Skuteczne apteczne i domowe sposoby na komary – spraye, opaski, witaminy. Co wybrać?
Alicja Świątek

Skuteczne apteczne i domowe sposoby na komary – spraye, opaski, witaminy. Co wybrać?

Komary stanowią odwieczny problem letnich wieczorów, szczególnie wtedy, kiedy powietrze jest bardziej wilgotne. Od kilku lat obserwuje się także ich uporczywą aktywność w pierwszych, cieplejszych tygodniach jesieni.  W Sieci nie brakuje przepisów na alchemiczne mikstury, które mają przyciągać komary w jedno miejsce lub przykładów roślin, które swoją wonią powinny je skutecznie odstraszyć. W tych sezonach apteki i drogerie oferują wiele produktów na komary, które można aplikować na skórę, nosić w formie opaski lub plastra. Który z tych preparatów na komary jest najbardziej skuteczny, czy kobiety w ciąży mogą korzystać z aerozoli na komary i jak uśmierzyć swąd po ukąszeniu, korzystając z domowych sposobów? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Ukąszenia komara stanowią zmorę letnich wieczorów. Powodują swędzenie, zaczerwienienie i dyskomfort w miejscu wyssanej krwi. Jednak istnieją skuteczne sposoby odstraszające komary, takie jak: spraye, opaski na nadgarstek,  plastry, czy elektrofumigatory (wtyczki do kontaktu). Jeśli już dojdzie do ukłucia, ulgę mogą przynieść żele do stosowania miejscowego, a w cięższych przypadkach leki przeciwalergiczne ograniczające nieprzyjemne objawy.

Dlaczego ukąszenie komara swędzi?

Komary kąsają, ponieważ w ludzkiej krwi znajdują się białka potrzebne do wytworzenia ich jaj. W tym celu przebijają skórę ssawką i spożywają wysysaną krew. W wyniku ukąszenia przez komara następuje niewielka utrata krwi, jednak ślina komara przekazywana podczas kąsania przenika do krwi ofiary. W odpowiedzi na obcą substancję układ odpornościowy ofiary wydziela histaminę. Prowadzi to do pojawienia się stanu zapalnego i podrażnienia, dając uczucie swędzenia, które trwa przez kilka dni, a następnie samoczynnie znika. Natomiast jeśli podrażniona skóra będzie drapana, może to doprowadzić do zakażenia lub pogłębienia stanu zapalnego, ponieważ następuje ułatwiony dostęp bakterii do rany. Mogą pojawić się wtedy niewielkie obrzęki w postaci bąbli, które powodują uczucie swędzenia lub pieczenia.  

Spray (preparat) na komary w aerozolu

Najlepiej nie dopuścić do ukąszenia przez komara stosując preparaty odstraszające. Jednymi z nich są spraye na komary. W aptekach dostępnych jest wiele produktów odstraszających owady w postaci aerozolu. Najsilniejsze działanie posiadają spraye zawierające DEET (N,N-Dietylo-3-toluamid, N,N-dietyl-3-metylobenzamid), który wykazuje najwyższą skuteczność. W dostępnych preparatach substancja ta występuje w stężeniach od 3,5 do ponad 50%.

W przypadku dzieci nie zaleca się stosowania stężeń powyżej 10%, natomiast u dorosłych skuteczne są spraye z DEET w stężeniu powyżej 20%. Nie należy jednak nadużywać preparatów zawierających DEET, ponieważ może być neurotoksyczny dla ludzi.

Dodatkowo stosowanie DEET jest zabronione u kobiet w ciąży oraz dzieci do 2. miesiąca życia. Bezpieczniejszą formą zabezpieczenia przed komarami są spraye zawierające kompozycję olejków eterycznych, np.: z trawy cytrynowej, goździkowego, eukaliptusowego, lawendowego. Nierozcieńczonych olejków eterycznych nie należy stosować bezpośrednio na skórę, ponieważ mogą ją podrażnić.

Opaski na komary

Inną formą zabezpieczenia przed ukąszeniem komara jest stosowanie opasek zapachowych. Są to silikonowe produkty, które zakłada się na nadgarstek. Zawierają kompozycję olejków eterycznych, które odstraszają komary. Najczęściej w ich składzie można znaleźć składniki, takie jak: geraniol lub olejek eteryczny lawendowy, których zapach skutecznie odstrasza komary, a jednocześnie jest przyjemny i bezpieczny dla ludzi. Zazwyczaj tego typu wyroby utrzymują działanie do pięciu dni.

Witaminy na komary

Witaminy z grupy B powszechnie uznawane są za skuteczną formę zabezpieczenia przed ukąszeniem komara. Zaobserwowano, że osoby z obniżonym poziomem witaminy B1 są częściej atakowane przez komary i inne owady. Związane jest to z obniżonym poziomem na skórze tych osób substancji odstraszających owady. Dlatego w okresie nasilonego narażenia na komary warto rozważyć suplementację witaminy B1 oraz spożywanie pokarmów będących jej źródłem, jak np.: drożdże, pieczywo pełnoziarniste, nasiona roślin strączkowych, orzechy, wątróbka, mięso kacze, gęsie i wieprzowe. Przyjmowanie syntetycznej witaminy B1 (tiaminy) w postaci produktów aptecznych również jest uznawane za bezpieczne, ponieważ spożywanie doustne tego składnika nawet w kilkugramowych dawkach nie jest toksyczne.

Plastry na komary

Działanie plastrów na komary jest zbliżone do skuteczności opasek. Plastry na komary również zawierają mieszankę olejków eterycznych odstraszające owady. Niektóre plastry można stosować u dzieci już od pierwszego dnia życia. Plastrów na komary nie należy przyklejać bezpośrednio na skórę. Preparaty nakleja się na suche ubranko maluszka w bezpiecznej odległości od skóry dziecka, najlepiej w okolicy klatki piersiowej. U dzieci powyżej 3. roku życia plaster należy nakleić w miejscu poza zasięgiem dłoni dziecka. Działają do 8. godzin i mogą być stosowane zarówno w dzień, jak i w nocy.

Jednym ze sposobów odstraszających komary jest zastosowanie elektrofumigatora, czyli „wtyczki do kontaktu". Po podłączeniu do gniazdka z prądem następuje uwalnianie substancji owadobójczej. Czy wdychanie preparatu na komary jest także szkodliwe dla ludzi? Większość produktów tego typu zawiera łagodne substancje roślinne lub wytwarza ultradźwięki, które nie stanowią zagrożenia dla człowieka. Jednak na rynku dostępne są także urządzenia wydzielające DEET, które jest szkodliwe dla zdrowia. Przepisy UE zabraniają stosowania DEET w produktach dla noworodków, niemowląt do 2 miesiąca życia oraz kobiet w ciąży. Dodatkowo w przypadku dzieci poniżej 12. lat stosowanie tej substancji powinno być ograniczone do minimum. Dlatego przed zakupem elektrofumigatora na komary należy dokładnie sprawdzić jego skład. Dobrze jest także pamiętać, aby nie używać produktu dłużej niż 8 godzin oraz aby urządzenie było poza zasięgiem dzieci.   

Preparaty po ukąszeniu komara

Kolejny skuteczny sposób na ukąszenia komarów to żel apteczny nanoszony miejscowo, którego substancją czynną jest maleinian dimetyndenu. Związek ten hamuje działanie histaminy, w wyniku czego działa przeciwalergicznie i ogranicza nieprzyjemne objawy, jak swędzenie po ukąszeniu. Dodatkowo następuje ograniczenie obrzęku i zmniejszenie podrażnienia. W aptekach dostępne są także preparaty oparte na działaniu naturalnych składników, jak: olejek goździkowy, wyciąg z aloesu.

Obecnie uznaje się, że każdy odczyn po ukąszeniu komara jest formą alergii. Jednak jej postać może się różnić intensywnością. Uczulenie na komary może objawiać się w postaci objawów miejscowych, jak: rumień i naciek w obrębie ukąszenia, które może się utrzymywać nawet do dwóch tygodni lub groźniejszych skutków ogólnoustrojowych w postaci podwyższonej temperatury, rozdrażnienia, nerwowości, pogorszenia samopoczucia.  

Domowe sposoby na komary – cebula, zimny kompres

Po ukąszeniu komara ulgę mogą przynieść domowe sposoby na ukąszenie komara. Jednym z nich jest cebula, która zawiera ograniczająca swędzenie rany siarkę. Aby zneutralizować nieprzyjemne objawy, wystarczy przekroić cebulę na pół i potrzeć przeciętą stroną miejsce ukąszenia. Ograniczenie swędzenia i zmniejszenie obrzęku może nastąpić po zastosowaniu zimnych okładów. Wystarczy użyć kilku kostek lodu owiniętych w ręcznik lub czystą ściereczkę i przyłożyć do miejsca ukąszenia. Zimny kompres należy przykładać, zmieniając miejsce chłodzenia co około 2.–3. minuty.

Naturalny spray i zioła na komary

Spray odstraszający komary można przygotować także samodzielnie. W tym celu należy przygotować butelkę z atomizerem, do której zostanie wlana sporządzona mieszanina na komary. Wystarczy wymieszać 90 ml wody destylowanej, 10 ml octu oraz ok. 20–30 kropli różnych olejków eterycznych. Naturalnymi substancjami odstraszającymi owady są olejki eteryczne: z trawy cytrynowej, lawendy, eukaliptusowy, goździkowy, paczuli. Skutecznym sposobem jest posadzenie w ogrodzie lub w doniczkach roślin wydzielających substancje odstraszające owady. Dobrze sprawdzą się: melisa, lawenda, bazylia, kocimiętka i mięta pieprzowa

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Osteopatia – czym zajmuje się osteopata i w jakich chorobach może pomóc?

  Osteopatia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem zaburzeń układu ruchu, narządów wewnętrznych oraz układu współczulnego. Za jej twórcę uznaje się amerykańskiego lekarza Andrewa Taylora Stilla, który stworzył American School of Osteopathy – instytucję zrzeszającą i kształcącą specjalistów z tej dziedziny. Jakie są wskazania do osteopatii? Jakie techniki stosuje osteopata?

 • Spray do uszu – jak działa? Jak wybrać najlepszy preparat do czyszczenia uszu?

  Woskowina to naturalna substancja tłuszczowa o właściwościach zmiękczających i bakteriobójczych, zaś jej ilość regulowana jest dzięki mechanizmowi samooczyszczania ucha. Zwiększona produkcja woskowiny może skutkować tworzeniem się czopów, którym towarzyszą objawy, takie jak stopniowa utrata słuchu, uczucie zatkanego ucha, szumy uszne czy ból ucha o różnym nasileniu. Prawidłowe i skuteczne czyszczenie pozwala wspomóc proces samooczyszczania oraz zapobiega powstawaniu poważniejszych dolegliwości. Jak wybrać najlepszy spray do uszu?

 • Grypa – co ją powoduje i jak się objawia? Jak skutecznie leczyć grypę?

  Grypa jest ostrą i wysoce zakaźną chorobą układu oddechowego wywoływaną przez wirusy. Najwięcej zachorowań na grypę obserwuje się w sezonie jesienno-zimowym. Na grypę szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze oraz dorośli przebywający w dużych skupiskach np. zakładach pracy. Grypę charakteryzuje gwałtowny początek objawów, do których zalicza się wysoką gorączkę, bóle mięśni i stawów, bóle głowy, osłabienie i kaszel.  Jak skutecznie ją leczyć? 

 • Czym są ortopedyczne implanty custom-made? Jak powstają protezy „szyte na miarę”?

  Lekarze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) przeprowadzili pionierską operację – wszczepili pacjentowi „szytą na miarę” endoprotezę stawu kolanowego. Zachowanie więzadła krzyżowego tylnego pozwala pacjentowi na większą aktywność fizyczną i lepiej odtwarza biomechanikę zdrowego kolana. W jaki sposób powstają spersonalizowane protezy typu custom-made? Jakie są korzyści z ich zastosowania?

 • Polipy macicy – objawy i leczenie polipów szyjki macicy i polipów trzonu macicy

  Obecnie polipy macicy są dość częstą jednostką chorobową, z którą ginekolodzy muszą się mierzyć w praktyce ambulatoryjnej. Nierzadko pozostają bezobjawowe, ale jeśli wzrastają z błony śluzowej w obrębie jamy macicy, to mogą stanowić jedną z częstszych przyczyn nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych u kobiet. Pamiętajmy, że objawowe polipy macicy stanowią ważne wskazanie do konsultacji z lekarzem ginekologiem i podjęcia decyzji o ich usunięciu.

 • Zatrucie grzybami – objawy i pierwsza pomoc

  Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku 2% populacji szuka pomocy medycznej z powodu zatrucia grzybami. Mimo wieloletniego doświadczenia w diagnozowaniu i leczeniu tego schorzenia wstępna diagnoza jest złożona i wymaga różnicowania oraz dokładnego określenia, jakie grzyby wywołały zatrucie (może to być zatrucie kilkoma rodzajami grzybów). Trudności związane są w większości przypadków z różnymi objawami i zespołami toksykologicznymi, które pojawiają się pod wpływem toksyn grzybowych. W związku z rozpowszechnieniem diagnozy ostrego zatrucia grzybami, każdy powinien zdawać sobie sprawę z doraźnych metod leczenia w tym przypadku. 

 • Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

  Nagła duszność i szczekający kaszel w środku nocy u dziecka wywołują często panikę u rodziców i opiekunów. Objawy te mogą świadczyć o ostrym zapaleniu krtani. Dowiedz się, kiedy konieczne staje się wezwanie pogotowia do małego pacjenta. Sprawdź również, kiedy zwykła chrypka może oznaczać przewlekłe zapalenie krtani i powinna skłonić nas do wizyty u lekarza.

 • Diabetomat – urządzenie ułatwi życie osobom chorym na cukrzycę

  Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie opracowali urządzenie, które pozwoli diabetykom zastąpić klasyczne pomiary stężenia cukru we krwi. W jaki sposób działa? Kiedy będzie można go kupić? Jakie inne nieinwazyjne urządzenia monitorowania glikemii powstały w ostatnim czasie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij