Kobieta na kłada olej na twarz przy pomocy aplikatora
Ewelina Sochacka

Jak wybrać najlepsze oleje do twarzy?

W ostatnich latach olejki do twarzy są coraz częściej używane podczas pielęgnacji skóry. Stało się tak m.in. dzięki ich naturalnej zdolności do pośredniego nawilżania naskórka (poprzez okluzję) czy odżywiania różnych rodzajów skóry. Przemysł kosmetyczny dysponuje ponad setką różnych olejów roślinnych. Biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby każdej cery i mnogość produktów, może być trudno odpowiedzieć sobie na pytanie, który olej będzie najlepszy dla skóry tłustej, suchej czy tzw. mieszanej. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które mogą pomóc w wyborze.

Czym się kierować, wybierając najlepszy olej do twarzy?

Podstawowym kryterium wyboru, którym powinniśmy się kierować, wybierając olej do twarzy, jest zwartość nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, czyli tzw. zdrowych tłuszczów. Kwasy omega-3 to niewielka grupa, wśród której najwyższą skuteczność wykazują kwasy: eikozapentaenowy (EPA), dokozaheksaenowy (DHA), alfa-linolenowy (ALA). Z kolei kwasy omega-6 to głównie kwas linolowy, gamma-linolenowy (GLA) i arachidonowy. W zależności od rodzaju kwasy mają różne właściwości – dla przykładu kwas EPA odpowiada za blokowanie substancji „uszczuplających” zasoby kolagenu w skórze w trakcie ekspozycji na słońce. Kwas DHA wspiera terapię egzemy, a GLA może w przypadku seniorów zapobiegać odwodnieniu skóry.

Warto także dodać, że w zależności od tego, jaka będzie zawartość tych kwasów tłuszczowych w produkcie, powinny po niego sięgać osoby o różnym profilu skóry i różnej cerze. Same oleje nie mają właściwości nawilżających, a – nazwijmy to – seminawilżające. Co to znaczy? Oznacza to, że w pewnym sensie zabezpieczają skórę przed utratą zgromadzonej w niej wilgoci, nie dodają jednak faktora nawilżenia, co robi np. kwas hialuronowy.

Rodzaje olejów do twarzy

Wyróżnia się oleje schnące, półschnące i nieschnące.

Oleje schnące są najlżejsze. Można je rozpoznać po tym, że szybko się wchłaniają, nie pozostawiając także tłustej powłoki na skórze. Są wskazane dla osób z cerą tłustą i trądzikową czy po prostu problematyczną. Można ich również używać jako bazę pod podkład i makijaż.

Oleje półschnące także są lekkie, niemniej mogą być komedogenne (wywoływać powstawanie zaskórników) dla cery trądzikowej. Najlepiej tolerowane są przez osoby z cerą normalną i mieszaną.

Najcięższe ze wszystkich są oleje nieschnące, które mogą zapychać i zostawiają na powierzchni skóry tłusty film. Mogą po nie sięgać przede wszystkim osoby starsze, z cerą dojrzałą.

Po co stosuje się oleje na twarz? Na jakie efekty można liczyć?

Dzięki stosowaniu olejów na skórę można osiągnąć następujące rezultaty:

  • naskórek jest lepiej nawilżony, co nie jest bezpośrednim efektem działania oleju, a wynikiem okluzji wywołanej przez olej,
  • skóra staje się bardziej elastyczna, odżywiona i zregenerowana,
  • łatwiej jest utrzymać właściwą lub odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową,
  • można pozbyć się problemu trądziku na twarzy, ponieważ oleje działają antybakteryjnie,
  • skóra uodparnia się na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, takich jak np. promieniowanie UV.

Powiązane produkty

Jakie oleje wybrać do cery tłustej?

Biorąc pod uwagę powyższe charakterystyki olejów do twarzy, najlepszy do cery trądzikowej będzie olej schnący, czasami nazywany także olejem suchym. Do takich olejków należy olej jojoba (chroni przed utratą nawilżenia, ma właściwości antybakteryjne, łagodzące i oczyszczające), olej różany (olej dobry do cery naczyniowej i skóry dojrzałej, jest bogaty w witaminę C – ma właściwości antyoksydacyjne, łagodzi zaczerwienienia i podrażnienia), olej z winogron (reguluje pracę gruczołów łojowych, zmniejsza ilość zaskórników, odżywia skórę) czy olej lniany (oprócz omega-3 i omega-6 zawiera także kwasy omega-9, jest przeciwzapalny, łagodzi podrażnienia, przyspiesza gojenie skóry, koi).

Najlepsze olejki dla cery normalnej i mieszanej

W przypadku skóry normalnej i mieszanej najlepiej sprawdzą się oleje półschnące. Ich konsystencja pozwala na to, aby wnikały one nieco głębiej w naskórek, jednocześnie działając także na powierzchni skóry. Nie mają właściwości obciążających czy komedogennych. Osoby z takim rodzajem cery powinny sięgnąć po olej arganowy (bogaty w witaminę E, ochronny, poprawia poziom nawilżenia, ujędrnia, łagodzi zmiany trądzikowe, spłyca nieco drobne zmarszczki), olej migdałowy (poprawia poziom uelastycznienia skóry, wygładza, odżywia), olej morelowy (bogaty w witaminę A, B, E i F, działa regeneracyjnie, zmiękcza naskórek) bądź olej bawełniany (regeneruje, nawilża, działa przeciwzapalnie, poprawia elastyczność skóry).

Sprawdź najlepsze naturalne olejki do twarzy na DOZ.pl

Oleje do cery dojrzałej i suchej

Cera dojrzała bez skłonności do trądziku i cera sucha potrzebują większej okluzji, czyli mocniejszego niż pozostałe cery zatrzymania wilgoci w naskórku. Tu najlepszym wyborem będzie olej nieschnący, ciężki i nieprzepuszczalny. W grupie tych olejów znalazły się: olej z awokado (chroni skórę przed wolnymi rodnikami, dba o ujędrnienie skóry), olej makadamia (zmiękcza naskórek, wygładza skórę, ma działanie antybakteryjne, regenerujące), olej koksowy (zmiękcza, wygładza, ciężko się wchłania, jest nieco maślany w swojej konsystencji), a także oliwa z oliwek (pomaga zregenerować naskórek i utrzymać dobry poziom nawilżenia).

Jak poprawnie nakładać oleje na twarz?

To, jak należy stosować oleje na twarz, zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Możemy je wykorzystywać np. do demakijażu, czyli w metodzie OCM (ang. Oil Cleansing Method) – oczyszczanie skóry olejami zamiast płynami do demakijażu. Oleje rozpuszczą wszelkie zanieczyszczenia, nie naruszając przy tym bariery hydrolipidowej. Dobrze jest po takim demakijażu zastosować jeszcze delikatną piankę lub żel oczyszczający, który w przypadku cer problematycznych uchroni przed ewentualnym zatkaniem porów. Olej można także nałożyć na krem i stosować zamiast kremu. Olej na krem – olej wzmocni działanie kremu, bo „uwięzi” jego składniki pod swoją cięższą warstwą (okluzja). Dzięki temu skóra będzie lepiej nawilżona. Olej zamiast kremu – wówczas dobrze jest pamiętać, żeby wcześniej użyć np. hydrolatu, który nawilży skórę, czego nie zrobi sam olej. Jako dodatek do kremu olej może nieco wzbogacić jego skład, być nośnikiem dla substancji, takich jak witaminy czy sterole, które docierają dzięki niemu w głębsze warstwy naskórka. Olej świetnie sprawdzi się także wówczas, jeśli połączmy go z kwasem hialuronowym, mieszając kilka kropel jednego i drugiego produktu. Po nałożeniu takiej mieszaniny na nawilżoną skórę (np. hydrolatem) uzyskamy efekt promiennej i odżywionej skóry.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce

    Oczar wirginijski jest rośliną, której właściwości są coraz bardziej doceniane. Do celów leczniczych i kosmetycznych wykorzystuje się liście oraz korę, które zawierają m.in. cenne flawonoidy, garbniki, saponiny. Preparaty zawierające oczar wirginijski w swoim składzie mają działanie przeciwbakteryjne, ściągające i antyseptyczne, co wykorzystuje się m.in. w leczeniu ran, owrzodzeń czy hemoroidów. Oczar ma też właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne i przeciwłojotokowe, dlatego jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej czy naczynkowej.

  • Ranking najlepszych wcierek na porost włosów

    Odkryj najlepsze produkty pobudzające wzrost włosów i ograniczające ich wypadanie. Nasz ranking to kompendium skutecznych i łatwych w zastosowaniu formuł, które pobudzą cebulki włosów do wzrostu, odżywią skórę głowy i zagwarantują wzrost zdrowszych, gęstszych włosów.

  • Mikrodermabrazja diamentowa – efekty, czas gojenia skóry i koszty zabiegu

    Mikrodermabrazja diamentowa to zabieg kosmetyczny polegający na delikatnym złuszczaniu wierzchniej warstwy naskórka przy użyciu specjalnej głowicy pokrytej drobinkami diamentu. Dzięki temu skóra staje się gładsza, bardziej promienna i lepiej wchłania kosmetyki. Jest to popularna metoda poprawy wyglądu skóry, redukcji drobnych zmarszczek i przebarwień, a także oczyszczania porów.

  • Makijaż sylwestrowy – jak sprawić, żeby przetrwał całą noc?

    Sylwestrowa noc to wyjątkowa okazja, podczas której chcemy, aby nasz makijaż nie tylko wyglądał pięknie, ale był także lekki i trwały przez całą szampańską zabawę. Jak sprawić, by make-up nie przypominał maski, a jednocześnie przetrwał taneczne wyzwania i zachwycał do samego rana?

  • Ałun – jak działa? Czy ałun w sztyfcie to skuteczna i bezpieczna alternatywa dla dezodorantu?

    Wśród osób zainteresowanych naturalną pielęgnacją ałun cieszy się rosnącą popularnością. Ten minerał znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości antybakteryjnych, dzięki którym stanowi alternatywę dla tradycyjnych dezodorantów. Jak dokładnie działa i w jakich kosmetykach można go znaleźć?

  • Sekret jędrnej skóry – jak kolagen może pomóc na cellulit?

    Produkcja kolagenu w skórze zaczyna zwalniać już po ukończeniu 25. roku życia. Z roku na rok nie tylko utrata elastyczności skóry staje się coraz bardziej widoczna, ale także nasila się problem związany z cellulitem. Wśród preparatów, które mogą pomóc zmniejszyć widoczność cellulitu, czołowe miejsce zajmuje właśnie kolagen. Jaki kolagen jest najlepszy na cellulit?

  • Najlepsze zabiegi kosmetyczne na wiosnę. Jakich substancji potrzebuje skóra po zimie?

    Po zimie skóra i ciało wymagają większej uwagi i troski. Wraz z nadejściem wiosny warto dostarczyć skórze odpowiednich składników aktywnych, aby przywrócić jej zdrowy wygląd. Wiosna to także idealny moment na wykonanie profesjonalnych zabiegów kosmetycznych. Jakie zabiegi najlepiej sprawdzą się o tej porze roku? Jakich substancji dostarczyć skórze?

  • Rodzaje cery. Jak rozpoznać rodzaj skóry i wybrać odpowiednią pielęgnację?

    Każda skóra ma swoje unikalne potrzeby, a kluczem do jej zdrowego wyglądu jest odpowiednia pielęgnacja. Masz cerę suchą, tłustą, mieszaną, a może normalną? Dowiedz się, jak prawidłowo rozpoznać typ cery i jakich kosmetyków używać, aby cieszyć się promienną i zadbaną skórą każdego dnia!

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl