Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?
Ernest Niewiadomski

Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  1. Jak dochodzi do zarażenia wirusem Zachodniego Nilu?
  2. Jakie są objawy gorączki Zachodniego Nilu?
  3. Gorączka Zachodniego Nilu – diagnostyka
  4. Gorączka Zachodniego Nilu – leczenie
  5. Wirus Zachodniego Nilu – jak zabezpieczyć się przed ukąszeniami komarów?

Po raz pierwszy wirusa wyizolowano w latach 40. ubiegłego wieku w regionie Zachodniego Nilu w Ugandzie, do chwili obecnej wykryto go w wielu rejonach klimatu tropikalnego i umiarkowanego, gdzie okresowo występowały epidemie choroby. Obszarami stałego występowania wirusa są Afryka, Australia i Azja, ale ostrożność należy zachować, odwiedzając Stany Zjednoczone, Kanadę, Bliski Wschód i kraje Europy Południowej.

Jak dochodzi do zarażenia wirusem Zachodniego Nilu?

Wirus Zachodniego Nilu przenoszony jest przez komary i niektóre gatunki kleszczy, kuczmany, ślepaki i meszki. Udokumentowano również przypadki przeniesienia wirusa u ludzi podczas transfuzji krwi, transplantacji szpiku kostnego, wątroby i serca. Źródłem zarażenia wirusem mogą być także wypadki laboratoryjne z udziałem zakażonego materiału biologicznego. Wirus może przenieść się także z ciężarnej matki na dziecko. Rezerwuarem dla cząsteczek wirusowych są przede wszystkim chore ptaki oraz zwierzęta z gatunku koniowatych. Zachorowania u ptaków i ssaków występują częściej w okresach letnich, kiedy zarówno temperatura, jak i wilgotność powietrza są wysokie.

Dowiedz się więcej, jak wygląda ugryzienie meszki. Jak je rozpoznać?

Choroba najczęściej występuje w Afryce Wschodniej i Zachodniej, ponadto w Ameryce Północnej, Azji Południowej i Południowo-Wschodniej, a także w Europie – obecność wirusa potwierdzono na terenie Francji, Grecji, Włoch, Hiszpanii, Węgier i Rumunii.

Jakie są objawy gorączki Zachodniego Nilu?

Na terenach endemicznych występowania wirusa Zachodniego Nilu 80% przypadków zarażenia przebiega bezobjawowo, w pozostałych 20% choroba przybiera postać od łagodnej do bardzo ciężkiej, prowadzącej nawet do śmierci. Objawy ciężkiego przebiegu choroby i powikłania zdarzają się rzadko i dotyczą głównie osób starszych i z osłabioną odpornością.

Okres wylęgania wirusa Zachodniego Nilu wynosi średnio 3-5 dni, przy czym może trwać nawet do 14 dni od ukąszenia przez komara.

Typowe objawy łagodnego przebiegu choroby Zachodniego Nilu to:

  • wysypka skórna obejmująca klatkę piersiową, plecy i kończyny górne,
  • osłabienie,
  • gorączka,
  • ból głowy,
  • bóle mięśni, pleców i stawów,
  • ból gardła,
  • kaszel,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • nudności, wymioty, utrata apetytu.

Objawy ciężkiego przebiegu i powikłania choroby Zachodniego Nilu:

  • zapalenie mózgu i/lub opon mózgowo-rdzeniowych (silne bóle głowy, wysoka gorączka, sztywność karku, zaburzenia orientacji, nadwrażliwość na światło, drgawki, osłabienie mięśni, niedowłady kończyn, paraliż),
  • skaza krwotoczna,
  • zapalenie mięśnia sercowego, wątroby i trzustki.
10-20% przypadków zachorowań o ciężkim przebiegu kończy się zgonem. Zakażenie wirusem Zachodniego Nilu podczas ciąży może prowadzić do poronienia, wrodzonego zapalenia opon mózgowych oraz zaburzeń wzrostu u noworodka.

Powiązane produkty

Gorączka Zachodniego Nilu – diagnostyka

Objawy choroby w jej łagodnym przebiegu przypominają przeziębienie lub grypę, dlatego mogą zostać zbagatelizowane. Osoby, u których po powrocie z wakacji wystąpiły podobne objawy, powinny zgłosić się do lekarza i poinformować go o odbytej podróży.

Najskuteczniejszą metodą wykrywania wirusa Zachodniego Nilu jest oznaczenie swoistych przeciwciał klasy IgM w surowicy przy użyciu testu ELISA i immunofluorescencji pośredniej. Przeciwciała te można wykryć już w drugiej dobie od wystąpienia objawów choroby i mogą one przetrwać w surowicy nawet kilka miesięcy.

Gorączka Zachodniego Nilu – leczenie

Niestety, leczenie ciężkich objawów choroby nie jest łatwe, a pacjent wymaga intensywnej opieki lekarskiej. Ogranicza się ono do celowanej farmakoterapii i monitorowania stanu zdrowia chorego.

Nie istnieje skuteczna szczepionka przeciwko wirusowi Zachodniego Nilu, którą można by stosować u ludzi. Jedyną dostępną szczepionką jest inaktywowany formaliną wirus. Szczepienie to jest stosowane u koni.

Ponieważ nie można zaszczepić się przeciwko chorobie, niezmiernie ważna jest edukacja osób podróżujących w rejony zagrożone zarażeniem i odpowiednia profilaktyka. Zastosowanie wymienionych poniżej zasad może uchronić przed gorączką Zachodniego Nilu oraz przed innymi chorobami przenoszonymi przez komary, takimi jak malaria, zika, żółta febra, japońskie zapalenie mózgu czy denga.

Wirus Zachodniego Nilu – jak zabezpieczyć się przed ukąszeniami komarów?

  • Należy stosować odpowiednie repelenty zawierające takie substancje, jak DEET, ikarydyna/pikarydyna, IR35/35.
  • Należy nosić odzież z długimi rękawami i nogawkami, nakrycie głowy i pełne obuwie.
  • Należy używać moskitier.
  • Należy unikać otwartej przestrzeni w godzinach największej aktywności owadów.

PREPARATY NA KOMARY

LEKI PRZECIWGORĄCZKOWE

LEKI PRZECIWBÓLOWE

Choć ciężki przebieg choroby występuje zaledwie u 1% zarażonych wirusem, nie wolno bagatelizować objawów pojawiających się w trakcie lub po powrocie z wyjazdu. Jeśli wystąpią, należy niezwłocznie udać się do lekarza i poinformować go o odbytej podróży.
  1. Informacja nt. gorączki zachodniego Nilu dla osób podróżujących po Europie, gis.gov.pl [online] https://gis.gov.pl/zdrowie/informacja-nt-goraczki-zachodniego-nilu-dla-osob-podrozujacych-po-europie/ [dostęp:] 29.08.2019.
  2. Gorączka Zachodniego Nilu, tropikalne.info [online] https://tropikalne.info/choroby/goraczka-zachodniego-nilu/ [dostęp:] 29.08.2019.
  3. Gorączka Zachodniego Nilu, medycynatropikalna.pl [online] https://www.medycynatropikalna.pl/chorobazakazna/53/goraczka-zachodniego-nilu [dostęp:] 29.08.2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Omega-3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

    Kwasy tłuszczowe omega-3 zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Nie są wytwarzane w organizmie, dlatego muszą być dostarczane wraz z dietą. Do najważniejszych kwasów omega-3 zalicza się: EPA, DHA i ALA. Kwasy omega-3 zwykle są stosowane w celu prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

  • Jaka jest rola żywienia medycznego w chorobie nowotworowej?

    Optymalnie zbilansowana dieta u osób z chorobą nowotworową zmniejsza ryzyko rozwoju niedożywienia, co z kolei może ograniczać dolegliwości związane z chemio- i radioterapią czy występowanie powikłań pooperacyjnych. Wsparciem dla organizmu może być specjalne żywienie medyczne. Czym jest ten rodzaj żywności? Jakie ma zalety? Kiedy zacząć je stosować?

  • Nowe wytyczne w sprawie przyjmowania witaminy B6. Jak teraz ją dawkować?

    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał opinię naukową dotyczącą nowego schematu dawkowania witaminy B6. Badania EFSA wpłynęły na decyzję Zespołu ds. Suplementów Diety, o czym poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Jaka jest obecnie dopuszczalna maksymalna dawka witaminy B6, która może znaleźć się w suplementach diety?

  • Probiotyki i prebiotyki – kiedy je stosować? Czy trzeba to robić cały czas?

    Zgodnie z definicją Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowej Organizacji Zdrowia probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które przyjmowane w zalecanej i właściwej dawce przynoszą pozytywne rezultaty dla zdrowia gospodarza. Stosowanie probiotyków jest uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane.

  • Łupież w ciąży – przyczyny. Jak sobie radzić? Czym myć głowę?

    W okresie ciąży następuje szereg zmian w organizmie kobiety, np. zmiany hormonalne czy stres, które mogą prowadzić do pojawienia się łupieżu. Wówczas można rozpocząć samodzielną terapię poprzez stosowanie delikatnych dermokosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym lub naturalnych metod, które mogą okazać się skuteczne i wystarczające. Jednak niekiedy pomimo stosowanych preparatów i kuracji przeciwłupieżowych problem nie znika. Należy wtedy skonsultować się z dermatologiem, znaleźć przyczynę choroby i dobrać właściwe leczenie.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.