Olejek z drzewa herbacianego
Alicja Świątek

Jakie właściwości ma olejek z drzewa herbacianego? Jak go stosować na skórę?

Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się na drodze destylacji z parą wodną surowca z rośliny łac. Melaleuca alternifolia. Kolonizatorzy australijscy odkryli tę roślinę w 1770 r. i, naśladując zamieszkujących tamte tereny Aborygenów, zaczęli wykorzystywać jej liście do zaparzania esencjonalnego napoju na wzór herbaty. Stąd też wzięła się nazwa rośliny. Kiedy, jak i na co stosować olejek z drzewa herbacianego? Czy olejek z drzewa herbacianego powinna stosować osoba, która ma trądzik?

Olejek z drzewa herbacianego jest często stosowany w terapiach leczniczych oraz w kosmetologii. Posiada szereg właściwości zdrowotnych, w tym przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Z tego względu od setek lat jest stosowany w różnego rodzaju dolegliwościach, takich jak trądzik, grzybica skóry i paznokci, łupież, inne choroby skóry, a także infekcje.

  1. Czym jest olejek z drzewa herbacianego? Właściwości
  2. Olejek z drzewa herbacianego – jakie ma zastosowanie? Kiedy go używać? Na jakie efekty liczyć?
  3. Jak należy aplikować olejek z drzewa herbacianego?
  4. Olejek z drzewa herbacianego – przeciwwskazania do stosowania
  5. Jak wybrać najlepszy olejek z drzewa herbacianego? Ile kosztuje?

Czym jest olejek z drzewa herbacianego? Właściwości

Olejek z drzewa herbacianego pozyskiwany jest z drzewa łac. Melaleuca alternifolia, występującego endemicznie w Australii. Do produkcji olejku z drzewa herbacianego wykorzystuje się surowce o niewielkiej ilości 1,8-cyneolu (związek o właściwościach drażniących). Surowiec o najlepszej jakości zbierany jest w okresie od listopada do maja. Dodatkowo zaobserwowano, że wykonanie destylacji po sześciu tygodniach od zbioru surowca roślinnego powoduje wzrost uzyskanej ilości olejku eterycznego o około 10% w przeliczeniu na suchą masę surowca.

W badaniach wykazano, że substancje aktywne występujące w olejku z drzewa herbacianego posiadają aktywność przeciwzapalną, przeciwwirusową, przeciwgrzybiczą (wykazano skuteczność przeciw dermatofitom wywołującym grzybicę skóry i paznokci: Candida albicans, Trichophyton mentagrophytes, Microsporum canis, Microsporum gypseum, Epidermophyton), przeciwbakteryjną (wykazano skuteczność wobec szczepów Staphylococcus epidermidis, Propionibacterium acnes). Lipofilowy charakter, czyli powinowactwo do tłuszczów, olejku z drzewa herbacianego umożliwia jego dobre wnikanie w głąb skóry.

Sprawdź, jakie leki i preparaty na grzybicę paznokci, pochwy i stóp znajdziesz na DOZ.pl

Szczególnie cenną cechą olejku z drzewa herbacianego jest aktywność wobec bakterii opornych na działanie antybiotyków oraz przeciwdziałanie występowaniu antybiotykooporności. Ze względu na silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne olejek z drzewa herbacianego znajduje zastosowanie w leczeniu infekcji i przeziębień.

Naukowcy dowiedli, że związki zawarte w olejku z drzewa herbacianego wykazują aktywność bakteriobójczą w odniesieniu do wyizolowanych ze zmian trądzikowych 32 szczepów bakterii Propionibacterium acnes, które uważane są za jedną z głównych przyczyn powstawania trądziku oraz rozwoju procesu zapalnego w trądziku.

Nie zaobserwowano działania toksycznego na zarodek lub płód, dlatego rozcieńczony olejek z drzewa herbacianego można stosować zewnętrznie na skórę w okresie ciąży.

Olejek z drzewa herbacianego – jakie ma zastosowanie? Kiedy go używać? Na jakie efekty liczyć?

Początkowo olejek z drzewa herbacianego był wykorzystywany do odkażania ran oraz leczenia ran zakażonych drobnoustrojami. Następnie znalazł zastosowanie jako preparat do stosowania miejscowego w dermatologii i ginekologii ze względu na silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze oraz przeciwtrądzikowe. Obecnie olejek z drzewa herbacianego stosowany jest również w terapii chorób skórnych: łuszczycy, trądziku pospolitego, łupieżu, czyraków, owrzodzeń, łojotokowego zapalenia skóry (ŁZS), opryszczki, grzybicy skórnej. Wspomagająco olejek z drzewa herbacianego wykorzystuje się w leczeniu trudno gojących się ran i oparzeń. Poprzez działanie miejscowo znieczulające łagodzi objawy towarzyszące ukąszeniom owadów. Ze względu na silne właściwości odkażające i przeciwdrobnoustrojowe olejek z drzewa herbacianego może być używany w inhalacjach górnych dróg oddechowych podczas infekcji. Przeprowadzenie inhalacji z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego łagodzi objawy infekcji, przeziębień, kataru, kaszlu i zatkanych zatok. Z olejku można także przygotować płyn do płukania jamy ustnej, który wspomoże redukcję kamienia nazębnego, pomoże pozbyć się nieświeżego oddechu z ust oraz złagodzi zakażenia w obrębie jamy ustnej. Olejek jest składnikiem wielu preparatów stosowanych w grzybicy stóp czy w trądziku. Jest dobrze tolerowany, zwykle nie powoduje podrażnienia ani nadmiernego wysuszenia skóry.

Wielokierunkowe działanie olejku z drzewa herbacianego doceniane jest również w branży kosmetycznej. Olejki eteryczne, w tym olejek z drzewa herbacianego, już w niewielkich stężeniach (2–3%) bardzo dobrze wchłaniają się przez skórę, docierając do jej głębszych warstw. Nasilają dyfuzję substancji aktywnych przez skórę, pełniąc w ten sposób funkcję promotorów wchłaniania, co również znajduje zastosowanie w kosmetologii. Ponadto w przemyśle wykorzystywane są właściwości konserwujące olejku. Zaobserwowano, że dodatek olejku z drzewa herbacianego w dawkach leczniczych do produktów kosmetycznych zabezpiecza je przed rozwojem drobnoustrojów. Wraz ze wzrostem stężenia substancji aktywnych następuje wzrost aktywności przeciwdrobnoustrojowej olejku.

Powiązane produkty

Jak należy aplikować olejek z drzewa herbacianego?

Olejek z drzewa herbacianego należy zawsze stosować w rozcieńczeniu. Roztwory mogą być nakładane bezpośrednio na skórę. Olejek jest dodawany do kosmetyków, wykorzystuje się go w aromaterapii i inhalacjach, może również stanowić dodatek do prania lub przygotowania roztworu odkażającego do sprzątania.

Olejek z drzewa herbacianego należy zawsze stosować zewnętrznie na skórę po rozcieńczeniu. Najbezpieczniejsze jest stosowanie stężeń 1-10% olejku, który w takim rozcieńczeniu może być stosowany przewlekle, nawet kilka miesięcy. Niewskazane jest stosowanie olejku z drzewa herbacianego u dzieci do 6. roku życia.

Rozcieńczony olejek można stosować na skórę w miejscu ukąszenia przez owady, co powoduje ograniczenie swędzenia oraz wspomaga gojenie skóry. Olejek z drzewa herbacianego może być dodawany do szamponu, zwłaszcza podczas terapii wszawicy czy łupieżu.

Olejek z drzewa herbacianego – przeciwwskazania do stosowania

Niewskazane jest stosowanie olejku z drzewa herbacianego u dzieci poniżej 6. roku życia. Olejku nie należy nakładać na uszkodzoną skórę z otwartymi ranami. Przy pierwszym stosowaniu olejku warto zachować ostrożność, ponieważ zawiera on w swoim składzie substancje alergenne, jak limonen i terpinen, które mogą spowodować wystąpienie reakcji alergicznej. Z tego względu osoby ze skórą wrażliwą, skłonną do podrażnień powinny przeprowadzić test alergiczny z użyciem olejku z drzewa herbacianego przed jego zastosowaniem.

Jak wybrać najlepszy olejek z drzewa herbacianego? Ile kosztuje?

Olejek z drzewa herbacianego można znaleźć w aptekach, sklepach zielarskich i kosmetycznych. Jego cena waha się od ok. 10 do 30 zł. Wybierając odpowiedni produkt, warto zwrócić uwagę, aby był to czysty olejek, bez dodatków innych substancji.

  1. A. Garbusińska, A. Mertas, E. Szliszka, W. Król, Aktywność przeciwdrobnoustrojowa olejku z drzewa herbacianego (Tea Tree Oil) w badaniach in vitro. Cz. II, postepyfitoterapii.pl [online] http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2014/11/pf_2011_175-184.pdf [dostęp:] 22.05.2023.
  2. M. Wyszkowska-Kolatko, Olejek z drzewa herbacianego i jego aktywność biologiczna w preparatach kosmetycznych, biotechnologia.pl [online] https://biotechnologia.pl/kosmetologia/olejek-z-drzewa-herbacianego-i-jego-aktywnosc-biologiczna-w-preparatach-kosmetycznych,16064 [dostęp:] 22.05.2023.
  3. A. Kulawik-Pióro, Czym tak naprawdę jest olejek herbaciany?, biotechnologia.pl [online] https://biotechnologia.pl/kosmetologia/czym-tak-naprawde-jest-olejek-herbaciany,17021 [dostęp:] 22.05.2023.
  4. B. Kędzia, J. Alkiewicz, S. Han, Znaczenie olejku z drzewa herbacianego w fitoterapii. Cz. I. Skład olejku i jego właściwości biologiczne, czytelniamedyczna.pl [online] https://www.czytelniamedyczna.pl/2437,znaczenie-olejku-z-drzewa-herbacianego-w-fitoterapii-cz-i-sklad-olejku-i-jego-wl.html [dostęp:] 22.05.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ospa wietrzna u dorosłych i dzieci – objawy ospy wietrznej, przebieg choroby, powikłania, szczepionka

    Ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką, jest wysoce zakaźną chorobą o etiologii wirusowej. Wywoływana jest przez wirusa Varicella-zoster virus (VZV), który jest identyczny z wirusem półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Jak rozpoznać chorobę, ile trwa, jak ją leczyć i jakie mogą być powikłania ospy?

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Najlepszy krem na oparzenia – alantoina? Jakie ma właściwości?

    Alantoina ze względu na silne działanie regeneracyjne, nawilżające oraz łagodzące wykorzystywana jest w licznych produktach kosmetycznych. Obecnie w przemyśle kosmetycznym stosuje się głównie alantoinę pochodzenia syntetycznego. Jest częstym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry bardzo wrażliwej, w tym skóry niemowląt i dzieci. Występuje w balsamach, kremach do ciała oraz emulsjach do kąpieli. Preparaty z jej dodatkiem wykazują działanie regenerujące i łagodzące podrażnienia.

  • Szczepionka na grypę – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    W zależności od sezonu epidemicznego w Polsce liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę osiąga od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów. Zazwyczaj największą liczbę zachorowań odnotowuje się pomiędzy styczniem a marcem. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi.

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

  • Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

    https://www.doz.pl/czytelnia/a17707-Najmocniejszy_kolagen_do_picia__jaki_jest_najlepiej_przyswajalnyKolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

  • Nadmiar antyoksydantów wywołuje raka?

    Nowe badanie wykazało, że przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, aktywują mechanizm stymulujący wzrost nowych naczyń krwionośnych w guzach nowotworowych, pomagając im rosnąć i dawać przerzuty. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia podkreślają potencjalne ryzyko przyjmowania suplementów przeciwutleniających wtedy, gdy nie są one potrzebne.

  • Jeden zastrzyk zamiast chemioterapii – nowa metoda leczenia raka

    Pierwszymi pacjentami na świecie, którzy skorzystają z terapii onkologicznej w formie zastrzyku, będą Anglicy. Jest to alternatywa dla klasycznego wlewu wykorzystywanego w leczeniu nowotworów. Na czym polega ten rodzaj leczenia? Czy pacjenci w Polsce także będą mogli uczestniczyć w takiej terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij