Woda termalna – ukojenie dla skóry
Anna Żyła

Woda termalna – ukojenie dla skóry

W aptekach można znaleźć całe serie kosmetyków na bazie wody termalnej. Najpopularniejszym preparatem jest woda termalna w sprayu. Skąd ten zachwyt wodą termalną? Czy warto ją mieć w swojej kosmetyczce?

Najprościej - woda w sprayu. Oczywiście nie taka, którą mamy w kranie. Według definicji jest to woda podziemna, naturalnie zmineralizowana, której temperatura znacznie przekracza średnią roczną temperaturę w okolicy, z której jest wydobywana. Zawiera w swoim składzie wiele cennych biopierwiastków takich jak np. wapń, żelazo, krzem, sód, lit, potas czy selen. W zależności od źródła wody termalne mogą różnić się składem i ilością poszczególnych składników mineralnych.

Źródła pozyskiwania

Wody termalne w Polsce występują min. w Cieplicach, Ciechocinku, na Podhalu, Iwoniczu. Zaś za granicą możemy je spotkać głównie w Islandii, Francji (słynna miejscowość Vichy), Niemczech, Słowacji czy USA.

Woda termalna – ukojenie dla skóry

  • Woda termalna dobrze nawilża i koi, uzupełnia niedobory minerałów.
  • Zawarte w wodzie termalnej biopierwiastki warunkują jej wielokierunkowy, dobroczynny wpływ na skórę - poza wspomnianym już działaniem łagodzącym i kojącym, pomaga wzmocnić naturalne mechanizmy obronne skóry i stymuluje jej regenerację.
  • Jednym z kierunków jej działania jest również działanie antyoksydacyjne czyli ochrona skóry przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników.
  • Redukuje obrzęki, opuchnięcia, przywraca skórze odpowiednie pH i poprawia ogólny wygląd skóry.
  • Woda ta przywraca również skórze elastyczność i wygładza ją.

Powiązane produkty

Woda termalna – komu to potrzebne?

Jest to kosmetyk hipoalergiczny, bez konserwantów i środków zapachowych, polecany szczególnie do pielęgnacji skóry wrażliwej, nadwrażliwej lub podrażnionej. Świetnie sprawdza się również w codziennej pielęgnacji. Jest również pomocna w stanach chorobowych skóry takich jak trądzik i łuszczyca.

Kiedy należy stosować?

Wodę termalną można stosować z częstotliwością zależną od potrzeb, nie tylko na twarz ale również na całe ciało. Świetnie sprawdza się, gdy skóra wymaga dodatkowego nawilżenia, dlatego warto ją mieć przy sobie podczas letnich upałów oraz gdy dużo przebywamy w klimatyzowanych czy ogrzewanych pomieszczeniach. Można ją wykorzystać do codziennej pielęgnacji np.: po demakijażu, do łagodzenia podrażnień, na zaczerwienioną skórę, na oparzenia słoneczne, po depilacji czy goleniu. Niektóre z nich mogą być również stosowane u dzieci w pieluszkowym zapaleniu skóry.

Jak stosować?

Bardzo prosto. Wystarczy spryskać skórę. Po 2-3 minutach należy delikatnie osuszyć skórę czystym ręcznikiem, chusteczką lub płatkiem kosmetycznym.

Osuszanie jest bardzo ważne! Pozostawianie wody na skórze do samoistnego wyschnięcia może sprzyjać jej przesuszeniu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kwas kojowy na przebarwienia, trądzik i zmarszczki. Jak stosować? Z czym łączyć?

    Kwas kojowy (5-hydroksy-2-(hydroksymetylo)-4H-pirano-4-on) jest związkiem chemicznym naturalnego pochodzenia. Jest produkowany przez wiele gatunków grzybów i bakterii. Można go znaleźć w sfermentowanych produktach kuchni azjatyckiej – np. w sosie sojowym, paście miso czy winie ryżowym. Znany jest głównie ze względu na swoje działanie rozjaśniające. Ta niewielka cząsteczka chemiczna wykazuje także szereg innych ciekawych właściwości, dzięki którym znalazła o wiele szersze zastosowanie praktyczne.

  • Pielęgnacja suchej skóry – jak nawilżać odwodnioną skórę twarzy?

    Problem nadmiernie przesuszonej i wrażliwej skóry może dotyczyć każdego, niezależnie od płci i wieku, chociaż częściej występuje u dojrzałych kobiet, co jest związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie w okresie okołomenopauzalnym. Przyczyną suchej skóry może być również niewłaściwa pielęgnacja, dermatoza, a nawet źle zbilansowana dieta. Dowiedz się, jak dbać o suchą i wrażliwą cerę.

  • Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce

    Oczar wirginijski jest rośliną, której właściwości są coraz bardziej doceniane. Do celów leczniczych i kosmetycznych wykorzystuje się liście oraz korę, które zawierają m.in. cenne flawonoidy, garbniki, saponiny. Preparaty zawierające oczar wirginijski w swoim składzie mają działanie przeciwbakteryjne, ściągające i antyseptyczne, co wykorzystuje się m.in. w leczeniu ran, owrzodzeń czy hemoroidów. Oczar ma też właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne i przeciwłojotokowe, dlatego jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej czy naczynkowej.

  • Olej Marula na skórę i włosy – jak stosować? Co daje? Właściwości

    Olej marula to jeden z najcenniejszych skarbów natury, który zdobywa coraz większą popularność w świecie pielęgnacji skóry i włosów. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom stał się nieodzownym elementem wielu rutyn pielęgnacyjnych.

  • Ekstrakt z karczocha – jak działa na nasze włosy?

    Ekstrakt z karczocha to surowiec coraz częściej spotykany w kosmetykach. Zawdzięcza to nie tylko swoim unikatowym właściwościom, ale również naturalnemu pochodzeniu.

  • Ranking najlepszych wcierek na porost włosów

    Odkryj najlepsze produkty pobudzające wzrost włosów i ograniczające ich wypadanie. Nasz ranking to kompendium skutecznych i łatwych w zastosowaniu formuł, które pobudzą cebulki włosów do wzrostu, odżywią skórę głowy i zagwarantują wzrost zdrowszych, gęstszych włosów.

  • Mikrodermabrazja diamentowa – efekty, czas gojenia skóry i koszty zabiegu

    Mikrodermabrazja diamentowa to zabieg kosmetyczny polegający na delikatnym złuszczaniu wierzchniej warstwy naskórka przy użyciu specjalnej głowicy pokrytej drobinkami diamentu. Dzięki temu skóra staje się gładsza, bardziej promienna i lepiej wchłania kosmetyki. Jest to popularna metoda poprawy wyglądu skóry, redukcji drobnych zmarszczek i przebarwień, a także oczyszczania porów.

  • Makijaż sylwestrowy – jak sprawić, żeby przetrwał całą noc?

    Sylwestrowa noc to wyjątkowa okazja, podczas której chcemy, aby nasz makijaż nie tylko wyglądał pięknie, ale był także lekki i trwały przez całą szampańską zabawę. Jak sprawić, by make-up nie przypominał maski, a jednocześnie przetrwał taneczne wyzwania i zachwycał do samego rana?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.