Rozedma płuc – leczenie i powikłania
Maciej Rek

Rozedma płuc – leczenie i powikłania

Rozedma płuc jest chorobą będącą wynikiem przewlekłych procesów zapalnych toczących się w oskrzelach m.in. w przebiegu przewlekłego nieżytu oskrzeli, astmy oskrzelowej, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. W jej przebiegu pęcherzyki płucne stopniowo tracą swoją elastyczność, powodując upośledzenie transportu tlenu do krwiobiegu i w konsekwencji narastającą duszność, która w zaawansowanym stadium pojawia się w spoczynku.

Główną przyczyną rozedmy jest długotrwałe narażenie na czynniki drażniące w powietrzu tj. dym tytoniowy, pyły zbóż, bawełny, drewna, zanieczyszczenia chemiczne, spaliny. Istotnym czynnikiem ryzyka jest również ekspozycja na bierne palenie. Bardzo rzadko spowodowana jest wrodzonym niedoborem białka tzw. alfa-1-antytrypsyny, które odpowiada za elastyczność pęcherzyków płucnych.

Powikłania przy rozedmie płuc

Rozedma w początkowym stadium nie powoduje dolegliwości, wraz z postępem choroby pojawia się zadyszka, zmniejszona tolerancja wysiłku fizycznego i duszność. Długotrwająca rozedma płuc może przyczyniać się do poważniejszych stanów takich jak:

•    Odma opłucnowa, która powodując zapadnięcie się płuca może stanowić zagrożenie dla życia.
•    Serce płucne, będące powikłaniem długotrwającej rozedmy i zwiększonego ciśnienia w tętnicach łączących serce z płucami.
•    Duże pęcherze rozedmowe, które czasem mogą obejmować połowę powierzchni płuca. Stan ten nie tylko powoduje zmniejszenie ilości dostępnego miejsca dla płuca, ale również powoduje zwiększone ryzyko wystąpienia odmy opłucnowej.

Diagnostyka rozedmy płuc

•    RTG klatki piersiowej - może pomóc w diagnozie zaawansowanej rozedmy i wykluczyć inne przyczyny duszności. Tomografia komputerowa może zostać zlecona przez lekarza w przypadku planowanej interwencji chirurgicznej w obrębie płuc.
•    Gazometria krwi tętniczej - krew pobrana z tętnicy promieniowej jest pomocna przy określeniu stopnia utlenowania tkanek oraz dystrybucji dwutlenku węgla w krwioobiegu.
•    Bodypletyzmografia – nieinwazyjne badanie czynnościowe płuc mierzące rezerwy powietrzne, objętości zalegające oraz szybkość przepływu powietrza do i z płuc.

Powiązane produkty

Leczenie i fizjoterapia przy rozedmie płuc

Leczenie rozedmy jest wyłączenie objawowe, pozwala jedynie złagodzić dolegliwości oraz spowolnić postęp choroby.

W zależności od nasilenia objawów rozedmy stosuje się:

•    Leki rozszerzające oskrzela. Leki te łagodzą kaszel, duszność i problemy z oddychaniem wynikające ze skurczu oskrzeli. Są pomocne również w leczeniu astmy oskrzelowej lub przewlekłego zapalenia oskrzeli.
•    Wziewne kortykosteroidy. Jako aerozole mogą pomóc złagodzić duszność hamując zapalenie. Jednak długotrwałe ich stosowanie może przyczyniać się do osłabienia kości i zwiększać ryzyko wystąpienia m.in. nadciśnienia tętniczego, zaćmy czy cukrzycy.
•    Antybiotyki. Stosowane są w przypadku wystąpienia infekcji bakteryjnych takich jak ostre zapalenie oskrzeli czy zapalenie płuc.
•    Rehabilitacja oddechowa. Pozwala na wzmocnienie mięśni oddechowych, zapobiega zanikom mięśniowym i utracie masy ciała.
•    Tlenoterapia. W przypadku niskiego poziomu tlenu we krwi, wskazana jest regularna tlenoterapia w domu i podczas codziennych czynności. Wiele osób korzysta z tlenu 24 godziny na dobę.

Chirurgiczne leczenie rozedmy płuc

W zależności od nasilenia zmian rozedmowych w płucach, można zastosować operacje chirurgiczne polegające na:

•    Zmniejszeniu objętości płuc. Podczas operacji chirurdzy usuwają segmenty płuca wraz z uszkodzoną tkanką płucną. Usunięcie rozedmowego fragmentu płuca pomaga pozostałej tkance płuc poszerzyć się i podjąć bardziej efektywną pracę wspomagając oddychanie.
•    Przeszczepie płuc. Jest to opcja dla pacjentów z ciężką postacią rozedmy płuc, u których i inne metody lecznicze zawiodły.

Czynniki wpływające na poprawę stanu zdrowia chorego na rozedmę

Jeśli masz rozedmę płuc: 

•    Rzuć palenie. Jest to jeden z najważniejszych czynników dla poprawy stanu zdrowia i jedyny, który może zahamować postęp rozedmy. Jeśli masz problem z nałogiem skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym. O ile to możliwe, unikaj dymu tytoniowego.
•    Unikaj innych czynników drażniących. Opary z farb, spaliny samochodowe, niektóre perfumy, a nawet płonące świece i kadzidła podrażniają drogi oddechowe.
•    Ćwicz regularnie. Regularne ćwiczenia fizyczne, mogą znacznie zwiększyć pojemność płuc i ogólną kondycję fizyczną.
•    Chroń się przed zimnym powietrzem. Zimne powietrze może powodować skurcz oskrzeli, co jeszcze bardziej utrudnia oddychanie. W czasie niepogody, używaj szalika przed wyjściem na zewnątrz, do ogrzania powietrza wchodzącego do płuc.
•    Zapobiegaj infekcjom dróg oddechowych. Wykonuj coroczne szczepienia przeciwko grypie. Unikaj bezpośredniego kontaktu z osobami przeziębionymi i chorymi na grypę.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ospa wietrzna u dorosłych i dzieci – objawy ospy wietrznej, przebieg choroby, powikłania, szczepionka

    Ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką, jest wysoce zakaźną chorobą o etiologii wirusowej. Wywoływana jest przez wirusa Varicella-zoster virus (VZV), który jest identyczny z wirusem półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Jak rozpoznać chorobę, ile trwa, jak ją leczyć i jakie mogą być powikłania ospy?

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Najlepszy krem na oparzenia – alantoina? Jakie ma właściwości?

    Alantoina ze względu na silne działanie regeneracyjne, nawilżające oraz łagodzące wykorzystywana jest w licznych produktach kosmetycznych. Obecnie w przemyśle kosmetycznym stosuje się głównie alantoinę pochodzenia syntetycznego. Jest częstym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry bardzo wrażliwej, w tym skóry niemowląt i dzieci. Występuje w balsamach, kremach do ciała oraz emulsjach do kąpieli. Preparaty z jej dodatkiem wykazują działanie regenerujące i łagodzące podrażnienia.

  • Szczepionka na grypę – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    W zależności od sezonu epidemicznego w Polsce liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę osiąga od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów. Zazwyczaj największą liczbę zachorowań odnotowuje się pomiędzy styczniem a marcem. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi.

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

  • Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

    https://www.doz.pl/czytelnia/a17707-Najmocniejszy_kolagen_do_picia__jaki_jest_najlepiej_przyswajalnyKolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

  • Nadmiar antyoksydantów wywołuje raka?

    Nowe badanie wykazało, że przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, aktywują mechanizm stymulujący wzrost nowych naczyń krwionośnych w guzach nowotworowych, pomagając im rosnąć i dawać przerzuty. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia podkreślają potencjalne ryzyko przyjmowania suplementów przeciwutleniających wtedy, gdy nie są one potrzebne.

  • Jeden zastrzyk zamiast chemioterapii – nowa metoda leczenia raka

    Pierwszymi pacjentami na świecie, którzy skorzystają z terapii onkologicznej w formie zastrzyku, będą Anglicy. Jest to alternatywa dla klasycznego wlewu wykorzystywanego w leczeniu nowotworów. Na czym polega ten rodzaj leczenia? Czy pacjenci w Polsce także będą mogli uczestniczyć w takiej terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij