Ból, chrobotanie i przeskakiwanie, czyli zespół trzaskającej łopatki
Piotr Karauda

Ból, chrobotanie i przeskakiwanie, czyli zespół trzaskającej łopatki

Trzaski oraz przeskakiwanie w łopatce połączone z silnym bólem podczas wykonywania ruchu ręką są typowymi objawami zespołu trzaskającej łopatki. Przypadłość ta może często nie dawać objawów bólowych, dlatego pacjenci często zwlekają z wizytą u lekarza czekając na samoistne ustąpienie.

„Snapping scapula syndrome”, czyli zespół trzaskającej (nazywanej również strzelającą) łopatki to schorzenie obejmujące przestrzeń łopatkowo-żebrową. Łopatka, bez objawów patologii, w sposób płynny przesuwa się dookoła trzech osi ruchu. Od klatki piersiowej jest oddzielona zbiornikiem płynowym oraz kaletką, dającymi poślizg i zmniejszenie tarcia pomiędzy łopatką a żebrami. W przypadku wystąpienia zmian patologicznych, ruchowi towarzyszy tarcie oraz narastający ból. Często występują również nieprzyjemne, wyraźnie słyszalne trzaski lub strzelania. Dolegliwości tych nie powinniśmy ignorować, ponieważ mogą one świadczyć o procesach, które prowadzą do ograniczenia ruchomości kończyn górnych.

Etiologia

Przyczyną wystąpienia tego zespołu, najczęściej są zaburzenia biomechaniki ruchu w obrębie łopatki. Mogą także wynikać z nadmiernego przeciążenia oraz z dużej powtarzalności ruchów.

Dysfunkcje samej łopatki mogą mieć cztery źródła. Są to:

  • zaburzenia kaletki (wynikające z jej przeciążenia),
  • wady anatomiczne kości,
  • wadliwe funkcjonowanie mięśni (zaburzenia równowagi mięśniowej spowodowane ich zanikiem lub zwłóknieniami),
  • ciała wolne w przestrzeni łopatkowo-żebrowej.

Dolegliwości powstające podczas zespołu trzaskającej łopatki mogą być spowodowane zaburzeniami ze strony kaletki, mięśni i kości. Zaburzenia powstające na poziomie kaletki związane są z upośledzeniem jej funkcji ze względu na jej przerost - pojawiają się zbliznowacenia, zmniejszenie ruchomości i pogłębiający się stan zapalny. Prowadzi to do zwłóknienia kaletki i trzasków wraz z towarzyszącym bólem podczas wykonywania ruchów.

Zaburzenia z poziomu kostnego, to na przykład różnego rodzaju zmienności anatomiczne, które mogą przyczynić się do powstania tego zespołu. Inne, rzadko występujące patologie kostne, które mogą prowadzić do wystąpienia zespołu strzelającej łopatki, to chrzęstniakomięsak, kostniakochrzęstniak, włókniak sprężysto-włóknisty.

Zaburzenia na poziomie mięśniowym dotyczą zmian w obrębie ich przyczepów, jak również zaniki mięśniowe oraz dysbalans mięśniowy.

Objawy

Do najczęstszych objawów zespołu trzaskającej łopatki można zaliczyć:

  • ograniczenie ruchomości kończyny górnej w przestrzeni łopatkowo-barkowej,
  • trzaski, chrobotanie, przeskakiwanie w obrębie łopatki podczas wykonywania ruchu,
  • ból towarzyszący ruchowi kończyny górnej,
  • promieniowanie bólu do barku lub kręgosłupa szyjnego.

W zaawansowanych przypadkach ból pojawia się nawet w spoczynku.

Powiązane produkty

Leczenie

Postępowanie różni się znacząco w zależności od stopnia nasilenia dolegliwości bólowych:

W stanach ostrych - przy bólu występującym przy każdym ruchu wykonywanym w stawie łopatkowo-żebrowym, zaleca się działanie zachowawcze przez okres do czterech tygodni za pomocą odciążenia i oszczędności w ruchach stawu za pomocą chusty Desaulta, wraz z farmakoterapią w postaci leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Bardzo skuteczne są również zabiegi z zakresu fizykoterapii (magnetoterapia, krioterapia, laseroterapia, elektroterapia, ultrasonoterapia) w celu przyśpieszenia regeneracji tkanek miękkich i przywrócenia właściwego napięcia mięśniowego. Jeśli postępowanie zachowawcze nie przynosi pozytywnych rezultatów w ciągu czterech tygodni, należy rozważyć leczenie operacyjne.

W stanach podostrych - ból pojawia się sporadycznie, podczas ruchu w stawie. Postępowanie w tym przypadku jest podobne do wyżej wymienionego z tym, że kończynę górną oraz staw barkowy poddaje się lekkim ćwiczeniom (kinezyterapii).

W stanach przewlekłych - ból nie pojawia się podczas ruchów, natomiast słyszalny jest charakterystyczny trzask w okolicy łopatki. Zazwyczaj wykonuje się testy diagnostyczne w celu sprawdzenia funkcjonalności mięśni okalających łopatkę. Ma to na celu wychwycenie mięśni osłabionych lub przykurczonych i dalszą pracę manualną nad nimi. Bardzo dobre rezultaty przynosi metoda PNF. Specjaliści zalecają także ćwiczenia posturalne, których celem jest korekta postawy pacjenta oraz nauka prawidłowych wzorców ruchowych kończyny górnej.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl