hydrolat do ciała
Ewelina Sochacka

Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

  1. Hydrolat – co to jest? Jakie ma właściwości?
  2. Jakie są rodzaje hydrolatów?
  3. Czym różni się hydrolat od toniku? Czy można zastąpić tonik hydrolatem?
  4. Kiedy stosuje się hydrolat?
  5. Jak stosować hydrolat?
  6. Kto nie powinien stosować hydrolatu?
  7. Ile kosztuje dobry hydrolat?

Hydrolat – co to jest? Jakie ma właściwości?

Podczas produkcji olejków eterycznych powstaje część oleista – olejek i jego „efekt uboczny”, czyli część wodna – hydrolat. Warto dodać, że we frakcji wodnej znajdują się niewielkie ilości samego olejku eterycznego. W procesie tym wykorzystuje się kwiaty, stąd też druga nazwa hydrolatu – woda kwiatowa, czyli woda perfumowana. Nie należy jednak mylić naturalnego hydrolatu roślinnego z perfumowaną wodą kwiatową. Pomimo że hydrolat to przede wszystkim woda, zawiera w swoim składzie także łagodne składniki aktywne. Ma delikatny zapach. Doskonale sprawdza się zarówno do stosowania na skórę twarzy i ciała, jak i do pielęgnacji włosów.

Jakie są rodzaje hydrolatów?

Hydrolaty występują w kilku odmianach. Najbardziej popularne to m.in. hydrolat różany, oczarowy, pomarańczowy, malinowy, lawendowy, z kwiatów różowego lotosu czy aloesowy.

  • Hydrolat różany w swoim składzie zawiera m.in. antocyjany i kwas galusowy. Oba te związki to antyoksydanty, które chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV. Hydrolat różany będzie dobrym wyborem dla osób z cerą trądzikową i reaktywną, suchą.
  • Hydrolat pomarańczowy ma podobne właściwości jak ten z róży damasceńskiej, jednak dodatkowo można w nim znaleźć przeciwzapalną i przeciwalergiczną hesperydynę, a ponadto betainę, która ma działanie łagodzące i chroni komórki przed odwodnieniem. Po ten hydrolat powinny sięgnąć osoby z cerą dojrzałą, której brakuje blasku.
  • Hydrolat z lawendy ma właściwości łagodzące, pomaga redukować niedoskonałości, jest przeciwzapalny i usprawnia gojenie się ran.
  • Jeśli ktoś zastanawia się, czy hydrolat można stosować na wrażliwą skórę niemowląt, odpowiedź brzmi: tak. W tym celu dobrze sprawdzi się łagodny hydrolat rumiankowy.
  • Hydrolat z różowego lotosu pomoże zredukować stres i napięcie, ma wyjątkowe działanie aromaterapeutyczne.
Sprawdź, jakie toniki i hydrolaty znajdziesz na DOZ.pl

Osoby z cerą suchą powinny wybierać hydrolaty z róży, pomarańczy, cytryn, maliny z aloesem, jaśminu, kwiatu różowego lotosu. Dla cery wrażliwej najlepszym wyborem także będzie róża, a poza tym – lawenda, rumianek, malina i jaśmin. Cery naczynkowe polubią się z pomarańczą, rumiankiem, cytryną oraz maliną z aloesem. Z kolei cera trądzikowa, przetłuszczająca się, problematyczna podziękuje za hydrolat rumiankowy, truskawkowy, lawendowy, różany, cytrynowy i z kwiatów różowego lotosu.

Dowiedz się więcej i sprawdź ranking najlepszych kremów nawilżających do cery suchej, który przygotował farmaceuta DOZ.pl

Powiązane produkty

Czym różni się hydrolat od toniku? Czy można zastąpić tonik hydrolatem?

Wiele osób nie wie, czym się różni hydrolat od toniku do twarzy. Istotną cechą hydrolatów jest to, że są to produkty jednoskładnikowe i tak naprawdę w 100% naturalne. Z kolei toniki do twarzy składają się z kilku składników, takich jak ekstrakty roślinne, konserwanty, aromaty. Głównym zadaniem toników jest wyrównanie pH skóry, co ma ją przygotować do dalszych etapów pielęgnacji. Hydrolat także będzie tonizował skórę (pH hydrolatu jest często zbliżone do pH skóry), niemniej można również stosować go dla uczucia odświeżenia, dodawać do domowych maseczek, używać jako wcierki i mgiełki do włosów czy ciała. Hydrolat może zmniejszyć opuchnięcia i koić podrażnienia.

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to, czy można zamienić tonik na hydrolat, ponieważ są to produkty o nieco odmiennych właściwościach, a każda skóra ma inne potrzeby. Dobrze jest zwracać uwagę na skład kosmetyków, tak aby nie kupować tych, które złożone są głównie z wypełniaczy, alkoholu, substancji zapachowych czy konserwantów. Nie powinno się kupować hydrolatów z dodatkami, takimi jak glikol propylenowy, phenoksyetanol czy gliceryna (kiepski hydrolat różany będzie miał np. taki skład: Rosa Damascena Flower Water, Ethanol, Citronellol, Geraniol).

Kiedy stosuje się hydrolat?

Oprócz wymienionych wyżej zastosowań hydrolaty wykorzystywane są także do produkcji innych kosmetyków, a nie tylko jako produkty stosowane bezpośrednio na skórę czy włosy. Do tych kosmetyków należą produkty pod prysznic, jak żele i mydła, a ponadto kremy do twarzy czy balsamy i masła. Doskonale sprawdzają się w aromaterapii, bo dzięki swojemu zapachowi pozwalają się zrelaksować i odprężyć.

