dziecko ze szkarlatyną
Ewelina Sochacka

Wzrost zachorowań na szkarlatynę i inne choroby zakaźne

Dowiedz się, dlaczego w Polsce i innych krajach europejskich obserwuje się obecnie gwałtowny wzrost zachorowań na choroby zakaźne, w tym m.in. na szkarlatynę u dzieci. Sprawdź, z czego to wynika i jak można uchronić się przed zachorowaniem.

Duży wzrost zachorowań na choroby zakaźne

Statystyki pokazują, że w ostatnich miesiącach nastąpił w Polsce gwałtowny wzrost zachorowań na szkarlatynę (płonica), zwłaszcza wśród dzieci w wieku od 5 do 15 lat. Dane epidemiologiczne mówią o tym, że trend ten rozpoczął się jeszcze w 2022 roku, w którym na tę chorobę zakaźną zapadło 12 628 osób (podczas gdy w roku 2021 odnotowano 2649 przypadków). Podobna sytuacja miała miejsce także w innych europejskich krajach, na przykład we Włoszech, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii czy Szwecji.

Co ważne, wzrost zachorowań na choroby zakaźne nie dotyczy wyłącznie szkarlatyny. Specjaliści podkreślają, że obserwują też wyraźnie wyższą zapadalność na inne schorzenia wywoływane przez paciorkowce grupy A (GAS, ang. Group A Streptococcus), takie jak: angina, liszajec, zapalenie tkanki łącznej. Bakteria ta bytuje głównie w gardle oraz na skórze, dlatego do zarażenia najczęściej dochodzi na skutek bliskiego kontaktu z osobą zakażoną (bakteria przenosi się poprzez kichanie, kasłanie, w trakcie całowania czy kontaktu ze skórą).

Ponadto zdecydowanie większa niż w latach ubiegłych liczba pacjentów choruje na ospę, krztusiec, a także schorzenia przenoszone drogą płciową, m.in. kiłę.

Przyczyny większej liczby chorych

Powody gwałtownego wzrostu zachorowań na choroby zakaźne, w tym szkarlatynę, nie są w pełni jasne. Jednym z nich może być okres popandemiczny. W trakcie pandemii COVID-19 nosiliśmy maseczki ochronne, unikaliśmy skupisk ludzkich, a w trakcie chorób izolowaliśmy się. Obecnie mamy więc do czynienia ze spłacaniem tzw. długu immunologicznego – więcej zachowań ryzykownych oznacza większą liczbę chorych.

Rekordowa liczba zachorowań może mieć również związek ze spadającą liczbą wykonywanych szczepień wśród dzieci. Ponadto obserwuje się też kłopoty z dostępnością leków, chociażby penicyliny w formie zawiesiny, stosowanej m.in. w leczeniu szkarlatyny u dzieci.

Powiązane produkty

Jak się chronić przed szkarlatyną i innymi chorobami zakaźnymi?

Aby zminimalizować ryzyko zachorowania na choroby zakaźne:

 • zachowuj podstawowe zasady higieny, m.in. pamiętaj o regularnym myciu rąk, unikaj kontaktu z chorymi i nie używaj przedmiotów osobistych osoby zakażonej,
 • zadbaj o dobrą odporność organizmu, stosuj zdrową, dobrze zbilansowaną dietę, pamiętaj też o aktywności fizycznej,
 • zadbaj o odpowiednią podaż witamin i minerałów, a w przypadku ich niedoborów w diecie rozważ suplementację (po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą),
 • antybiotyki stosuj tylko w infekcjach bakteryjnych, na wyraźne zalecenia lekarza, nigdy nie bierz ich na własną rękę,
 • nie nadużywaj leków przeciwgrzybiczych (stosuj je wyłącznie po konsultacji ze specjalistą),
 • pamiętaj o wykonywaniu szczepień obowiązkowych u swoich dzieci,
 • skonsultuj się z lekarzem w celu wykonania szczepień zalecanych, np. na grypę,
 • zapobiegaj chorobom przenoszonym drogą płciową, m.in. stosując prezerwatywy,
 • zastosuj izolację domową i unikaj kontaktu z innymi ludźmi, jeśli zachorujesz.
 1. Plaga chorób zakaźnych. Spłacamy dług immunologiczny?, [online] https://podyplomie.pl/aktualnosci/08646,plaga-chorob-zakaznych-splacamy-dlug-immunologiczny [dostęp:] 24.06.2023.
 2. Niepokojące dane epidemiologiczne. Wzrost zachorowań m.in. na szkarlatynę i ospę, [online] https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1517802%2Cniepokojace-dane-epidemiologiczne-wzrost-zachorowan-min-na-szkarlatyne-i [dostęp:] 24.06.2023.
 3. Szkarlatyna. Liczba przypadków wzrosła ośmiokrotnie, [online] https://politykazdrowotna.com/artykul/szkarlatyna-liczba-przypadkow/937690 [dostęp:] 24.06.2023.
 4. Protect Yourself and Your Family, [online] https://www.cdc.gov/drugresistance/protect-yourself-family.html [dostęp:] 24.06.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij