
Pielęgnacja suchej skóry – jak nawilżać odwodnioną skórę twarzy
Skóra sucha – objawy
Może ona pojawić się u każdego, w pewnym momencie życia właściwie każdy się z nią zmaga, szczególnie w okresie starzenia się. Każda skóra dojrzała jest również skórą suchą. Wydaje się, że w bardzo łatwy sposób można zauważyć u siebie objawy, które będę świadczyły o posiadaniu skóry suchej – przejdźmy zatem do jej charakterystyki.
Dlaczego skóra się przesusza?
Do najczęstszych czynników predysponujących do powstawania skóry suchej są czynniki zewnętrzne, takie jak: warunki atmosferyczne, niewłaściwa pielęgnacja (stosowanie kosmetyków, które dodatkowo przesuszają skórę, używanie zbyt silnych detergentów), nieodpowiednia dieta (złe nawyki żywieniowe, niedostateczne nawadnianie organizmu). Mówimy wtedy o skórze suchej nabytej. Czasami za kondycję skóry odpowiada stan naszego organizmu, czyli towarzyszące nam choroby. Najczęściej są to: atopowe zapalenie skóry (AZS), łuszczyca, rybia łuska, wyprysk, a także choroby, które intensyfikują suchość skóry: niedoczynność tarczycy, nowotwory narządów wewnętrznych, przewlekła niewydolność nerek, a także cukrzyca. Kiedy za suchość skóry odpowiadają schorzenia, oznacza to, że skóra sucha jest skórą suchą wrodzoną.
Gdy nasza skóra jest sucha, oznacza to, że doszło do zaburzeń w budowie i funkcjonowaniu bariery naskórkowej. Gdy skóra jest zdrowa, bariera naskórkowa pełni funkcję ochronną. Zabezpiecza przed czynnikami biologicznymi, chemicznymi i fizycznymi, a także zapobiega utracie wody, zatrzymując ją wewnątrz.
Odpowiednie nawilżenie warstwy rogowej naskórka zapewnia nawodnienie na poziomie około 10–13 proc. Woda znajdująca się w naskórku pochodzi z głębszych warstw skóry, dokładniej ze skóry właściwej, gdy zbliża się ona do najbardziej zewnętrznej warstwy, ilość wody drastycznie spada. Dzieję się tak w wyniku parowania. Na szybkość, z jaką woda paruje mają wpływ czynniki zewnętrzne oraz mechanizmy, które zatrzymują wodę w naskórku. Czas, w którym ten proces zachodzi nazywany jest przeznaskórkową utratą wody, w skrócie TEWL (transepidermal water loss). Warstwa rogowa naskórka ma za zadanie ograniczyć przeznaskórkową utratę wody, w tym celu pomocne są substancje przyciągające wodę, które powstają w naskórku na skutek jego prawidłowego rogowacenia, mowa tutaj o naturalnym czynniku nawilżającym, NMF (natural moisturizing).
Powiązane produkty
Pielęgnacja skóry suchej
Aby to osiągnąć, należy stosować kosmetyki nawilżające i natłuszczające, unikać produktów o silnym działaniu oczyszczającym, ściągającym i przesuszającym. Zaleca się stosowanie produktów, które przeznaczone są do skóry suchej, bardzo suchej, a nawet atopowej. Warto zadbać o skórę nie tylko na zewnątrz, ale również od wewnątrz. Pamiętajmy, że wygląd skóry jest wyznacznikiem tego, co dzieję się również w środku naszego organizmu. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie, zwracaj uwagę na to, ile wody wypijasz w ciągu dnia.
Przykładowy schemat pielęgnacji skóry suchej:
Demakijaż — należy wykonywać go dokładnie, ale bardzo delikatnie. Do usunięcia makijażu w przypadku skóry suchej świetnie sprawdzi się metoda OCM (oil cleansing method), czyli oczyszczanie skóry olejami (odpowiednie połączenie olejków usunie makijaż, nie powodując przy tym przesuszenia i dodatkowego podrażnienia skóry). Demakijaż można wykonać również innymi kosmetykami, np. mleczkiem lub płynem micelarnym, należy jednak zwrócić uwagę, aby produkty te były przeznaczone do skóry suchej.
Oczyszczanie skóry — drugi krok, który ma na celu zmyć resztki zanieczyszczeń z powierzchni skóry. Tutaj sprawdzą się kosmetyki natłuszczające: mleczka lub kremy myjące. Należy pamiętać, że produkty te nie powinny przesuszać skóry, ani powodować nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia.
Tonizacja skóry — najlepiej sprawdzi się tonik bezalkoholowy lub hydrolat, np. różany.
Krem — po oczyszczeniu i stonizowaniu skóry przyszedł czas na krem, który powinien zapewnić skórze odpowiednią porcję nawilżenia. Najlepiej sprawdzą się: emulsje W/O (woda w oleju) i tłuste kremy O/W (olej w wodzie).
Peelingi — należy podchodzić do nich z dużą dozą ostrożności. Nadmierne złuszczanie warstwy rogowej naskórka może pogorszyć stan skóry, a tego nie chcemy. W przypadku skóry suchej można stosować peelingi enzymatyczne, ale nie należy wykonywać ich zbyt często. W momencie, gdy stan skóry jest bardzo zaogniony, należy zrezygnować z tego typu zabiegów.
Należy pamiętać, aby na co dzień chronić skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, w tym przed promieniami słonecznymi, wiatrem i mrozem.
Dodatkowo, do pielęgnacji skóry suchej można dołączyć również stosowanie maseczek (raz lub dwa razy w tygodniu). Można je wykonać samemu, z produktów dostępnych w każdej kuchni lub zastosować gotowy kosmetyk. Wachlarz możliwości jest szeroki —od maseczek algowych, glinek po maseczki w płachcie.
Składniki aktywne w kosmetykach do pielęgnacji odwodnionej skóry
Najczęściej pojawiające się składniki aktywne w produktach przeznaczonych do pielęgnacji skóry suchej to:
- wielowodorowe alkohole (gliceryna, glikol propylenowy, sorbitol) — zwiększają zawartość wilgoci w skórze oraz przeciwdziałają wysychaniu kosmetyków,
- mocznik — działa kojąco, nawilżająco, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, dodatkowo nie uczula skóry; produkty zawierające od 2 proc. mocznika w składzie wzwyż przyczyniają się do zwiększenia wilgotności skóry; przy systematycznym stosowaniu kosmetyków z mocznikiem skóra staje się bardziej odporna na czynniki ją przesuszające,
- kwas mlekowy i mleczan sodu — wiążą wilgoć w naskórku,
- kwas hialuronowy — utrzymuje wilgoć skóry i wiąże wodę w naskórku, chroniąc ją przed przesuszeniem, działa wyłącznie na powierzchni skóry, nie docierając do jej głębszych warstw, ze względu na duży rozmiar cząsteczek; kwas hialuronowy nie uczula skóry,
- kolagen — wiąże wilgoć w naskórku — kosmetyki, które zawierają w składzie kolagen działają na skórę zmiękczająco i wygładzająco; należy jednak pamiętać, że kolagen nie wnika w głębsze warstwy skóry ze względu na wielkość cząsteczek,
- aloes — działa łagodząco i przeciwzapalnie, a także wiąże wodę w naskórku,
- betulina — wykazuje działanie łagodzące, które sprawdzi się szczególnie w przypadku skóry wrażliwej i suchej,
- aminokwasy (oraz ich pochodne) — zapewniają skórze nawilżenie, jednym z nich jest np. glicyna.
Warto również zwrócić uwagę na kosmetyki, które w swoim składzie zawierają: oleje (olej z awokado, olej z pestek moreli, olej z orzechów ziemnych, olej z orzechów laskowych, olej z wiesiołka, olej Jojoba, olej z oliwek, olej z nagietka, olej z kiełków pszenicy, olej z dzikiej róży), masło Shea, pantenol, ekstrakty roślinne (eukaliptus, rumianek, lawenda, kwiaty lipy, kwiaty pomarańczy, róża, drzewo sandałowe), a także składniki aktywne (witaminy A, E, F, ceramidy, seryna, sfingolipidy).
Mam skórę suchą, czego muszę unikać?
Jeśli masz suchą skórę, pamiętaj, aby wystrzegać się:
- nadmiernej ekspozycji na słońce,
- używek,
- mycia skóry w gorącej wodzie,
- używania mydła do mycia skóry,
- używania kosmetyków do mycia twarzy, które w składzie posiadają silne detergenty,
- stosowania kosmetyków matujących, ściągających,
- stosowania toników, które w składzie zawierają alkohol,
- używania peelingów mechanicznych.