kosmetyk ze skwalanem
Joanna Orzeł

Skwalan – jakie ma właściwości? Jak go stosować?

Skwalan to substancja, która ma zadatki na zdobycie tytułu idealnego składnika pielęgnacyjnego. Cenne właściwości wykorzystywane w produktach kosmetycznych łączy bowiem z biokompatybilnością ze skórą ludzką, co wpływa na komfort i bezpieczeństwo użycia. Czym jest skwalan i jak go stosować? Poznajmy go bliżej. 

Trendy kosmetyczne skłaniają konsumentów do sięgania po kosmetyki naturalne, często pochodzenia roślinnego. Łączą one w sobie nie tylko bogactwo składników aktywnych i duży profil bezpieczeństwa, ale również wpisują się w obecną uważność na kwestie ekologiczne. Surowce pochodzenia naturalnego są w ogromnej przewadze odnawialne i biodegradowalne, co wpływa na optymalizację kosztów zarówno produkcji, jak i utylizacji takich kosmetyków. 

Skwalan – czym jest? 

Skwalan (INCI: Squalane) to organiczny związek chemiczny, będący naturalnym składnikiem ludzkiego sebum (stanowi ok. 10% łoju skórnego). Jest to węglowodór łańcuchowy o wzorze sumarycznym C30H62

Skwalan stosuje się w kosmetykach jako uniwersalny składnik pielęgnacyjny. Niegdyś pozyskiwany był z wątroby rekina, później głównie z oliwy z oliwek lub oleju ryżowego. Obecnie popularność zyskuje czysta, stabilna forma skwalanu otrzymana z trzciny cukrowej. 

Skwalan a skwalen – podobieństwa i różnice 

Czym różni się omawiany tutaj skwalan od skwalenu? Nie jest to jedna i ta sama substancja, chociaż obie są składowymi płaszcza lipidowego ludzkiej skóry i obie pełnią w skórze podobne funkcje. Otóż skwalen jest prekursorem skwalanu. Skwalan to uwodorniona, w pełni nasycona forma skwalenu – a tym samym zdecydowanie bardziej trwała i stabilna, dzięki czemu to właśnie skwalan ma szerokie zastosowanie w kosmetyce. 

Polecane dla Ciebie

Skwalan – właściwości i działanie 

Skwalan ma postać lepkiej, bezbarwnej i bezwonnej oleistej cieczy o wysokiej stabilności chemicznej. W standardowych warunkach nie utlenia się, nie jełczeje. 

Wykazuje szereg właściwości korzystnych dla skóry: 

  • Działa natłuszczająco i nawilżająco. Jest naturalnym emolientem, współtworzy ochronną warstwę lipidową skóry. Zapewnia prawidłowe nawodnienie skóry, ogranicza transepidermalną utratę wody (TEWL, ang. Transepidermal Water Loss). 
  • Po aplikacji na skórę bardzo szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustej warstwy ani uczucia lepkości. Jest niekomedogenny (nie zatyka porów skóry). 
  • Zapewnia skórze elastyczność, gładkość, miękkość. 
  • Działa antyoksydacyjnie, opóźnia efekty starzenia się skóry. 
  • Działa lekko grzybo- i bakteriobójczo. 
  • Ma właściwości gojące, łagodzące, koi stany zapalne, zmniejsza ilość niedoskonałości, redukuje blizny potrądzikowe
  • Wyrównuje koloryt skóry. 
  • Normalizuje wydzielanie łoju
  • Zapewnia prawidłowość procesu keratynizacji naskórka
  • Zwiększa penetrację składników aktywnych w głąb skóry: jest dobrym nośnikiem m.in. dla witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (np. dla witaminy E lub A). 
  • Tworzy naturalny filtr chroniący przed szkodliwymi efektami promieniowania ultrafioletowego

Skwalan – skutki uboczne 

Skwalan, jako substancja biokompatybilna (zgodna fizykochemicznie) z naszym sebum, praktycznie nie wywołuje skutków ubocznych. Uznawany jest za produkt bezpieczny, hipoalergiczny, nietoksyczny, niedrażniący nawet dla wrażliwej, trądzikowej czy przesuszonej skóry. Można stosować go w ciąży. 

Skwalan – jak go stosować? 

Skwalan to produkt uniwersalny. W formie czystej można nakładać go na twarz (również na wrażliwe okolice oczu), na całe ciało (nadaje się do wykonania delikatnego masażu), na włosy lub na paznokcie. Doskonale sprawdzi się też jako dodatek do innego kosmetyku, np. ulubionego kremu, lub jako samodzielna baza pod makijaż. 

Ważne jest, by na twarz aplikować czysty skwalan na mokro, czyli na jeszcze wilgotną skórę. Skwalan, jako doskonały emolient, okluzyjnie „domyka” warstwę wilgoci, zapewniając skórze lepsze nawilżenie i regenerację. 

Gdzie kupić skwalan? Warto szukać go w aptekach lub w sklepach stacjonarnych i internetowych z kosmetykami naturalnymi. W ich ofertach dostępny jest skwalan nie tylko jako olejek w formie czystej, ale również jako dodatek aktywny do innych, złożonych kosmetyków. Każdy znajdzie dla siebie odpowiedni krem lub serum. Co ciekawe, skwalan często występuje w składzie kosmetyków nie jako substancja biologicznie czynna, lecz jako składnik dodatkowy. W pomadkach skwalan pomaga uzyskać wysoki połysk oraz idealnie rozproszyć barwnik w produkcie, a w perfumach jest utrwalaczem przedłużającym ich trwałość. 

Skwalan – wskazania i przeciwwskazania 

Skwalan ze względu na swoje właściwości poleca się do pielęgnacji cery dojrzałej, alergicznej, atopowej, trądzikowej, wrażliwej, przesuszonej. Nadaje się również do cer tłustych i mieszanych – pamiętając jednak o zasadzie aplikacji na mokro. 

Sprawdź, co jeść przy trądziku.

Produkty ze skwalanem należy przechowywać w suchym, chłodnym i zacienionym miejscu. 

Skwalan przeciwskazany jest jedynie u osób uczulonych na składniki preparatu. Przed użyciem każdego kosmetyku zawsze warto wykonać próbę uczuleniową. 

  1. A. Małysa, M. Kowalska, Rola skwalanu z oliwy z oliwek w kształtowaniu właściwości fizykochemicznych i użytkowych dwufazowych płynów do kąpieli, Rośliny w nowoczesnej kosmetologii, Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. Wincentego Pola, Lublin 2016. 
  2. J. Marwicka, M. Makuch, K. Niemyska, Właściwości oraz kosmetyczne zastosowanie oliwy z oliwek jako produktu bogatego w substancje biologicznie czynne, „Kosmetologia Estetyczna”, nr 5 (4) 2015. 
  3. G. S. Kelly, Squalene and its potential clinical uses, „Alternative Medicine Review”, nr 4 1999. 
  4. Z. Sarbak, B. Jachymska-Sarbak, A. Sarbak, Chemia w kosmetyce i kosmetologii, MedPharm Polska, Wrocław 2013. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Cera trądzikowa – jak o nią dbać? Oczyszczanie, tonizacja, nawilżanie, makijaż

    Cera trądzikowa jest bardzo specyficznym rodzajem skóry. Wymaga wyjątkowego podejścia, konsekwencji w pielęgnacji czy diecie. Osoby, które borykają się z tzw. pryszczami, często szukają lub sięgają po dziwne sposoby na pozbycie się trądziku. Kluczem do wygojenia cery trądzikowej jest wielotorowe działanie, nie zaś wybiórcze stosowanie zaleceń dermatologicznych. Jak właściwie dbać o cerę z problemem trądziku, co suplementować i jak dokładnie pielęgnować?

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

  • Heterochromia – czym jest?

    Różnobarwność tęczówek, czyli heterochromia, to najczęściej fizjologiczne zjawisko, które nie powoduje żadnych ubocznych objawów. Ta wrodzona cecha jest czymś, co wyróżnia osoby posiadające oczy w dwóch różnych kolorach i uznawana jest za wyjątkowy dodatek do urody.

  • Dlaczego warto stosować kremy z wysokim filtrem SPF nawet pod makijaż?

    Ochrona przeciwsłoneczna to niezbędny element pielęgnacji skóry każdego typu przez cały rok, a w szczególności w okresie letnim, gdy zwiększa się ekspozycja na słońce. Mimo że duża ilość naturalnego światła ma wiele pozytywnych aspektów, jego wpływ na skórę jest także szkodliwy i może prowadzić do przedwczesnego starzenia się, zmian pigmentacyjnych, a nawet raka skóry.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij