Pielęgnacja suchej skóry – jak nawilżać odwodnioną skórę twarzy
Katarzyna Chlebicz

Pielęgnacja suchej skóry – jak nawilżać odwodnioną skórę twarzy

Pielęgnacja skóry suchej wymaga niemałego zaangażowania. Jest to skóra, której należy poświęcić dużo uwagi, aby przywrócić jej zdrowy stan. Przyjmuje się, że cera sucha to jedna z najbardziej problematycznych rodzajów skóry. Przede wszystkim dlatego, że jest bardzo wrażliwa na wszelkie czynniki zewnętrzne, a także powoduje szereg niekorzystnych objawów, między innymi: uczucie napięcia, pieczenie, świąd, nadmierne łuszczenie czy zaczerwienienie.

Skóra sucha – objawy

Może ona pojawić się u każdego, w pewnym momencie życia właściwie każdy się z nią zmaga, szczególnie w okresie starzenia się. Każda skóra dojrzała jest również skórą suchą. Wydaje się, że w bardzo łatwy sposób można zauważyć u siebie objawy, które będę świadczyły o posiadaniu skóry suchej – przejdźmy zatem do jej charakterystyki.

Najczęściej jest ona matowa, cienka, poszarzała, nieprzyjemna w dotyku, pory są niewielkie, a zaskórniki nie występują. Skórze przesuszonej towarzyszą uporczywe i nieprzyjemne objawy, takie jak: zaczerwienienie, pieczenie, świąd, uczucie ściągnięcia. Przy skórze suchej bardzo szybko uwidaczniają się zmarszczki oraz linie mimiczne (skóra nieodpowiednio nawilżona zdecydowanie szybciej się starzeje). Jest on także wrażliwa na czynniki atmosferyczne, co za tym idzie bardzo często na skutek niekorzystnych czynników zewnętrznych dochodzi do jej uszkodzenia lub podrażnienia.

Dlaczego skóra się przesusza?

Do najczęstszych czynników predysponujących do powstawania skóry suchej są czynniki zewnętrzne, takie jak: warunki atmosferyczne, niewłaściwa pielęgnacja (stosowanie kosmetyków, które dodatkowo przesuszają skórę, używanie zbyt silnych detergentów), nieodpowiednia dieta (złe nawyki żywieniowe, niedostateczne nawadnianie organizmu). Mówimy wtedy o skórze suchej nabytej. Czasami za kondycję skóry odpowiada stan naszego organizmu, czyli towarzyszące nam choroby. Najczęściej są to: atopowe zapalenie skóry (AZS), łuszczyca, rybia łuska, wyprysk, a także choroby, które intensyfikują suchość skóry: niedoczynność tarczycy, nowotwory narządów wewnętrznych, przewlekła niewydolność nerek, a także cukrzyca. Kiedy za suchość skóry odpowiadają schorzenia, oznacza to, że skóra sucha jest skórą suchą wrodzoną.

Gdy nasza skóra jest sucha, oznacza to, że doszło do zaburzeń w budowie i funkcjonowaniu bariery naskórkowej. Gdy skóra jest zdrowa, bariera naskórkowa pełni funkcję ochronną. Zabezpiecza przed czynnikami biologicznymi, chemicznymi i fizycznymi, a także zapobiega utracie wody, zatrzymując ją wewnątrz. 

Odpowiednie nawilżenie warstwy rogowej naskórka zapewnia nawodnienie na poziomie około 10–13 proc. Woda znajdująca się w naskórku pochodzi z głębszych warstw skóry, dokładniej ze skóry właściwej, gdy zbliża się ona do najbardziej zewnętrznej warstwy, ilość wody drastycznie spada. Dzieję się tak w wyniku parowania. Na szybkość, z jaką woda paruje mają wpływ czynniki zewnętrzne oraz mechanizmy, które zatrzymują wodę w naskórku. Czas, w którym ten proces zachodzi nazywany jest przeznaskórkową utratą wody, w skrócie TEWL (transepidermal water loss). Warstwa rogowa naskórka ma za zadanie ograniczyć przeznaskórkową utratę wody, w tym celu pomocne są substancje przyciągające wodę, które powstają w naskórku na skutek jego prawidłowego rogowacenia, mowa tutaj o naturalnym czynniku nawilżającym, NMF (natural moisturizing).

Polecane dla Ciebie

Pielęgnacja skóry suchej

W pielęgnacji skóry suchej należy przede wszystkim zadbać o przywrócenie jej odpowiedniego poziomu nawilżenia, a także o złagodzenie świądu, uczucia ściągnięcia oraz nadmiernego łuszczenia się naskórka.

Aby to osiągnąć, należy stosować kosmetyki nawilżające i natłuszczające, unikać produktów o silnym działaniu oczyszczającym, ściągającym i przesuszającym. Zaleca się stosowanie produktów, które przeznaczone są do skóry suchej, bardzo suchej, a nawet atopowej. Warto zadbać o skórę nie tylko na zewnątrz, ale również od wewnątrz. Pamiętajmy, że wygląd skóry jest wyznacznikiem tego, co dzieję się również w środku naszego organizmu. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie, zwracaj uwagę na to, ile wody wypijasz w ciągu dnia.

Przykładowy schemat pielęgnacji skóry suchej:

Demakijaż — należy wykonywać go dokładnie, ale bardzo delikatnie. Do usunięcia makijażu w przypadku skóry suchej świetnie sprawdzi się metoda OCM (oil cleansing method), czyli oczyszczanie skóry olejami (odpowiednie połączenie olejków usunie makijaż, nie powodując przy tym przesuszenia i dodatkowego podrażnienia skóry). Demakijaż można wykonać również innymi kosmetykami, np. mleczkiem lub płynem micelarnym, należy jednak zwrócić uwagę, aby produkty te były przeznaczone do skóry suchej.

Oczyszczanie skóry — drugi krok, który ma na celu zmyć resztki zanieczyszczeń z powierzchni skóry. Tutaj sprawdzą się kosmetyki natłuszczające: mleczka lub kremy myjące. Należy pamiętać, że produkty te nie powinny przesuszać skóry, ani powodować nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia.

Tonizacja skóry — najlepiej sprawdzi się tonik bezalkoholowy lub hydrolat, np. różany. 

Krem — po oczyszczeniu i stonizowaniu skóry przyszedł czas na krem, który powinien zapewnić skórze odpowiednią porcję nawilżenia. Najlepiej sprawdzą się: emulsje W/O (woda w oleju) i tłuste kremy O/W (olej w wodzie).

Peelingi — należy podchodzić do nich z dużą dozą ostrożności. Nadmierne złuszczanie warstwy rogowej naskórka może pogorszyć stan skóry, a tego nie chcemy. W przypadku skóry suchej można stosować peelingi enzymatyczne, ale nie należy wykonywać ich zbyt często. W momencie, gdy stan skóry jest bardzo zaogniony, należy zrezygnować z tego typu zabiegów.

Należy pamiętać, aby na co dzień chronić skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, w tym przed promieniami słonecznymi, wiatrem i mrozem.

Dodatkowo, do pielęgnacji skóry suchej można dołączyć również stosowanie maseczek (raz lub dwa razy w tygodniu). Można je  wykonać samemu, z produktów dostępnych w każdej kuchni lub zastosować gotowy kosmetyk. Wachlarz możliwości jest szeroki  —od maseczek algowych, glinek po maseczki w płachcie. 

Składniki aktywne w kosmetykach do pielęgnacji odwodnionej skóry

Najczęściej pojawiające się składniki aktywne w produktach przeznaczonych do pielęgnacji skóry suchej to:

  • wielowodorowe alkohole (gliceryna, glikol propylenowy, sorbitol) — zwiększają zawartość wilgoci w skórze oraz przeciwdziałają wysychaniu kosmetyków,
  • mocznik — działa kojąco, nawilżająco, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, dodatkowo nie uczula skóry; produkty zawierające od 2 proc. mocznika w składzie wzwyż przyczyniają się do zwiększenia wilgotności skóry; przy systematycznym stosowaniu kosmetyków z mocznikiem skóra staje się bardziej odporna na czynniki ją przesuszające,
  • kwas mlekowy i mleczan sodu — wiążą wilgoć w naskórku,
  • kwas hialuronowy — utrzymuje wilgoć skóry i wiąże wodę w naskórku, chroniąc ją przed przesuszeniem, działa wyłącznie na powierzchni skóry, nie docierając do jej głębszych warstw, ze względu na duży rozmiar cząsteczek; kwas hialuronowy nie uczula skóry,
  • kolagen — wiąże wilgoć w naskórku — kosmetyki, które zawierają w składzie kolagen działają na skórę zmiękczająco i wygładzająco; należy jednak pamiętać, że kolagen nie wnika w głębsze warstwy skóry ze względu na wielkość cząsteczek,
  • aloes — działa łagodząco i przeciwzapalnie, a także wiąże wodę w naskórku,
  • betulina — wykazuje działanie łagodzące, które sprawdzi się szczególnie w przypadku skóry wrażliwej i suchej,
  • aminokwasy (oraz ich pochodne) — zapewniają skórze nawilżenie, jednym z nich jest np. glicyna.

Warto również zwrócić uwagę na kosmetyki, które w swoim składzie zawierają: oleje (olej z awokado, olej z pestek moreli, olej z orzechów ziemnych, olej z orzechów laskowych, olej z wiesiołka, olej Jojoba, olej z oliwek, olej z nagietka, olej z kiełków pszenicy, olej z dzikiej róży), masło Shea, pantenol, ekstrakty roślinne (eukaliptus, rumianek, lawenda, kwiaty lipy, kwiaty pomarańczy, róża, drzewo sandałowe), a także składniki aktywne (witaminy A, E, F, ceramidy, seryna, sfingolipidy).

Mam skórę suchą, czego muszę unikać?

Jeśli masz suchą skórę, pamiętaj, aby wystrzegać się:

  • nadmiernej ekspozycji na słońce,
  • używek,
  • mycia skóry w gorącej wodzie,
  • używania mydła do mycia skóry,
  • używania kosmetyków do mycia twarzy, które w składzie posiadają silne detergenty,
  • stosowania kosmetyków matujących, ściągających, 
  • stosowania toników, które w składzie zawierają alkohol,
  • używania peelingów mechanicznych.
  1. M. Sikorska, R. Nowicki, A. Wilkowska, Pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej, „Alergologia Polska – Polish Journal Of Allergology”, 2 (2015).
  2. S. Bender, Pielęgnacja ciała, „MedPharm Polska”, Wrocław 2011, s. 35–36, 84–88.
  3. A. Goliszewska, M. Gromek, K. Padlewska i in., Kosmetologia pielęgnacyjna, „Wydawnictwa Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia”, Warszawa 2011, s. 10–11.
  4. X. Petsitis, K. Kipper, Kosmetyka ozdobna i pielęgnacyjna twarzy, „MedPharm Polska”, Wrocław 2011, s. 153. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wymodeluj swoje ciało przed sylwestrem!

    Sylwester to czas, gdy żegnamy się ze Starym Rokiem, a witamy z Nowym. Wszyscy pragną, aby Nowy Rok przyniósł same sukcesy w każdej dziedzinie życia. Kobiety chcą się wtedy czuć wyjątkowe i piękne, dlatego przygotowują się do zabawy sylwestrowej w szczególny sposób.

  • Przygotuj się na Sylwestra! 5 zasad, o których trzeba pamiętać

    Nadchodzi nowy rok! Przed nami szampańska zabawa do białego rana i… syndrom dnia następnego? Niekoniecznie! Co zrobić, aby sylwestrowa zabawa nie zakończyła się wcześniej niż byśmy tego chcieli? Oto 5 zasad, o których trzeba pamiętać.

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Makijaż sylwestrowy – co warto mieć pod ręką?

    Wraz z nieuchronnym zbliżaniem się do końca roku kalendarzowego na pierwszy plan wychodzą wszelkiego rodzaju tematy związane z Sylwestrem, w tym m.in. ubiór, fryzura czy właśnie makijaż. Na co postawić przy sylwestrowym make-upie? Brokat, cyrkonie czy smokey eye? Poniżej kilka przydatnych rad, jak się najlepiej przygotować do nadchodzącej gorączki sylwestrowej nocy. 

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij