Jak często należy wymieniać igły do penów z insuliną i lancety do nakłuwaczy?
Maria Kasprzak

Jak często należy wymieniać igły do penów z insuliną i lancety do nakłuwaczy?

Cukrzyca to choroba przewlekła, która często skutkuje poważnymi powikłaniami. Jednak diabetyk może cieszyć się dobrą kondycją i komfortem życia, pod warunkiem, że przestrzega zaleceń lekarza i starannie monitoruje glikemię i przyjmuje insulinę lub leki. Należy pamiętać, że kluczowe jest zachowanie przy tym właściwej higieny i jednorazowe użycie lancetów, pasków do glukometru i igieł do iniekcji.

Codzienna samokontrola diabetyka: pomiar stężenia glukozy i zastrzyki insuliny

Samokontrola glikemii u diabetyków leczonych insuliną polega na pomiarze poziomu glukozy we krwi i przyjmowaniu odpowiednich dawek insuliny Przed pomiarem stężenia cukru należy pobrać kroplę krwi, najczęściej z opuszki palca. Służą do tego automatyczne nakłuwacze z wymiennymi, jednorazowymi lancetami. Lancet to rodzaj małej igły, bardzo cienkiej i krótkiej, którą można nakłuć palec lub inne miejsce niemal bezboleśnie. Otrzymaną dzięki ukłuciu kroplę krwi pobiera się na pasek do glukometru i przeprowadza pomiar. Na podstawie pomiaru wiadomo, ile insuliny należy przyjąć. Insulina jest lekiem podawanym podskórnie, kilkakrotnie w ciągu doby. Jeśli pacjent nie używa pompy insulinowej, musi brać ją w postaci zastrzyków, które zwykle wykonuje sobie sam. Obecnie, dla większej wygody i higieny, dostępne są na rynku specjalne wstrzykiwacze (tzw. peny) do insuliny, które są używane ze specjalnymi, bardzo cienkimi igłami do penów. Dzięki sprzętowi do nakłuwania i robienia zastrzyków, codzienna kontrola cukrzycy jest wygodna i mniej bolesna, przez co przysparza chorym mniej stresu, niż dawniej, kiedy używano standardowych igieł i strzykawek.

Lancety do nakłuwaczy i igły do penów – sprzęt jednorazowego użytku

Konieczność używania sprzętu jednorazowego użytku przy zabiegach medycznych nikogo nie powinna dziwić. Wiadomo, że nieprzestrzeganie tej zasady grozi przenoszeniem zakażeń krwiopochodnych (np. WZW lub HIV) między pacjentami. W przypadku drobnego sprzętu, np. igieł – sterylizacja byłaby kłopotliwa i nieopłacalna. Lancety do nakłuwaczy i igły do penów są również sprzętem jednorazowego użytku, to znaczy przeznaczone do wykorzystania tylko raz i tylko u jednego pacjenta. Zużyte lancety lub igły muszą być odpowiednio zabezpieczone i wyrzucone.

Schemat postępowania jest prosty: przed każdym nakłuciem należy umyć ręce, włożyć do nakłuwacza nowy lancet i wykonać nakłucie. Po przeprowadzeniu pomiaru stężenia glukozy, lancet należy wbić w oderwaną wcześniej plastikową nasadkę, aby zabezpieczyć inne osoby przed możliwością przypadkowego ukłucia, a następnie wyrzucić lancet do odpowiedniego pojemnika na odpady. Podobnie należy postąpić z igłą do wstrzykiwania insuliny: przed każdym zastrzykiem trzeba użyć nowej, sterylnej igły z opakowania, a po wykorzystaniu natychmiast odpowiednio ją zabezpieczyć i usunąć.

Powiązane produkty

Tylko ja używam tej igły – co może mi grozić?

Pomimo świadomości tych zaleceń, wiele osób zaniedbuje przestrzegania zasady jednorazowego użycia lancetów i igieł. Kierują się prostą z pozoru logiką: skoro lancet i igła są używane tylko przeze mnie, to nic mi nie grozi, przecież od samego siebie niczym się nie zarażę. Za to kilkakrotne użycie tej samej igły pozwoli mi zaoszczędzić wydatków. Igły do penów i lancety nie są refundowane, więc chorzy szukają oszczędności, gdzie tylko mogą. Takie rozumowanie nosi jednak tylko pozory słuszności. Na skórze i w naszym otoczeniu bytuje stale bardzo wiele mikroorganizmów, które mogą namnażać się na resztkach krwi i naskórka na użytych igłach. Wprowadzone do krwi mogą być przyczyną zakażeń. A trzeba pamiętać, że osoby z cukrzycą obarczone są zwiększonym ryzykiem infekcji, owrzodzeń i trudniejszego leczenia ran i zakażeń, niż osoby zdrowe. Nie warto ryzykować swoim zdrowiem – ta „oszczędność” zupełnie się nie opłaca.

Nie tylko bakterie – inne zagrożenia wynikające z wielokrotnego użycia igieł i lancetów

Lancety i igły do penów są specjalnie ostrzone i szlifowane, aby ukłucie było jak najmniej bolesne. Z tego powodu są też bardzo cienkie i delikatne, dlatego nawet jedno użycie zniekształca ostrze. Ponowne zastosowanie stępionej igły lub lancetu sprawi większy ból przy ukłuciu, niż wykorzystanie nowego wyrobu.

Powtarzające się mikrourazy tkanki podskórnej, spowodowane użyciem zniekształconego ostrza mogą prowadzić z czasem do powstawania blizn i lipodystrofii (zmian w strukturze tkanki tłuszczowej podskórnej), utrudniających podawanie zastrzyków i wchłanianie insuliny.

Osobisty komfort i ból to rzecz subiektywna, ale stosowanie jednej igły do wielu iniekcji może przynieść także obiektywne szkody i zmniejszyć skuteczność leczenia. Użyta igła ma wewnątrz resztki roztworu insuliny, jest zanieczyszczona śladami krwi lub osocza. Te wszystkie substancje zasychają, krystalizują i mogą powodować zatkanie igły. Pozostawienie jej na penie i ponowne użycie może się wiązać z wyciekaniem leku, gromadzeniem się pęcherzyków powietrza wewnątrz pena lub kartridża i niemożnością odmierzenia precyzyjnej dawki. Przez zaburzenie przepływu płynu, także frakcje insuliny o różnej lepkości w kartridżu lub penie mogą wyciekać, co także zakłóca dawkowanie i zmniejsza skuteczność leczenia. Oszczędność, jaka miałaby być wynikiem wielokrotnego użycia igły staje się stratą, kiedy dochodzi do pogorszenia stanu zdrowia, utraty jakości leku i jego skuteczności. Straty finansowe i zdrowotne, jakie pacjent musi ponieść z tytułu dodatkowego leczenia lub zakupu dodatkowych dawek insuliny mogą znacznie przewyższyć „zysk” płynący z rzadszej wymiany lancetów i igieł.

  1. http://jednaigla.pl/t0.html (dostęp 20.02.2020)

  2. Frid A, Hirsch L, Gaspar R, Hicks D, Kreugel G, Liersch J, Letondeur C, Sauvanet JP, Tubiana-Rufi N, Strauss K; Scientific Advisory Board for the Third Injection Technique Workshop, “New injection recommendations for patients with diabetes” Diabetes Metab. 2010 Sep; 36 Suppl 2:S3-18.

  3. Zabaleta-Del-Olmo, Vlacho, Jodar-Fernández, Urpí-Fernández AM, Lumillo-Gutiérrez I, Agudo-Ugena J, Morros-Pedrós R, Violán C, “Safety of the reuse of needles for subcutaneous insulin injection: A systematic review and meta-analysis” Int J Nurs Stud. 2016; 60:121-32.

  4. Lasalvia P, Barahona-Correa JE, Romero-Alvernia DM, Gil-Tamayo S, Castañeda-Cardona C, Bayona JG, Triana JJ, Laserna AF, Mejía-Torres M, Restrepo-Jimenez P, Jimenez-Zapata J, Rosselli D, “Pen Devices for Insulin Self-Administration Compared With Needle and Vial: Systematic Review of the Literature and Meta-Analysis”, J Diabetes Sci Technol. 2016; 10(4):959-66.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Omega-3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

    Kwasy tłuszczowe omega-3 zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Nie są wytwarzane w organizmie, dlatego muszą być dostarczane wraz z dietą. Do najważniejszych kwasów omega-3 zalicza się: EPA, DHA i ALA. Kwasy omega-3 zwykle są stosowane w celu prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

  • Przeciwdziałanie samobójstwom – gdzie szukać pomocy?

    Samobójstwa stanowią poważny problem zdrowia publicznego na całym świecie, w tym także w Polsce. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku życie odbiera sobie około 700 tysięcy osób, co oznacza, że co 40 sekund ktoś umiera w wyniku samobójstwa.

  • Jaka jest rola żywienia medycznego w chorobie nowotworowej?

    Optymalnie zbilansowana dieta u osób z chorobą nowotworową zmniejsza ryzyko rozwoju niedożywienia, co z kolei może ograniczać dolegliwości związane z chemio- i radioterapią czy występowanie powikłań pooperacyjnych. Wsparciem dla organizmu może być specjalne żywienie medyczne. Czym jest ten rodzaj żywności? Jakie ma zalety? Kiedy zacząć je stosować?

  • Nowe wytyczne w sprawie przyjmowania witaminy B6. Jak teraz ją dawkować?

    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał opinię naukową dotyczącą nowego schematu dawkowania witaminy B6. Badania EFSA wpłynęły na decyzję Zespołu ds. Suplementów Diety, o czym poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Jaka jest obecnie dopuszczalna maksymalna dawka witaminy B6, która może znaleźć się w suplementach diety?

  • Probiotyki i prebiotyki – kiedy je stosować? Czy trzeba to robić cały czas?

    Zgodnie z definicją Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowej Organizacji Zdrowia probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które przyjmowane w zalecanej i właściwej dawce przynoszą pozytywne rezultaty dla zdrowia gospodarza. Stosowanie probiotyków jest uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane.

  • Łupież w ciąży – przyczyny. Jak sobie radzić? Czym myć głowę?

    W okresie ciąży następuje szereg zmian w organizmie kobiety, np. zmiany hormonalne czy stres, które mogą prowadzić do pojawienia się łupieżu. Wówczas można rozpocząć samodzielną terapię poprzez stosowanie delikatnych dermokosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym lub naturalnych metod, które mogą okazać się skuteczne i wystarczające. Jednak niekiedy pomimo stosowanych preparatów i kuracji przeciwłupieżowych problem nie znika. Należy wtedy skonsultować się z dermatologiem, znaleźć przyczynę choroby i dobrać właściwe leczenie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.