Kule ortopedyczne – rodzaje. Jak prawidłowo chodzić o kulach?
Mateusz Burak

Kule ortopedyczne – rodzaje. Jak prawidłowo chodzić o kulach?

Dobór właściwych kul ortopedycznych, podobnie jak chodzenie o kulach, nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Ten sprzęt medyczny przeznaczony jest dla osób, które mają problem z samodzielnym poruszaniem się, zarówno w przebiegu chorób przewlekłych, np. o podłożu neurologicznym, jak i na skutek urazów. Wyjaśniamy, jak powinna przebiegać nauka chodzenia o kulach.

Wskazania do stosowania kul ortopedycznych u dorosłych i dzieci

Kule ortopedyczne to sprzęt z grupy zaopatrzenia ortopedycznego. Wykorzystywane w celu zwiększenia płaszczyzny podparcia, asekuracji u osób z dysfunkcjami utrudniającymi lub uniemożliwiającym samodzielną lokomocję. Może być on stosowany okresowo lub długoterminowo, wszystko jest uzależnione od genezy problemu, który wpływa na zaburzenia chodu. Mogą to być ciężkie schorzenia i dysfunkcje neurologiczne, urazy w postaci zwichnięć, złamań, często są to także amputacje kończyn czy schorzenia o podłożu reumatycznym.

Rodzaje kul ortopedycznych i ich zastosowanie

Wybór kul do chodzenia nie jest prostą sprawą, zawsze należy to robić w obecności specjalisty. Będzie on w stanie ocenić, jaki sprzęt dla danego pacjenta jest najlepszy i czy porusza się on prawidłowo z jego użyciem. Wyróżnia się: kule łokciowe, kule pachowe, laski, trójnogi i czwórnogi. 

Kule łokciowe

Kule łokciowe są zdecydowanie najczęściej spotykaną postacią zaopatrzenia ortopedycznego. Kule łokciowe z uchwytem anatomicznym stosowane są u pacjentów, którzy są w stanie bez problemu oprzeć rękę i przedramię na uchwycie kuli. Dzięki właściwemu dostosowaniu można liczyć na częściowe odciążenie kończyn lub kończyny dolnej, co jest pożądane w przypadku urazów, takich jak skręcenia czy zwichnięcia stawów. W sytuacji, kiedy problem z poruszaniem dotyczy obydwu kończyn i jest spowodowany jakimś schorzeniem, takie rozwiązanie pozwoli zwiększyć płaszczyznę podparcia i poprawi parametry związane z jakością chodu. 

Kule pachowe

Kule pachowe są większe od łokciowych. Polecane są osobom, które z jakichś powodów nie są w stanie oprzeć ręki i przedramienia na uchwycie. Może to być spowodowane np. częściową amputacją kończyny górnej, czy też zaleceniem, aby ciężar ciała był oparty na okolicy obręczy barkowej. Warto pamiętać, że używanie tego typu sprzętu powinno zostać zweryfikowane przez specjalistę. W przeciwnym razie może pojawić się powikłanie w postaci ucisku na struktury nerwowe spowodowane zbyt dużą kompresją kul.

Laski, trójnogi, czwórnogi – kiedy się je stosuje?

Tego typu zaopatrzenie ortopedyczne jest dedykowane osobom, które mają problem z utrzymaniem równowagi podczas chodu. Przykładem mogą być osoby starsze, które w wyniku osłabienia siły mięśniowej, pogorszonej koordynacji, potrzebują jedynie niewielkiej asekuracji, aby móc poruszać się samodzielnie.  Zmniejsza się wówczas ryzyko upadków. Trójnogi i czwórnogi są także często zalecane dzieciom, które przebyły zabiegi operacyjne i są w okresie rekonwalescencji lub też wymagają minimalnego wsparcia, aby móc chodzić przy istniejących zaburzeniach neurologicznych. 

Przeczytaj również na czym polega rehabilitacja neurologiczna.

Polecane dla Ciebie

Jak wybrać odpowiednie kule ortopedyczne? Jak dopasować ich wysokość?

Chodzenie o kulach we właściwy sposób nie jest taką prostą sprawą. Po pierwsze wymaga to właściwego doboru sprzętu – pomoże w tym fizjoterapeuta.

Najprostszą zasadą przy przymiarce kuli ortopedycznej i ustawieniu wysokości jest następujący sposób: podczas oparcia się ręką i przedramieniem w uchwycie, należy pamiętać, że powinien on znajdować się na wysokości struktury anatomicznej o nazwie krętarz większy kości udowej. Jest to wyniosłość kostna zlokalizowana właśnie na kości udowej. Pozwala to efektywnie dopasować sprzęt bez obawy o nieprawidłowości lub błędy. 

Technika chodzenia o kulach

Jak chodzić o kulach? Zazwyczaj rekomenduje się wykorzystanie dwóch kul. W niektórych przypadkach, kiedy wzorzec chodu jest prawidłowy podczas używania jednej, terapeuta może zadecydować o takim wykorzystaniu sprzętu. Dzieje się tak w przypadku, kiedy mamy do czynienia z dysfunkcją jednej kończyny. Wówczas chodzenie o jednej kuli odbywa się w taki sposób, że trzymamy ją po stronie zdrowej. Ułatwia to zmniejszanie obciążania chorej kończyny dolnej. 

Przy zastosowaniu dwóch kul, należy przenieść je przed siebie z rozstawem nieco większym niż szerokość bioder i ustawić na podłożu pod odpowiednim kątem. Nauka chodzenia o kulach uwzględnia 3 rodzaje poruszania:

 • chód kangurowy z przenoszeniem obydwu kul i obydwu kończyn dolnych,
 • chód 3 taktowy, który polega na przeniesieniu obydwu kul, po czym następuje kolejno dostawienie chorej i zdrowej kończyny,
 • chód 4 taktowy to wysuwanie kuli i przeciwległej kończyny dolnej na zmianę z obydwu stron.
Przy wchodzeniu po schodach o kulach najpierw należy podnieść kończynę zdrową, następnie dostawić chorą i dopiero przenieść kule. 

Wykorzystanie kul inwalidzkich i nauka poruszania to także umiejętność obrotów, transferów, upadków. Jest to ważne, aby nie zrobić sobie krzywdy i móc zareagować w każdej sytuacji. Warto nadmienić, że pominięcie tego etapu nauki może przysporzyć urazów i problemów w postaci złamań, stłuczeń. Dochodzi do tego często zwłaszcza u osób starszych, które odstawiają kule rehabilitacyjne lub próbują podnieść je z ziemi w zły sposób. 

 1. Nagasaki T., Katoh H., Arizono H. i in., Analysis of crutch position in the horizontal plane to estimate the stability of the axillary pad in the axilla during single-crutch walking, „J Phys Ther Sci.” 2014, nr 26, s. 1753-1756. 
 2. Furukawa K., Hayase T., Yano M., Recurrent upper limb ischaemia due to a crutch-induced brachial artery aneurysm, „Interact Cardiovasc Thorac Surg.” 2013, nr 17, s. 190-192. 
 3. Dooley A., Ma Y., Zhang Y., The effect of a shock absorber on spatiotemporal parameters and ground reaction forces of forearm crutch ambulation, „Assist Technol.” 2015, nr 27, s. 257-262.
 4. Zhang Y., Beaven M., Liu G., Xie S., Mechanical efficiency of walking with spring-loaded axillary crutches, „Assist Technol.” 2013, nr 25, s. 111-116. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Schistosomatoza (bilharcjoza) – przyczyny, objawy, leczenie

  Schistosomatoza (zwana również bilharcjozą) to choroba zakaźna, która jest wywoływana przez pasożyty z rodzaju Schistosoma. Choroba ta jest powszechna w krajach tropikalnych oraz subtropikalnych i może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie płuc, zapalenie wątroby i choroba nerek. Obok malarii bilharcjoza jest najpoważniejszym w skali światowej pasożytniczym problemem zdrowotnym. Czym jest schistosomatoza? Jak ją rozpoznać?

 • Synestezja – na czym polega? Jak wyleczyć?

  Czy można widzieć dźwięki? Jaki kolor ma cisza? Czy mogę słyszeć obraz? Na to pytanie mogą odpowiedzieć osoby na co dzień doświadczające synestezji – czyli wielu wrażeń zmysłowych generowanych przez określony dźwięk czy obraz. Ta wyjątkowa zdolność postrzegania otoczenia jest opisywana od lat zarówno w muzyce, jak i sztuce. Synestetykami jest wielu artystów, również współczesnych – Lady Gaga, Pharell Williams czy Stevie Wonder.

 • Jet lag – czym jest? Czy każdy ma jet lag?

  Dobrze znaną podróżnikom i obieżyświatom konsekwencją nagłej zmiany strefy czasowej jest wystąpienie tzw. zespołu długu czasowego, czyli jet lagu. Planując więc daleką podróż, warto również zaplanować czas na adaptację organizmu do zmienionych godzin snu i czuwania.

 • Choroba Sanfilippo – objawy, przyczyny, leczenie

  Choroba Sanfilippo to bardzo rzadka choroba genetyczna, określana jako mukopolisacharydoza typu 3 (MPS III). Nazwa choroby pochodzi od nazwiska lekarza, który w 1963 roku po raz pierwszy opisał ten typ mukopolisacharydozy – dr. Sylvestra Sanfilippo.

 • Choroba Wilsona – objawy, leczenie i przewidywana długość życia

  Choroba Wilsona to schorzenie prowadzące do nadmiernego gromadzenia się miedzi w organizmie. Przyczyną jest mutacja genetyczna, wskutek której dochodzi do defektu białka odpowiadającego za transport miedzi w organizmie. W konsekwencji miedź nie jest wydalana z organizmu, tylko gromadzi się w narządach, prowadząc do ich uszkodzenia.

 • Chłoniak Burkitta – objawy, przyczyny i rokowanie

  Przyczyną chłoniaka jest niekontrolowany rozrost puli limfocytów, a głównym skutkiem ubocznym – upośledzenie układu immunologicznego ze względu na utratę funkcji zmienionych komórek. Najczęstszą przyczyną zgonu wśród pacjentów cierpiących na nowotwory krwi są pozornie niegroźne infekcje – i właśnie tak zabija chłoniak Burkitta.

 • Odmrożenia – stopnie i objawy. Co robić i jak zabezpieczyć skórę przed zimnem?

  Odmrożenie z zimna to stan skóry, kiedy jej warstwa ochronna została uszkodzona przez działanie niskich temperatur. Może to prowadzić do bolesności, pieczenia, zaczerwienienia i obrzęku, a w ciężkich przypadkach nawet do amputacji kończyn lub ich fragmentów. W celu uniknięcia odmrożenia, należy zachować ostrożność podczas długotrwałego przebywania na mrozie, chronić skórę odpowiednim ubraniem czy stosować kremy i maści ochronne.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij