Wzrost zachorowań na szkarlatynę i inne choroby zakaźne
Dowiedz się, dlaczego w Polsce i innych krajach europejskich obserwuje się obecnie gwałtowny wzrost zachorowań na choroby zakaźne, w tym m.in. na szkarlatynę u dzieci. Sprawdź, z czego to wynika i jak można uchronić się przed zachorowaniem.
Duży wzrost zachorowań na choroby zakaźne
Statystyki pokazują, że w ostatnich miesiącach nastąpił w Polsce gwałtowny wzrost zachorowań na szkarlatynę (płonica), zwłaszcza wśród dzieci w wieku od 5 do 15 lat. Dane epidemiologiczne mówią o tym, że trend ten rozpoczął się jeszcze w 2022 roku, w którym na tę chorobę zakaźną zapadło 12 628 osób (podczas gdy w roku 2021 odnotowano 2649 przypadków). Podobna sytuacja miała miejsce także w innych europejskich krajach, na przykład we Włoszech, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii czy Szwecji.
Co ważne, wzrost zachorowań na choroby zakaźne nie dotyczy wyłącznie szkarlatyny. Specjaliści podkreślają, że obserwują też wyraźnie wyższą zapadalność na inne schorzenia wywoływane przez paciorkowce grupy A (GAS, ang. Group A Streptococcus), takie jak: angina, liszajec, zapalenie tkanki łącznej. Bakteria ta bytuje głównie w gardle oraz na skórze, dlatego do zarażenia najczęściej dochodzi na skutek bliskiego kontaktu z osobą zakażoną (bakteria przenosi się poprzez kichanie, kasłanie, w trakcie całowania czy kontaktu ze skórą).
Przyczyny większej liczby chorych
Powody gwałtownego wzrostu zachorowań na choroby zakaźne, w tym szkarlatynę, nie są w pełni jasne. Jednym z nich może być okres popandemiczny. W trakcie pandemii COVID-19 nosiliśmy maseczki ochronne, unikaliśmy skupisk ludzkich, a w trakcie chorób izolowaliśmy się. Obecnie mamy więc do czynienia ze spłacaniem tzw. długu immunologicznego – więcej zachowań ryzykownych oznacza większą liczbę chorych.
Rekordowa liczba zachorowań może mieć również związek ze spadającą liczbą wykonywanych szczepień wśród dzieci. Ponadto obserwuje się też kłopoty z dostępnością leków, chociażby penicyliny w formie zawiesiny, stosowanej m.in. w leczeniu szkarlatyny u dzieci.
Jak się chronić przed szkarlatyną i innymi chorobami zakaźnymi?
Aby zminimalizować ryzyko zachorowania na choroby zakaźne:
- zachowuj podstawowe zasady higieny, m.in. pamiętaj o regularnym myciu rąk, unikaj kontaktu z chorymi i nie używaj przedmiotów osobistych osoby zakażonej,
- zadbaj o dobrą odporność organizmu, stosuj zdrową, dobrze zbilansowaną dietę, pamiętaj też o aktywności fizycznej,
- zadbaj o odpowiednią podaż witamin i minerałów, a w przypadku ich niedoborów w diecie rozważ suplementację (po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą),
- antybiotyki stosuj tylko w infekcjach bakteryjnych, na wyraźne zalecenia lekarza, nigdy nie bierz ich na własną rękę,
- nie nadużywaj leków przeciwgrzybiczych (stosuj je wyłącznie po konsultacji ze specjalistą),
- pamiętaj o wykonywaniu szczepień obowiązkowych u swoich dzieci,
- skonsultuj się z lekarzem w celu wykonania szczepień zalecanych, np. na grypę,
- zapobiegaj chorobom przenoszonym drogą płciową, m.in. stosując prezerwatywy,
- zastosuj izolację domową i unikaj kontaktu z innymi ludźmi, jeśli zachorujesz.