Jak wybrać najlepsze oleje do twarzy?
W ostatnich latach olejki do twarzy są coraz częściej używane podczas pielęgnacji skóry. Stało się tak m.in. dzięki ich naturalnej zdolności do pośredniego nawilżania naskórka (poprzez okluzję) czy odżywiania różnych rodzajów skóry. Przemysł kosmetyczny dysponuje ponad setką różnych olejów roślinnych. Biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby każdej cery i mnogość produktów, może być trudno odpowiedzieć sobie na pytanie, który olej będzie najlepszy dla skóry tłustej, suchej czy tzw. mieszanej. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które mogą pomóc w wyborze.
Czym się kierować, wybierając najlepszy olej do twarzy?
Podstawowym kryterium wyboru, którym powinniśmy się kierować, wybierając olej do twarzy, jest zwartość nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, czyli tzw. zdrowych tłuszczów. Kwasy omega-3 to niewielka grupa, wśród której najwyższą skuteczność wykazują kwasy: eikozapentaenowy (EPA), dokozaheksaenowy (DHA), alfa-linolenowy (ALA). Z kolei kwasy omega-6 to głównie kwas linolowy, gamma-linolenowy (GLA) i arachidonowy. W zależności od rodzaju kwasy mają różne właściwości – dla przykładu kwas EPA odpowiada za blokowanie substancji „uszczuplających” zasoby kolagenu w skórze w trakcie ekspozycji na słońce. Kwas DHA wspiera terapię egzemy, a GLA może w przypadku seniorów zapobiegać odwodnieniu skóry.
Warto także dodać, że w zależności od tego, jaka będzie zawartość tych kwasów tłuszczowych w produkcie, powinny po niego sięgać osoby o różnym profilu skóry i różnej cerze. Same oleje nie mają właściwości nawilżających, a – nazwijmy to – seminawilżające. Co to znaczy? Oznacza to, że w pewnym sensie zabezpieczają skórę przed utratą zgromadzonej w niej wilgoci, nie dodają jednak faktora nawilżenia, co robi np. kwas hialuronowy.
Rodzaje olejów do twarzy
Wyróżnia się oleje schnące, półschnące i nieschnące.
Oleje schnące są najlżejsze. Można je rozpoznać po tym, że szybko się wchłaniają, nie pozostawiając także tłustej powłoki na skórze. Są wskazane dla osób z cerą tłustą i trądzikową czy po prostu problematyczną. Można ich również używać jako bazę pod podkład i makijaż.
Oleje półschnące także są lekkie, niemniej mogą być komedogenne (wywoływać powstawanie zaskórników) dla cery trądzikowej. Najlepiej tolerowane są przez osoby z cerą normalną i mieszaną.
Najcięższe ze wszystkich są oleje nieschnące, które mogą zapychać i zostawiają na powierzchni skóry tłusty film. Mogą po nie sięgać przede wszystkim osoby starsze, z cerą dojrzałą.
Po co stosuje się oleje na twarz? Na jakie efekty można liczyć?
Dzięki stosowaniu olejów na skórę można osiągnąć następujące rezultaty:
- naskórek jest lepiej nawilżony, co nie jest bezpośrednim efektem działania oleju, a wynikiem okluzji wywołanej przez olej,
- skóra staje się bardziej elastyczna, odżywiona i zregenerowana,
- łatwiej jest utrzymać właściwą lub odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową,
- można pozbyć się problemu trądziku na twarzy, ponieważ oleje działają antybakteryjnie,
- skóra uodparnia się na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, takich jak np. promieniowanie UV.
Jakie oleje wybrać do cery tłustej?
Biorąc pod uwagę powyższe charakterystyki olejów do twarzy, najlepszy do cery trądzikowej będzie olej schnący, czasami nazywany także olejem suchym. Do takich olejków należy olej jojoba (chroni przed utratą nawilżenia, ma właściwości antybakteryjne, łagodzące i oczyszczające), olej różany (olej dobry do cery naczyniowej i skóry dojrzałej, jest bogaty w witaminę C – ma właściwości antyoksydacyjne, łagodzi zaczerwienienia i podrażnienia), olej z winogron (reguluje pracę gruczołów łojowych, zmniejsza ilość zaskórników, odżywia skórę) czy olej lniany (oprócz omega-3 i omega-6 zawiera także kwasy omega-9, jest przeciwzapalny, łagodzi podrażnienia, przyspiesza gojenie skóry, koi).
Najlepsze olejki dla cery normalnej i mieszanej
W przypadku skóry normalnej i mieszanej najlepiej sprawdzą się oleje półschnące. Ich konsystencja pozwala na to, aby wnikały one nieco głębiej w naskórek, jednocześnie działając także na powierzchni skóry. Nie mają właściwości obciążających czy komedogennych. Osoby z takim rodzajem cery powinny sięgnąć po olej arganowy (bogaty w witaminę E, ochronny, poprawia poziom nawilżenia, ujędrnia, łagodzi zmiany trądzikowe, spłyca nieco drobne zmarszczki), olej migdałowy (poprawia poziom uelastycznienia skóry, wygładza, odżywia), olej morelowy (bogaty w witaminę A, B, E i F, działa regeneracyjnie, zmiękcza naskórek) bądź olej bawełniany (regeneruje, nawilża, działa przeciwzapalnie, poprawia elastyczność skóry).
Oleje do cery dojrzałej i suchej
Cera dojrzała bez skłonności do trądziku i cera sucha potrzebują większej okluzji, czyli mocniejszego niż pozostałe cery zatrzymania wilgoci w naskórku. Tu najlepszym wyborem będzie olej nieschnący, ciężki i nieprzepuszczalny. W grupie tych olejów znalazły się: olej z awokado (chroni skórę przed wolnymi rodnikami, dba o ujędrnienie skóry), olej makadamia (zmiękcza naskórek, wygładza skórę, ma działanie antybakteryjne, regenerujące), olej koksowy (zmiękcza, wygładza, ciężko się wchłania, jest nieco maślany w swojej konsystencji), a także oliwa z oliwek (pomaga zregenerować naskórek i utrzymać dobry poziom nawilżenia).
Jak poprawnie nakładać oleje na twarz?
To, jak należy stosować oleje na twarz, zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Możemy je wykorzystywać np. do demakijażu, czyli w metodzie OCM (ang. Oil Cleansing Method) – oczyszczanie skóry olejami zamiast płynami do demakijażu. Oleje rozpuszczą wszelkie zanieczyszczenia, nie naruszając przy tym bariery hydrolipidowej. Dobrze jest po takim demakijażu zastosować jeszcze delikatną piankę lub żel oczyszczający, który w przypadku cer problematycznych uchroni przed ewentualnym zatkaniem porów. Olej można także nałożyć na krem i stosować zamiast kremu. Olej na krem – olej wzmocni działanie kremu, bo „uwięzi” jego składniki pod swoją cięższą warstwą (okluzja). Dzięki temu skóra będzie lepiej nawilżona. Olej zamiast kremu – wówczas dobrze jest pamiętać, żeby wcześniej użyć np. hydrolatu, który nawilży skórę, czego nie zrobi sam olej. Jako dodatek do kremu olej może nieco wzbogacić jego skład, być nośnikiem dla substancji, takich jak witaminy czy sterole, które docierają dzięki niemu w głębsze warstwy naskórka. Olej świetnie sprawdzi się także wówczas, jeśli połączmy go z kwasem hialuronowym, mieszając kilka kropel jednego i drugiego produktu. Po nałożeniu takiej mieszaniny na nawilżoną skórę (np. hydrolatem) uzyskamy efekt promiennej i odżywionej skóry.