dlaczego ptaki umierają w warszawie
Ewelina Sochacka

Czy wirus, który masowo zabija ptaki w Warszawie, jest groźny dla ludzi?

Główny Inspektor Sanitarny i Główny Lekarz Weterynarii wydali oświadczenie, w którym poinformowali o tym, że to wirus gorączki Zachodniego Nilu jest odpowiedzialny za masowy pomór ptaków w Warszawie. Czy można się nim zarazić? Jakie są objawy?

  1. Dlaczego ptaki masowo padają w Warszawie? Oświadczenie GIF i GLW
  2. Wirus gorączki Zachodniego Nilu – jak można się zarazić? Czego unikać?
  3. Gorączka Zachodniego Nilu – jakie są objawy choroby?
  4. Jak się leczy gorączkę Zachodniego Nilu? Czy istnieje szczepionka?
  5. Gorączka Zachodniego Nilu – jak zapobiegać zakażeniu?
  6. Jak duże jest zagrożenie? Czy grozi nam kolejna pandemia?

Dlaczego ptaki masowo padają w Warszawie? Oświadczenie GIF i GLW

W połowie lipca zaczął się w Warszawie masowy pomór ptaków krukowatych – wron siwych, srok i kawek. Największa obawa dotyczyła tego, czy ta sytuacja nie jest wywołana przez rzekomy pomór drobiu lub ptasią grypę.

Pobrano próbki do badań. Z analiz wynika, że za śmierć ptaków odpowiada wirus gorączki Zachodniego Nilu (ang. West Nile virus, WNV). Obecność wirusa potwierdzono w pięciu na siedem badanych próbek (pochodziły z terenu dzielnic Ochota, Mokotów, Bielany, Praga Płn., Praga Płd.). Badania wykonano w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach.

Wirus gorączki Zachodniego Nilu – jak można się zarazić? Czego unikać?

Gorączka Zachodniego Nilu to choroba wirusowa, tzw. zoonoza, czyli choroba odzwierzęca. Wektorem, który przenosi wirusa, są głównie komary, ale mogą to być także meszki, kuczmany, ślepaki, czasem kleszcze. Komary są również – obok chorych ptaków – rezerwuarem dla cząsteczek wirusowych. Zachorowania u ptaków i ssaków występują częściej w okresach letnich, kiedy zarówno temperatura, jak i wilgotność powietrza są wysokie.

Dowiedz się więcej, jak wygląda ugryzienie meszki. Jak je rozpoznać?

Choroba najczęściej występuje w Afryce Wschodniej i Zachodniej, ponadto w Ameryce Północnej, Azji Południowej i Południowo-Wschodniej, a także w Europie – obecność wirusa potwierdzono na terenie Francji, Grecji, Włoch, Hiszpanii, Węgier i Rumunii.

Jak dochodzi do zakażenia wirusem gorączki Zachodniego Nilu:

  • poprzez ukąszenie zakażonego komara,
  • podczas transplantacji organów,
  • podczas transfuzji krwi,
  • z matki na dziecko podczas ciąży.
Co ważne – wirusem nie można się zarazić od drugiego człowieka poprzez kontakt bezpośredni (np. dotyk) ani poprzez kaszel czy kichanie.

Powiązane produkty

Gorączka Zachodniego Nilu – jakie są objawy choroby?

Bardzo często, bo aż w 80%, zakażenie przebiega bezobjawowo. W pozostałych przypadkach pierwsze symptomy pojawiają się do 6 dni po ukąszeniu komara. To, jak ostre będą, zależy m.in. od wieku pacjenta. Dzieci przechodzą zakażenie łagodniej niż osoby starsze.

Objawy są najczęściej grypopodobne:

  • gorączka (u młodzieży może być wysoka),
  • apatia, złe samopoczucie, zmęczenie,
  • zaczerwienione, przekrwione spojówki,
  • bóle mięśni, pleców,
  • ból głowy,
  • biegunka,
  • nudności,
  • kaszel,
  • brak apetytu,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • wysypka odropodobna lub grudkowa.

W poważnych przypadkach – i najczęściej u osób starszych  najcięższym powikłaniem jest zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a niekiedy porażenie wiotkie (niedowład). Ze statystyk wynika, że objawy neurologiczne pojawiają się u jednej na około 150 osób zakażonych. Ciężkie objawy utrzymują się najczęściej od trzech do dziesięciu dni. Śmiertelność w tej postaci zakażenia wynosi około 10%.

W przypadku wystąpienia podejrzenia zakażenia wirusem gorączki Zachodniego Nilu u człowieka należy bezwzględnie skierować się do lekarza specjalisty chorób zakaźnych. W Polsce dostępna jest diagnostyka molekularna wirusa, a także badania serologiczne przeciwciał. Badania wykonywane są w Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni.

Jak się leczy gorączkę Zachodniego Nilu? Czy istnieje szczepionka?

Niestety leczenie GZN jest głównie objawowe. Zalecane jest stosowanie leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Nie istnieje także szczepionka na gorączkę Zachodniego Nilu.

PREPARATY NA KOMARY

LEKI PRZECIWGORĄCZKOWE

LEKI PRZECIWBÓLOWE

Gorączka Zachodniego Nilu – jak zapobiegać zakażeniu?

Skoro największym problemem są komary, to najlepszym sposobem zapobiegania GZN będzie unikanie przebywania poza zamkniętymi pomieszczeniami w godzinach, kiedy komary są najbardziej aktywne, czyli wieczorem i w nocy. Jeśli to możliwe, należy również unikać miejsc jednocześnie ciepłych i wilgotnych, a także lasów – gdzie komarów jest więcej. Jeśli już decydujemy się na przebywanie w wymienionych miejscach, dobrze jest założyć ubrania, które ochronią nas przed ukąszeniem – zakrywające jak największą powierzchnię ciała. Przed wyjściem z domu dobrze jest spryskać ciało repelentami, czyli sprayami, które odstraszają komary. W oknach i drzwiach można zamontować moskitiery lub inne bariery mechaniczne dostępne w sklepach. Można także zaopatrzyć się w elektrofumigatory czy lampy owadobójcze dostępne w większych marketach budowlanych.

Co istotne w obecnej sytuacji, która ma miejsce w Warszawie – absolutnie nie wolno dotykać padłych ptaków. Jeśli napotkamy na swojej drodze martwe zwierzę, należy dokonać zgłoszenia pod numerem telefonu 19 115 (Miejskie Centrum Kontaktu). Jeśli zaobserwujemy ptaki, które według nas wykazują objawy zakażenia, wówczas sprawę można zgłosić do Ekopatrolu Straży Miejskiej – numer telefonu 986.

Jak duże jest zagrożenie? Czy grozi nam kolejna pandemia?

Według komunikatu z dnia 13 lipca ryzyko objawowych zakażeń u ludzi na terenie Polski można uznać za niskie. Należy jednak dodać, że według przepisów obowiązujących na terenie Unii Europejskiej gorączka Zachodniego Nilu jest chorobą z kategorii „E”, co oznacza, że w jej przypadku należy powiadamiać o zagrożeniu i nadzorować rozprzestrzenianie się choroby. Obserwacją obejmuje się także zwierzęta, wśród których następuje nietypowa, wysoka śmiertelność. Dotyczy to zarówno ptaków, jak i zwierząt z gatunków koniowatych.

  1. Wspólny komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego i Głównego Lekarza Weterynarii dotyczący zwiększonej liczby padnięć ptaków z rodziny krukowatych odnotowywanych na terenie m.st. Warszawy, [online] https://www.gov.pl/web/gis/komunikat-dotyczacy-zwiekszonej-liczby-padniec-ptakow-z-rodziny-krukowatych-odnotowywanych-na-terenie-miasta-stolecznego-warszawy [dostęp:] 13.08.2024.
  2. Wspólny Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii i Głównego Inspektora Sanitarnego: Komunikat dotyczący zwiększonej liczby padnięć ptaków z rodziny krukowatych, odnotowywanych na terenie miasta stołecznego Warszawy oraz ocena ryzyka występowania Gorączki Zachodniego Nilu u ludzi, [online] https://www.wetgiw.gov.pl/main/komunikaty/Wspolny-Komunikat-Glownego-Lekarza-Weterynarii-I-Glownego-Inspektora-Sanitarnego-dotyczacy-zwiekszonej-liczby-padniec-ptakow-z-rodziny-krukowatych-na-terenie-miasta-stolecznego-Warszawy/idn:2591 [dostęp:] 14.08.2024.
  3. Choroby przenoszone przez komary – rodzaje, leczenie, zapobieganie, [online] https://www.doz.pl/czytelnia/a16129-Choroby_przenoszone_przez_komary__rodzaje_leczenie_zapobieganie [dostęp:] 13.08.2024.
  4. Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?, [online] https://www.doz.pl/czytelnia/a14675-Choroba_Zachodniego_Nilu__przyczyny_i_objawy._Jak_leczyc [dostęp:] 13.08.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • DEET – co to jest, dlaczego odstrasza komary i kleszcze? Bezpieczeństwo sprayu na owady

    DEET jest repelentem otrzymanym syntetycznie. Działanie tego preparatu polega na zaburzaniu węchu owadów, które nie są w stanie odebrać i zakodować zapachu kwasu mlekowego, będącego składnikiem potu potencjalnego żywiciela. Jak poprawnie stosować DEET, czy dzieci i kobiety w ciąży mogą bezpiecznie z niego korzystać i czy DEET na komary może być szkodliwy dla zdrowia?

  • Toksyczna chmura nad Polską po wybuchu wulkanu na Islandii

    Chmura dwutlenku siarki po wybuchu wulkanu na Islandii zbliża się do Polski. Co na to meteorolodzy? Jakie skutki zdrowotne może spowodować toksyczna chmura? Czy jest się czego obawiać?

  • Repelenty – rodzaje. Jak stosować środki odstraszające owady?

    Ukąszenia owadów często skutkują miejscowym obrzękiem, świądem oraz bólem, które przeważnie – w przypadku braku uczulenia – dość szybko ustępują. Wiele zwierząt przenosi jednak poważne schorzenia, takie jak borelioza, dlatego w celu ochrony ludzkiego zdrowia powinno stosować się środki zapobiegawcze – repelenty. Jakie rodzaje środków na komary i kleszcze są najskuteczniejsze?

  • Skuteczne apteczne i domowe sposoby na komary – spraye, opaski, witaminy. Co wybrać?

    Komary stanowią odwieczny problem letnich wieczorów, szczególnie wtedy, kiedy powietrze jest bardziej wilgotne. Od kilku lat obserwuje się także ich uporczywą aktywność w pierwszych, cieplejszych tygodniach jesieni.  W Sieci nie brakuje przepisów na alchemiczne mikstury, które mają przyciągać komary w jedno miejsce lub przykładów roślin, które swoją wonią powinny je skutecznie odstraszyć. W tych sezonach apteki i drogerie oferują wiele produktów na komary, które można aplikować na skórę, nosić w formie opaski lub plastra. Który z tych preparatów na komary jest najbardziej skuteczny, czy kobiety w ciąży mogą korzystać z aerozoli na komary i jak uśmierzyć swąd po ukąszeniu, korzystając z domowych sposobów? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Inwazja krwiopijnych meszek u sąsiada Polski. Wywołują ślepotę rzeczną

    Badanie opublikowane w czasopiśmie „Science of The Total Environment” przeprowadzone przez niemieckich naukowców ujawnia, że meszki z rodzaju Simulium coraz lepiej przystosowują się do zmian klimatycznych i związanego z nimi wzrostu temperatur. Ponieważ są one wektorami chorób takich jak onchocerkoza, może to stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi.

  • Dlaczego niektórych ludzi częściej gryzą komary?

    Komary potrafią bardzo uprzykrzyć życie w ciepłe, letnie wieczory, kiedy to pragniemy cieszyć się chwilą i delektować piękną pogodą. Wiele osób zaważa, że na pewne osoby komary jakby się „uwzięły". Jak dowodzą badania, nie jest to złudzenie – komary naprawdę preferują określone cechy ludzi i dlatego ich posiadacze mogą być bardziej narażeni na kąsanie. Jak poznać, że ktoś jest szczególnie podatny na ataki komarów?

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Zmiany klimatyczne mogą sprowadzić nowe zagrożenia zdrowotne

    https://www.doz.pl/czytelnia/a17078-Przecinkowce__jak_dochodzi_do_zakazenia_miesozernymi_bakteriami_VibrioW związku z globalnym tematem dotyczącym ogólnego ocieplenia klimatu do obiegu informacji wpada wiele przewidywań o nadchodzących konsekwencjach tych zmian. Instytut Ochrony Środowiska niedawno włączył w szereg skutków przestrogę przed gorączką Denga lub Zachodniego Nilu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl