Sensor do pomiaru cukru
Ewelina Sochacka

Sensor do pomiaru cukru (CGM) – czym jest? Ile kosztuje? Refundacja

Koncepcja wszczepialnych czujników glukozy jest propagowana od ponad 40 lat. Obecnie przyjmuje się, że ciągły monitoring glikemii (CGM) zwiększa jakość życia, ponieważ umożliwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia cukrzycy w wyniku bardziej zoptymalizowanej kontroli glikemii. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych.

  1. Co to jest CGM?
  2. Jak działa sensor do pomiaru cukru?
  3. Czy CGM są refundowane przez NFZ?
  4. Kto może wystawić zlecenie na refundowane systemy ciągłego pomiaru glikemii?

Co to jest CGM?

System CGM (ang. Continuous Glucose Monitoring) to inaczej system ciągłego pomiaru poziomu cukru we krwi. Jest to kolejna generacja urządzeń stale monitorujących glikemię, gdyż pomysł stworzenia wszczepialnych czujników jest propagowany od niemal pół wieku. Pierwsze czujniki były dostępne w 1999 roku, niemniej miały one ograniczoną użyteczność.

Obecnie czujniki sprzyjają lepszej kondycji diabetologicznej i zmniejszają częstość powikłań cukrzycowych. CGM pozwala na śledzenie poziomu cukru we krwi w czasie rzeczywistym. Jest to zaawansowana technologia stosowana najczęściej przez osoby z cukrzycą, aby lepiej kontrolować glikemię, a co za tym idzie – indywidualnie dostosowywać dawki insuliny zgodnie z bieżącym poziomem cukru.

Jak działa sensor do pomiaru cukru?

Systemy monitorowania glikemii składają się z sensora i odbiornika, a w większości przypadków również z nadajnika. Sensory przezskórne pacjenci aplikują samodzielnie co 1-2 tygodnie w zależności od systemu. Drugą możliwością jest założenie sensora podskórnego aplikowanego przez lekarza na okres 6 miesięcy. Zadaniem sensorów jest ciągły pomiar stężenia glukozy w płynie śródtkankowym.

CGM działa poprzez czujnik umieszczony na skórze lub pod nią, który mierzy poziom glukozy w płynie śródtkankowym (nie bezpośrednio we krwi). Informacje z czujnika są przesyłane do urządzenia odbiorczego, którym może być dedykowany odbiornik, smartfon lub pompa insulinowa. Dzięki temu użytkownik może na bieżąco monitorować zmiany stężenia glukozy, analizować trendy oraz otrzymywać alerty w przypadku niskich lub wysokich poziomów cukru.

Jak działa sensor do pomiaru cukru
Jak działa sensor do pomiaru cukru?

System monitorowania glikemii metodą skanowania (FGM) – co to jest?

Istnieją dwa rodzaje systemów ciągłego monitorowania glikemii. Pierwszy z nich to system monitorowania glikemii metodą skanowania (FGM, ang. flash glucose monitoring). FGM nie generuje i nie przesyła do odbiornika pacjenta (zazwyczaj telefonu komórkowego z kompatybilną aplikacją) informacji w sposób automatyczny. W celu odczytu aktualnej wartości glukozy należy przyłożyć smartfon do sensora zlokalizowanego najczęściej na ramieniu. Taką czynność można powtarzać dowolną ilość razy w trakcie doby.

Na wyświetlaczu telefonu po zeskanowaniu pojawiają się informacje o aktualnym stężeniu glukozy oraz trendzie, czyli kierunku i szybkości zmian stężenia glukozy. Po wcześniejszym zaprogramowaniu można także ustalić próg poziomu glukozy, przy którym urządzenie podniesie alarm w trakcie skanowania.

Monitorowanie glikemii w czasie rzeczywistym (CGM)

Drugą grupą są systemy monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym (rt-CGM, ang. real-time continuous glucose monitoring). CGM dzięki obecności nadajnika w sposób aktywny przesyła informacje do odbiornika, np. smartfona czy zegarka. Dzięki temu nie tylko pozwala kontrolować stężenie glukozy 24 godziny na dobę, ale także może automatycznie alarmować o trendach, np. zbliżającej się hipo- czy hiperglikemii. Taka informacja pomaga pacjentom z wyprzedzeniem spożyć dodatkową dawkę węglowodanów w przypadku zbliżającej się hipoglikemii bądź zastosować korekcyjną dawkę insuliny przy hiperglikemii.

Powiązane produkty

Czy CGM są refundowane przez NFZ?

W związku z pojawieniem się Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 4 lipca 2024 roku, zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, nastąpiły następujące zmiany w refundacji wyrobów medycznych:

  • R.04.02 – Transmiter/nadajnik do systemu ciągłego monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym (CGM-RT), wymagający wymiany rzadziej niż raz na 3 miesiące, do 3 sztuk

Od 1.09.2024 pacjenci korzystający z systemów ciągłego monitorowania glikemii mogą otrzymać jednorazowo, raz w roku, do 3 sztuk transmiterów, a nie jedną – jak dotychczas. Limit finansowania pozostaje bez zmian i wynosi 970 zł.

  • R.05.01 – Czujnik do systemu monitorowania stężenia glukozy flash (FGM) z dokładnością ≤10% MARD, zastępujący konieczność monitorowania poziomu glikemii glukometrem, do 3 sztuk

Zmiany wprowadzone w rozporządzeniu dotyczą przywrócenia limitu 13 sztuk na okres 6 miesięcy dla następujących grup zleceń:

  • R.05.01.00 – Dorośli z hiperinsulinizmem wrodzonym albo glikogenozą
  • R.05.01.01 – Dzieci od ukończenia 4. do ukończenia 18. roku życia z cukrzycą typu 1 albo 3, z bardzo dobrze monitorowaną glikemią (tj. przy co najmniej 8-krotnych pomiarach glikemii na dobę) lub hiperinsulinizmem wrodzonym albo glikogenozą
  • R.05.01.02 – Kobiety w ciąży i połogu z cukrzycą
  • R.05.01.03 – Dorośli z cukrzycą typu 1 albo 3 lub z innymi typami cukrzycy, posiadający orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności ze względu na stan wzroku i wymagający insulinoterapii.

W przypadku zlecenia wystawionego do 31.08.2024 pacjenci mogą nadal zakupić do 3 sztuk miesięcznie do końca trwania ważności zlecenia. Jeśli zlecenie zostało wystawione po 1.09.2024, pacjenci mogą realizować zakup 3 sztuk miesięcznie, jednak liczba sensorów podlegających refundacji nie może przekroczyć 13 sztuk w ciągu kolejnych 6 miesięcy. Limit 6-miesięczny dla zleceń wystawionych po wejściu w życie rozporządzenia zostaje wyzerowany.

Refundacja sensorów do systemu FGM przysługuje:

  • dzieciom od 4. do 18. roku życia z cukrzycą typu 1 albo 3 z bardzo dobrze monitorowaną glikemią, tj. przy co najmniej 8-krotnych pomiarach glikemii na dobę, lub z hiperinsulinizmem wrodzonym bądź glikogenozą;
  • kobietom z cukrzycą w okresie ciąży i połogu;
  • dorosłym z cukrzycą typu 1 albo 3 lub z innymi typami cukrzycy posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności ze względu na stan wzroku i wymagającym insulinoterapii;
  • dorosłym z hiperinsulinizmem wrodzonym oraz glikogenozą.

Dopłata pacjenta do sensorów typu FGM wynosi 20 proc. (dzieci, dorośli z orzeczeniem o niepełnosprawności) lub 30 proc. (kobiety w ciąży i połogu, dorośli z hiperinsulinizmem i glikogenozą).

Kto może wystawić zlecenie na refundowane systemy ciągłego pomiaru glikemii?

Zarówno FGM, jak i rt-CGM mogą być przepisane przez szeroki zakres specjalistów, np. chorób wewnętrznych, endokrynologii, diabetologii, medycyny rodzinnej czy ginekologii i położnictwa, jednak dokładne omówienie i wybranie spersonalizowanej terapii powinno być przeprowadzone przez lekarza prowadzącego leczenie cukrzycy u danego pacjenta.

  1. W. Głodzik, Jak w 2024 r. wystawić zlecenie na refundowany system monitorowania glikemii FreeStyle Libre 2?, [online] https://www.mp.pl/insulinoterapia/refundacja/338886,jak-w-2024-r-wystawic-zlecenie-na-refundowany-system-monitorowania-glikemii-freestyle-libre-2 [dostęp:] 10.06.2024.
  2. W. Głodzik, Jak w 2024 r. wystawić zlecenie na refundowany system ciągłego monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym?, [online] https://www.mp.pl/insulinoterapia/refundacja/338885,jak-w-2024-r-wystawic-zlecenie-na-refundowany-system-ciaglego-monitorowania-glikemii-w-czasie-rzeczywistym [dostęp:] 10.06.2024.
  3. K. Lurka, Systemy ciągłego monitorowania glikemii zwiększają poczucie bezpieczeństwa i ułatwiają leczenie, [online] https://www.termedia.pl/mz/Systemy-ciaglego-monitorowania-glikemii-zwiekszaja-poczucie-bezpieczenstwa-i-ulatwiaja-leczenie,49983.html [dostęp:] 10.06.2024.
  4. Refundacja sensorów FreeStyle Libre 2 od 1 stycznia 2024 roku, [online] https://ortomedico.pl/blog/aktualnosci/refundacja-sensorow-freestyle-libre-2-od-1-stycznia-2024-roku [dostęp:] 10.06.2024.
  5. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (Dz.U. 2017, poz. 1061, tekst jedn., Dz.U.2023, poz. 823 (https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20230000823), z późn. zm. (wynikającymi z Rozporządzeń Ministra Zdrowia z dnia 13 października 2023 r. oraz z dnia 27 grudnia 2023 r. zmieniających rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie Dz.U.2023, poz. 2461 oraz Dz.U.2023, poz. 2819).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Cukrzyca monogenowa – rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie

    Cukrzyca monogenowa jest związana z defektem pojedynczego genu. Wśród cukrzyc tego typu wyróżnia się m.in. cukrzycę MODY, cukrzycę noworodkową oraz cukrzycę mitochondrialną. Jak rozpoznać i leczyć cukrzycę monogenową?

  • Czym różni się cukrzyca typu I od typu II?

    Cukrzycę typu I oraz typu II łączy tylko jeden wspólny objaw – podwyższony poziom cukru we krwi. Poza tym maja ze sobą niewiele wspólnego. Przeczytaj i dowiedz się więcej o tych chorobach.

  • Co jeść przy cukrzycy? Czego się wystrzegać? Poznaj naszą listę – indeks glikemiczny!

    Na cukrzycę choruje około 350 milionów osób na całym świecie. 80-90% przypadków to cukrzyca typu 2. W prowadzeniu pacjenta z cukrzycą istotne jest właściwe żywienie oraz regularna aktywność fizyczna. Co jeść, a czego się wystrzegać w cukrzycy?

  • Dieta niskowęglowodanowa może zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 i promować utratę wagi

    Rozwój chorób określanych jako metaboliczne, takich jak cukrzyca, zaburzenia lipidowe, dna moczanowa czy osteoporoza jest w dużym stopniu uzależniony od czynników genetycznych i higienicznego stylu życia. Te drugie to przede wszystkim dieta, poziom aktywności fizycznej, poziom stresu, a także nadużywanie alkoholu czy palenie papierosów. W wielu ośrodkach naukowych na całym świecie, sprawdza się, jak zmiana wspomnianych czynników może wpłynąć na rozwój lub zahamowanie chorób o takim podłożu. Naukowcy z Nowego Orleanu przeanalizowali diety niskowęglowodanowej na obniżenie ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2.

  • Czy makowiec jest wskazany dla cukrzyków?

    Mak, a zatem również makowiec, jest nieodzownym elementem Świąt Bożego Narodzenia. Zgodnie z ludowymi wierzeniami jego spożycie podczas wieczerzy wigilijnej miało zapewnić szczęście i uchronić przed złymi siłami. W tej legendzie jest zapewne ziarnko prawdy, ponieważ aktualnie mak jest uznawany za „superfoods” z racji swoich właściwości odżywczych i prozdrowotnych.

  • Inhalacje dla dzieci – jak zrobić to dobrze?

    Inhalacja to jedna z podstawowych metod leczenia chorób dróg oddechowych u dzieci. Dzięki tej metodzie możliwe jest miejscowe podawanie leków, które mają za zadanie skutecznie redukować objawy i tym samym pomagać w leczeniu. Jakie korzyści może przynieść inhalacja oraz kto nie powinien być poddawany inhalacjom?

  • Niedoczynność tarczycy i Hashimoto. Objawy, leczenie, suplementacja

    W praktyce medycznej niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto są ze sobą ściśle powiązane, dlatego ich wzajemne zrozumienie jest kluczowe dla właściwego leczenia oraz skutecznej terapii. Niedoczynność tarczycy, niezależnie od przyczyny, prowadzi do zaburzenia produkcji hormonów tarczycy, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, ponieważ wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Choroba Hashimoto jest natomiast jedną z głównych przyczyn niedoczynności tarczycy.

  • Wirus hMPV – jakie są objawy zakażenia? Kto jest szczególnie narażony? Jak leczyć?

    Zimowe miesiące to okres wzmożonego ryzyka chorób układu oddechowego, który często nazywany jest sezonem wysokim. Ostatnio coraz częściej mówi się o wirusie hMPV, szczególnie w Chinach. Od kilkunastu godzin temat ten zyskuje na znaczeniu również w Europie – pierwsze przypadki infekcji wirusem wykryto w Portugalii.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.