Jak prawidłowo wstrzyknąć insulinę? Iniekcje w udo, brzuch i ramię
Magdalena Sochacka

Jak prawidłowo wstrzyknąć insulinę? Iniekcje w udo, brzuch i ramię

Sama myśl o cukrzycy budzi w niejednej osobie lęk. Nie tylko z powodu związanych z nią konsekwencji zdrowotnych. Kojarzona jest z ogromną liczbą codziennych zastrzyków. Czy naprawdę są one tak bolesne? Jak podawać insulinę, by uzyskać najlepszy efekt terapeutyczny i zminimalizować odczuwany dyskomfort?

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, co oznacza, że cierpi na nią znaczna część społeczeństwa. Według danych WHO w 2014 r. 422 mln dorosłych na świecie chorowało na cukrzycę. To czterokrotnie więcej niż w roku 1980. Istnieje wiele metod leczniczych tego schorzenia. Gdy większość z nich zawodzi lub występuje cukrzyca typu 1, wdrożona zostaje insulinoterapia.

Czy podawanie insuliny jest skomplikowane?

Ze względu na powszechność choroby firmy farmaceutyczne prześcigają się w udoskonalaniu metod iniekcyjnych. Wprowadzenie specjalnych wstrzykiwaczy insulinowych znacznie ułatwiło podawanie tego leku. Chorzy wykonują zastrzyki samodzielnie i radzą sobie z nimi nawet osoby niepełnosprawne, w tym niewidome. Liczba iniekcji w ciągu doby jest różna, zależy od typu oraz stopnia zaawansowania cukrzycy, a także od samego rodzaju zastosowanej insuliny.

Skąd wiadomo, ile jednostek hormonu należy wstrzyknąć?

Pacjent, który rozpoczyna „przygodę” z insulinoterapią jest szczegółowo edukowany przez lekarza i dietetyka. Zapotrzebowanie na insulinę bywa zależne od stanu zdrowia danego człowieka. Zależy od wielu czynników, m.in. masy ciała, przestrzeganej diety i aktywności fizycznej. Początkowo stosuje się niewielkie ilości leku, aż do uzyskania pożądanego efektu terapeutycznego. Diabetolog ustala dawki indywidualnie, a z biegiem lat chory sam uczy się dobierać odpowiednią liczbę jednostek do danego posiłku.

Powiązane produkty

Odpowiednie miejsca na ciele do punkcji

Aby właściwie wybrać obszar nadający się do wykonywania iniekcji, należy wziąć pod uwagę ilość tkanki podskórnej (tłuszczowej). Grubsza warstwa tłuszczowa chroni przed wstrzyknięciem leku do tkanki mięśniowej. Z mięśni insulina wchłania się znacznie szybciej i podawana tą drogą może powodować nadmierne obniżenie stężenia glukozy we krwi. Najczęściej wybór pada na brzuch (stąd wchłania się najszybciej), zewnętrzne powierzchnie ud (najwolniej się wchłania), rzadziej ramię czy pośladki. Bez względu na wybrane miejsce należy pamiętać, aby za każdym razem było ono oddalone przynajmniej kilka centymetrów od poprzedniego. 

Zbyt częste podawanie insuliny w tym samym punkcie może spowodować powstanie zgrubień tkanki tłuszczowej, co z kolei wiąże się z upośledzonym wchłanianiem leku i zaburzeniami glikemii.

Właściwa technika iniekcji

Przed samym wykonaniem zastrzyku zaleca się dokładne zdezynfekowanie miejsca wkłucia. Aby wstrzykiwacz (tzw. pen) trafił w tkankę tłuszczową, wskazane jest złapanie skóry w fałd. Następnie igłę należy wkłuć prostopadle do powierzchni skóry. Czasem w miejscu zastrzyku pojawia się zasinienie — jest to normalne zjawisko, które występuje u większości pacjentów. Zalecane jest, by igły zmieniać każdorazowo w celu zmniejszenia ryzyka rozwoju infekcji.

Jak utylizować igły do insuliny?

Bardzo ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wyrzucona w nieodpowiednie miejsce ostra igła może stanowić zagrożenie dla innych osób. Personel medyczny powinien szczegółowo poinstruować chorego, jak prawidłowo postępować w takim przypadku. 

Niektóre szpitale i apteki oferują pomoc w utylizowaniu ostrych narzędzi medycznych. Można również zakupić specjalne pojemniki na przedmioty jednorazowego użytku, takie jak zużyte paski testowe czy igły do penów. Nie zalecane jest pożyczanie igieł bądź zostawianie ich w przypadkowych miejscach, gdyż w ten sposób mogą przenosić się choroby zakaźne.

Częsta punkcja a pompa insulinowa

Wraz z postępem nauki do użytku wszedł wspaniały wynalazek, który zdecydowanie poprawia jakość życia cukrzyków, zwłaszcza młodych pacjentów cierpiących na cukrzycę typu 1. Jest nim pompa insulinowa. To niewielkie urządzenie chory może nosić przy sobie. Na bieżąco, w sposób ciągły naśladuje ono rytm pracy trzustki. Wkłucie zmienia się co kilka dni, uprzednio dokładnie przygotowawszy do tego skórę. Kontrola glikemii u pacjentów, którzy korzystają z pompy insulinowej jest znacznie lepsza. Dużo później dochodzi u nich do rozwoju groźnych dla życia powikłań.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Znamiona – na co uważać latem?

    Gorący piasek i morze? A może piesze wędrówki po górach? Bez względu na to, jaką formę wakacji się preferuje, jedno jest pewne – lato kojarzy się z piękną pogodą i przede wszystkim ze słońcem. Słońce dodaje mnóstwo energii po długiej zimie, pozwala nadrobić niedobory witaminy D, ale czy jego działanie zawsze jest bezpieczne?

  • Infekcja pochwy – jak rozpoznać i jak leczyć?

    Co czwarta pacjentka zgłasza się do ginekologa z powodu objawów infekcji intymnej. Zakażenie może się pojawiać i ustępować samoistnie, zarówno u kobiet aktywnych seksualnie, jak i tych, które nie podejmują współżycia. Problem jest istotny. Jak się z nim uporać?

  • Uważaj na cholestazę w ciąży! Co ona oznacza i dlaczego jest niebezpieczna?

    Świąd skóry to bardzo powszechny objaw. Zazwyczaj nie budzi on szczególnego niepokoju. Sytuacja zmienia się nieco w przypadku kobiet spodziewających się dziecka. Bo świąd może oznaczać cholestazę. Co to takiego i czy jest się czego bać?

  • Dlaczego jelita nazywamy naszym drugim mózgiem?

    System nerwowy człowieka jest niezwykle złożony. Na jego czele stoi mózg, dzięki któremu możliwe jest podejmowanie decyzji, zapamiętywanie zdarzeń, odczuwanie różnych emocji, przetwarzanie i analizowanie otaczającego nas świata. To tylko część jego możliwości. Co, jeśli jednak w naszym organizmie istnieje więcej niż jeden mózg?

  • Bielactwo nabyte i wrodzone – czy można je wyleczyć?

    Zabarwienie naszej skóry zależy od wielu czynników, w tym od zawartości melaniny – brunatnego barwnika produkowanego w warstwie podstawnej naskórka. Gdy dojdzie do zaburzeń w trakcie jej transportu lub syntezy, powstają odbarwienia lub przebarwienia. Jedną z częstszych chorób przebiegających z zaburzeniami pigmentacji jest bielactwo.

  • Przeziębienie w ciąży – jak je leczyć, aby nie zaszkodzić dziecku?

    Ciąża to wyjątkowy czas, przepełniony ogromną troską i niepokojem o zdrowie zarówno matki, jak i mającego przyjść na świat dziecka. Przeziębienie, szczególnie w okresie jesienno–zimowym, dotyka prawie każdego, również kobiety w ciąży. Jak bezpiecznie sobie z nim radzić?

  • Opryszczka narządów płciowych – jak ją rozpoznać i wyleczyć?

    Liczba zakażeń wirusem HSV ciągle wzrasta. Szacuje się, że opryszczka narządów płciowych dotyka 5-10 proc. kobiet w wieku prokreacyjnym na całym świecie. Większość pacjentów (aż 85-95 proc.) nie jest świadoma choroby…

  • Witaminy, zioła i minerały dla seniorów

    Eliksir młodości poszukiwany jest od zarania dziejów. Robimy wszystko, żeby zatrzymać szybko pędzący czas. Wapń na mocne kości! Żeń-szeń na witalność! Czosnek na cholesterol! Czy powszechnie stosowane suplementy diety są bezpieczne dla często schorowanych, przyjmujących różne leki osób starszych?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij