Diabetomat – urządzenie ułatwi życie osobom chorym na cukrzycę
Justyna Piekara

Diabetomat – urządzenie ułatwi życie osobom chorym na cukrzycę

Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie opracowali urządzenie, które pozwoli diabetykom zastąpić klasyczne pomiary stężenia cukru we krwi. W jaki sposób działa? Kiedy będzie można go kupić? Jakie inne nieinwazyjne urządzenia monitorowania glikemii powstały w ostatnim czasie?

Diabetomat – co to jest? Jak działa?

Ogromną zaletą urządzenia, które nosi roboczą nazwę „Diabetomat”, jest fakt, że jego użycie nie wymaga nakłuwania skóry i pobierania krwi, jak ma to miejsce w przypadku glukometru. Innowacja może znacznie poprawić komfort życia osób chorujących na cukrzycę. Przyrząd działa podobnie jak alkomat, lecz zamiast pomiaru ilości zawartego alkoholu w wydychanym powietrzu wykonuje pomiar zawartych w nim ciał ketonowych, a algorytm odnosi wynik do stężenia glukozy we krwi.

Rozpoczęły się już badania kliniczne tego narzędzia diagnostycznego finansowane z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Ruszył także proces komercjalizacji. Diabetomat powinien trafić na polski rynek za 3 do 5 lat. Ostateczny koszt urządzenia nie jest znany na tym etapie prac.

Bezigłowa opieka diabetologiczna

W ostatnim czasie obserwuje się wzrostu globalnego rynku bezigłowej opieki diabetologicznej. Rozwój zaawansowanych technologicznie urządzeń do kontroli cukrzycy staje się niezbędny, aby zapewnić lepszą skuteczność i produktywność opieki zdrowotnej.

Cukrzyca to epidemia XXI wieku. Obecnie zmaga się nią ponad 420 mln ludzi na całym świecie, a w Polsce liczba chorych przekroczyła 3 mln osób. Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 2030 roku cukrzyca stanie się siódmą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie.

Twórca diabetomatu, dr hab. inż. Artur Radosz, przekonuje, że „diabetycy w przyszłości będą mogli żyć bez igieł”. Naukowiec jest prezesem fundacji „Z cukrzycą na Ty”, której misją jest prowadzenie działalności upowszechniającej wiedzę na temat cukrzycy oraz badawczej w obszarze nowych rozwiązań technologicznych do samokontroli cukrzycy, a także pomoc osobom na nią chorującym.

W rozmowie z Państwową Agencją Prasową ekspert poinformował, że niebawem ukaże się jego książka, „Diabetes without needles. Noninvasive Diagnostics and Health Management”, która przedstawi szerzej najnowsze rozwiązania dla diabetyków i nieinwazyjne technologie monitorowania stężenia glukozy we krwi.

Powiązane produkty

Nowoczesne urządzenia do monitorowania glikemii

Powstało wiele ciekawych propozycji monitorowania glikemii w sposób niewymagający zastosowania igieł. Oto niektóre obiecujące rozwiązania:

  1. SugarBEAT to produkt brytyjskiej firmy biotechnologicznej Nemaura Medical. Ma postać wymiennego plastra, przymocowanego do nadajnika, który wysyła dane do telefonu użytkownika co pięć minut za pomocą Bluetooth. Odczyty można monitorować za pomocą dołączonej aplikacji. Tę technologię dopuszczono do obrotu w Europie. Wszystko wskazuje na to, że do końca 2021 roku zostanie pozytywnie zaopiniowana także przez FDA.
  2. D-Base opracowany przez niemiecką firmę DiaMonTech to monitor poziomu cukru we krwi wielkości pudełka na buty. Oblicza poziom glukozy na podstawie tego, jak bardzo wzrasta ciepło skóry po ekspozycji na podczerwień. Został zatwierdzony do użytku w Unii Europejskiej w 2019 roku.
  3. GlucoTrack może monitorować poziom cukru we krwi za pomocą kombinacji fal ultradźwiękowych, elektromagnetycznych i termicznych. Czujnik umożliwiający odczyt pomiarów przypina się do ucha. Urządzenie jest wskazane dla dorosłych z cukrzycą typu 2 i jest dostępne w sprzedaży w Europie.
  4. Eversense wyprodukowany przez amerykańską firmę Senseonics to implant, który w zależności od wersji może pozostawać pod skórą do sześciu miesięcy, zanim będzie wymagał wymiany, stale monitoruje poziom glukozy w płynie śródmiąższowym w czasie rzeczywistym. Urządzenie zostało zatwierdzone do użytku na terenie Europy w 2017 roku.
  5. Occuity Indigo, bezkontaktowy glukometr, który powstał dzięki kampanii crowdfundingowej na Seedrs. Przyrząd wysyła słabą wiązkę światła do gałki ocznej. Na podstawie załamania powracającego światła szacuje poziom glukozy w oku, który koreluje z poziomem glukozy we krwi.
  1. A. Kliks-Pudlik, „Alkomat” dla diabetyków – w fazie badań klinicznych, „naukawpolsce.pap.pl[online], https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C89256%2Calkomat-dla-diabetykow-w-fazie-badan-klinicznych.html, [dostęp:] 24.09.2021.
  2. M. Łukowska, Spore zmiany w kontrolowaniu cukrzycy. Diabetomat już w fazie testów!, „niezalezna.pl” [online], https://niezalezna.pl/411012-Spore-zmiany-w-kontrolowaniu-cukrzycy-Diabetomat-juz-w-fazie-testow, [dostęp:] 24.09.2021.
  3. C. Rodriguez Fernandez, Needle-Free Diabetes Care: 7 devices that painessly monitor blood sugar, „labiotech.eu” [online], https://www.labiotech.eu/best-biotech/blood-suger-monitor-diabetes/, [dostęp:] 24.09.2021.
  4. B. Wojda, Cukrzyca: nasz gorzki „słodki problem” – nowe doniesienia, „ncez.pzh.gov.pl” [online], https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/cukrzyca-nasz-gorzki-slodki-problem-nowe-doniesienia/, [dostęp:] 24.09.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij