Szczęśliwi seniorzy
Kamil Durajczyk

Długowieczność: stosowanie tych 5 zasad pozwala dożyć "setki"

Czy Polacy mają szansę na poprawę jakości i wydłużenie życia? Być może w przyszłości pozwoli nam to cieszyć się tytułem "najzdrowszego narodu Europy". A mogą nam w tym pomóc... kulinarne zwyczaje fińskich żon, kanały social mediowe australijskich surferów i rodzimi wojownicy MMA. W jaki sposób? 

  1. Fiński sposób na zdrowie
  2. Niebieskie strefy
  3. Docierać z przekazem - komunikacja w trosce o zdrowie
  4. Rozwiązania systemowe i oddolne

Badanie nad rejonami świata, gdzie mieszka najwięcej stulatków, pozwoliło wskazać kilka uniwersalnych cech tych grup. Ich przestrzeganie zwiększa szansę na długie i zdrowe życie. Uczestnicy IX Kongresu Wyzwań Zdrowotnych zastanawiali się, czy w przyszłości Polacy mają szansę, aby dołączyć do najdłużej żyjących narodów. Podczas panelu  "A gdybyśmy tak byli najzdrowszym narodem Europy?" powołano się na przykłady z innych systemów ochrony zdrowia.

Fiński sposób na zdrowie

Bardzo ciekawy jest przypadek Finlandii, gdzie pół wieku temu podjęto działania mające na celu zmniejszenie śmiertelności wśród tamtejszych mężczyzn. Średnia długość życia tej płci była niska, za co odpowiadały m.in. dieta obfitująca w mięso i powszechne palenie tytoniu. Próby zreformowania systemu podjął się młody lekarz i społecznik Pekka Puska. Uznał on, że należy wdrożyć szeroki wachlarz działań, które wspólnie mogą wpłynąć na społeczeństwo fińskie i pobudzić je do troski o zdrowie.

Reformy były adresowane między innymi do Finek, czyli żon źle prowadzących się mężczyzn. Puska stworzył programy edukacyjne, w ramach których nauczył je gotować w nieco lżejszy sposób - np. przemycając do diet mężów warzywa, czy rozcieńczając tłuste mleko. To pozwoliło zmniejszyć poziom cholesterolu i ciśnienia wśród męskiej populacji.

Z kolei w fińskiej telewizji pojawiły się programy dopingujące do zdrowego trybu życia - np. teleturniej, który polegał na tym, kto najszybciej, skutecznie rzuci palenie. Miało to pobudzić fińskich drwali do rywalizacji i pokazać im pozytywne wzorce. Jak się okazało - skutecznie, bo w ciągu dekady sytuacja w ochronie zdrowia w Finlandii znacząco się poprawiła. Do dziś śmiertelność z powodu przyczyn sercowo-naczyniowych wśród mężczyzn spadła tam aż o 80%.

Niebieskie strefy

Badacze zbadali rejony Ziemi, gdzie ludzie żyją najdłużej. Były to tzw. niebieskie strefy (blue zones), czyli obszary z największym zagęszczeniem stulatków w populacji. Do tych stref należą m.in. Okinawa w Japonii, Ikaria w Grecji i Loma Linda w Kalifornii.

- opowiadała podczas panelu Olga Rostkowska, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.

Na podstawie obserwacji populacji niebieskich stref udało się wskazać kilka uniwersalnych cech tamtejszych społeczności, które mogą zapewniać długie i zdrowe życie:

  1. Ludzie jedzą prosto, nie przejadają się.
  2. Nie przesadzają z alkoholem.
  3. Dużo ruchu - mieszkańcy pokonują duże odległości bez używania aut.
  4. Życie w społeczności lokalnej, tworząc bliskie więzi z sąsiadami.
  5. Budowanie silnych, duchowych związków z bliskimi osobami.

5 zasad zdrowego życia

Wbrew pozorom, niedobór lekarzy nie musi być czynnikiem wypływającym negatywnie na zdrowie publiczne. Dość wspomnieć, że w słynącej z długowiecznego społeczeństwa Japonii przypada mniej lekarzy na 100 tysięcy mieszkańców, niż ma to miejsce w Polsce. Kluczowe są zachowania pacjentów i ich zdrowe nawyki.

Powiązane produkty

Docierać z przekazem - komunikacja w trosce o zdrowie

Niezwykle ważna jest komunikacja i edukowanie społeczeństw na temat zdrowia. Według najnowszego badania PZU, który przedstawiła Rozalia Derewenda-Zasłona, kierownik w zespole komunikacji PZU Zdrowie SA, 38% z nas czerpie wiedzę o zdrowiu bezpośrednio od lekarzy, ale tylko o jeden procent mniej korzysta w tym celu z wyszukiwarek internetowych. 33% stawia na wiedzę przekazywaną przez rodzinę i znajomych, 22% czyta portale poradnikowe, a 21% chłonie wiedzę z kanałów socialmediowych.

Źródła wiedzy Polaków o zdrowiu

Widać więc, że w procesie komunikacji o zdrowiu kluczową rolę odgrywają nowoczesne środki przekazu i Internet. Dobrze wykorzystali to australijscy specjaliści od zdrowia, którzy chcieli zwiększyć świadomość na temat czerniaka, który jest dużym problemem zdrowotnym na Antypodach. W tym celu na platformach social mediowych założono specjalny profil "czerniak", z którego wyszukiwano dostępne publiczne zdjęcia plażowiczów na australijskich plażach. Następnie profil raka oznaczał się pod fotografiami albo pisał ironiczny komentarz - np. "obserwuję cię". W ten szokujący sposób chciano spowodować zwiększenie świadomości ryzyka, jakie niesie ze sobą nieodpowiedzialne opalanie i brak ochrony przed promieniami słonecznymi.

Dobrym pomysłem jest też aktywność medycznych influencerów. Powinny być nimi jednak osoby z odpowiednim wykształceniem. Takim przykładem jest lekarz rodzinny Michał Domaszewski, który jest bardzo aktywny na platformach socialmediowych, gdzie stara się w lekki, zabawny sposób poszerzać wiedzę o zdrowiu.

Zaufanie do lekarzy w Polsce jest bardzo niskie. Dotychczas w Internecie działali głównie influencerzy pseudomedyczni, którzy głosili nienaukowe teorie i opinie. Na szczęście od czasu pandemii pojawili się pierwsi polscy lekarze-influencerzy, którzy starają się odczarować ten stan rzeczy. Poza tym musimy pamiętać, aby do każdej z grup mówić jej własnym językiem, przy wykorzystaniu ważnych dla niej autorytetów - np. do najmłodszych Polaków warto przemawiać ustami wojowników MMA, którzy stanowią dla nich wzorzec.

- mówi Michał Domaszewski. 

Rozwiązania systemowe i oddolne

W trosce o zdrowie publiczne należy myśleć dwutorowo: szeroko i wąsko. Ciekawe rozwiązanie wprowadziła Szwajcaria, gdzie przy ubezpieczeniu zdrowotnym obywateli wprowadzono parametr aktywności fizycznej. Jeśli obywatel ma ją udokumentowaną (np. okaże karnet na basen) to uzyskuje różne benefity i zniżki. To przykład dobrych praktyk systemowych, o czym mówią nam ich skutki: średnia długość życia Szwajcarów jest najwyższa w Europie i wynosi aż 82 lata. Dla porównania w Polsce są to 74 lata.   

Poza wspomnianymi już działaniami w świecie cyfrowym nie można zapominać również o kontaktach bezpośrednich. Wciąż bardzo ważna jest praca organiczna realizowana w takich miejscach jak uniwersytety trzeciego wieku, parafie, świetlice czy domu kultury - to pozwoli dotrzeć do osób, które nie czują się wystarczająco dobrze w świecie wirtualnym lub też po prostu preferują kontakty osobiste.

Należy zatem wykorzystywać różne platformy komunikacji, tak aby z przekazem o zdrowiu trafiać do Polaków z wszystkich grup społecznych. Forma jest drugorzędna: kluczowe jest dystrybuowanie rzetelnej i naukowej wiedzy o zdrowiu, które pozwoli Polakom żyć dłużej i sprawi, że być może w przyszłości będziemy mogli zawalczyć o miano najzdrowszego narodu w Europie.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.