Kobieta trzyma dłoń na twarzy
Paulina Tomczyk

Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  1. Co to jest bariera hydrolipidowa?
  2. Jakie są przyczyny zaburzeń bariery hydrolipidowej skóry?
  3. Objawy zaburzonej bariery hydrolipidowej
  4. Jakie kosmetyki stosować, żeby odbudować barierę hydrolipidową?
  5. Jak zapobiegać uszkodzeniom bariery hydrolipidowej?
  6. Dieta na piękną skórę – o czym pamiętać w kontekście bariery hydrolipidowej?

Niezależnie od typu cery, dbanie o odpowiedni stan jej bariery ochronnej jest kluczowym zadaniem codziennej pielęgnacji. Utrzymanie właściwej zawartości lipidów i wody w naskórku zabezpiecza skórę nie tylko przed przesuszeniem, ale także wnikaniem do jej wnętrza alergenów, drobnoustrojów i substancji drażniących. Zimą, gdy skóra jest narażona na długotrwałe działanie suchego i ogrzanego powietrza oraz duże zmiany temperatur, wiatr i mróz, zadbanie o barierę ochronną jest niezwykle istotne.

Co to jest bariera hydrolipidowa?

Bariera ochronna skóry składa się z warstwy rogowej naskórka, mikrobiomu i płaszcza hydrolipidowego, w którego skład wchodzą substancje wydzielane przez dwa rodzaje gruczołów – łojowe i potowe. Płaszcz hydrolipidowy pokrywa naskórek z zewnątrz i zawiera m.in. trójglicerydy, kwasy tłuszczowe, estry woskowe, skwalen, cholesterol, ceramidy, wodę i mocznik. Bariera naskórkowa pełni szereg istotnych funkcji chroniących skórę przed czynnikami zewnętrznymi, wnikaniem szkodliwych substancji chemicznych i mikroorganizmów oraz nadmiernym odparowywaniem wody z naskórka (TEWL).

Sprawdź, co to jest hydrolat, jak go używać i czy można nim zastąpić tonik do twarzy.

Jakie są przyczyny zaburzeń bariery hydrolipidowej skóry?

Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Najbardziej szkodliwe dla składu bariery oraz jej pH jest regularne stosowanie zbyt silnych produktów do oczyszczania, które „wypłukują” lipidy płaszcza ochronnego oraz ingerują w fizjologiczne, lekko kwaśne pH skóry, stwarzając środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii lub grzybów.

Zbyt częste i mocne złuszczanie skóry oraz nieumiejętne stosowanie intensywnie działających substancji aktywnych, takich jak retinol czy kwasy, może także doprowadzić do naruszenia bariery ochronnej skóry. Do takich zaburzeń może dojść także w przypadku terapii dermatologicznych z zastosowaniem niektórych leków, np. izotretinoiny lub miejscowo stosowanych substancji sterydowych. Do czynników zewnętrznych negatywnie wpływających na stan płaszcza ochronnego skóry należą: suche, gorące powietrze, nagłe zmiany temperatury, promieniowanie UV, niskie temperatury, wiatr czy klimatyzacja.

Powiązane produkty

Objawy zaburzonej bariery hydrolipidowej

Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Skóra staje się nadwrażliwa i łatwiej pojawiają się na niej podrażnienia i zaczerwienienia. Naruszenie bariery hydrolipidowej może także dać objaw nadmiernie przetłuszczającej się skóry, która próbując odbudować swój płaszcz ochronny, zwiększa produkcję sebum, co dodatkowo sprzyja powstawaniu niedoskonałości, czyli zaskórników. Co więcej, uszkodzona bariera ochronna to większe prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznych, trądziku dojrzałego, trądziku różowatego i atopowego zapalenia skóry (AZS).

 

Żeby sprawdzić, w jakim stanie jest płaszcz hydrolipidowy, należy przed snem oczyścić skórę przy pomocy delikatnego produktu myjącego. Po 15 minutach zaobserwować stan skóry. Czy jest ściągnięta, napięta, zaczerwieniona, a może swędzi lub piecze? Kolejną obserwację należy przeprowadzić rano po całej nocy bez kosmetyków na twarzy. Jeśli podczas którejś z obserwacji wystąpią wspomniane objawy, jest to znak, że bariera hydrolipidowa potrzebuje odbudowy.

Sprawdź, jakie kremy, balsamy i kosmetyki na atopowe zapalenie skóry znajdziesz na DOZ.pl

Jakie kosmetyki stosować, żeby odbudować barierę hydrolipidową?

Podczas odbudowy i regeneracji uszkodzonej skóry najważniejsze jest wyeliminowanie wszystkich czynników, które zaburzają prawidłowy skład płaszcza hydrolipidowego. Istotnym elementem jest delikatne oczyszczanie skóry, np. przy pomocy pianki o fizjologicznym pH. Warto ograniczyć stosowanie kosmetyków złuszczających na bazie kwasów i pochodnych witaminy A, w tym retinolu. Nie należy także pomijać codziennej ochrony przeciwsłonecznej. Wybierając kosmetyk, niezależnie czy będzie to serum, krem czy lotion, warto kierować się zawartością składników pomagających odbudować barierę hydrolipidową.

Wśród składników znajdują się te o właściwościach nawilżających:

  • kompleks NMF (ang. Natural Moisturising Factor, Naturalny Czynnik Nawilżający), który silnie nawilża i zatrzymuje wodę – w jego skład wchodzą m.in.: mocznik, sodium PCA, kwas mlekowy, mleczan sodu, cukry, składniki mineralne;
  • kwas hialuronowy – składnik naturalnie występujący w skórze i wiążący wodę;
  • mocznik;
  • kwasy PHA, np. kwas laktobionowy i glukonolakton.

Oraz składniki uzupełniające zawartość lipidów:

  • ceramidy – tworząc tzw. „cement międzykomórkowy”, zabezpieczają warstwę rogową przed czynnikami zewnętrznymi;
  • nienasycone kwasy tłuszczowe, np. kwas oleinowy – zawarte w olejach pochodzenia naturalnego, np. w oleju konopnym, oleju ze słodkich migdałów, oleju awokado;
  • skwalan – kompatybilna i nasycona forma skwalenu, który jest naturalnie obecny w ludzkim sebum;
  • oleje i masła roślinne;
  • lanolina.

PROBIOTYCZNE KREMY DO TWARZY

PROBIOTYCZNE SERUM DO TWARZY

DERMOKOSMETYKI DO TWARZY

Jak zapobiegać uszkodzeniom bariery hydrolipidowej?

Aby zapobiegać uszkodzeniu bariery hydrolipidowej, należy unikać silnych substancji myjących oraz ograniczyć stosowanie szczoteczek do mycia twarzy, które działają jak peeling. Do mycia twarzy lepiej używać dłoni, a stosowanie peelingów należy ograniczyć do 1 razu w tygodniu. Kosmetyki ziarniste należy zastąpić delikatnym peelingiem enzymatycznym. Niewskazane jest także stosowanie kosmetyków z kwasami i retinolu na podrażnioną skórę. Należy pamiętać, że zbyt długie i częste kąpiele mogą również niekorzystnie wpływać na barierę ochronną skóry całego ciała.

Dieta na piękną skórę – o czym pamiętać w kontekście bariery hydrolipidowej?

Dbanie o barierę hydrolipidową to nie tylko odpowiednia pielęgnacja skóry, ale także zdrowa dieta i przyjmowanie dostatecznej ilości płynów w ciągu dnia (ok. 2 litrów). Dieta bogata w ryby, orzechy i nierafinowane oleje roślinne dostarcza odpowiedniej ilości NNKT, czyli niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Można także wspomóc swój organizm i stosować suplementy diety z kwasami, np. kapsułki z olejkiem z wiesiołka, tran do picia czy kapsułki do żucia.

Sprawdź, jakie suplementy z kwasami omega znajdziesz na DOZ.pl
  1. A. Kołodziejczak, Kosmetologia tom I, Warszawa 2019, s. 114–120.
  2. A. Zejfer, Kompleksowa terapia problemów skórnych, Warszawa 2022, s. 11–14.
  3. Y. Adler, Skóra. Fascynująca historia, Łódź 2017, s. 21–27.
  4. D. Wojnowska, G. Chodorowska, M. Juszkiewicz-Borowiec, Sucha skóra – patogeneza, klinika i leczenie, „Postępy Dermatologii i Alergologii”, nr 2/2003, s. 98–105.
  5. J. Arct, K. Pytkowska, Kosmetyki do pielęgnacji skóry suchej, „Cosmetology Today”, nr 3/2009, s. 34–41.
  6. H. Bojarowicz, B. Woźniak, Wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz ich wpływ na skórę, „Problemy Higieny i epidemiologii”, nr 4/2008, s. 471–475.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl