Woda termalna – ukojenie dla skóry
W aptekach można znaleźć całe serie kosmetyków na bazie wody termalnej. Najpopularniejszym preparatem jest woda termalna w sprayu. Skąd ten zachwyt wodą termalną? Czy warto ją mieć w swojej kosmetyczce?
Najprościej - woda w sprayu. Oczywiście nie taka, którą mamy w kranie. Według definicji jest to woda podziemna, naturalnie zmineralizowana, której temperatura znacznie przekracza średnią roczną temperaturę w okolicy, z której jest wydobywana. Zawiera w swoim składzie wiele cennych biopierwiastków takich jak np. wapń, żelazo, krzem, sód, lit, potas czy selen. W zależności od źródła wody termalne mogą różnić się składem i ilością poszczególnych składników mineralnych.
Źródła pozyskiwania
Wody termalne w Polsce występują min. w Cieplicach, Ciechocinku, na Podhalu, Iwoniczu. Zaś za granicą możemy je spotkać głównie w Islandii, Francji (słynna miejscowość Vichy), Niemczech, Słowacji czy USA.
Woda termalna – ukojenie dla skóry
- Woda termalna dobrze nawilża i koi, uzupełnia niedobory minerałów.
- Zawarte w wodzie termalnej biopierwiastki warunkują jej wielokierunkowy, dobroczynny wpływ na skórę - poza wspomnianym już działaniem łagodzącym i kojącym, pomaga wzmocnić naturalne mechanizmy obronne skóry i stymuluje jej regenerację.
- Jednym z kierunków jej działania jest również działanie antyoksydacyjne czyli ochrona skóry przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników.
- Redukuje obrzęki, opuchnięcia, przywraca skórze odpowiednie pH i poprawia ogólny wygląd skóry.
- Woda ta przywraca również skórze elastyczność i wygładza ją.
Woda termalna – komu to potrzebne?
Jest to kosmetyk hipoalergiczny, bez konserwantów i środków zapachowych, polecany szczególnie do pielęgnacji skóry wrażliwej, nadwrażliwej lub podrażnionej. Świetnie sprawdza się również w codziennej pielęgnacji. Jest również pomocna w stanach chorobowych skóry takich jak trądzik i łuszczyca.
Kiedy należy stosować?
Wodę termalną można stosować z częstotliwością zależną od potrzeb, nie tylko na twarz ale również na całe ciało. Świetnie sprawdza się, gdy skóra wymaga dodatkowego nawilżenia, dlatego warto ją mieć przy sobie podczas letnich upałów oraz gdy dużo przebywamy w klimatyzowanych czy ogrzewanych pomieszczeniach. Można ją wykorzystać do codziennej pielęgnacji np.: po demakijażu, do łagodzenia podrażnień, na zaczerwienioną skórę, na oparzenia słoneczne, po depilacji czy goleniu. Niektóre z nich mogą być również stosowane u dzieci w pieluszkowym zapaleniu skóry.
Jak stosować?
Bardzo prosto. Wystarczy spryskać skórę. Po 2-3 minutach należy delikatnie osuszyć skórę czystym ręcznikiem, chusteczką lub płatkiem kosmetycznym.