadycznie płyn owodniowy.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl