Olejek z drzewa herbacianego
Alicja Świątek

Jakie właściwości ma olejek z drzewa herbacianego? Jak go stosować na skórę?

Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się na drodze destylacji z parą wodną surowca z rośliny łac. Melaleuca alternifolia. Kolonizatorzy australijscy odkryli tę roślinę w 1770 r. i, naśladując zamieszkujących tamte tereny Aborygenów, zaczęli wykorzystywać jej liście do zaparzania esencjonalnego napoju na wzór herbaty. Stąd też wzięła się nazwa rośliny. Kiedy, jak i na co stosować olejek z drzewa herbacianego? Czy olejek z drzewa herbacianego powinna stosować osoba, która ma trądzik?

Olejek z drzewa herbacianego jest często stosowany w terapiach leczniczych oraz w kosmetologii. Posiada szereg właściwości zdrowotnych, w tym przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Z tego względu od setek lat jest stosowany w różnego rodzaju dolegliwościach, takich jak trądzik, grzybica skóry i paznokci, łupież, inne choroby skóry, a także infekcje.

 1. Czym jest olejek z drzewa herbacianego? Właściwości
 2. Olejek z drzewa herbacianego – jakie ma zastosowanie? Kiedy go używać? Na jakie efekty liczyć?
 3. Jak należy aplikować olejek z drzewa herbacianego?
 4. Olejek z drzewa herbacianego – przeciwwskazania do stosowania
 5. Jak wybrać najlepszy olejek z drzewa herbacianego? Ile kosztuje?

Czym jest olejek z drzewa herbacianego? Właściwości

Olejek z drzewa herbacianego pozyskiwany jest z drzewa łac. Melaleuca alternifolia, występującego endemicznie w Australii. Do produkcji olejku z drzewa herbacianego wykorzystuje się surowce o niewielkiej ilości 1,8-cyneolu (związek o właściwościach drażniących). Surowiec o najlepszej jakości zbierany jest w okresie od listopada do maja. Dodatkowo zaobserwowano, że wykonanie destylacji po sześciu tygodniach od zbioru surowca roślinnego powoduje wzrost uzyskanej ilości olejku eterycznego o około 10% w przeliczeniu na suchą masę surowca.

W badaniach wykazano, że substancje aktywne występujące w olejku z drzewa herbacianego posiadają aktywność przeciwzapalną, przeciwwirusową, przeciwgrzybiczą (wykazano skuteczność przeciw dermatofitom wywołującym grzybicę skóry i paznokci: Candida albicans, Trichophyton mentagrophytes, Microsporum canis, Microsporum gypseum, Epidermophyton), przeciwbakteryjną (wykazano skuteczność wobec szczepów Staphylococcus epidermidis, Propionibacterium acnes). Lipofilowy charakter, czyli powinowactwo do tłuszczów, olejku z drzewa herbacianego umożliwia jego dobre wnikanie w głąb skóry.

Sprawdź, jakie leki i preparaty na grzybicę paznokci, pochwy i stóp znajdziesz na DOZ.pl

Szczególnie cenną cechą olejku z drzewa herbacianego jest aktywność wobec bakterii opornych na działanie antybiotyków oraz przeciwdziałanie występowaniu antybiotykooporności. Ze względu na silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne olejek z drzewa herbacianego znajduje zastosowanie w leczeniu infekcji i przeziębień.

Naukowcy dowiedli, że związki zawarte w olejku z drzewa herbacianego wykazują aktywność bakteriobójczą w odniesieniu do wyizolowanych ze zmian trądzikowych 32 szczepów bakterii Propionibacterium acnes, które uważane są za jedną z głównych przyczyn powstawania trądziku oraz rozwoju procesu zapalnego w trądziku.

Nie zaobserwowano działania toksycznego na zarodek lub płód, dlatego rozcieńczony olejek z drzewa herbacianego można stosować zewnętrznie na skórę w okresie ciąży.

Olejek z drzewa herbacianego – jakie ma zastosowanie? Kiedy go używać? Na jakie efekty liczyć?

Początkowo olejek z drzewa herbacianego był wykorzystywany do odkażania ran oraz leczenia ran zakażonych drobnoustrojami. Następnie znalazł zastosowanie jako preparat do stosowania miejscowego w dermatologii i ginekologii ze względu na silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze oraz przeciwtrądzikowe. Obecnie olejek z drzewa herbacianego stosowany jest również w terapii chorób skórnych: łuszczycy, trądziku pospolitego, łupieżu, czyraków, owrzodzeń, łojotokowego zapalenia skóry (ŁZS), opryszczki, grzybicy skórnej. Wspomagająco olejek z drzewa herbacianego wykorzystuje się w leczeniu trudno gojących się ran i oparzeń. Poprzez działanie miejscowo znieczulające łagodzi objawy towarzyszące ukąszeniom owadów. Ze względu na silne właściwości odkażające i przeciwdrobnoustrojowe olejek z drzewa herbacianego może być używany w inhalacjach górnych dróg oddechowych podczas infekcji. Przeprowadzenie inhalacji z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego łagodzi objawy infekcji, przeziębień, kataru, kaszlu i zatkanych zatok. Z olejku można także przygotować płyn do płukania jamy ustnej, który wspomoże redukcję kamienia nazębnego, pomoże pozbyć się nieświeżego oddechu z ust oraz złagodzi zakażenia w obrębie jamy ustnej. Olejek jest składnikiem wielu preparatów stosowanych w grzybicy stóp czy w trądziku. Jest dobrze tolerowany, zwykle nie powoduje podrażnienia ani nadmiernego wysuszenia skóry.

Wielokierunkowe działanie olejku z drzewa herbacianego doceniane jest również w branży kosmetycznej. Olejki eteryczne, w tym olejek z drzewa herbacianego, już w niewielkich stężeniach (2–3%) bardzo dobrze wchłaniają się przez skórę, docierając do jej głębszych warstw. Nasilają dyfuzję substancji aktywnych przez skórę, pełniąc w ten sposób funkcję promotorów wchłaniania, co również znajduje zastosowanie w kosmetologii. Ponadto w przemyśle wykorzystywane są właściwości konserwujące olejku. Zaobserwowano, że dodatek olejku z drzewa herbacianego w dawkach leczniczych do produktów kosmetycznych zabezpiecza je przed rozwojem drobnoustrojów. Wraz ze wzrostem stężenia substancji aktywnych następuje wzrost aktywności przeciwdrobnoustrojowej olejku.

Powiązane produkty

Jak należy aplikować olejek z drzewa herbacianego?

Olejek z drzewa herbacianego należy zawsze stosować w rozcieńczeniu. Roztwory mogą być nakładane bezpośrednio na skórę. Olejek jest dodawany do kosmetyków, wykorzystuje się go w aromaterapii i inhalacjach, może również stanowić dodatek do prania lub przygotowania roztworu odkażającego do sprzątania.

Olejek z drzewa herbacianego należy zawsze stosować zewnętrznie na skórę po rozcieńczeniu. Najbezpieczniejsze jest stosowanie stężeń 1-10% olejku, który w takim rozcieńczeniu może być stosowany przewlekle, nawet kilka miesięcy. Niewskazane jest stosowanie olejku z drzewa herbacianego u dzieci do 6. roku życia.

Rozcieńczony olejek można stosować na skórę w miejscu ukąszenia przez owady, co powoduje ograniczenie swędzenia oraz wspomaga gojenie skóry. Olejek z drzewa herbacianego może być dodawany do szamponu, zwłaszcza podczas terapii wszawicy czy łupieżu.

Olejek z drzewa herbacianego – przeciwwskazania do stosowania

Niewskazane jest stosowanie olejku z drzewa herbacianego u dzieci poniżej 6. roku życia. Olejku nie należy nakładać na uszkodzoną skórę z otwartymi ranami. Przy pierwszym stosowaniu olejku warto zachować ostrożność, ponieważ zawiera on w swoim składzie substancje alergenne, jak limonen i terpinen, które mogą spowodować wystąpienie reakcji alergicznej. Z tego względu osoby ze skórą wrażliwą, skłonną do podrażnień powinny przeprowadzić test alergiczny z użyciem olejku z drzewa herbacianego przed jego zastosowaniem.

Jak wybrać najlepszy olejek z drzewa herbacianego? Ile kosztuje?

Olejek z drzewa herbacianego można znaleźć w aptekach, sklepach zielarskich i kosmetycznych. Jego cena waha się od ok. 10 do 30 zł. Wybierając odpowiedni produkt, warto zwrócić uwagę, aby był to czysty olejek, bez dodatków innych substancji.

 1. A. Garbusińska, A. Mertas, E. Szliszka, W. Król, Aktywność przeciwdrobnoustrojowa olejku z drzewa herbacianego (Tea Tree Oil) w badaniach in vitro. Cz. II, postepyfitoterapii.pl [online] http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2014/11/pf_2011_175-184.pdf [dostęp:] 22.05.2023.
 2. M. Wyszkowska-Kolatko, Olejek z drzewa herbacianego i jego aktywność biologiczna w preparatach kosmetycznych, biotechnologia.pl [online] https://biotechnologia.pl/kosmetologia/olejek-z-drzewa-herbacianego-i-jego-aktywnosc-biologiczna-w-preparatach-kosmetycznych,16064 [dostęp:] 22.05.2023.
 3. A. Kulawik-Pióro, Czym tak naprawdę jest olejek herbaciany?, biotechnologia.pl [online] https://biotechnologia.pl/kosmetologia/czym-tak-naprawde-jest-olejek-herbaciany,17021 [dostęp:] 22.05.2023.
 4. B. Kędzia, J. Alkiewicz, S. Han, Znaczenie olejku z drzewa herbacianego w fitoterapii. Cz. I. Skład olejku i jego właściwości biologiczne, czytelniamedyczna.pl [online] https://www.czytelniamedyczna.pl/2437,znaczenie-olejku-z-drzewa-herbacianego-w-fitoterapii-cz-i-sklad-olejku-i-jego-wl.html [dostęp:] 22.05.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak dawkować melatoninę na sen? Czy pomaga zasnąć?

  Melatonina to kluczowy hormon procesu zasypiania. Jej niedobory mogą niekorzystnie wpływać na zachowanie prawidłowego cyklu okołodobowego, a tym samym przyczyniać się do występowania zaburzeń wielu mechanizmów zachodzących w organizmie. Ilość wydzielanej melatoniny zmniejsza się wraz z wiekiem, przez co najbardziej narażone na jej niedobory są osoby starsze. Jakie inne funkcje spełnia hormon snu, jak należy go suplementować i czym objawiają się niedobory melatoniny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Lukrecja – co to za roślina? Właściwości, działanie, przeciwwskazania

  Któż z nas chociaż jeden raz w życiu nie zetknął się z niezwykłymi, czarnymi cukierkami o ślimakowatym kształcie? Ponoć albo się je kocha, albo nienawidzi. Charakterystyczny kolor i smak słodycze te zawdzięczają zawartości ekstraktu z lukrecji – rośliny, nad której bogactwem zastosowań warto się pochylić. Czym zatem jest lukrecja, jakie ma właściwości i jaki może mieć wpływ na nasze zdrowie?

 • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

  Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń może wpływać na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Cytrynian magnezu, zwykły magnez, a może magnez z witaminą B6 – który wybrać?

  W aptekach i sklepach z suplementami dostępnych jest kilka form magnezu. Jedne preparaty występują w postaci magnezu z witaminą B6, inne określane są mianem cytrynianu magnezu (także w wersji z pirydoksyną), a jeszcze inne oferowane są w formie samego magnezu. Magnez można kupić zarówno w formie tabletek, kapsułek, saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie, jak i w postaci płynu czy żelek. Czym różnią się poszczególne suplementy, które połączenie jest najskuteczniejsze i najlepiej przyswajalne oraz dlaczego magnezu nie wolno łączyć z preparatami zawierającymi żelazo i wapń? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

  Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

 • Jad pszczeli – jakie ma właściwości lecznicze?

  Jad wytwarzany przez pszczoły miodne (Apis mellifera) to bezwonna, bezbarwna, gorzka ciecz, zawierająca mieszaninę różnych aktywnych substancji, takich jak peptydy, białka o właściwościach enzymatycznych czy biogenne aminy. Mimo że jest toksyną, która może prowadzić do wystąpienia reakcji alergicznej, to posiada także liczne właściwości prozdrowotne. Jakie są wyniki badań dotyczących jadu pszczelego?

 • Suplementacja przy insulinooporności

  Insulinooporność jest zaburzeniem metabolizmu, które może zamienić się w poważną chorobę, która obecnie może dotyczyć nawet 2 milionów Polaków. Przyczynia się do tego przede wszystkim siedzący tryb życia, przetworzona, wysokoenergetyczna żywność, a także przewlekły stres wpływający na nasze zachowania żywieniowe – „zajadanie” problemów. Insulinooporność nie musi być leczona, niemniej jeśli na czas nie zareagujemy zmianą dotychczasowego stylu życia, może przerodzić się w pełnoobjawowe schorzenie – cukrzycę. Cennym elementem uzupełniającym dietoterapię może być racjonalna, przemyślana suplementacja. Jakie składniki szczególnie wspierają zdrowie metaboliczne?

 • Suplementacja w Hashimoto – jak wpływają na to nutraceutyki?

  Hashimoto, a raczej autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, jest coraz powszechniej diagnozowanym schorzeniem. Mówimy o nim wtedy, gdy nasz układ odpornościowy atakuje tarczycę. W chorobie tej może dojść zarówno do podwyższonej czynności gruczołu, jak i normalnej lub obniżonej czynności. Hashimoto dotyka znacznie częściej kobiety niż mężczyzn. Wsparciem działania tarczycy, jak i całej terapii, może być racjonalna suplementacja w oparciu o składniki, których skuteczność potwierdzają wyniki badań naukowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij