Dieta na trądzik – jakie produkty jeść, a które wykluczyć?
Katarzyna Turek-Kawecka

Dieta na trądzik – jakie produkty jeść, a które wykluczyć?

W walce z trądzikiem, obok właściwej pielęgnacji, będzie pomocna także dieta. Codzienny jadłospis osoby zmagającej się z trądzikiem na twarzy, plecach lub dekolcie powinien być bogaty w produkty, które zawierają m.in. cynk, błonnik, witaminy z grupy B czy beta-karoten. Co zatem należy jeść, a czego unikać, aby pozbyć się wyprysków? 

Trądzik jest chorobą, która dotyka ponad 80% osób w okresie dojrzewania i około 15% ludzi w starszym wieku. Jest to zaburzenie, na które może wpływać bardzo wiele czynników: począwszy od gospodarki hormonalnej, emocji, poprzez stany zapalne w organizmie, a skończywszy na nieodpowiedniej pielęgnacji skór. Jakie inne czynniki mają wpływ na trądzik? 

Czy dieta wpływa na cerę trądzikową? 

Wiele badań pokazuje, że osoby odżywiające się bardzo tradycyjnie i nie mające wcześniej problemów ze stanem skóry po rozszerzeniu diety o żywność tzw. zachodnią, zaczęły obserwować pojawienie się zmian trądzikowych. To pokazuje, że nasza dieta może mieć bardzo duży wpływ na stan naszej skóry. Trądzik pojawia się na skórze jako efekt pewnego rodzaju oczyszczania organizmu. Nie u każdej osoby, która nieodpowiednio się odżywia, pojawią się zmiany trądzikowe, ale niewłaściwa dieta może je silnie zaostrzyć.

Jeśli masz problemy ze skórą, niezależnie czy na twarzy, plecach bądź dekolcie, powinieneś pomyśleć o wprowadzeniu zmian w swoim sposobie żywienia i zastosowaniu diety na trądzik.  

Dieta antytrądzikowa – która z popularnych diet wspomoże leczenie trądziku? 

Można znaleźć bardzo dużo informacji na temat tego, że dieta wegańska, sokowa, jaglana, ketogeniczna, paleo, bezglutenowa, bezmleczna czy dieta Dąbrowskiej jest najlepsza na trądzik. Nie każda z nich będzie odpowiednia – część z nich może spowodować niebezpieczne niedobory, szczególnie jeśli będzie źle zbilansowana.

Odpowiednio skomponowana dieta wegańska jest bogata w dużą ilość substancji o działaniu przeciwzapalnym, może pozytywnie wpłynąć na stan skóry i być dobrą dietą na trądzik zarówno różowaty, jak i pospolity. Konieczne jest jednak pilnowanie, aby dostarczała ona odpowiednią ilość białka oraz nie opierała się na owocach bogatych w duże ilości cukru z wysokim indeksem glikemicznym (np. słodycze lub suszone owoce). 

Dieta sokowa nie jest dietą pełnowartościową – nie dostarczy odpowiedniej ilości białka, tłuszczy i węglowodanów złożonych. Wprowadzenie soków jako dodatku do odpowiednio zbilansowanych posiłków może poprawić stan skóry, ale diety opierające się tylko na nich czy posty owocowo-warzywne (np. dieta Dąbrowskiej czy terapia Gersona) nie nadają się do poprawienia stanu naszej skóry.

Dieta jaglana bazuje na kaszy, która ma wysoki indeks glikemiczny, może więc wręcz nasilić zmiany trądzikowe. Tak samo może zadziałać dieta bezglutenowa – samodzielnie zastosowana często opiera się na wysoko przetworzonej żywności o dużej zawartości cukrów prostych. Diety bogate w czerwone mięso, takie jak dieta paleo czy dieta ketogeniczna, nie są odpowiednie dla osób z trądzikiem, ponieważ także mogą nasilać wypryski. 

Powiązane produkty

Dieta antytrądzikowa – co jest najbardziej istotne? 

Dieta stosowana przy trądziku pospolitym oraz różowatym przede wszystkim powinna bazować na posiłkach o niskim stopniu przetworzenia i nie powodujących stanów zapalnych w organizmie.

Duża ilość świeżych produktów, w szczególności warzyw i owoców dostarczających duże ilości przeciwutleniaczy, pozwoli zwalczać wolne rodniki i zmniejszać zmiany skórne. Kluczowe jest także wybieranie produktów o niskim indeksie glikemicznym, czyli produktów zbożowych pełnoziarnistych, warzyw i owoców, suchych nasion roślin strączkowych, ryb, jaj, umiarkowanych ilości mięsa. Niektóre osoby odczuwają negatywny wpływ na stan ich skóry po spożyciu nabiału, czekolady, ostrych przypraw. Nie jest to jednak obserwowane we wszystkich badaniach i nie musi więc dotyczyć każdej osoby. 

Dieta na trądzik – co jeść, aby pozbyć się trądziku? 

W diecie antytrądzikowej nie powinno zabraknąć warzyw i owoców we wszystkich kolorach, które dostarczą witamin i składników mineralnych niezbędnych dla prawidłowego stanu skóry. Tłuste mięsa należy zamienić na nasiona roślin strączkowych, ryby, jaja, chude, najlepiej ekologiczne, mięso. Białe bułki, makarony i ziemniaki na pieczywo pełnoziarniste, kasze jęczmienne, gryczane, bulgur, owsiane, quinoę. Warto sięgnąć po produkty bogate w produkty zmniejszające zmiany trądzikowe: 

  • cynk: owoce morza, ryby, wątróbkę, 
  • błonnik i witaminy z grupy B: pełnoziarniste pieczywo, makarony, grube kasze, 
  • witaminy z grupy B: jaja, rośliny strączkowe, orzechy i pestki, 
  • kwasy omega-3 oraz witaminę E: orzechy (szczególnie włoskie) i nasiona, ryby morskie, olej rzepakowy lub olej lniany, 
  • beta-karoten: papryka, pomidor, marchew, natka pietruszki, szpinak, jarmuż. 

Dieta na trądzik – jakich produktów unikać? 

Najgorzej na skórę będą wpływać produkty wysokoprzetworzone, bogate w cukry proste, sól, kwasy tłuszczowe tzw. trans, konserwanty i inne dodatki do żywności.

W diecie antytrądzikowej unikać należy słodyczy, cukru (także miodu), słodzonych napojów gazowanych i niegazowanych (zarówno z alkoholem jak i bez), żywności typu fastfood, chipsów i innych słonych przekąsek.

U niektórych osób pomocne jest wyeliminowanie ostrych przypraw, nie u wszystkich jest to jednak konieczne. Podobna sytuacja jest z czekoladą – u dużej ilości osób zaostrza ona trądzik, jednak nie u wszystkich. Dyskusyjny jest także nabiał – sporo chorych zauważa jego negatywny wpływ na stan skóry, ale są osoby, u których tak nie jest. Warto indywidualnie sprawdzić, czy Twoje zmiany łagodzą się, kiedy eliminujesz nabiał, czekoladę i ostre przyprawy na okres 4 tygodni i potem zdecydować, czy przyniosło to poprawę i czy warto je eliminować na stałe z diety. 

Dieta przy trądziku – przykładowy jadłospis 

Oto przykładowy jadłospis w diecie na trądzik:

Śniadanie: jajecznica na duszonych pomidorach ze szpinakiem na łyżeczce oleju rzepakowego z razowym pieczywem żytnim na zakwasie. 

II śniadanie: kanapki z chleba pełnoziarnistego żytniego z hummusem, papryką czerwoną i kiełkami jarmużu. 

Lunch: włoska zupa rybna na pomidorach z łososiem i dorszem posypana dużą ilością świeżej natki pietruszki lub kolendry. 

Obiad: dorsz duszony w pomidorach z puszki i oliwkach posypany świeżą bazylią lub natką pietruszki z dodatkiem kaszy (jęczmiennej, gryczanej lub bulgur). 

Kolacja: sałatka z dowolnej mieszanki sałat, pomidorów, papryki, cebuli czerwonej, ciecierzycy gotowanej lub ze słoika, sok pomidorowy.

  1. J. Burris, W. Rietkerk,  K. Woolf, Acne: The Role of Medical Nutrition Therapy, "Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics", nr 113 (3) 2013.  
  2. F. Fiedler, G. I. Stangl, E. Fiedler, K.-M. Taube, Acne and nutrition: A systematic review, "Acta Dermato-Venereologica", nr 97 (1) 2017. 
  3. E. Grossi, S. Cazzaniga, S. Crotti i in., The constellation of dietary factors in adolescent acne: A semantic connectivity map approach, "Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology", nr 30 (1) 2016.  
  4. A. Kucharska, A. Szmurło A, B. Sińska, Significance of diet in treated and untreated acne vulgaris, "Advances in Dermatology and Allergology", nr 33 (2) 2016. 
  5. W. Placek, Dieta w chorobach skóry, Lublin 2015. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Tłusty Czwartek na zdrowo. Co zamiast pączków i faworków?

    Pączek średniej wielkości dostarcza ok. 300 kalorii. W Tłusty Czwartek najczęściej zjadamy więcej niż jeden, często przy tej okazji kosztujemy również popularnych faworków, co w sumie daje bardzo dużą liczbę dostarczanych kalorii. Niestety po zjedzeniu tłustych pączków możemy odczuwać nieprzyjemną zgagę lub niestrawność. Czy można świętować Tłusty Czwartek bez nadmiaru kalorii i dolegliwości trawiennych?

  • Jak zacząć odchudzanie na wiosnę? Praktyczne wskazówki dla początkujących

    Wiosna to czas sprzyjający wprowadzaniu zdrowych zmian w stylu życia. Dłuższe dni i słońce zachęcają do większej aktywności oraz lepszego dbania o siebie, co pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Wiosna to także czas, kiedy zaczynają pojawiać się świeże sezonowe produkty pełne witamin i składników odżywczych wspierających odchudzanie. Warto pamiętać, że kluczem do sukcesu i długoterminowych zmian jest przede wszystkim racjonalne podejście do redukcji masy ciała. Jak zacząć odchudzanie na wiosnę? O jakie nawyki żywieniowe warto zadbać?

  • Meal prep – na czym polega?

    Meal prep to metoda polegająca na przygotowywaniu posiłków i półproduktów na kilka dni. Mealprepowanie jest jednym z popularnych sposobów na dbanie o zdrowe odżywianie i kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych, a jednocześnie pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

  • Rośliny trujące dla kota i psa. Wiosną zwróć uwagę na kwiaty w doniczce i w ogrodzie

    Wiosna to czas, gdy w domach coraz częściej pojawiają się żywe kwiaty – zarówno cięte, jak i w doniczkach. Niewiele osób jednak wie, że znaczna część tych roślin jest trująca dla psów i kotów.

  • Trening autogenny Schultza – na czym polega ta metoda relaksacji? Jakie przynosi efekty?

    Trening autogenny Schultza to jedna z najbardziej znanych metod relaksacyjnych, której skuteczność została potwierdzona w wielu badaniach naukowych. Czym jest trening autogenny Schultza i jak go praktykować?

  • Jak zmotywować się do ćwiczeń? Porady, jak utrzymać regularną aktywność fizyczną

    Regularna aktywność fizyczna jest jednym z kluczowych elementów zdrowego stylu życia. Dla wielu osób utrzymanie systematyczności w ćwiczeniach bywa jednak trudne, w szczególności w obliczu natłoku codziennych obowiązków. Jak znaleźć w sobie motywację i sprawić, by ćwiczenia stały się nawykiem i częścią naszej codzienności?

  • Czy sprzątanie może być niebezpieczne dla zdrowia? Na te środki musisz uważać

    Sprzątanie przy użyciu chemicznych środków czystości negatywnie wpływa na płuca – wynika z najnowszych badań. Naukowcy ostrzegają, że regularne wdychanie oparów detergentów może przyczyniać się m.in. do rozwoju przewlekłych chorób układu oddechowego, a nawet pogarszać funkcjonowanie płuc u zdrowych osób. Jakich detergentów najlepiej unikać? Na co jeszcze wpływają środki czystości?

  • Jak wzmocnić stawy kolanowe? Praktyczne porady i zestawy ćwiczeń na kolana

    Stawy kolanowe są jednymi z najważniejszych stawów w ludzkim ciele. Ich prawidłowe funkcjonowanie ma kluczowe znaczenie dla mobilności i komfortu w codziennym życiu. Problemy z kolanami mogą wystąpić z różnych powodów, a ból i osłabienie potrafią poważnie ograniczyć naszą aktywność. W tym artykule przedstawimy przyczyny bólu kolan, skuteczne sposoby na ich wzmocnienie, zalecane ćwiczenia oraz inne metody, które pomagają w utrzymaniu zdrowych stawów kolanowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl