Dieta na trądzik – jakie produkty jeść, a które wykluczyć?
W walce z trądzikiem, obok właściwej pielęgnacji, będzie pomocna także dieta. Codzienny jadłospis osoby zmagającej się z trądzikiem na twarzy, plecach lub dekolcie powinien być bogaty w produkty, które zawierają m.in. cynk, błonnik, witaminy z grupy B czy beta-karoten. Co zatem należy jeść, a czego unikać, aby pozbyć się wyprysków?
Trądzik jest chorobą, która dotyka ponad 80% osób w okresie dojrzewania i około 15% ludzi w starszym wieku. Jest to zaburzenie, na które może wpływać bardzo wiele czynników: począwszy od gospodarki hormonalnej, emocji, poprzez stany zapalne w organizmie, a skończywszy na nieodpowiedniej pielęgnacji skór. Jakie inne czynniki mają wpływ na trądzik?
Czy dieta wpływa na cerę trądzikową?
Wiele badań pokazuje, że osoby odżywiające się bardzo tradycyjnie i nie mające wcześniej problemów ze stanem skóry po rozszerzeniu diety o żywność tzw. zachodnią, zaczęły obserwować pojawienie się zmian trądzikowych. To pokazuje, że nasza dieta może mieć bardzo duży wpływ na stan naszej skóry. Trądzik pojawia się na skórze jako efekt pewnego rodzaju oczyszczania organizmu. Nie u każdej osoby, która nieodpowiednio się odżywia, pojawią się zmiany trądzikowe, ale niewłaściwa dieta może je silnie zaostrzyć.
Dieta antytrądzikowa – która z popularnych diet wspomoże leczenie trądziku?
Można znaleźć bardzo dużo informacji na temat tego, że dieta wegańska, sokowa, jaglana, ketogeniczna, paleo, bezglutenowa, bezmleczna czy dieta Dąbrowskiej jest najlepsza na trądzik. Nie każda z nich będzie odpowiednia – część z nich może spowodować niebezpieczne niedobory, szczególnie jeśli będzie źle zbilansowana.
Odpowiednio skomponowana dieta wegańska jest bogata w dużą ilość substancji o działaniu przeciwzapalnym, może pozytywnie wpłynąć na stan skóry i być dobrą dietą na trądzik zarówno różowaty, jak i pospolity. Konieczne jest jednak pilnowanie, aby dostarczała ona odpowiednią ilość białka oraz nie opierała się na owocach bogatych w duże ilości cukru z wysokim indeksem glikemicznym (np. słodycze lub suszone owoce).
Dieta sokowa nie jest dietą pełnowartościową – nie dostarczy odpowiedniej ilości białka, tłuszczy i węglowodanów złożonych. Wprowadzenie soków jako dodatku do odpowiednio zbilansowanych posiłków może poprawić stan skóry, ale diety opierające się tylko na nich czy posty owocowo-warzywne (np. dieta Dąbrowskiej czy terapia Gersona) nie nadają się do poprawienia stanu naszej skóry.
Dieta jaglana bazuje na kaszy, która ma wysoki indeks glikemiczny, może więc wręcz nasilić zmiany trądzikowe. Tak samo może zadziałać dieta bezglutenowa – samodzielnie zastosowana często opiera się na wysoko przetworzonej żywności o dużej zawartości cukrów prostych. Diety bogate w czerwone mięso, takie jak dieta paleo czy dieta ketogeniczna, nie są odpowiednie dla osób z trądzikiem, ponieważ także mogą nasilać wypryski.
Dieta antytrądzikowa – co jest najbardziej istotne?
Duża ilość świeżych produktów, w szczególności warzyw i owoców dostarczających duże ilości przeciwutleniaczy, pozwoli zwalczać wolne rodniki i zmniejszać zmiany skórne. Kluczowe jest także wybieranie produktów o niskim indeksie glikemicznym, czyli produktów zbożowych pełnoziarnistych, warzyw i owoców, suchych nasion roślin strączkowych, ryb, jaj, umiarkowanych ilości mięsa. Niektóre osoby odczuwają negatywny wpływ na stan ich skóry po spożyciu nabiału, czekolady, ostrych przypraw. Nie jest to jednak obserwowane we wszystkich badaniach i nie musi więc dotyczyć każdej osoby.
Dieta na trądzik – co jeść, aby pozbyć się trądziku?
W diecie antytrądzikowej nie powinno zabraknąć warzyw i owoców we wszystkich kolorach, które dostarczą witamin i składników mineralnych niezbędnych dla prawidłowego stanu skóry. Tłuste mięsa należy zamienić na nasiona roślin strączkowych, ryby, jaja, chude, najlepiej ekologiczne, mięso. Białe bułki, makarony i ziemniaki na pieczywo pełnoziarniste, kasze jęczmienne, gryczane, bulgur, owsiane, quinoę. Warto sięgnąć po produkty bogate w produkty zmniejszające zmiany trądzikowe:
- cynk: owoce morza, ryby, wątróbkę,
- błonnik i witaminy z grupy B: pełnoziarniste pieczywo, makarony, grube kasze,
- witaminy z grupy B: jaja, rośliny strączkowe, orzechy i pestki,
- kwasy omega-3 oraz witaminę E: orzechy (szczególnie włoskie) i nasiona, ryby morskie, olej rzepakowy lub olej lniany,
- beta-karoten: papryka, pomidor, marchew, natka pietruszki, szpinak, jarmuż.
Dieta na trądzik – jakich produktów unikać?
Najgorzej na skórę będą wpływać produkty wysokoprzetworzone, bogate w cukry proste, sól, kwasy tłuszczowe tzw. trans, konserwanty i inne dodatki do żywności.
U niektórych osób pomocne jest wyeliminowanie ostrych przypraw, nie u wszystkich jest to jednak konieczne. Podobna sytuacja jest z czekoladą – u dużej ilości osób zaostrza ona trądzik, jednak nie u wszystkich. Dyskusyjny jest także nabiał – sporo chorych zauważa jego negatywny wpływ na stan skóry, ale są osoby, u których tak nie jest. Warto indywidualnie sprawdzić, czy Twoje zmiany łagodzą się, kiedy eliminujesz nabiał, czekoladę i ostre przyprawy na okres 4 tygodni i potem zdecydować, czy przyniosło to poprawę i czy warto je eliminować na stałe z diety.
Dieta przy trądziku – przykładowy jadłospis
Oto przykładowy jadłospis w diecie na trądzik:
Śniadanie: jajecznica na duszonych pomidorach ze szpinakiem na łyżeczce oleju rzepakowego z razowym pieczywem żytnim na zakwasie.
II śniadanie: kanapki z chleba pełnoziarnistego żytniego z hummusem, papryką czerwoną i kiełkami jarmużu.
Lunch: włoska zupa rybna na pomidorach z łososiem i dorszem posypana dużą ilością świeżej natki pietruszki lub kolendry.
Obiad: dorsz duszony w pomidorach z puszki i oliwkach posypany świeżą bazylią lub natką pietruszki z dodatkiem kaszy (jęczmiennej, gryczanej lub bulgur).
Kolacja: sałatka z dowolnej mieszanki sałat, pomidorów, papryki, cebuli czerwonej, ciecierzycy gotowanej lub ze słoika, sok pomidorowy.