Pompa insulinowa
Barbara Bukowska

Pompa insulinowa – wskazania, działanie, refundacja

Pompy insulinowe umożliwiają lepszą kontrolę cukrzycy, a tym samym poprawiają jakość życia osób wymagających insulinoterapii. Te niewielkich rozmiarów urządzenia naśladują działanie trzustki i eliminują konieczność wykonywania regularnych wstrzyknięć insuliny. Wyjaśniamy, jak działają pompy insulinowe i jakim grupom pacjentów zaleca się korzystanie z nich. Opisujemy również, komu przysługują z refundacją.

 1. Czym jest pompa insulinowa?
 2. Wskazania do korzystania z osobistej pompy insulinowej
 3. Jak dawkować insulinę za pomocą pompy insulinowej?
 4. Rodzaje pomp insulinowych dostępnych na rynku
 5. Refundacja pompy insulinowej

Czym jest pompa insulinowa?

Pompa insulinowa to niewielkie urządzenie elektroniczne dostarczające insulinę do organizmu w sposób ciągły. Tym samym imituje pracę trzustki – narządu, który u osób chorych na cukrzycę typu 1 nie działa prawidłowo. Dzięki pompom insulinowym diabetycy zyskują lepszą jakość życia i możliwość prowadzenia aktywnego trybu życia – bez martwienia się o konieczność wykonywania regularnych wstrzyknięć insuliny. Pompa robi to za nich.

Pompa insulinowa jest osobistym przyrządem niewielkich rozmiarów – wielkością przypomina telefon komórkowy. Przytwierdza się ją do elementów odzieży (paska od spodni czy biustonosza) lub nosi w kieszeni (w zależności od miejsca wkłucia). Mechanizm działania pompy – jak już wspomniano – ma naśladować wydzielanie insuliny przez zdrową trzustkę. Urządzenie analizuje aktualne zapotrzebowanie chorego (automatycznie lub na podstawie parametrów wpisanych przez użytkownika) i podaje odpowiednią dawkę insuliny.

Pompa insulinowa składa się z:

 • komory, w której umieszcza się zbiornik na insulinę;
 • drenu, którym insulina przepływa ze zbiornika do igły umieszczonej w tkance podskórnej;
 • wkłucia (igły);
 • sensora do ciągłego monitorowania glukozy we krwi (nie wszystkie modele).

Wskazania do korzystania z osobistej pompy insulinowej

Pompa insulinowa jest rekomendowana w leczeniu cukrzycy typu 1 u pacjentów, którzy:

 • wyczynowo lub regularnie uprawiają sport, pracują w trybie zmianowym, często podróżują ze zmianą stref czasowych, mają trudności z utrzymaniem regularności posiłków;
 • mają nieuregulowany przebieg cukrzycy (epizody hipoglikemii, brak możliwości osiągnięcia docelowej wartości hemoglobiny glikowanej);
 • cierpią z powodu występowania tzw. „efektu brzasku” (wysokie glikemie poranne);
 • obawiają się wielokrotnych wstrzyknięć insuliny w ciągu dnia.

Jednocześnie istnieje wiele przeciwwskazań, w przypadku których nie zaleca się korzystania z pomp. Dotyczy to pacjentów z niepełnosprawnościami intelektualnymi, zaburzeniami pamięci, uzależnieniami od alkoholu i środków psychoaktywnych – czyli z dysfunkcjami, które mogą uniemożliwiać bezpieczne korzystanie z urządzenia. Jeśli kandydatem do stosowania pompy insulinowej jest dziecko, powyższe zaburzenia występujące u jego opiekunów również będą przeciwwskazaniem.

Kobiety w ciąży a pompa insulinowa

Korzystanie z osobistej pompy insulinowej zaleca się również kobietom w ciąży chorującym na cukrzycę typu 1. To okres, podczas którego zapotrzebowanie na insulinę jest bardzo zmienne. W I trymestrze najłatwiej wyrównać poziom glukozy, jednak już w II trymestrze zapotrzebowanie na insulinę rośnie, ale tylko chwilowo, bo w końcówce ciąży może spaść nawet o 50 proc.

Korzystanie z urządzenia przystosowanego do ciągłego podawania insuliny ogranicza ryzyko narażenia płodu na hipo- i hiperglikemię. To bardzo istotne, bo niedocukrzenie zwiększa ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u płodu i hipotrofii (zbyt niskiej masy urodzeniowej). Natomiast konsekwencją zbyt wysokiego poziomu cukru u matki mogą być powikłania okołoporodowe, hipertrofia płodu oraz przerost jego narządów wewnętrznych.

Pompy insulinowe dla dzieci

Pompy insulinowe ułatwiają również insulinoterapię u dzieci i młodzieży z cukrzycą typu 1. Najmłodsi często potrzebują niewielkich dobowych dawek insuliny. W takiej sytuacji dawkowanie przy pomocy pompy jest dużo bardziej precyzyjne niż w przypadku tradycyjnych iniekcji.

Dzięki wygodnej metodzie kontroli choroby mali diabetycy mogą uczestniczyć w tych samych aktywnościach co ich rówieśnicy. Mogą wyzbyć się przekonania, że choroba ich ogranicza czy odbiera dzieciństwo. Dzięki temu, że już od najmłodszych lat mają do czynienia z pompą insulinową dla dzieci, uczą się samodzielnej kontroli glikemii, co ułatwia im zarządzanie chorobą w dorosłości. Jest to o tyle łatwiejsze, że nowoczesne urządzenia mają opcję alarmów, które przypominają o konieczności pomiaru glikemii czy wymiany zestawu infuzyjnego.

Pompa insulinowa dla dziecka
Dzieci z pompą insulinową mogą funkcjonować normalnie – tak jak ich rówieśnicy.

Powiązane produkty

Jak dawkować insulinę za pomocą pompy insulinowej?

Pompa insulinowa podaje małe ilości insuliny w określonych przedziałach czasowych. To tzw. wlew podstawowy, który odzwierciedla fizjologiczną pracę zdrowej trzustki.

Jednak po spożyciu każdego posiłku glikemia rośnie, co wymaga od pacjenta (lub opiekuna w przypadku dzieci) obliczenia dodatkowej ilości potrzebnej insuliny, którą wstrzyknie pompa. To tzw. bolus poposiłkowy. Wyznacza się go na podstawie zawartości węglowodanów w posiłku, poziomu glukozy przed jedzeniem oraz stopnia aktywności fizycznej.

Dwa podstawowe bolusy to:

 • bolus prosty – podawany, gdy posiłek to głównie węglowodany, np. ciasto czy bułka z dżemem; aplikowana jest cała dawka insuliny;
 • bolus złożony – podawany w przypadku posiłków składających się nie tylko z węglowodanów, ale też tłuszczów i białek, np. mięso z kaszą i warzywami.

Pompa podaje insulinę (pierwszą dawkę) zaraz po posiłku (aby obniżyć poziom cukru związany ze spożyciem węglowodanów), a drugą dawkę przez wydłużony okres po jedzeniu, aby wyrównać glikemię po spożyciu białek i tłuszczów.

Przejście szkolenia z obsługi pompy i wyliczania bolusów jest niezbędnym elementem przed przystąpieniem do samodzielnego korzystania z urządzenia. Umiejętność wyliczania odpowiednich ilości insuliny chroni przed konsekwencjami hiperglikemii i pozwala uniknąć epizodów hipoglikemii.

Rodzaje pomp insulinowych dostępnych na rynku

W zależności od sposobu podawania insuliny i umiejscowienia zbiornika wyróżnia się dwa rodzaje pomp insulinowych:

 • osobistą pompę insulinową – najczęściej stosowana, zbiornik na insulinę znajduje się na zewnątrz ciała pacjenta i ma stosunkowo niewielką pojemność;
 • pompę insulinową wszczepienną – zbiornik na insulinę o większej pojemności (ok. 15 ml) wszczepia się pod skórę brzucha, skąd hormon trafia bezpośrednio do jamy otrzewnowej. Zbiornik uzupełnia się co ok. 3 miesiące.

W zależności od stopnia zaawansowania technologicznego dostępne na rynku pompy można podzielić na:

 • tradycyjne – podają insulinę we wlewie podstawowym i bolusach zgodnie z zaprogramowanymi ustawieniami;
 • zintegrowane z systemem ciągłego monitorowania glukozy – dzięki odczytom poziomu glukozy w czasie rzeczywistym umożliwiają automatyczne dostosowywanie ilości insuliny w zależności od bieżącego zapotrzebowania.

Refundacja pompy insulinowej

Z każdym rokiem coraz więcej pacjentów wymagających leczenia insuliną korzysta z pomp insulinowych.

W Polsce 100-proc. refundacja pompy insulinowej oraz akcesoriów (zestawów infuzyjnych i zbiorników insulinowych) przysługuje dzieciom i dorosłym do 26. roku życia, a także kobietom w ciąży z rozpoznaną cukrzycą 1 typu.

Pacjenci po 26. roku życia mogą skorzystać ze zniżki (30 proc.) na zakup zbiorników na insulinę i zestawów do infuzji. Częściową refundacją są również objęte sensory do ciągłego monitorowania glukozy we krwi. Jednak dorośli diabetycy zakup pompy muszą opłacić sami.

Niektórzy producenci oferują bezpłatne testy przed zakupem, dzięki którym chory może zapoznać się z zasadą działania konkretnego urządzenia.

Jaki jest koszt pompy insulinowej bez refundacji?

Jaka jest cena pompy insulinowej w przypadku braku wskazań do refundacji? Zakres jest szeroki. Najprostsze urządzenia kosztują od 4 tys. zł do 9 tys. zł. Droższe są pompy ze zintegrowanym systemem ciągłego monitorowania glukozy – ok. 12 tys. zł. Ceny urządzeń z dodatkowymi udogodnieniami (np. przewidywaniem możliwości wystąpienia glikemii na podstawie pomiaru poziomu cukru) oscylują w granicach 20 tys. zł (stan na dzień 28.05.2024 r.).

 1. M. Marek, Dr Cyganek: Postęp w leczeniu cukrzycy jest olbrzymi, [online] https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news,99528,dr-cyganek-postep-w-leczeniu-cukrzycy-jest-olbrzymi.html [dostęp:] 24.05.2024.
 2. L. Czupryniak, Zalecenia kliniczne Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę – co nowego na rok 2023, [online] https://www.mp.pl/insulinoterapia/wytyczne/321986,zalecenia-kliniczne-polskiego-towarzystwa-diabetologicznego-dotyczace-postepowania-u-chorych-na-cukrzyce-co-nowego-na-rok-2023 [dostęp:] 24.05.2024.
 3. B. Katra, Osobista pompa insulinowa, [online] https://www.mp.pl/cukrzyca/leczenie/66612,osobista-pompa-insulinowa [dostęp:] 24.05.2024.
 4. R. Nimri, J. Nir, M. Phillip, Insulin Pump Therapy, Am J Ther 27(1), 2020.
 5. C. Berget, L.H. Messer, G.P. Forlenza, A Clinical Overview of Insulin Pump Therapy for the Management of Diabetes: Past, Present, and Future of Intensive Therapy, Diabetes Spectr 32(3), 2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Czym jest ciągłe monitorowanie glikemii? Czy jest refundowane?

  Samokontrola glikemii jest niezwykle ważna w leczeniu cukrzycy. Wielu pacjentów, którzy potrzebują insulinoterapii, zanim podadzą sobie dawkę hormonu, muszą precyzyjnie określić aktualne stężenie glukozy we krwi. W opanowaniu choroby pomocne okazuje się zastosowanie systemu CGM. Na czym polega jego działanie?

 • Insulinooporność – przyczyny, objawy, leczenie

  Insulinooporność (IR, IO) jest stanem, w którym organizm ma obniżoną wrażliwość na insulinę – hormon regulujący poziom cukru we krwi. IO prowadzi do stanu przedcukrzycowego oraz rozwoju cukrzycy typu 2. Jak rozpoznać insulinooporność? W jaki sposób można jej zapobiec? 

 • Insulina – mechanizm działania, rola w organizmie, normy, badania i wskazania

  Insulina jest jednym z hormonów, który reguluje stężenie glukozy we krwi, obniżając je. Czym jest ten hormon i dlaczego jest on tak ważny?  Jaką rolę insulina pełni w organizmie?  Kiedy należy badać jej stężenie? Jak prawidłowo ją przechowywać?

 • Pneumokoki – czym są i jakie choroby wywołują? Jak chronić się przed pneumokokami?

  Streptococcus pneumoniae (pneumokoki, dwoinki zapalenia płuc) to bakterie, które osiedlają się w nosie oraz gardle i powodują groźne choroby. Zakażenia pneumokokowe dotyczą głównie małych dzieci oraz seniorów. Wśród grup ryzyka wymienia się również osoby z zaburzeniami odporności oraz osoby cierpiące na choroby przewlekłe. W jaki sposób można zarazić się pneumokokami? Jak się przed nimi chronić? Podpowiadamy.

 • Grypa i RSV – szczepionka, podobieństwa i różnice

  Grypa i RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to dwie powszechne choroby wirusowe, które mają znaczący wpływ na zdrowie publiczne, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Obie mogą prowadzić do poważnych powikłań, zwłaszcza u osób starszych, niemowląt oraz osób z osłabionym układem odpornościowym. W tym artykule przyjrzymy się bliżej podobieństwom i różnicom między grypą a RSV, ze szczególnym uwzględnieniem dostępnych szczepień.

 • Sensor do pomiaru cukru – monitorowanie glikemii. Działanie, refundacja systemu ciągłego CGM

  Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych. W leczeniu tego schorzenia oraz w zapobieganiu występowania powikłań narządowych niezwykle istotne jest utrzymywanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Dzięki nowoczesnym technologiom w postaci systemów do ciągłego monitorowania glikemii mamy szansę na lepszą kontrolę choroby, a co za tym idzie – na opóźnienie rozwoju powikłań narządowych cukrzycy. Niestety należy pamiętać, że sensory są stosunkowo drogie, a ich zakup podlega refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia jedynie w konkretnych wskazaniach.

 • Refundacja dla cukrzyków – zasady refundacji w diabetologii

  Od stycznia 2024 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Zdrowia wprowadzające w życie zmiany w refundacji wyrobów medycznych przeznaczonych dla pacjentów chorujących na cukrzycę. Wyjaśniamy zasady odpłatności systemów do ciągłego monitorowania glikemii, pomp insulinowych, pojemników na insulinę oraz zestawów infuzyjnych.

 • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

  Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij