Dieta na trądzik – jakie produkty jeść, a które wykluczyć?
Katarzyna Turek-Kawecka

Dieta na trądzik – jakie produkty jeść, a które wykluczyć?

W walce z trądzikiem, obok właściwej pielęgnacji, będzie pomocna także dieta. Codzienny jadłospis osoby zmagającej się z trądzikiem na twarzy, plecach lub dekolcie powinien być bogaty w produkty, które zawierają m.in. cynk, błonnik, witaminy z grupy B czy beta-karoten. Co zatem należy jeść, a czego unikać, aby pozbyć się wyprysków? 

Trądzik jest chorobą, która dotyka ponad 80% osób w okresie dojrzewania i około 15% ludzi w starszym wieku. Jest to zaburzenie, na które może wpływać bardzo wiele czynników: począwszy od gospodarki hormonalnej, emocji, poprzez stany zapalne w organizmie, a skończywszy na nieodpowiedniej pielęgnacji skór. Jakie inne czynniki mają wpływ na trądzik? 

Czy dieta wpływa na cerę trądzikową? 

Wiele badań pokazuje, że osoby odżywiające się bardzo tradycyjnie i nie mające wcześniej problemów ze stanem skóry po rozszerzeniu diety o żywność tzw. zachodnią, zaczęły obserwować pojawienie się zmian trądzikowych. To pokazuje, że nasza dieta może mieć bardzo duży wpływ na stan naszej skóry. Trądzik pojawia się na skórze jako efekt pewnego rodzaju oczyszczania organizmu. Nie u każdej osoby, która nieodpowiednio się odżywia, pojawią się zmiany trądzikowe, ale niewłaściwa dieta może je silnie zaostrzyć.

Jeśli masz problemy ze skórą, niezależnie czy na twarzy, plecach bądź dekolcie, powinieneś pomyśleć o wprowadzeniu zmian w swoim sposobie żywienia i zastosowaniu diety na trądzik.  

Dieta antytrądzikowa – która z popularnych diet wspomoże leczenie trądziku? 

Można znaleźć bardzo dużo informacji na temat tego, że dieta wegańska, sokowa, jaglana, ketogeniczna, paleo, bezglutenowa, bezmleczna czy dieta Dąbrowskiej jest najlepsza na trądzik. Nie każda z nich będzie odpowiednia – część z nich może spowodować niebezpieczne niedobory, szczególnie jeśli będzie źle zbilansowana.

Odpowiednio skomponowana dieta wegańska jest bogata w dużą ilość substancji o działaniu przeciwzapalnym, może pozytywnie wpłynąć na stan skóry i być dobrą dietą na trądzik zarówno różowaty, jak i pospolity. Konieczne jest jednak pilnowanie, aby dostarczała ona odpowiednią ilość białka oraz nie opierała się na owocach bogatych w duże ilości cukru z wysokim indeksem glikemicznym (np. słodycze lub suszone owoce). 

Dieta sokowa nie jest dietą pełnowartościową – nie dostarczy odpowiedniej ilości białka, tłuszczy i węglowodanów złożonych. Wprowadzenie soków jako dodatku do odpowiednio zbilansowanych posiłków może poprawić stan skóry, ale diety opierające się tylko na nich czy posty owocowo-warzywne (np. dieta Dąbrowskiej czy terapia Gersona) nie nadają się do poprawienia stanu naszej skóry.

Dieta jaglana bazuje na kaszy, która ma wysoki indeks glikemiczny, może więc wręcz nasilić zmiany trądzikowe. Tak samo może zadziałać dieta bezglutenowa – samodzielnie zastosowana często opiera się na wysoko przetworzonej żywności o dużej zawartości cukrów prostych. Diety bogate w czerwone mięso, takie jak dieta paleo czy dieta ketogeniczna, nie są odpowiednie dla osób z trądzikiem, ponieważ także mogą nasilać wypryski. 

Powiązane produkty

Dieta antytrądzikowa – co jest najbardziej istotne? 

Dieta stosowana przy trądziku pospolitym oraz różowatym przede wszystkim powinna bazować na posiłkach o niskim stopniu przetworzenia i nie powodujących stanów zapalnych w organizmie.

Duża ilość świeżych produktów, w szczególności warzyw i owoców dostarczających duże ilości przeciwutleniaczy, pozwoli zwalczać wolne rodniki i zmniejszać zmiany skórne. Kluczowe jest także wybieranie produktów o niskim indeksie glikemicznym, czyli produktów zbożowych pełnoziarnistych, warzyw i owoców, suchych nasion roślin strączkowych, ryb, jaj, umiarkowanych ilości mięsa. Niektóre osoby odczuwają negatywny wpływ na stan ich skóry po spożyciu nabiału, czekolady, ostrych przypraw. Nie jest to jednak obserwowane we wszystkich badaniach i nie musi więc dotyczyć każdej osoby. 

Dieta na trądzik – co jeść, aby pozbyć się trądziku? 

W diecie antytrądzikowej nie powinno zabraknąć warzyw i owoców we wszystkich kolorach, które dostarczą witamin i składników mineralnych niezbędnych dla prawidłowego stanu skóry. Tłuste mięsa należy zamienić na nasiona roślin strączkowych, ryby, jaja, chude, najlepiej ekologiczne, mięso. Białe bułki, makarony i ziemniaki na pieczywo pełnoziarniste, kasze jęczmienne, gryczane, bulgur, owsiane, quinoę. Warto sięgnąć po produkty bogate w produkty zmniejszające zmiany trądzikowe: 

  • cynk: owoce morza, ryby, wątróbkę, 
  • błonnik i witaminy z grupy B: pełnoziarniste pieczywo, makarony, grube kasze, 
  • witaminy z grupy B: jaja, rośliny strączkowe, orzechy i pestki, 
  • kwasy omega-3 oraz witaminę E: orzechy (szczególnie włoskie) i nasiona, ryby morskie, olej rzepakowy lub olej lniany, 
  • beta-karoten: papryka, pomidor, marchew, natka pietruszki, szpinak, jarmuż. 

Dieta na trądzik – jakich produktów unikać? 

Najgorzej na skórę będą wpływać produkty wysokoprzetworzone, bogate w cukry proste, sól, kwasy tłuszczowe tzw. trans, konserwanty i inne dodatki do żywności.

W diecie antytrądzikowej unikać należy słodyczy, cukru (także miodu), słodzonych napojów gazowanych i niegazowanych (zarówno z alkoholem jak i bez), żywności typu fastfood, chipsów i innych słonych przekąsek.

U niektórych osób pomocne jest wyeliminowanie ostrych przypraw, nie u wszystkich jest to jednak konieczne. Podobna sytuacja jest z czekoladą – u dużej ilości osób zaostrza ona trądzik, jednak nie u wszystkich. Dyskusyjny jest także nabiał – sporo chorych zauważa jego negatywny wpływ na stan skóry, ale są osoby, u których tak nie jest. Warto indywidualnie sprawdzić, czy Twoje zmiany łagodzą się, kiedy eliminujesz nabiał, czekoladę i ostre przyprawy na okres 4 tygodni i potem zdecydować, czy przyniosło to poprawę i czy warto je eliminować na stałe z diety. 

Dieta przy trądziku – przykładowy jadłospis 

Oto przykładowy jadłospis w diecie na trądzik:

Śniadanie: jajecznica na duszonych pomidorach ze szpinakiem na łyżeczce oleju rzepakowego z razowym pieczywem żytnim na zakwasie. 

II śniadanie: kanapki z chleba pełnoziarnistego żytniego z hummusem, papryką czerwoną i kiełkami jarmużu. 

Lunch: włoska zupa rybna na pomidorach z łososiem i dorszem posypana dużą ilością świeżej natki pietruszki lub kolendry. 

Obiad: dorsz duszony w pomidorach z puszki i oliwkach posypany świeżą bazylią lub natką pietruszki z dodatkiem kaszy (jęczmiennej, gryczanej lub bulgur). 

Kolacja: sałatka z dowolnej mieszanki sałat, pomidorów, papryki, cebuli czerwonej, ciecierzycy gotowanej lub ze słoika, sok pomidorowy.

  1. J. Burris, W. Rietkerk,  K. Woolf, Acne: The Role of Medical Nutrition Therapy, "Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics", nr 113 (3) 2013.  
  2. F. Fiedler, G. I. Stangl, E. Fiedler, K.-M. Taube, Acne and nutrition: A systematic review, "Acta Dermato-Venereologica", nr 97 (1) 2017. 
  3. E. Grossi, S. Cazzaniga, S. Crotti i in., The constellation of dietary factors in adolescent acne: A semantic connectivity map approach, "Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology", nr 30 (1) 2016.  
  4. A. Kucharska, A. Szmurło A, B. Sińska, Significance of diet in treated and untreated acne vulgaris, "Advances in Dermatology and Allergology", nr 33 (2) 2016. 
  5. W. Placek, Dieta w chorobach skóry, Lublin 2015. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Jak chronić się w trakcie burzy? Co zrobić w razie uderzenia pioruna?

    W związku ze zmianami klimatu gwałtowne zjawiska pogodowe są coraz częstsze w naszej szerokości geograficznej. Dlatego też warto znać zasady bezpieczeństwa podczas burzy. Porażenie piorunem może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia – dowiedz się, jak się zachować w trakcie nawałnicy, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

  • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

    Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

  • Dlaczego koty nie powinny jeść suchej karmy?

    Niestety, mimo że sucha karma jest wygodnym rozwiązaniem, nie jest odpowiednim pokarmem dla kota. Ze względu na szereg uwarunkowań anatomicznych koty nie są przystosowane do diety opartej na zbożach i dużej ilości węglowodanów. Obecne czasy to życie w ciągłym pośpiechu, łatwiej więc napełnić miskę raz dziennie suchymi chrupkami, niż zadbać o świeży pokarm z puszki lub surowe mięso na każdy posiłek.

  • Jak pomóc kotu i psu w upały? Jak rozpoznać udar cieplny i jak mu zapobiec?

    Podobnie jak u ludzi, u zwierząt długa ekspozycja na wysoką temperaturę również może prowadzić do udaru cieplnego. Koty są na niego szczególnie narażone podczas upałów ze względu na zamiłowanie do wygrzewania się na słońcu oraz słabsze możliwości odprowadzania nadmiaru ciepła. Jak rozpoznać udar, jak udzielić pierwszej pomocy i jak zapobiegać jego wystąpieniu?

  • Karma sucha i mokra dla kota – jak czytać skład? Które smaczki są dobrej jakości?

    Obecnie rynek kocich karm jest bardzo zróżnicowany. Opiekun staje przed wyborem – karma sucha czy karma mokra? Monoproteinowa czy ze zróżnicowanym źródłem białka? Bytowa czy filetowa? Istnieje kilka modeli dietetycznych, które w zależności od możliwości opiekuna będą w stanie pokryć zapotrzebowanie kota na wszelkie składniki odżywcze.

  • 10 postaci z bajek Disneya, które mają objawy zaburzeń psychicznych

    Wiele osób dopatruje się zaburzeń psychicznych u postaci z filmów, seriali, a nawet bajek. Czy w Stumilowym Lesie Kłapouchy miałby depresję, Tygrys ADHD, a Kubuś Puchatek zaburzenia odżywiania? Na zaburzenia psychiczne u postaci z bajek warto jednak spojrzeć z przymrużeniem oka, bo choć niektóre z nich faktycznie przejawiają objawy natury psychicznej, to nie wiadomo, czy taki był zamysł ich twórców. Jakie problemy o podłożu psychicznym możemy zobaczyć u postaci z bajek Disneya?

  • Grzyby reishi – działanie, zalecenia i przeciwwskazania

    Lakownica żółtawa, znana szerzej jako grzyb reishi, zyskuje coraz większą popularność. Grzyby te cenione są ze względu na swoje potencjalne właściwości prozdrowotne, które obejmują między innymi działanie antyoksydacyjne. Sugeruje się, że grzyby reishi mogą korzystnie wpływać na odporność organizmu oraz wspierać układ nerwowy i układ krążenia. Jakie jest dokładne działanie grzybów reishi? Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania lakownicy żółtawej, czyli „grzyba nieśmiertelności”?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl