Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?
Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?
- Hydrolat – co to jest? Jakie ma właściwości?
- Jakie są rodzaje hydrolatów?
- Czym różni się hydrolat od toniku? Czy można zastąpić tonik hydrolatem?
- Kiedy stosuje się hydrolat?
- Jak stosować hydrolat?
- Kto nie powinien stosować hydrolatu?
- Ile kosztuje dobry hydrolat?
Hydrolat – co to jest? Jakie ma właściwości?
Podczas produkcji olejków eterycznych powstaje część oleista – olejek i jego „efekt uboczny”, czyli część wodna – hydrolat. Warto dodać, że we frakcji wodnej znajdują się niewielkie ilości samego olejku eterycznego. W procesie tym wykorzystuje się kwiaty, stąd też druga nazwa hydrolatu – woda kwiatowa, czyli woda perfumowana. Nie należy jednak mylić naturalnego hydrolatu roślinnego z perfumowaną wodą kwiatową. Pomimo że hydrolat to przede wszystkim woda, zawiera w swoim składzie także łagodne składniki aktywne. Ma delikatny zapach. Doskonale sprawdza się zarówno do stosowania na skórę twarzy i ciała, jak i do pielęgnacji włosów.
Jakie są rodzaje hydrolatów?
Hydrolaty występują w kilku odmianach. Najbardziej popularne to m.in. hydrolat różany, oczarowy, pomarańczowy, malinowy, lawendowy, z kwiatów różowego lotosu czy aloesowy.
- Hydrolat różany w swoim składzie zawiera m.in. antocyjany i kwas galusowy. Oba te związki to antyoksydanty, które chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV. Hydrolat różany będzie dobrym wyborem dla osób z cerą trądzikową i reaktywną, suchą.
- Hydrolat pomarańczowy ma podobne właściwości jak ten z róży damasceńskiej, jednak dodatkowo można w nim znaleźć przeciwzapalną i przeciwalergiczną hesperydynę, a ponadto betainę, która ma działanie łagodzące i chroni komórki przed odwodnieniem. Po ten hydrolat powinny sięgnąć osoby z cerą dojrzałą, której brakuje blasku.
- Hydrolat z lawendy ma właściwości łagodzące, pomaga redukować niedoskonałości, jest przeciwzapalny i usprawnia gojenie się ran.
- Jeśli ktoś zastanawia się, czy hydrolat można stosować na wrażliwą skórę niemowląt, odpowiedź brzmi: tak. W tym celu dobrze sprawdzi się łagodny hydrolat rumiankowy.
- Hydrolat z różowego lotosu pomoże zredukować stres i napięcie, ma wyjątkowe działanie aromaterapeutyczne.
Osoby z cerą suchą powinny wybierać hydrolaty z róży, pomarańczy, cytryn, maliny z aloesem, jaśminu, kwiatu różowego lotosu. Dla cery wrażliwej najlepszym wyborem także będzie róża, a poza tym – lawenda, rumianek, malina i jaśmin. Cery naczynkowe polubią się z pomarańczą, rumiankiem, cytryną oraz maliną z aloesem. Z kolei cera trądzikowa, przetłuszczająca się, problematyczna podziękuje za hydrolat rumiankowy, truskawkowy, lawendowy, różany, cytrynowy i z kwiatów różowego lotosu.
Dowiedz się więcej i sprawdź ranking najlepszych kremów nawilżających do cery suchej, który przygotował farmaceuta DOZ.pl
Czym różni się hydrolat od toniku? Czy można zastąpić tonik hydrolatem?
Wiele osób nie wie, czym się różni hydrolat od toniku do twarzy. Istotną cechą hydrolatów jest to, że są to produkty jednoskładnikowe i tak naprawdę w 100% naturalne. Z kolei toniki do twarzy składają się z kilku składników, takich jak ekstrakty roślinne, konserwanty, aromaty. Głównym zadaniem toników jest wyrównanie pH skóry, co ma ją przygotować do dalszych etapów pielęgnacji. Hydrolat także będzie tonizował skórę (pH hydrolatu jest często zbliżone do pH skóry), niemniej można również stosować go dla uczucia odświeżenia, dodawać do domowych maseczek, używać jako wcierki i mgiełki do włosów czy ciała. Hydrolat może zmniejszyć opuchnięcia i koić podrażnienia.
Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to, czy można zamienić tonik na hydrolat, ponieważ są to produkty o nieco odmiennych właściwościach, a każda skóra ma inne potrzeby. Dobrze jest zwracać uwagę na skład kosmetyków, tak aby nie kupować tych, które złożone są głównie z wypełniaczy, alkoholu, substancji zapachowych czy konserwantów. Nie powinno się kupować hydrolatów z dodatkami, takimi jak glikol propylenowy, phenoksyetanol czy gliceryna (kiepski hydrolat różany będzie miał np. taki skład: Rosa Damascena Flower Water, Ethanol, Citronellol, Geraniol).
Kiedy stosuje się hydrolat?
Oprócz wymienionych wyżej zastosowań hydrolaty wykorzystywane są także do produkcji innych kosmetyków, a nie tylko jako produkty stosowane bezpośrednio na skórę czy włosy. Do tych kosmetyków należą produkty pod prysznic, jak żele i mydła, a ponadto kremy do twarzy czy balsamy i masła. Doskonale sprawdzają się w aromaterapii, bo dzięki swojemu zapachowi pozwalają się zrelaksować i odprężyć.
Jak stosować hydrolat?
Hydrolat najlepiej stosować na oczyszczoną skórę twarzy. Może być nakładany zaraz po toniku lub z pominięciem tego etapu. Następnie zaleca się użycie ulubionego serum i kremu.
Hydrolat rumiankowy, oczarowy, różany lub z czystka będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli mamy cienie pod oczami. Wystarczy nasączyć waciki hydrolatem trzymanym uprzednio w lodówce i położyć je na powieki na około 10-15 minut.
Kto nie powinien stosować hydrolatu?
Hydrolaty są zazwyczaj dobrze tolerowane, niemniej osoby, które mają skłonności do silnych alergii, powinny najpierw zrobić test uczuleniowy np. na wewnętrznej stronie przedramienia. Można także rozcieńczyć hydrolat wodą, najlepiej w stosunku 1:1.
Ile kosztuje dobry hydrolat?
Za około 100 ml hydrolatu trzeba zapłacić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych (apteki, drogerie). Wszystko zależy od rodzaju produktu i od miejsca, w którym go kupujemy. Większe pojemności (nawet do 5 litrów, stosowane głównie w celach gabinetowych) to koszt około 400 złotych.