KOBIETA W LESIE ODGANIA SIĘ OD OWADÓW - MESZEK
Ewelina Sochacka

Jak wygląda ugryzienie meszki? Czy można je czymś złagodzić?

Lato to czas spędzany na świeżym powietrzu, co niestety wiąże się z uciążliwością owadów takich jak meszki. Ich bolesne ugryzienia potrafią skutecznie uprzykrzyć nam wypoczynek. Czy meszki w Polsce przenoszą choroby? Jak poradzić sobie ze swędzącym ugryzieniem meszki?

  1. Co to są meszki i jak je rozpoznać?
  2. Czym żywi się meszka? Jak poznać ugryzienie meszki?
  3. Czy ukąszenie meszki jest niebezpieczne?
  4. Jak chronić się przed meszkami?
  5. Co zrobić po ugryzieniu meszki? Jak złagodzić świąd?
  6. Jak rozróżnić ugryzienie meszki od pluskwy i kleszcza?

Co to są meszki i jak je rozpoznać?

Meszki to małe owady zaliczane do muchówek. Są niewielkie – długość ich ciała waha się od 1 mm do 5–6 mm. Owady te są czarne, szare lub brązowe (stąd też anglojęzyczna nazwa black fly, czyli czarna mucha). Charakterystyczną cechą meszek są krótkie i grube odnóża oraz szerokie skrzydła, które zakończone są drobnymi włoskami. Ponadto meszki zaraz za główką mają charakterystyczny garb. W Polsce występuje około 50 gatunków tych owadów, a najbardziej uciążliwym dla ludzi jest gatunek nazywany bolimuszką. Są bardzo dokuczliwe od kwietnia do września, czyli w okresie wiosenno-letnim.

Gdzie żyją meszki?

Meszki preferują wilgotne tereny w pobliżu zbiorników wodnych, takie jak:

  • jeziora,
  • rzeki,
  • potoki,
  • rowy melioracyjne,
  • lasy,
  • gęste zarośla,
  • trawy,
  • miejsca przy beczkach i innych dużych pojemnikach z wodą.

Czym żywi się meszka? Jak poznać ugryzienie meszki?

Samce meszek żywią się nektarem kwiatów i sokiem roślin. Natomiast samice, aby złożyć jaja, potrzebują białka, które pozyskują z krwi zwierząt i ludzi. Ich ugryzienie jest bolesne ze względu na gryzący aparat gębowy uszkadzający skórę. Co więcej, uporczywie swędzi, a jest to efekt wprowadzenia śliny insekta podczas ugryzienia. Na skórze może pojawić się ślad, czerwona plamka lub guzek.

Powiązane produkty

Czy ukąszenie meszki jest niebezpieczne?

Według specjalistów meszki, które można spotkać na terenie Polski, nie są tak niebezpieczne jak te, które bytują w krajach tropikalnych, do których często wyjeżdżamy na wakacje. Ugryzienie w tamtym obszarze najczęściej kończy się powstaniem swędzącego bąbla. Jeśli nie jest rozdrapywany, powinien sam się zagoić. Rozdrapywanie ugryzienia może doprowadzić do nadkażenia ranki, które stwarza ryzyko infekcji okolicznych tkanek.

Noga ze śladem po ugryzieniu meszki
Jak wygląda ślad po ugryzieniu meszki?

W niektórych przypadkach (rzadko) kontakt z meszką może wywołać silną reakcję alergiczną (a w konsekwencji wstrząs anafilaktyczny nazywany Hararą, czyli zatrucie organizmu toksyną ze śliny meszki) czy gorączkę. Odczyn alergiczny może utrzymywać się na skórze od pięciu do siedmiu dni. Jad meszek może być bardzo niebezpieczny w przypadku seniorów, dzieci i niemowląt oraz osób pod wpływem alkoholu. Dlaczego? Otóż jad niektórych gatunków uszkadza czerwone krwinki (erytrocyty) i niszczy tkanki. Ten stan może skutkować wystąpieniem obrzęku płuc. Dotyczy to jednak głównie krajów afrykańskich i obszarów Ameryki Południowej. Na tych terenach meszki nie tylko uprzykrzają życie swoim bolesnym ugryzieniem, ale mogą również przenosić groźnego pasożyta – nicienia Onchocerca volvulus. Ten pasożyt jest odpowiedzialny za ślepotę rzeczną zwaną również onchocerkozą.

Jak chronić się przed meszkami?

Istnieje kilka sposobów, aby chronić się przed meszkami:

  1. Stosuj repelenty: Na rynku dostępnych jest wiele repelentów na owady, które zawierają substancje odstraszające meszki, takie jak DEET, IR3535 lub ikarydyna.
  2. Zakrywaj ciało: Podczas spacerów w miejscach, gdzie występują meszki, warto zakrywać jak największy obszar ciała ubraniem, np. długimi spodniami, koszulą z długimi rękawami i czapką.
  3. Wykorzystuj moskitiery: W oknach i drzwiach można zamontować moskitiery, które uniemożliwią meszkom przedostanie się do domu.
  4. Unikaj aktywności na zewnątrz o świcie i zmierzchu: Meszki są najbardziej aktywne o świcie i zmierzchu, dlatego warto unikać w tych porach dnia spacerów i innych aktywności na zewnątrz.
  5. Utrzymuj porządek wokół domu: Regularnie usuwaj z posesji zalegającą wodę, np. w beczkach, doniczkach lub opuszczonych zbiornikach.

ŚRODKI NA KOMARY I MESZKI

TABLETKI NA ALERGIĘ

MAŚCI Z HYDROKORTYZONEM

Co zrobić po ugryzieniu meszki? Jak złagodzić świąd?

Jeśli przydarzy nam się ugryzienie meszki, ważne jest, aby nie drapać miejsca ugryzienia. Należy je zdezynfekować i zastosować chłodny okład (np. kompres żelowy) w celu zmniejszenia obrzęku i swędzenia. Można także posmarować miejsce ukąszenia aloesem, maścią kamforową lub zawierającą hydrokortyzon. Jeśli dobrze reagujemy na leki antyalergiczne czy doustne środki antyhistaminowe, również można z nich skorzystać.

Domowe sposoby na ugryzienie meszki to np. przyłożenie do śladu plastra cebuli lub okładu z wody i sody oczyszczonej. Można spróbować złagodzić świąd olejkiem z drzewa herbacianego lub olejkiem lawendowym, a także kostką lodu zawiniętą w ręcznik papierowy lub jałową gazę. W przypadku silnej reakcji alergicznej, takiej jak duszność lub obrzęk twarzy, należy natychmiast udać się do lekarza.

Jak rozróżnić ugryzienie meszki od pluskwy i kleszcza?

Istnieje kilka różnic pomiędzy ugryzieniem pluskwy a ugryzieniem meszki. Dotyczą one nie tylko samego wyglądu miejsca, w którym żerował owad, ale także tego, na którym obszarze skóry doszło do kontaktu z insektem.

Meszki będą atakować odsłonięte fragmenty ciała, takie jak ramiona, przedramiona, nogi, twarz. Pluskwa wybierze te obszary ciała, gdzie skóra jest bardziej delikatna i cieńsza, np. szyja, pachy, pachwiny, ale może zaatakować także plecy, brzuch czy klatkę piersiową. Pluskwy wywołują jeszcze mocniejsze uczucie swędzenia i zaczerwienienia skóry. Co bardzo charakterystyczne – ślad po pluskwie bardzo rzadko występuje pojedynczo, owady te zostawiają po swoim ataku kilka, a nawet kilkanaście ranek, plam czy bąbli otoczonych rumieniem. Bardzo często układają się one w charakterystyczne linie np. trzech czy czterech kropek. Wykwity po ukąszeniu mogą się także zlewać.

Ponadto z pluskwą można zetknąć się w zamkniętym pomieszczeniu, np. na łóżku, gdyż mogą one zajmować takie miejsca, jak zagięcia materaców, wersalek czy kanap. Atakują najczęściej w nocy, kiedy na nich śpimy. W środku rumienia po pluskwie często widać ciemny punkt, który jest śladem po ugryzieniu insekta.

Ugryzienie kleszcza w porównaniu z ugryzieniem pluskwy czy meszki jest praktycznie niezauważalne. Często można za to dostrzec kleszcza wbitego w skórę, którego należy wyciągnąć w bardzo delikatny sposób i przy użyciu specjalnej pincety. Po jego usunięciu bardzo ważne jest obserwowanie skóry przez kilka tygodni. Już tydzień (najczęściej od 7 do 14 lub 30 dni) po kontakcie z kleszczem może pojawić się tzw. rumień wędrujący, który będzie przypominał tarczę. Jest to objaw rozwijającej się w organizmie boreliozy. Tarcza pojawi się na obszarze, w którym ugryzł nas kleszcz, a z czasem będzie się powiększać – w centralnej części zblednie, a na obrzeżach zachowa wyraźną czerwoną obwódkę. Może osiągnąć kilka centymetrów średnicy (czasem mniej, a czasem nawet 20 cm).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • DEET – co to jest, dlaczego odstrasza komary i kleszcze? Bezpieczeństwo sprayu na owady

    DEET jest repelentem otrzymanym syntetycznie. Działanie tego preparatu polega na zaburzaniu węchu owadów, które nie są w stanie odebrać i zakodować zapachu kwasu mlekowego, będącego składnikiem potu potencjalnego żywiciela. Jak poprawnie stosować DEET, czy dzieci i kobiety w ciąży mogą bezpiecznie z niego korzystać i czy DEET na komary może być szkodliwy dla zdrowia?

  • Repelenty – rodzaje. Jak stosować środki odstraszające owady?

    Ukąszenia owadów często skutkują miejscowym obrzękiem, świądem oraz bólem, które przeważnie – w przypadku braku uczulenia – dość szybko ustępują. Wiele zwierząt przenosi jednak poważne schorzenia, takie jak borelioza, dlatego w celu ochrony ludzkiego zdrowia powinno stosować się środki zapobiegawcze – repelenty. Jakie rodzaje środków na komary i kleszcze są najskuteczniejsze?

  • Jakie repelenty wybierać dla dziecka i kobiety w ciąży?

    Repelenty są powszechnie stosowanymi produktami odstraszającymi insekty. Są pomocne w zapobieganiu ugryzieniom owadów towarzyszących nam zwłaszcza w porze letniej. Warto zaopatrzyć się w tego typu produkty wybierając się w podroż, na spacer lub gdy zamierzamy spędzić czas w ogrodzie. Wszędzie tam, będziemy narażeni na kontakt z owadami, meszkami, czy kleszczami. Warto ustrzec się przed ukąszeniami, gdyż poza nieprzyjemnym uczuciem świądu, insekty mogą przenosić wiele chorób, groźnych dla naszego zdrowia. Niestety nie możemy wyeliminować insektów z naszego otoczenia, ich obecność w porze letniej jest zupełnie naturalna. Możemy jednak zminimalizować ryzyko ugryzień poprzez zastosowanie skutecznych odstraszaczy (repelentów).

  • Skuteczne apteczne i domowe sposoby na komary – spraye, opaski, witaminy. Co wybrać?

    Komary stanowią odwieczny problem letnich wieczorów, szczególnie wtedy, kiedy powietrze jest bardziej wilgotne. Od kilku lat obserwuje się także ich uporczywą aktywność w pierwszych, cieplejszych tygodniach jesieni.  W Sieci nie brakuje przepisów na alchemiczne mikstury, które mają przyciągać komary w jedno miejsce lub przykładów roślin, które swoją wonią powinny je skutecznie odstraszyć. W tych sezonach apteki i drogerie oferują wiele produktów na komary, które można aplikować na skórę, nosić w formie opaski lub plastra. Który z tych preparatów na komary jest najbardziej skuteczny, czy kobiety w ciąży mogą korzystać z aerozoli na komary i jak uśmierzyć swąd po ukąszeniu, korzystając z domowych sposobów? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Inwazja krwiopijnych meszek u sąsiada Polski. Wywołują ślepotę rzeczną

    Badanie opublikowane w czasopiśmie „Science of The Total Environment” przeprowadzone przez niemieckich naukowców ujawnia, że meszki z rodzaju Simulium coraz lepiej przystosowują się do zmian klimatycznych i związanego z nimi wzrostu temperatur. Ponieważ są one wektorami chorób takich jak onchocerkoza, może to stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi.

  • Dlaczego niektórych ludzi częściej gryzą komary?

    Komary potrafią bardzo uprzykrzyć życie w ciepłe, letnie wieczory, kiedy to pragniemy cieszyć się chwilą i delektować piękną pogodą. Wiele osób zaważa, że na pewne osoby komary jakby się „uwzięły". Jak dowodzą badania, nie jest to złudzenie – komary naprawdę preferują określone cechy ludzi i dlatego ich posiadacze mogą być bardziej narażeni na kąsanie. Jak poznać, że ktoś jest szczególnie podatny na ataki komarów?

  • Toksyczna chmura nad Polską po wybuchu wulkanu na Islandii

    Chmura dwutlenku siarki po wybuchu wulkanu na Islandii zbliża się do Polski. Co na to meteorolodzy? Jakie skutki zdrowotne może spowodować toksyczna chmura? Czy jest się czego obawiać?

  • Leczenie promieniami podczerwonymi – czym jest i jak korzystać z infrared (IR)?

    Terapia infrared (IR) opiera się na wykorzystaniu światła podczerwonego, którego zastosowanie jest poparte badaniami naukowymi. Jego właściwości są dobrze znane i wykorzystywane już od pewnego czasu. Jedne z najciekawszych możliwości zastosowania terapii infrared, opisywane w wielu różnych źródłach naukowych, to przede wszystkim leczenie bólu i pobudzanie wzrostu komórek w organizmie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.