Hydrolat lawendowy pozostawia skórę miękką i gładką w dotyku,
podnosząc poziom jej nawilżenia o 15% już po 4 tygodniach regularnego stosowania.

Jak stosować hydrolat?

Hydrolat najlepiej stosować na oczyszczoną skórę twarzy. Może być nakładany zaraz po toniku lub z pominięciem tego etapu. Następnie zaleca się użycie ulubionego serum i kremu.

Sprawdź farmaceutyczny ranking serum do cery z przebarwieniami. Dowiedz się więcej na DOZ.pl

Hydrolat rumiankowy, oczarowy, różany lub z czystka będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli mamy cienie pod oczami. Wystarczy nasączyć waciki hydrolatem trzymanym uprzednio w lodówce i położyć je na powieki na około 10-15 minut.

Kto nie powinien stosować hydrolatu?

Hydrolaty są zazwyczaj dobrze tolerowane, niemniej osoby, które mają skłonności do silnych alergii, powinny najpierw zrobić test uczuleniowy np. na wewnętrznej stronie przedramienia. Można także rozcieńczyć hydrolat wodą, najlepiej w stosunku 1:1.

Ile kosztuje dobry hydrolat?

Za około 100 ml hydrolatu trzeba zapłacić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych (apteki, drogerie). Wszystko zależy od rodzaju produktu i od miejsca, w którym go kupujemy. Większe pojemności (nawet do 5 litrów, stosowane głównie w celach gabinetowych) to koszt około 400 złotych.

  1. What are hydrolats / hydrosols & how to use them, [online] https://www.baseformula.com/blog/how-to-use-hydrolats-hydrosols [dostęp:] 15.03.2024.
  2. Co to jest hydrolat? Jak go stosować i jaki wybrać?, [online] https://waybeauty.pl/Co-to-jest-hydrolat-Jak-go-stosowac-i-jaki-wybrac-blog-pol-1645611422.html [dostęp:] 15.03.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Woda termalna – ukojenie dla skóry

    W aptekach można znaleźć całe serie kosmetyków na bazie wody termalnej. Najpopularniejszym preparatem jest woda termalna w sprayu. Skąd ten zachwyt wodą termalną? Czy warto ją mieć w swojej kosmetyczce?

  • Co daje woda różana do twarzy? Czy pomaga na trądzik?

    Woda różana powstaje podczas destylacji płatków róży, do czego wykorzystuje się parę wodną. Tonizuje skórę, czyli przywraca jej odpowiedni poziom pH. Kto powinien sięgnąć po hydrolat różany? Czy pomaga na trądzik?

  • Cera naczynkowa – pielęgnacja, kosmetyki, domowe sposoby

    Widoczne naczynka na twarzy to nie tylko problem natury estetycznej, to przede wszystkim znak, że nasze naczynia krwionośne są osłabione. Kruche naczynka włosowate nie wytrzymują ciśnienia krwi, zaczynają pękać, pozostawiając na skórze trwałe ślady, które potocznie nazywane pajączkami. Jak dbać o cerę naczynkową, z jakich zabiegów skorzystać i które kosmetyki wybrać?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Cera tłusta to taka, która nadmiernie produkuje sebum, czyli nic innego jak łój skórny. Skóra przetłuszczająca się, charakteryzuje się nadmiernym błyszczeniem, jest ziemista i widoczne są na niej liczne zaskórniki. Jak pielęgnować tłustą i mieszaną cerę, których zabiegów kosmetycznych unikać i czy produkty matujące są naprawdę wskazane przy cerze z nadmiarem sebum? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Rodzaje cer i ich pielęgnacja cz.II

    Pielęgnacja skóry jest procesem złożonym. Zanim zacznie się stosować jakiekolwiek specyfiki należy odwiedzić kosmetyczkę, która pomoże w ustaleniu typu skóry, a także dobierze odpowiednie kosmetyki.

  • Oleje do cery suchej – jak wybrać te właściwe?

    W pielęgnacji skóry suchej, czyli matowej, szorstkiej i pozbawionej blasku, naturalne, tłoczone na zimno oleje sprawdzają się doskonale. Pomagają zatrzymać wilgoć, a więc pośrednio nawilżyć skórę, uelastycznić ją i złagodzić ewentualne podrażnienia. Dowiedz się, jak wybrać najlepsze oleje do cery suchej.

  • Naturalne olejki do twarzy – jak ich używać?

    Z kokosa, orzechów, pestek, polskich chwastów czy egzotycznych roślin. Zapanowała moda na olejki pielęgnacyjne. I bardzo dobrze, bo mają tak szerokie działanie, że nadają się dla każdego typu cery. I do tego nie zawierają chemii i sztucznych dodatków. Jak właściwie je stosować?

  • Śluz ślimaka – jakie ma właściwości? Czy leczy trądzik? Jak go stosować?

    Cornu Aspersum – to od tego mięczaka wszystko się zaczyna, jeśli mówimy o śluzie ślimaka wykorzystywanym do produkcji kosmetyków. Ma on niezwykłe właściwości, co doceniano już w starożytności. Kto powinien sięgnąć po kosmetyki ze śluzem ślimaka? Czy pomaga na zmarszczki, trądzik i podrażnienia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij