Zapalenie opłucnej – przyczyny, objawy, gdzie boli, leczenie
Julia Lisowska

Zapalenie opłucnej – przyczyny, objawy, gdzie boli, leczenie

Zapalenie opłucnej to choroba rzadko występująca samoistnie, a jej zachodzenie powodują najczęściej inne stany, które aktywują reakcje zapalne organizmu. Takimi stanami mogą być zarówno zakażenia lub nowotwory, jak i powikłania po operacjach w obrębie klatki piersiowej. Niektórym pacjentom przypadłość ta znana jest pod nazwą „wody w płucach”. Nieleczone zapalenie opłucnej może prowadzić do ciężkich zaburzeń oddychania, niewydolności prawej komory serca i w efekcie do zgonu pacjenta.

Co to jest zapalenie opłucnej?

Istotą schorzenia jest powstanie stanu zapalnego w obrębie błony (opłucnej) pokrywającej oba płaty płuc, która chroni je i zapewnia swobodną wentylację. Błona ta składa się z blaszek ściennej i trzewnej, między którymi rozciąga się przestrzeń zwana jamą opłucnej, w której zwykle jest mała objętość płynu (10 ml). Zwiększona objętość owego płynu wskazuje na proces zapalny toczący się w opłucnej i fachowo nazywa się to wysiękiem.

W zależności od charakteru płynu możemy wyróżnić zapalenie opłucnej (łac. pleuritis):

  • suche (inaczej włóknikowe – może się wchłonąć samoistnie lub przejść w zapalenie wysiękowe),
  • wysiękowe (w której objętość płynu jest duża i może mieć charakter surowiczy, krwotoczny lub ropny).

W efekcie w płucach dochodzi do zjawiska niedodmy (łac. atelectasis), czyli zmniejszenia upowietrznienia fragmentu narządu przez zatkanie oskrzela zalegającym płynem (tzw. niedodma z ucisku).

Zapalenie opłucnej – jakie są przyczyny?

Najczęściej jest spowodowane zakażeniem bakteryjnym lub wirusowym, stąd może dotknąć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Innymi schorzeniami powodującymi ten stan są:

  • nowotwory (szczególnie w międzybłoniaku opłucnej, jest to najbardziej charakterystyczny objaw),
  • gruźlica,
  • choroby autoimmunologiczne (toczeń rumieniowaty, reumatoidalne zapalenie stawów),
  • choroby trzustki, wątroby, nerek,
  • zatorowość płucna,
  • zawał serca,
  • stan po operacjach chirurgicznych w obrębie narządów klatki piersiowej,
  • zaburzenia endokrynologiczne.

Powiązane produkty

Jakie są objawy? Czy i gdzie pojawia się ból?

Warto zaznaczyć, że objawy zapalenia opłucnej są niejednoznaczne i należy je różnicować z innymi chorobami, które występują częściej. Pierwsze objawy pojawiają się nagle i przede wszystkim występują w nich typowe cechy zapalenia – suchy kaszel, osłabienie. Dlatego też na początku może imitować zwykłą infekcję.

jednak z biegiem czasu zapalenie postępuje i wytwarzający się płyn może powodować duszność, ból w fazie szczytowej wdechu. Często współwystępuje gorączka. Innymi objawami są: ogólne rozbicie, ból klatki piersiowej (boli po stronie chorej). Płytki oddech spowodowany przez zapadnięte płuco.

Wielu chorobom układu oddechowego towarzyszy duszność. Dowiedz się więcej klikając tutaj.

Zapalenie opłucnej – badania i diagnostyka

Ważny element rozpoznania polega na usłyszeniu przez lekarza charakterystycznego tarcia blaszek opłucnej, słyszalnego szmeru oskrzelowego i zaobserwowania zmniejszonego drżenia piersiowego w trakcie badania. Niezbędne jest także zdjęcie rentgenowskie, które obrazuje poziom płynu w płucu, a w efekcie obszar niedodmy. W RTG niedodma może prezentować się różnie jako np. niedodma płytkowa, czyli zacienienia linijne (wynikające z zmniejszenia się ciśnienia wewnątrz naczyń i ich zapadnięcia) – najczęściej lokalizujące się przy podstawie prawego lub lewego płuca. Inny przykład: niedodma okrągła, dająca ograniczony cień charakterystyczny dla wysięku zapalnego.

Pomocne także może się okazać USG, które co prawda nie wykrywa większych objętości płynu w płucach (bronchogram płynowy) niż RTG, lecz można je przeprowadzać wielokrotnie i bezpośrednio przy łóżku pacjenta. Dodatkowo ma zastosowanie w diagnostyce lub leczeniu płynu w płucach, tzn. w lokalizacji miejsca nakłucia jamy opłucnej.

Najdokładniejszą metodą oceniającą układ płynu, nacieków zapalnych, zmian włóknistych lub pasm niedodmowych jest tomografia komputerowa, po której specjalista może z dużym prawdopodobieństwem ocenić stan zapalny i ustalić sposób leczenia pacjenta.

Badanie płynu opłucnego

Jest metodą, która umożliwia bezpośrednie stwierdzenie przyczyny zapalenia i wysięku w jamie opłucnej. Lekarz przez nakłucie tej jamy pobiera próbkę płynu, aby specjaliści w laboratorium zbadali jego właściwości – zapach, kolor, zawartość glukozy, leukocyty, pH i poziom LDH.

W przypadku zapalenia mamy do czynienia ze zmniejszoną liczbą komórek (<7000), enzymu LDH (>200), pH (<7), poziomu glukozy (<30). Ponadto kolor płynu jest mętny, mleczny, a zapach cuchnący. Następnie w zależności czy płyn wykazuje charakter zapalny wykonuje się dokładniejsze analizy, aby ustalić dokładną etiologię. Zalicza się do nich barwienie metodą Grama na bakterie tlenowe i beztlenowe oraz badanie cytologiczne w kierunku gruźlicy oraz grzybów. Poza tym szuka się komórek typowych dla nowotworów.

Jak wygląda leczenie zapalenia opłucnej?

Leczenie zależy od przyczyny powstania zapalenia opłucnej. W przypadku suchego zapalenia skupia się głównie na kontroli choroby podstawowej, która wywołała zapalenie. Na objawy natomiast można stosować leki przeciwkaszlowe np. na bazie kodeiny, oprócz tego zaleca się odpoczynek lub drenaże klatki piersiowej.

Ponadto w opornych przypadkach stosuje się leczenie przeciwbólowe poprzez założenie blokady nerwów zaopatrujących dany segment płuca. Jeśli mamy do czynienia z wysiękowym zapaleniem opłucnej leczenie zaczyna się od jak najszybszego wdrożenia antybiotyków lub glikokortykosteroidów. Czasami konieczne może się okazać nakłucie jamy opłucnej i podanie leku bezpośrednio do miejsca zmienionego zapaleniem (pleurodeza).

Zapalenie opłucnej – powikłania i rokowanie

Najważniejsze jest zapobieganie powstawaniu zrostów płaszczyznowych głównie w okolicach przepony, ponieważ prowadzi to do bezpowietrzności płuc i rozwinięcia niewydolności oddechowej. Co więcej, płyn obecny w pęcherzykach prowadzi do powstawania ognisk niedodmowych, które powodują z kolei niewydolność serca (serca płucnego). W przypadku pacjentów poddanych zabiegom kardiochirurgicznym, płyn i niedodma po operacji znacznie wydłuża okres rekonwalescencji i jest objawem przystosowywania się organizmu do nowych warunków anatomicznych. Natomiast, gdy przyczyną wysięku była infekcja i leczenie zostało zaniedbane, może powstać ropień płuca, a następnie rozwinąć się sepsa.

1.    https://www.medicalnewstoday.com/articles/158813
2.    https://www.webmd.com/lung/understanding-pleurisy-basics
3.    http://www.kpho.cm.umk.pl/sites/default/files/zapalenia_pluc_i_oplucnej.pdf

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl