Ból, chrobotanie i przeskakiwanie, czyli zespół trzaskającej łopatki
Piotr Karauda

Ból, chrobotanie i przeskakiwanie, czyli zespół trzaskającej łopatki

Trzaski oraz przeskakiwanie w łopatce połączone z silnym bólem podczas wykonywania ruchu ręką są typowymi objawami zespołu trzaskającej łopatki. Przypadłość ta może często nie dawać objawów bólowych, dlatego pacjenci często zwlekają z wizytą u lekarza czekając na samoistne ustąpienie.

„Snapping scapula syndrome”, czyli zespół trzaskającej (nazywanej również strzelającą) łopatki to schorzenie obejmujące przestrzeń łopatkowo-żebrową. Łopatka, bez objawów patologii, w sposób płynny przesuwa się dookoła trzech osi ruchu. Od klatki piersiowej jest oddzielona zbiornikiem płynowym oraz kaletką, dającymi poślizg i zmniejszenie tarcia pomiędzy łopatką a żebrami. W przypadku wystąpienia zmian patologicznych, ruchowi towarzyszy tarcie oraz narastający ból. Często występują również nieprzyjemne, wyraźnie słyszalne trzaski lub strzelania. Dolegliwości tych nie powinniśmy ignorować, ponieważ mogą one świadczyć o procesach, które prowadzą do ograniczenia ruchomości kończyn górnych.

Etiologia

Przyczyną wystąpienia tego zespołu, najczęściej są zaburzenia biomechaniki ruchu w obrębie łopatki. Mogą także wynikać z nadmiernego przeciążenia oraz z dużej powtarzalności ruchów.

Dysfunkcje samej łopatki mogą mieć cztery źródła. Są to:

  • zaburzenia kaletki (wynikające z jej przeciążenia),
  • wady anatomiczne kości,
  • wadliwe funkcjonowanie mięśni (zaburzenia równowagi mięśniowej spowodowane ich zanikiem lub zwłóknieniami),
  • ciała wolne w przestrzeni łopatkowo-żebrowej.

Dolegliwości powstające podczas zespołu trzaskającej łopatki mogą być spowodowane zaburzeniami ze strony kaletki, mięśni i kości. Zaburzenia powstające na poziomie kaletki związane są z upośledzeniem jej funkcji ze względu na jej przerost - pojawiają się zbliznowacenia, zmniejszenie ruchomości i pogłębiający się stan zapalny. Prowadzi to do zwłóknienia kaletki i trzasków wraz z towarzyszącym bólem podczas wykonywania ruchów.

Zaburzenia z poziomu kostnego, to na przykład różnego rodzaju zmienności anatomiczne, które mogą przyczynić się do powstania tego zespołu. Inne, rzadko występujące patologie kostne, które mogą prowadzić do wystąpienia zespołu strzelającej łopatki, to chrzęstniakomięsak, kostniakochrzęstniak, włókniak sprężysto-włóknisty.

Zaburzenia na poziomie mięśniowym dotyczą zmian w obrębie ich przyczepów, jak również zaniki mięśniowe oraz dysbalans mięśniowy.

Objawy

Do najczęstszych objawów zespołu trzaskającej łopatki można zaliczyć:

  • ograniczenie ruchomości kończyny górnej w przestrzeni łopatkowo-barkowej,
  • trzaski, chrobotanie, przeskakiwanie w obrębie łopatki podczas wykonywania ruchu,
  • ból towarzyszący ruchowi kończyny górnej,
  • promieniowanie bólu do barku lub kręgosłupa szyjnego.

W zaawansowanych przypadkach ból pojawia się nawet w spoczynku.

Powiązane produkty

Leczenie

Postępowanie różni się znacząco w zależności od stopnia nasilenia dolegliwości bólowych:

W stanach ostrych - przy bólu występującym przy każdym ruchu wykonywanym w stawie łopatkowo-żebrowym, zaleca się działanie zachowawcze przez okres do czterech tygodni za pomocą odciążenia i oszczędności w ruchach stawu za pomocą chusty Desaulta, wraz z farmakoterapią w postaci leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Bardzo skuteczne są również zabiegi z zakresu fizykoterapii (magnetoterapia, krioterapia, laseroterapia, elektroterapia, ultrasonoterapia) w celu przyśpieszenia regeneracji tkanek miękkich i przywrócenia właściwego napięcia mięśniowego. Jeśli postępowanie zachowawcze nie przynosi pozytywnych rezultatów w ciągu czterech tygodni, należy rozważyć leczenie operacyjne.

W stanach podostrych - ból pojawia się sporadycznie, podczas ruchu w stawie. Postępowanie w tym przypadku jest podobne do wyżej wymienionego z tym, że kończynę górną oraz staw barkowy poddaje się lekkim ćwiczeniom (kinezyterapii).

W stanach przewlekłych - ból nie pojawia się podczas ruchów, natomiast słyszalny jest charakterystyczny trzask w okolicy łopatki. Zazwyczaj wykonuje się testy diagnostyczne w celu sprawdzenia funkcjonalności mięśni okalających łopatkę. Ma to na celu wychwycenie mięśni osłabionych lub przykurczonych i dalszą pracę manualną nad nimi. Bardzo dobre rezultaty przynosi metoda PNF. Specjaliści zalecają także ćwiczenia posturalne, których celem jest korekta postawy pacjenta oraz nauka prawidłowych wzorców ruchowych kończyny górnej.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Omega-3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

    Kwasy tłuszczowe omega-3 zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Nie są wytwarzane w organizmie, dlatego muszą być dostarczane wraz z dietą. Do najważniejszych kwasów omega-3 zalicza się: EPA, DHA i ALA. Kwasy omega-3 zwykle są stosowane w celu prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Przeciwdziałanie samobójstwom – gdzie szukać pomocy?

    Samobójstwa stanowią poważny problem zdrowia publicznego na całym świecie, w tym także w Polsce. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku życie odbiera sobie około 700 tysięcy osób, co oznacza, że co 40 sekund ktoś umiera w wyniku samobójstwa.

  • Jaka jest rola żywienia medycznego w chorobie nowotworowej?

    Optymalnie zbilansowana dieta u osób z chorobą nowotworową zmniejsza ryzyko rozwoju niedożywienia, co z kolei może ograniczać dolegliwości związane z chemio- i radioterapią czy występowanie powikłań pooperacyjnych. Wsparciem dla organizmu może być specjalne żywienie medyczne. Czym jest ten rodzaj żywności? Jakie ma zalety? Kiedy zacząć je stosować?

  • Nowe wytyczne w sprawie przyjmowania witaminy B6. Jak teraz ją dawkować?

    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał opinię naukową dotyczącą nowego schematu dawkowania witaminy B6. Badania EFSA wpłynęły na decyzję Zespołu ds. Suplementów Diety, o czym poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Jaka jest obecnie dopuszczalna maksymalna dawka witaminy B6, która może znaleźć się w suplementach diety?

  • Probiotyki i prebiotyki – kiedy je stosować? Czy trzeba to robić cały czas?

    Zgodnie z definicją Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowej Organizacji zdrowia probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które przyjmowane we zalecanej, właściwej dawce przynoszą pozytywne rezultaty dla zdrowia gospodarza. Stosowanie probiotyków jest uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.